Аутор Тема: Мађари  (Прочитано 70371 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #80 послато: Април 20, 2017, 03:02:22 пре подне »
Код Мађара и анадолских Турака скоро да не постоји изворна мађарска односно турска генетика, а то се види и по њиховим физиономијама које су другачије од изгледа прото-Мађара и Огуз Турака.
Мађутим што се тиче шаманизма и степских обичаја и културе, то је пуно више сачувано код Мађара него код Турака (питање је да ли код њих уопште постоји).
Старомађарска шаманска обредна песма "Чилагок танца"
<a href="https://www.youtube.com/v/QOnMqqnJLKo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/QOnMqqnJLKo</a>
« Последња измена: Април 20, 2017, 03:07:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #81 послато: Април 20, 2017, 03:07:49 пре подне »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #82 послато: Април 20, 2017, 03:09:12 пре подне »
Још један шаманизам из Мађарске :)
<a href="https://www.youtube.com/v/U_Ei2z20TpM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/U_Ei2z20TpM</a>

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #83 послато: Април 20, 2017, 03:17:04 пре подне »
Турци и Мађари су у једној ствари слични, а то је да генетски потичу од староседелаца Паноније и Анадолије, а примили су језик и идентитет малобројних освајача.  Нашао сам податак да је Огуз Турака кад су освојили Анадолију у 11-ом веку било око 250 000, а староседелаца Анадолије око 11 милиона.  Вероватно је слично било и у случају Мађара у Панонији. 
Било је још случајева да малобројни ратници наметну име староседеоцима, рецимо Бугари Словенима у Тракији и Франци Гало-Романима у Галији, али да малобројни ратници успеју да наметну језик вишеструко бројнијим староседеоцима знам само да се десило у случајевима Мађари-Словени и Огуз Турци-Анадолци.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #84 послато: Април 20, 2017, 03:34:25 пре подне »
Турци и Мађари су у једној ствари слични, а то је да генетски потичу од староседелаца Паноније и Анадолије, а примили су језик и идентитет малобројних освајача.  Нашао сам податак да је Огуз Турака кад су освојили Анадолију у 11-ом веку било око 250 000, а староседелаца Анадолије око 11 милиона.  Вероватно је слично било и у случају Мађара у Панонији. 
Било је још случајева да малобројни ратници наметну име староседеоцима, рецимо Бугари Словенима у Тракији и Франци Гало-Романима у Галији, али да малобројни ратници успеју да наметну језик вишеструко бројнијим староседеоцима знам само да се десило у случајевима Мађари-Словени и Огуз Турци-Анадолци.
Не бих баратао цифрама, али по данашњим резултатима број седам племена под Арпадом и три хазарска, није чинио ни 10 посто становника Паноније, могао је само мањи да буде...Ако је груба процена да је то становништво чинило око 200 000 људи, није немогуће...То значи да је у карпатском басену тада живело око 2 милиона људи...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мађари
« Одговор #85 послато: Април 20, 2017, 03:43:39 пре подне »
Ради се о томе да бројност не мора да чини неку улогу...Агресивна мањина може да покори мирне староседеоце, а примери из блиске прошлости показују да и у сличајевима пуча, довољно је имати организовану мањину да промени стање у друштву...У Турској смо имали пример, где је само пар хиљада војника било довољно да направи хаос у земљи од 70 милиона, а могло је врло лако да оде на њихову страну цела прича...Исто тако, тих 200 000 Мађара су без проблема могли да потчине 2 милиона људи који су живели тамо где су ови дошли...Иначе, на британском документарцу о Османлијама сам видео , да је Осман у почетку своје кампање имао само 4000 бораца!
« Последња измена: Април 20, 2017, 03:47:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #86 послато: Април 20, 2017, 03:55:51 пре подне »
Не бих баратао цифрама, али по данашњим резултатима број седам племена под Арпадом и три хазарска, није чинио ни 10 посто становника Паноније, могао је само мањи да буде...Ако је груба процена да је то становништво чинило око 200 000 људи, није немогуће...То значи да је у карпатском басену тада живело око 2 милиона људи...
