Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 228598 пута)

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #980 послато: Новембар 02, 2020, 12:29:56 пре подне »
Која је поента твог питања ? Генетика је старији појам од нације . Што се православне ЦГ тиче , тамо где је најмање словенских гена Српство се највише очувало . Тако да генетика нема везе са нацијом .
Ево поруке на коју сам непримјерено реаговао. Извињавам се.
"...тамо где је најмање словенских гена српство се највише очувало"  и додаје "Тако да генетика нема везе са нацијом" А шта има везе? Имамо своје аргументе да је то све српски род. Могу ли и други да потегну исте аргументе?
Не говорим напамет већ је неко раније написао да Хрвати, Бошњаци, Македонци, Црногорци... су само гепографске одреднице и да је све то дио српског корпуса па се питам како знате да је то тако
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #981 послато: Новембар 02, 2020, 12:38:35 пре подне »
С обзиром на број понављања питања, морам да вас упутим на овај интервју.
Хвала Небо. Одличан текст.
Наша мука ваља за причешћа

Саша

  • Гост
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #982 послато: Новембар 02, 2020, 10:09:24 пре подне »
Кратки осврт на српску историју, посматран кроз призму генетских истраживања, односно, мој тендециозни покушај писања српске историје у мање од 250 ријечи :)

Оно што већ сада поуздано знамо је да су Срби настали етногенезом, односно стапањем већег броја различитих племена кроз више-миленијумски историјски и миграциони процес. Најновија генетска истраживања несумљиво потврђују тезу да је већина данашњег становништва на Балкану, како српског тако и других, од истог рода, који је настао мијешањем старобалканског становништва (Илири, Келти, Трачани, Власи) са страрословенским, норманским и другим племенима, гдје је отприлике више од половине генетског удјела дошло са старим Словенима (углавном R1a као и I2 хаплогрупе), а за око мало више од једне трећине би се могло рећи да потиче од изворних старосједилачких балканских племена (хаплогрупе E, R1b, G2a, J2b2, J2a, J1, као и још неколико мање присутних група).

Српски народ одликује, барем током задњег миленијума, чврсто искристалисани народни идентитет, са заједничким језиком, писмом, вјером, црквом, светитељима, менталитетом, племством и династијама, историјом, великим побједама али и страдањима, културом, обичајима, са специфичним географско-климатским-завичајним факторима, и нарочито израженим слободарским духом и култом предака. Међутим, „вододелница“ рода са нама блиским, сусједним народима (Екмечић) је наступила након значајнијег поробљавања српских земаља од стране окупаторских империја, посебно током задњих неколико вијекова. Намјера ових окупатора је била да нам отимају све расположљиве ресурсе, као и да на силу намећу њихов религијски и културни образац.

Као посљедица, данас на Балкану имамо неколико међусобно супростављених државица и идентитета, који су очигледно проистекли, барем својим већим дијелом, од српског рода. Ови новонастали идентитети и државице, односно њихове елите, имају готово опсесивну потребу да порекну да имају било шта заједничко са српским родом.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #983 послато: Новембар 02, 2020, 02:12:20 поподне »
Наравно да Византинци нису признавали ни немањићку краљевску (која у Византијском ситему није ни постојала), а поготово царску титулу.

Свети Сава и св. Стефан Првовјенчани су признање духовног суверенитета добили са истока, а политичког са запада.

drajveru, daj malo vise detalja... kako su vizantinci onda oslovljavali srpske vladare, kojim terminom, kad su sklapali dogovore? kako su dusana oslovljavali kada je proglasen za cara?

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #984 послато: Новембар 02, 2020, 02:43:26 поподне »
...kako su dusana oslovljavali kada je proglasen za cara?
Mislim da je ovde primereniji povratni glagol tj. pošto  se Dule  samoproglasio za cara...), nakon svojih osvajanja... Slično je postupio i Ivan Grozni kada se 1547 godine proglasio za cara zameniviši dotadašnju titulu ruskih vladara  - Velikog kneza. I to je trasiralo put ka ruskoj imperiji.
 
Iz WIKIPEDIJE:
 
"...Nakon svih osvajanja Stefan Dušan je odlučio da se proglasi za cara....Car Dušan je značajno proširio granice srpske države prema jugu, iskoristivši građanski rat u Vizantiji. Po osvajanju znatnih vizantijskih teritorija Stefan Dušan se 1346. krunisao za cara Srba, Grka (tj. Romeja) i Bugara, a srpsku arhiepiskopiju je proglasio patrijaršijom....

