Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 434641 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Албанци и Арбереши
« послато: Март 24, 2013, 08:54:49 пре подне »
    Ранийе ово поставих на Крстарици, али ми га тамошњи уредитељ обриса. Наводно, врѣђайу се Албанци.

    Йош док беях у войсци, 1990-1991, имайући гомилу Арнаутъ у батаљону и у других йединицах, примѣтих да су њихова лица другачия од осталих становникъ старе Йугославийе. Знатан дѣо њих (мада ипак не већина) има црте лица сасвим другачийе од осталих народа бивше Йугославийе и сусѣдних земаља. Видѣвши пар десетина њихових лиц из свойе чете, човѣк се научи прѣпознавати их. Када послѣ тога видите први пут 3-4 непозната войника зайедно, лако йе знати йесу ли Албанци или не. Ако су Албанци (а они се рѣтко дружаху са осталима, само међу собом) бар йедан од њих мора имати уобичайене и прѣпознатљиве албанске црте. Тако да йе човѣку врло тежко погрѣшити. Таква албанска лица йе тешко описати, йедноставно су другачийи, сасвим другачийи, често и ружни (мада не увѣк). У сусѣдной, првой чети бѣше лик кога ми (неалбанци) звасмо "Шампион". Он бѣше тако ружан, изобличена, чудовиштна лица, да се са километра видѣло да се ради о Албанцу. Лик бѣше толико наказна лица да га сви ми сажаљевасмо. Мислим да би он могао без икаквих тежкоћа или маски глумити чудовишта или негативце у филмовах. Войник са койим се дружах рече за њега да изгледа "као да му йе трактор прѣгазио лице". Штета што га нѣйе открио Холивуд.:D

    Послѣ войске више пута ми се догађаше да прѣпознам Албанце на улици. Йедноставно видим га како наилази (или двойе-тройе њих), и с неколико десетина метара кажем себи "Ово йе Шиптар или Ово су Шиптари". Пар пута приђох човѣку да бих га нешто питао, рецимо колико има часова, чисто да бих провѣрио ради ли се стварно о Албанцу. Или их послѣ чуйем како говоре албански док пролазе поред мене, или стойе у аутобусу. И никада нѣсам погрѣшио!
    Наравно, трѣбам казати да их има и са "обичнима" лицима, за каква никада не бих рекао да су Албанци. Има их и таквих.
    Морам рећи и да никада у животу нисам по цртах лица успѣо прѣпознати било койега припадника других народа бивше Йуге, нити некога од осталих сусѣдних народа. Много чешће се сусретах са Хрватима, Муслиманима из Босне, Мађарима, и тако даље, али никога нѣсам прѣпознао као таквога. Не умѣм по лицах разликовати ни Словенце, ни Румуне, ни Бугаре, па чак ни Грке (иако су они мало тамнийи по тену од нас). Само и искључиво Албанце (Цигане не рачунам, наравно, йер они нѣсу изворни балкански нити европски народ). Не кажем да смо ми йужни Словѣни лѣпотани, нити сам я лѣпотан, али смо у найгорем случайу ружни на сасвим другачийи начин.  :D

    Жао ми йе што немам више погодних слика койима бих исказао боље ово што пишем, йер слика често говори више него тисушту рѣчий.

   http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-dTBmozP1k0

    Овай йе за Шампиона из войске ништа, али йе ипак добар прѣдставник овога о чем пишем.

http://img223.imageshack.us/img223/2585/44709394qy8.jpg

    Питам се због чега йе то тако. Можда йе разлог то што Албанци имайу тако пуно неевропских хаплоскупина, Е1б1б, Й1 и Й2 (найвише у Европи). Можда би било добро наћи слике уобичайених албанских лица и упоредити их са лицима људий из Сѣверне Африке, прѣ свега из земаља Магреба, йер йе познато да су они главни носиоци хаплоскупине Е1б1б.
« Последња измена: Март 24, 2013, 12:14:37 поподне admin »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Đorđo

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1 послато: Јун 19, 2013, 09:35:31 поподне »
Pokrenuše albanski DNK projekat, ima tek 6 testiranih u njemu, videćemo da li će zaživeti

http://www.familytreedna.com/public/Abanian_DNA_Poject/default.aspx?section=yresults

mladjo

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #2 послато: Јун 19, 2013, 09:40:16 поподне »
Pokrenuše albanski DNK projekat, ima tek 6 testiranih u njemu, videćemo da li će zaživeti

http://www.familytreedna.com/public/Abanian_DNA_Poject/default.aspx?section=yresults


Не би било лоше када би се покренуо и један шири ”српски ДНК пројекат”, као потпора овом нашем домаћем ;_).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #3 послато: Јун 19, 2013, 09:40:58 поподне »
Pokrenuše albanski DNK projekat, ima tek 6 testiranih u njemu, videćemo da li će zaživeti

http://www.familytreedna.com/public/Abanian_DNA_Poject/default.aspx?section=yresults

Интересантно. Видим да већ имају неколико са албанским Р1б кластером. Имају и једног И са доста чудним хаплотипом, али који је по свему судећи И2а Динарик.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #4 послато: Јун 19, 2013, 09:42:44 поподне »

Не би било лоше када би се покренуо и један шири ”српски ДНК пројекат”, као потпора овом нашем домаћем ;_).