Ако су прото-Мађари са све Хазарима чинили око 10% становништва Паноније онда је то морало да остави већи траг на генетску слику данашњих Мађара.   Не сумљам  у ту цифру, али данас тешко да има 5% хаплогрупа међу Мађарима које би се могле повезати са прото-Мађарима. 
Могуће је да  су сеобе Срба од 15-ог века у Угарску као и долазак Немаца (Подунавских Шваба) у 18-ом веку смањили проценат изворне мађарске генетике међу Мађарима.  То кажем зато што је број Срба који је асимилиран у Мађаре пуно већи него што можемо да замислимо, а велики део Немаца у Мађарској је такође мађаризован од 19-ог века на овамо.
Има много Мађара са немачким, словачким, влашким, српским, русинским и хрватским презименима.  Најчешћа 2 презимена међу Мађарима су Нађ и Хорват. 
« Последња измена: Април 20, 2017, 03:59:52 пре подне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #87 послато: Април 20, 2017, 10:36:23 пре подне »
На још једној теми самоуверено незналачки наступа Свевлад, форумашко-јутјуберски "историчар".  ::) С обзиром да су му главни извор информација два горепоменута "медија", није ни чудо. Открива нам топлу воду причом како је сваки народ и у прошлости био генетски хетероген (што опет ништа не значи, јер су постојали и генетски хетерогенији и генетски хомогенији народи), "учи" нас о именима разних словенских племена као да ми то већ не знамо, а потом, наравно, "одвали" тешку будалаштину да су Сармати, Скити и Словени једно исто. Свевладе, неке ствари није корисно учити преко Јутуба, већ из литературе. R1a Z93 је и археогенетски и по својој распрострањености код модерних народа доказано доминантно индоиранска хаплогрупа, повезана са миграцијама индоиранских народа, док М458 и Z280 нису пронађене ни у једном скитском или сарматском скелету, нити њихова данашња распрострањеност ичим индицира да су у било каквом смислу повезане са индоиранским миграцијама. Такође, Z93 je "оригинално aзијатска" хаплогрупа колико су и M458 и Z280 "азијатске" хаплогрупе. Азијатска генетика код Скита и Сармата потиче из других извора, а не од Z93. Моја препорука теби - учити, учити и само учити (из литературе, не преко Јутуба) и не залетати се у јалове расправе са људима који знају више од тебе о неким стварима и тако се разметати својим незнањем, односно бламирати. Ако тебе није блам, друге људе јесте уместо тебе...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #88 послато: Април 20, 2017, 12:41:08 поподне »
На још једној теми самоуверено незналачки наступа Свевлад, форумашко-јутјуберски "историчар".  ::) С обзиром да су му главни извор информација два горепоменута "медија", није ни чудо. Открива нам топлу воду причом како је сваки народ и у прошлости био генетски хетероген (што опет ништа не значи, јер су постојали и генетски хетерогенији и генетски хомогенији народи), "учи" нас о именима разних словенских племена као да ми то већ не знамо, а потом, наравно, "одвали" тешку будалаштину да су Сармати, Скити и Словени једно исто. Свевладе, неке ствари није корисно учити преко Јутуба, већ из литературе. R1a Z93 је и археогенетски и по својој распрострањености код модерних народа доказано доминантно индоиранска хаплогрупа, повезана са миграцијама индоиранских народа, док М458 и Z280 нису пронађене ни у једном скитском или сарматском скелету, нити њихова данашња распрострањеност ичим индицира да су у било каквом смислу повезане са индоиранским миграцијама. Такође, Z93 je "оригинално aзијатска" хаплогрупа колико су и M458 и Z280 "азијатске" хаплогрупе. Азијатска генетика код Скита и Сармата потиче из других извора, а не од Z93. Моја препорука теби - учити, учити и само учити (из литературе, не преко Јутуба) и не залетати се у јалове расправе са људима који знају више од тебе о неким стварима и тако се разметати својим незнањем, односно бламирати. Ако тебе није блам, друге људе јесте уместо тебе...
Од свих форумаша на овом форуму ти познајеш најбоље историју, етнологију, лингвистику, антроппологију, археологију, генетику и ко шта све још.
 