Dušan je dobio titulu cara, tako što su ga krunisali srpski i bugarski patrijarh, kao i arhiepiskop samostalne ohridske arhiepiskopije, uz prisustvo svih igumana i monaha veoma uticajne Svete Gore. Na srpsku patrijaršiju, iz političkih razloga, vaseljenski patrijarh Kalikst je bacio anatemu, kao i srpski patrijarh na carigradsku, ali su dvadesetak godina kasnije one skinute.[3]..."
Ali, ima ovde specijalista za srednji vek, oni će to bolje objasniti.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #985 послато: Новембар 02, 2020, 07:09:01 поподне »
Замолио бих учеснике дискусије да се држе теме и понашају у складу с правилником.

Хвала на разумевању.



Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #986 послато: Новембар 06, 2020, 02:51:42 пре подне »
Подужа преписка о регионалним идентитетима је издвојена у засебну тему:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5664.0

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #988 послато: Новембар 11, 2020, 08:06:39 поподне »
Гуслар Максим Војводић: У спомен великом Владици Амфилохију

https://www.in4s.net/video-guslar-maksim-vojvodic-u-spomen-velikom-vladici-amfilohiju/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #989 послато: Новембар 11, 2020, 08:53:34 поподне »
Песма једног члана Порекла који није желео да му се објави пуно име и презиме посвећена упокојеном митрополиту Амфилохију

ТАМО КУД СИ ОТИШАО
(нашем добром митрополиту Амфилохију)

Плачемо Ђедо за тобом
јер снагу твоју немамо

Ни снагу, ни благост
ни веру, ни радост

Са Христом у срцу
био си нам Луча животоносна

Тамо куд си отишао
помени нас Богу заступниче наш

Да с' лица тугу склонимо
да срца осоколимо

Помени Косово и Метохију
Јасеновац и Јадовно

И сва наша стратишта
где се с' душом растајасмо

И нишче, болне и страдалне
тек рођене, остареле и умируће

Без твог мача и штита
тужно је у нашим манастирима

Нема више твога громког гласа
Да позива на јутрења 

Да опомиње и благосиља
и звона црквена покреће

Са ангелима у олтару пева
да крштава и венчава

Упокојене на пут испраћа
и на славне дане сећа

Да запева сузног ока
јечам жњела Косовка девојка

На Ловћену Његош стоји
као свећа упаљена

Чека свога заклетника
до свршетка века

Да аманет му испуни
као што је казано

Чекамо и ми паства твоја
док ходимо путем Васкрсења

Да зазвоне звона Грачанице,
Милешеве и Студенице

Да се чује до Ловћена
и још даље до Дурмитора

Преко свих српских земаља
што осташе без свог пастира

Небеса вам шаљу поздраве
радујте се и Господа славите

Раб је Божији Амфилохије
што дететом беше Ристо

Из Мораче камените
Црне Горе поносите

Са оцем, Сином и Духом Светим
и са Ангелима небеским

В. М. Б
05.11.2020.г/23.10.2020.г
Београд




Фотографија митрополита је преузета са сајта Митрополије црногорско приморске

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #990 послато: Новембар 28, 2020, 09:23:55 поподне »
"Да се тек од 1919, Митрополија црногорска окренула српству – омиљена је теза безбожника у Црној Гори, на челу са Милом Ђукановићем. Најбоље их демантују честитке које је од свог свештенства и угледних грађана добио митрополит Митрофан Бан, 1910. године, поводом 25-годишњице његове архијерејске службе"

http://www.sedmica.me/7i76ri/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #991 послато: Март 05, 2021, 03:53:07 поподне »
„Србин сам Црногорац. Србин сам јер сам Црногорац. Не велим да другдје и друкчијих Срба нема – зло нас је расуло на све стране, ама ја сам такав. Нијесам Црногорац што сам Србин, него Србин што сам Црногорац. Ми Црногорци ми смо со српства. Није овдје српству сва снага, али јесте душа. Можеш ме убити, сасјећи, смрвити и у прах стуцати, али што је српско то остаје, док и трунке има. И мисао моја српска траје док иједан дамар куца. Има друкчијих Срба, ми смо они од Косова, што свећају и пјевају несреће српске. Затри Косово у памети, у души српској – па ни нас нема. Срба нема.“