Како мислиш- шири? Па већ имамо и друге нације у њему. Куд ћеш шире?

mladjo

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #5 послато: Јун 19, 2013, 09:44:50 поподне »
Како мислиш- шири? Па већ имамо и друге нације у њему. Куд ћеш шире?


Мислио сам конкретно на масовније учешће Дијаспоре...

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #6 послато: Јун 19, 2013, 09:50:54 поподне »
Пошто о Албанцих нема другога прѢдмета разговора, своя запажања о њих ћу изнѣти овдѣ.

Йуче нађох исходе испитивања спроведенога у Македонийи, међу койима йе испитано и 111 Албанаца из наведене земље.

http://www.bjmg.edu.mk/record.asp?subrecordid=1192

Ево и њихових исходъ:



Прво што упада у очи, йе веома ниска учестаност лозе И2а у македонских Албанаца, само 2 узорка од 111 илити 1.8%. Морам признати да йе то за мене веома приятно изненађење. Нѣсам очекивао Бог зна колику учестаност, али ипак очекивах више, обзиром да испитивања у Албанийи дайу њену учешће између 10 и 20%. Додуше, испитивања на косово такође дайу врло ниску учестаност лозе И2а, овдѣ се наводи да йе 2.7%.
Друго изненађење йе значайно учешће лозе Р1а у Албанаца живећих у Македонийи. Могуће йе да йе Р1а у њих и у словенских балканских народъ посве другачия, йер йе Р1а веома широк поям.
« Последња измена: Јун 19, 2013, 09:57:14 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #7 послато: Јун 19, 2013, 09:56:25 поподне »
Интересантно. Видим да већ имају неколико са албанским Р1б кластером. Имају и једног И са доста чудним хаплотипом, али који је по свему судећи И2а Динарик.

Да, овай йе веома чудан. И не личи ми баш на динарца. Ево шта вели прѣдвиђач Кулена.

I-M223-Cont1a =>37%  I-M284-Isles/E =>25%  I-S31*-B =>21%  I-M284-Isles/Sc =>8%  I-M253-ND =>2%  I-M423-Din-S =>2%  I-M423-Din-N =>2%  I-M223-Cont2b =>2% 
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #8 послато: Јун 19, 2013, 10:20:12 поподне »
Не знам је ли ово неко новије истраживање за Македонију, али ја га у овој форми не гледах.

Интересантно да Албанци имају неку И која није ни И1 ни И2, можда припада И3, ранијем И2ц.

И2а јасно показује разлику између словенских Македонаца и несловенских Албанаца.

Очекивано висок проценат Ј2б М241 код Албанаца од 13%, највиши у Европи.

Албанци: 75% балканске генетике
Македонци: 41% словенске генетике и 51% балканске генетике

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #9 послато: Септембар 24, 2013, 05:47:34 поподне »
''Y-STR in Albanian populations: implications on the match match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descend'' – Gianmarco Ferri at al. (2009/2010)



http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00414-010-0432-x#page-1

http://dienekes.blogspot.com/2010/03/y-chromosomes-of-albanian-populations.html

Y-chromosomes of Albanian populations (Ferri et al. 2010)

This is a very important study as it shows (for the first time) some detail on Albanian populations. From a first reading of the evidence, we can say that:

The Ghegs resemble Kosovar Albanians in having a higher frequency of E1b1b1.

Tosks on the other hand have a higher frequency of I.

The high J2 frequency resembles Greeks, with the expected 10 to 1 or so ratio between J2 and J1, and is dissimilar from northwestern Balkan populations. Past studies have shown however, that J2b is dominant in Albanian, rather than J2a which is dominant in most Greek populations tested so far (although J2b is also represented).

Similar frequencies to Greeks are also found in R1.

There is also a relative paucity of G compared to Greeks, and limited introgression of Gypsy chromosomes (H1) in the main Albanian groups (Gheg and Tosk).

International Journal of Legal Medicine DOI: 10.1007/s00414-010-0432-x
Λεωνίδας

Đorđo

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #10 послато: Септембар 24, 2013, 06:32:35 поподне »
''Y-STR in Albanian populations: implications on the match match probabilities and the genetic legacy of the minority claiming an Egyptian descend'' – Gianmarco Ferri at al. (2009/2010)



http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00414-010-0432-x#page-1

http://dienekes.blogspot.com/2010/03/y-chromosomes-of-albanian-populations.html

Y-chromosomes of Albanian populations (Ferri et al. 2010)

This is a very important study as it shows (for the first time) some detail on Albanian populations. From a first reading of the evidence, we can say that:

The Ghegs resemble Kosovar Albanians in having a higher frequency of E1b1b1.

Tosks on the other hand have a higher frequency of I.