Само штета је што своје "знање" трошиш на јаловим распавама на овом а вероватно и неким другим форумима уместо да га употребиш тамо где би требало.

Са таквим умом, знањем и пре свега плодоносним научним радом из разнинх научних области право је чудо што још увек ниси добио Нобелову награду.  Бараку Обами који је уништио неколико земаља и изазвао нову сеобу народа су дали Нобелову награду, а нису Николи Вуку који је већи ум од Николе Тесле и који је дао толики допринос науци у разним пољима, боже, боже куда иде овај свет...

Слушај друже,  у комуникацији са другим људима могао би да будеш мало пристојнији.
Ти ниси мој професор па да ми држиш предавања.
Ти ниси попио памет целог света, а понашаш се као да јеси, чак и да си попио памет целог света, то ти не даје за право да будеш бахат и да вређаш и понижаваш друге људе.

"Црногорске" умишљене супериорности и бахатости ми је преко главе.  Стани мало на лопту, учи од правих великана као што је био Ниукола Тесла.  То је човек који је био највећи ум који се икад родио, а  није био надувени хвалисавац као ти, већ је био скроман и кротак. 

Немој да ми шаљеш приватне поруке, зато што ти нећу одговорити на њих, а све што имаш да ми кажеш реци овде да сви виде.
Престани да ме вређаш и да ми лепиш разне етикете, не због мене него због себе, јер такав начин комуникације не приличи једној таквој научној величини, за какву се издајеш.
Ја сам већ рекао да могу да трпим увреде и провокације.  Они који су интелектуално и духовно празни покушавају да језиком увреда надјачају оне који имају знање и духовност.  Само за добрим коњем прашина се диже!
     
« Последња измена: Април 20, 2017, 12:44:13 поподне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #89 послато: Април 20, 2017, 02:30:04 поподне »
Од свих форумаша на овом форуму ти познајеш најбоље историју, етнологију, лингвистику, антроппологију, археологију, генетику и ко шта све још.
 
Само штета је што своје "знање" трошиш на јаловим распавама на овом а вероватно и неким другим форумима уместо да га употребиш тамо где би требало.

Са таквим умом, знањем и пре свега плодоносним научним радом из разнинх научних области право је чудо што још увек ниси добио Нобелову награду.  Бараку Обами који је уништио неколико земаља и изазвао нову сеобу народа су дали Нобелову награду, а нису Николи Вуку који је већи ум од Николе Тесле и који је дао толики допринос науци у разним пољима, боже, боже куда иде овај свет...

Слушај друже,  у комуникацији са другим људима могао би да будеш мало пристојнији.
Ти ниси мој професор па да ми држиш предавања.
Ти ниси попио памет целог света, а понашаш се као да јеси, чак и да си попио памет целог света, то ти не даје за право да будеш бахат и да вређаш и понижаваш друге људе.

"Црногорске" умишљене супериорности и бахатости ми је преко главе.  Стани мало на лопту, учи од правих великана као што је био Ниукола Тесла.  То је човек који је био највећи ум који се икад родио, а  није био надувени хвалисавац као ти, већ је био скроман и кротак. 

Немој да ми шаљеш приватне поруке, зато што ти нећу одговорити на њих, а све што имаш да ми кажеш реци овде да сви виде.
Престани да ме вређаш и да ми лепиш разне етикете, не због мене него због себе, јер такав начин комуникације не приличи једној таквој научној величини, за какву се издајеш.
Ја сам већ рекао да могу да трпим увреде и провокације.  Они који су интелектуално и духовно празни покушавају да језиком увреда надјачају оне који имају знање и духовност.  Само за добрим коњем прашина се диже!
     