(Сердар Јанко Вукотић, током Мојковачке битке)


Сердар Јанко са кћерком Василијом
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:584771-Bozic-kada-su-braca-spasla-bracu


Ето, човек је још 1915-те знао своју хаплогрупу  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #992 послато: Март 06, 2021, 06:52:45 пре подне »
„Србин сам Црногорац. Србин сам јер сам Црногорац. Не велим да другдје и друкчијих Срба нема – зло нас је расуло на све стране, ама ја сам такав. Нијесам Црногорац што сам Србин, него Србин што сам Црногорац. Ми Црногорци ми смо со српства. Није овдје српству сва снага, али јесте душа. Можеш ме убити, сасјећи, смрвити и у прах стуцати, али што је српско то остаје, док и трунке има. И мисао моја српска траје док иједан дамар куца. Има друкчијих Срба, ми смо они од Косова, што свећају и пјевају несреће српске. Затри Косово у памети, у души српској – па ни нас нема. Срба нема.“

(Сердар Јанко Вукотић, током Мојковачке битке)

Да ли је говор записан или је у питању књижевна обрада битке?
https://www.blic.rs/riznica/istorije/junaci-s-mojkovca-beckovic-pise-za-blic-o-cuvenoj-bici-iz-velikog-rata/jx78v6x

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #994 послато: Април 04, 2021, 05:11:26 поподне »
https://vidovdan.org/istorija/kako-je-sablja-nemanjica-dospela-u-ruke-kralja-nikole-petrovica/

Да ли је сабља заиста аутентична? Чудно ми је датирање "лета Господњег 1315". Обично су се у Србији године бројале "од стварања света"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #995 послато: Април 04, 2021, 05:35:47 поподне »
Да ли је сабља заиста аутентична? Чудно ми је датирање "лета Господњег 1315". Обично су се у Србији године бројале "од стварања света"

Сабља је очигледно из 18. вијека ??? ...
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #996 послато: Април 04, 2021, 05:35:55 поподне »
Да ли је сабља заиста аутентична? Чудно ми је датирање "лета Господњег 1315". Обично су се у Србији године бројале "од стварања света"
И за сабљу нисам сигуран да се користила код нас пре доласка Турака...имали смо мачеве, али сабље...
На Балкан је доспела на самом почетку османлијских освајања. Један од најранијих приказа сабље представља композиција ратника на фрескама у манастиру Лесново 1341. године, у данашњој Републици Македонији. Приказана је такође и на фресци ратника у манастиру Манасија из 1418. године као и на стећцима у Тобуту с краја 16. и почетка 17. века.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%B1%D1%99%D0%B0
The sabre arrived in Europe with the Magyars and the Turkic expansion.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sabre#Early_modern_period
« Последња измена: Април 04, 2021, 05:42:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #997 послато: Април 04, 2021, 06:22:33 поподне »
И за сабљу нисам сигуран да се користила код нас пре доласка Турака...имали смо мачеве, али сабље...
На Балкан је доспела на самом почетку османлијских освајања. Један од најранијих приказа сабље представља композиција ратника на фрескама у манастиру Лесново 1341. године, у данашњој Републици Македонији. Приказана је такође и на фресци ратника у манастиру Манасија из 1418. године као и на стећцима у Тобуту с краја 16. и почетка 17. века.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%B1%D1%99%D0%B0
The sabre arrived in Europe with the Magyars and the Turkic expansion.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sabre#Early_modern_period

Има и у цркви св. Димитрија у Пећкој Патријаршији из 14. вијека


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #998 послато: Април 04, 2021, 07:22:02 поподне »
И за сабљу нисам сигуран да се користила код нас пре доласка Турака...имали смо мачеве, али сабље...

И то ми је пало на памет, али рекох можда су се почеле јављати у Европи после Крсташких ратова, па нисам хтео да нагађам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #999 послато: Април 05, 2021, 07:33:34 пре подне »
Да ли је сабља заиста аутентична? Чудно ми је датирање "лета Господњег 1315". Обично су се у Србији године бројале "од стварања света"

И мени је цела прича сумњива управо због године. Изгледа да је то касније урезано.
"Наша мука ваља за причешћа"