Видим да сам убо у болну тачку када сам написао да се "образујеш" само преко форума и Јутуба, отуд овај увређени одговор, што ми говори да сам у вези тога био у праву (не треба бити нобеловац па увидети тако очигледну ствар). ;D То што си написао како ја наводно доживљавам себе као највећег стручњака за све од игле до локомотиве је уствари више него очигледно одраз онога што ти мислиш о себи, јер управо тако наступаш на свим могућим темама овде на форуму, да ти знаш најбоље и тачка, без обзира шта ти сугерисали други људи који су око тога информисанији. Нико не зна све, и то је нормално, осим Свевлада у својој уобразиљи. Међутим, врло брзо се примети плиткост и површност тог знања по невероватној количини будалаштина које налупеташ, што и јесте карактеристика ликова који се образују искључиво преко интернета. Уместо да погледаш и другу страну и будеш отворен за размену мишљења, ти остајеш тврд у својим ставовима иако ти више различитих људи укаже да они можда и нису тачни или могу да се на другачији начин протумаче; једноставно прелазиш преко примедби као да нико ништа није написао и настављаш по старом. Дакле ти си тај са невероватном количином сујете и бахатости у опхођењу, не ја. Ја само не волим да остајем дужан ликовима као што си ти.  ;) До сада си показао своје "знање" из више области, историје, генетичке генеалогије, физичке антропологије, етнологије, и у свим областима си доживео тежак дебакл показавши огроман ниво незнања, али исто тако и самоуверености, што обично иде једно са другим. Ја се о областима које не познајем довољно информишем или питам друге који о томе више знају, а не "улећем" са некаквим "ауторитетом" на сваку могућу тему као ти. Зато књигу у шаке и мање сујете и озлојеђености када те неко прецизно опише.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #90 послато: Април 20, 2017, 04:17:08 поподне »
Видим да сам убо у болну тачку када сам написао да се "образујеш" само преко форума и Јутуба, отуд овај увређени одговор, што ми говори да сам у вези тога био у праву (не треба бити нобеловац па увидети тако очигледну ствар). ;D То што си написао како ја наводно доживљавам себе као највећег стручњака за све од игле до локомотиве је уствари више него очигледно одраз онога што ти мислиш о себи, јер управо тако наступаш на свим могућим темама овде на форуму, да ти знаш најбоље и тачка, без обзира шта ти сугерисали други људи који су око тога информисанији. Нико не зна све, и то је нормално, осим Свевлада у својој уобразиљи. Међутим, врло брзо се примети плиткост и површност тог знања по невероватној количини будалаштина које налупеташ, што и јесте карактеристика ликова који се образују искључиво преко интернета. Уместо да погледаш и другу страну и будеш отворен за размену мишљења, ти остајеш тврд у својим ставовима иако ти више различитих људи укаже да они можда и нису тачни или могу да се на другачији начин протумаче; једноставно прелазиш преко примедби као да нико ништа није написао и настављаш по старом. Дакле ти си тај са невероватном количином сујете и бахатости у опхођењу, не ја. Ја само не волим да остајем дужан ликовима као што си ти.  ;) До сада си показао своје "знање" из више области, историје, генетичке генеалогије, физичке антропологије, етнологије, и у свим областима си доживео тежак дебакл показавши огроман ниво незнања, али исто тако и самоуверености, што обично иде једно са другим. Ја се о областима које не познајем довољно информишем или питам друге који о томе више знају, а не "улећем" са некаквим "ауторитетом" на сваку могућу тему као ти. Зато књигу у шаке и мање сујете и озлојеђености када те неко прецизно опише.  ;)
Генетика је наука која је тек у повоју и сви закључци у вези генетике тренутно представљају само релативну истину, или врх леденог брега, с друге стране генетика и хаплогрупе могу да заварају и да нас одведу на криви пут, тако да генетска истраживаља треба узети са одређеном дозом резерве, бар за сад.
Што се историје тиче и ту не постоји апсолутна истина и не можемо са сто постотном сигурношћу знати неке историјске догађаје, поготово оне који се тичу даље прошлости.  Ниједан историчар без обзира колико доктората има не може знати 100% неке историјске догађаје, а поготово што се зна да је добар део историје (и новије и страрије) фалсификован.  Т је случај не само са нашом  историјом, већ и генерално са светском историјом.  Кад се измисли времеплов и кад се неко врати 1000, 2000 и 3000 година у прошлост и види шта се тачно догађало, онда ћемо знати са сигурношћу истину о Словенима, Илирима, Трачанима, Мађарима итд. а то ће бити на куково лето.
Ти очито мислиш да поседујеш апсолутну истину у пољу историје и генетике, али то није могуће.  Апсолутна истина је само Бог. 

Кажеш да ја нисам открио топлу воду кад кажем да су сви народи били генетски хетерогени.  Наравно да нисам, али нисам ја тај који користи термине као што су "словенска генетика", "германска генетика" , "келтаска генетика", "балканска генетика" , "староседелачка генетика" итд. те термине користе неки други људи на овом форуму. 

Што се тиче мог "брукања" на овом форуму, ја не сматрам да сам се обрукао, а све и да јесам баш ме брига, неће ми пасти круна са главе, нити полажем испит па ћу пасти ако кажем нешто нетачно.  На овом форуму се размењују мишљења и ништа више ни мање од тога, а мишљења има различих.  На пољу генетике, историје, лингвистике и антропологије итд. не постоје догме, већ се чињенице мењају у ходу, нове чињенице се откривају, неке падају у воду, неке се потвруђу итд.


« Последња измена: Април 20, 2017, 04:26:16 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Мађари
« Одговор #91 послато: Април 20, 2017, 04:26:46 поподне »
Генетика је наука која је тек у повоју и сви закључци у вези генетике тренутно представљају само релативну истину, или врх леденог брега, с друге стране генетика и хаплогрупе могу да заварају и да нас одведу на криви пут, тако да генетска истраживаља треба узети са одређеном дозом резерве, бар за сад.

Што се историје тиче и ту не постоји апсолутна истина и не можемо са сто постотном сигурношћу знати неке историјске догађаје, поготово оне који се тичу даље прошлости.  Ниједан историчар без обзира колико доктората има не може знати 100% неке историјске догађаје, а поготово што се зна да је добар део историје (и новије и страрије) фалсификован.  Т је случај не само са нашом  историјом, већ и генерално са светском историјом.  Кад се измисли времеплов и кад се неко врати 1000, 2000 и 3000 година у прошлост и види шта се тачно догађало, онда ћемо знати са сигурношћу истину о Словенима, Илирима, Трачанима, Мађарима итд. а то ће бити на куково лето.

Ти очито мислиш да поседујеш апсолутну истину у пољу историје и генетике, али то није могуће.  Апсолутна истина је само Бог. 

Кажеш да ја нисам открио топлу воду кад кажем да су сви народи били генетски хетерогени.  Наравно да нисам, али нисам ја тај који користи термине као што су "словенска генетика", "германска генетика" , "келтаска генетика", "балканска генетика" , "староседелачка генетика" итд. те термине користе неки други људи на овом форуму. 

Што се тиче мог "брукања" на овом форуму, ја не сматрам да сам се обрукао, а све и да јесам баш ме брига, неће ми пасти круна са главе, нити полажем испит па ћу пасти ако кажем нешто нетачно.  На овом форуму се размењују мишљења и ништа више ни мање од тога, а мишљења има различих.  На пољу генетике, историје, лингвистике и антропологије итд. не постоје догме, већ се чињенице мењају у ходу, нове чињенице се откривају, неке падају у воду, неке се потвруђу итд.
"Црногорску" бахатост и умишњену супериорност не показујем овде ја него неки други.  А те особине су нажалост уништиле српски народ и највише су допринеле појави милогорства али и још неких феномена који су катастрофално погубни за српски народ.
« Последња измена: Април 20, 2017, 04:30:50 поподне Свевлад »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Мађари
« Одговор #92 послато: Април 21, 2017, 02:39:48 поподне »
Мени су код Мађарске, тј код Панонског басена уопште, занимљива необична кретања фреквенција хаплогрупа R1a и R1b.
Наиме, R1a у Панонском басену благо опада кад се иде од запада ка истоку, а код R1b је обрнут случај тј. благо расте од запада ка истоку.
То је донекле парадоксално када узмемо у обзир кретања фреквенција ових хаплогрупа у ширем окружењу, тј у Европи. Као што сви знате за Европу важи управо супротно од оног што сам написао за Панонски басен.

Ја имам своје објашњење ове појаве, али пре него га напишем занимљиво ми је да видим како други гледају на то.

Ајде и ја да кажем шта сам имао на уму.
Пре свега, мало бих себе кориговао везано за R1b. Можда фреквенција ове хаплогрупе у Панонском басену и не расте од запада ка истоку али скоро сигурно и не опада, тј не уклапа се у модел који важи за шире окружење.
Што се тиче R1a остајем при ономе што сам написао.

По мом мишљењу овакво стање се релативно добро може објаснити сеобом Словена у раном средњем веку. Конкретно верујем да се овде ради о тзв Венедској групи Словена која је дошла са севера, али као што је мислим јуче Nebo написао већина је прошла кроз Моравска врата што је довело до тога да већи део насели управо западни део Панонског басена. Није тешко замислити да је код тих Венедских Словена преовлађивала R1a хаплогрупа што на крају као последицу има овакву дистрибуцију какву имамо данас.
Дакле пре тих догађаја R1b је вероватно била преовлађујућа хаплогрупа у целом басену а посебно на западу. Баш тамо се настанио и већи део новопридошлих што је довело и до веће промене у укупној слици заступљености хаплогрупа на западу басена.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Мађари
« Одговор #93 послато: Април 21, 2017, 05:59:40 поподне »
Све је овде јасно и док нису постојале хапло групе.
Треба прочитати публикацију Лазара Стипића "Мађарска раса и мађарски народ" - део публикације "Истина о Маџарима " (по маџарским подацима); Културно и хумано национално друштво "Северна звезда", Суботица, 1929. године (репринт: "Добрица књига", Нови Сад-Србиње, 2004. Овде изнети подаци су, претпостављам, веродостојни јер су из мађарских извора, а и изнети су доста рано после слома АУ монархије, тако да нису "фризирани" за политичке потребе.
Преносим само део пред крај књиге: ...Све ово доказује да нема праве и чисте мађарске расе... То се види по презименима становништва из 1860-70. година. Још у то време мађарских презимена је једва било. Мађарски службени кругови су хтели утрти трагове томе, те су последњих деценија свом силом радили да туђа презимена помађаре, али упркос свим напорима постигли су незнатне резултате, тако, да највећи део становништва још и данас има немађарско презиме, које јасно указује на туђе порекло, и на немађарску крв. Нису могли доћи до већине још ни када су узели знатан и бројан део немађара под име „остали" (egyebeк) нарочито приликом пописа становништва 1910. год. да би што више утрли трагове Југословенима, Румунима, Чехословацима и Немцима. Тако су на пр. и Буњевци и Шокци, који се нису хтели декларисати као Мађари, нису названи тим именима, нити су продати Хрватима, или Србима, него су означени као „остали".
Данас треба погледати њихов телефонски именик и увидети корене у презименима који нису њиховог генетског порекла.
 
 




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мађари
« Одговор #94 послато: Април 21, 2017, 07:00:34 поподне »
На још једној теми самоуверено незналачки наступа Свевлад, форумашко-јутјуберски "историчар".  ::) С обзиром да су му главни извор информација два горепоменута "медија", није ни чудо. Открива нам топлу воду причом како је сваки народ и у прошлости био генетски хетероген (што опет ништа не значи, јер су постојали и генетски хетерогенији и генетски хомогенији народи), "учи" нас о именима разних словенских племена као да ми то већ не знамо, а потом, наравно, "одвали" тешку будалаштину да су Сармати, Скити и Словени једно исто. Свевладе, неке ствари није корисно учити преко Јутуба, већ из литературе. R1a Z93 је и археогенетски и по својој распрострањености код модерних народа доказано доминантно индоиранска хаплогрупа, повезана са миграцијама индоиранских народа, док М458 и Z280 нису пронађене ни у једном скитском или сарматском скелету, нити њихова данашња распрострањеност ичим индицира да су у било каквом смислу повезане са индоиранским миграцијама. Такође, Z93 je "оригинално aзијатска" хаплогрупа колико су и M458 и Z280 "азијатске" хаплогрупе. Азијатска генетика код Скита и Сармата потиче из других извора, а не од Z93. Моја препорука теби - учити, учити и само учити (из литературе, не преко Јутуба) и не залетати се у јалове расправе са људима који знају више од тебе о неким стварима и тако се разметати својим незнањем, односно бламирати. Ако тебе није блам, друге људе јесте уместо тебе...

Не разумем зашто овако наступаш.
Ни ја се не слажем са Свевладом у много чему, али ми никад није падало на памет да овако наступим директно понижавајући саговорника.
Нека прича човек шта мисли да је истина - ако ништа, то ће онда посдтаћи расправу која може да доведе до неког корисног закључка.
« Последња измена: Април 21, 2017, 07:03:12 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мађари
« Одговор #95 послато: Април 21, 2017, 07:27:52 поподне »
Не разумем зашто овако наступаш.
Ни ја се не слажем са Свевладом у много чему, али ми никад није падало на памет да овако наступим директно понижавајући саговорника.
Нека прича човек шта мисли да је истина - ако ништа, то ће онда посдтаћи расправу која може да доведе до неког корисног закључка.

Браво Баксе. Драго ми је да је неко одреаговао. Три пута сам писао и брисао поруку у жељи да напишем нешто слично. На крају сам одустао јер сам прошли пут овде добио "по ушима" што сам се умешао у туђу расправу.

Никола, веруј ми да ово из угла неутралног посматрача јако ружно изгледа. А кажу и да је Гордост један од седам смртних грехова...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Мађари
« Одговор #96 послато: Април 21, 2017, 08:42:27 поподне »
Свевлад је, не толико због непознавања материје, већ пре свега начином писања и односом према саговорницима показао да му није место на овом форуму, тако да је Николина критика, иако некоме делује оштро, сасвим на месту. И није ово Свевладу први пут, нити је прва тема на којој је овако наступио. Свако ко је имао искуства са оваквим ликовима зна да са њима нема аргументоване расправе, да ће терати по своме по сваку цену, да ће се пред доказима ученијих бранити празним флоскулама, и да ће када буду притерани уза зид само елегантно прескочити сваку критику и променити тему, по чему је Свевлад већ постао познат. Наравно, нико му неће бранити да пише шта год жели, све док не крши правила форума, али уз овакав начин третирања осталих форумаша ускоро неће имати саговорника. Ја свакако нећу више покушавати да му објасним било шта, пошто је човек одлучио да су Скити и Словени једно те исто, да су Албанци дошли са Кавказа, да не говоре индоевропским језиком итд.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мађари
« Одговор #97 послато: Април 21, 2017, 09:17:39 поподне »
Браво Баксе. Драго ми је да је неко одреаговао. Три пута сам писао и брисао поруку у жељи да напишем нешто слично. На крају сам одустао јер сам прошли пут овде добио "по ушима" што сам се умешао у туђу расправу.

Никола, веруј ми да ово из угла неутралног посматрача јако ружно изгледа. А кажу и да је Гордост један од седам смртних грехова...

Ок, прихватам критику, нека сам ја горд...шта онда рећи за Свевлада и његов начин комуникације, "доказивања" и опхођења према некоме када му укаже на очигледну грешку? Што каже Црни Гуја, он има свој "модус операнди" на који ја не пристајем и не желим да ћутим и да га игноришем, јер мислим да то није прави начин деловања према оваквим ликовима и појавама. Моју критику је својим досадашњим писањем и опхођењем према другим форумашима и више него заслужио. Али ок, потрудићу се убудуће да га максимално "изигноришем", ако већ појединим форумашима смета мој начин опхођења према њему...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Мађари
« Одговор #98 послато: Април 21, 2017, 09:27:05 поподне »
Ајде и ја да кажем шта сам имао на уму.
Пре свега, мало бих себе кориговао везано за R1b. Можда фреквенција ове хаплогрупе у Панонском басену и не расте од запада ка истоку али скоро сигурно и не опада, тј не уклапа се у модел који важи за шире окружење.
Што се тиче R1a остајем при ономе што сам написао.

По мом мишљењу овакво стање се релативно добро може објаснити сеобом Словена у раном средњем веку. Конкретно верујем да се овде ради о тзв Венедској групи Словена која је дошла са севера, али као што је мислим јуче Nebo написао већина је прошла кроз Моравска врата што је довело до тога да већи део насели управо западни део Панонског басена. Није тешко замислити да је код тих Венедских Словена преовлађивала R1a хаплогрупа што на крају као последицу има овакву дистрибуцију какву имамо данас.
Дакле пре тих догађаја R1b је вероватно била преовлађујућа хаплогрупа у целом басену а посебно на западу. Баш тамо се настанио и већи део новопридошлих што је довело и до веће промене у укупној слици заступљености хаплогрупа на западу басена.

Мислим да овде има логике, нисам 100% сигуран у оно шта ћу написати али сви су изгледи да је сличан случај и са И2а динариком.
Чини ми се да већина чешких И2а долази из Бохемије, у аномимним студијама тамо се креће од 10-15%, затим нагло пада у Моравској неких 4-5% и мислим да се тај проценат одржава у западном делу Панонске низије, а онда у источном расте на 15-20%.


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Мађари
« Одговор #99 послато: Април 21, 2017, 09:38:04 поподне »
Један од разлога због којих сам се ја учланио на овај форум је објективност. Увијек ћу настојати да оспорим било чију пропаганду, долазила она од љевичара или десничара, од вјерника или атеиста. Имаш право изразити мишљење, али га немаш право наметати, уколико за његову тачност немаш јасан аргумент. Један од највећих узрока пропасти овог свијета је неукост, а против тога се је дужност борити.
То поготово важи за поље лингвистике. Ја сам Свевладу дао шансу да ми научно аргументира тврдњу да албански језик није индоевропски, те да оспори већ успостављене гласовне законе. Умјесто тога, он је сасвим лаички кренуо да набраја албанске ријечи које му звуче "чудно" (као да је нечији објективни суд уопште лингвистици и битан, то је лаичка тврдња налик на ону да је француски језик "женствен", а да Мексиканци "вичу кад говоре") и у том стилу наставио.

Није проблем погријешити, проблем је не научити из сопствених грешака. И ја сам некад мислио да је Црна Гора уз Херцеговину жариште И2а хаплогрупе (а није, већ врхунац досеже међу Хрватима западне Херцеговине и Загоре, док код Срба у ист. Херц. и ЦГ једва прелази 30%), да су санџачки муслимани поријеклом ипак великим дијелом Срби, а малим дијелом Албанци (а управо је обрнуто), да је СПЦ отјерала католике и муслимане из српског националног корпуса (а није, него је слијед историјских околности јужнословенске православце, католике и муслимане учинио ривалима) итд. итд. итд. Ја кад увидим своју грешку, исправим је и идем даље.