The high J2 frequency resembles Greeks, with the expected 10 to 1 or so ratio between J2 and J1, and is dissimilar from northwestern Balkan populations. Past studies have shown however, that J2b is dominant in Albanian, rather than J2a which is dominant in most Greek populations tested so far (although J2b is also represented).

Similar frequencies to Greeks are also found in R1.

There is also a relative paucity of G compared to Greeks, and limited introgression of Gypsy chromosomes (H1) in the main Albanian groups (Gheg and Tosk).

International Journal of Legal Medicine DOI: 10.1007/s00414-010-0432-x
Južna Albanija i Grčki Epir su bili poprilično naseljeni Slovenima, krcati su slovenskim toponimima, tako da veće prisustvo I hg u južnoj Albaniji dokazuje da je deo tih Slovena asimilovan od strane Albanaca.

Аксић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #11 послато: Септембар 24, 2013, 06:54:50 поподне »
Небојша,

Гоcподинe Невски их је лепо описао и није рекао да су сви Шиптари ружни, он је узео просек њиховог изгледа. Наравно има их који су, смеђи и црни, па и плави. Њихова грађа тела је мање или више слична осталим Балканским народима, али њихов изглед лица је ружан. Ја сам живео у мешовитим српско-албанском селу до 1999. и ја њих одлично познајем како изгледају и каква им је култура. Просечни изглед Косовско-метохијских Албанаца и Албанки је ружан. Не постоји народ у Европи, ружнији од Албанаца.   
« Последња измена: Септембар 24, 2013, 11:46:56 поподне Аксић »

Аксић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #12 послато: Септембар 24, 2013, 07:01:27 поподне »
Господине Невски, где сте служили војни рок, у којем граду на Косову?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #13 послато: Септембар 24, 2013, 07:49:30 поподне »
Небојша,

Гоподин Невски их је лепо описао и није рекао да су сви Шиптари ружни, он је узео просек њиховог изгледа. Наравно има их који су, смеђи и црни, па и плави. Њихова грађа тела је мање или више слична осталим Балканским народима, али њихов изглед лица је ружан. Ја сам живео у мешовитим српско-албанском селу до 1999. и ја њих одлично познајем како изгледају и каква им је култура. Просечни изглед Косовско-метохијских Албанаца и Албанки је ружан. Не постоји народ у Европи, ружнији од Албанаца.

Ја нигде нисам поменуо да су Албанци лепи?:) Знам како изгледају, зато што их има свуда.

Не волим да генерализујем, тако да те приче о најлепшем и најружнијем европском народу не могу да прихватим. Има свакако и ружних и лепих међу свим народима света. Тако сигурно негде постоји леп/а Албанац/Албанка, а негде не тако леп Француз, или Италијанка.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #14 послато: Септембар 24, 2013, 07:50:42 поподне »
Господине Невски, где сте служили војни рок, у којем граду на Косову?

Нѣсам служио на Косову, него у Подгорици. Имаше доста Албанаца са мном, а знам и пойедине из Црне Горе, и на основу свих њих изнесох своя опажања.
Албанац данас постављен Небойшом доста личи по цртах лица на оно што виђах. Йедино ми нѣйе ясно шта Небойша мишљаше рѣченицом
Цитат
Упореди са регионом.
Ако йе мислио на плаве очи и плаву косу, то свакако нѣйе стање просѣчна Албанца, по мойих запажањих. Ово йе, што бише Амери рекли "cherry picking".
Но, сада знам зашто се Албанци толико разликуйу од Срба по изгледу. У питањи йе их опште родство (genetics). А ево и података до койих дођох скорийе:

                                             Я           Алб1 (Гени)      Алб 2             Алб 3              Алб 4        Грци са Додекада
Gedrosia                            2.72            5.89%             4.71%          6.28%            2.16%            3.3
Siberian                             1.20            0.10%             0.00%          0.16%            0.42%            0.3
Northwest_African             0.76            0.32%             1.17%          0.68%            0.22%            0.6
Southeast_Asian               0.26            0.46%             0.00%          0.08%            0.00%            0
Atlantic_Med                     29.15         30.22%          30.79%         30.49%          28.26%          28
North_European               37.97         23.33%          25.80%         23.19%          28.25%          20.2
South_Asian                      0.07             0.51%            0.00%          0.00%            0.00%            0.1
East_African                      0.00             0.00%            0.00%          0.00%            0.00%            0
Southwest_Asian              6.30             8.96%            9.34%          8.30%            8.84%           10.1
East_Asian                        0.07             0.14%            0.69%          0.00%            0.58%             0
Caucasus                         21.49          30.05%          27.50%        30.77%           31.27%           37.4
Sub_Saharan                    0.00              0.00%           0.00%          0.00%             0.00%             0

Означих састойке гдѣ йе разлика значайна, а то су Сѣверна Европа, Кавказ и Йугоисточна Азия.

Сада поређење мене и Албанца Гения (тако се ваљда зове) на рачуначу МДЛП К12.

                                          Я                        Албанац Гени

East_European          29.90%                        16.34%
Paleo_Mediterranean     23.93%                        35.00%
Iberian                         10.34%                           5.85%
Caucasian                 10.48%                         20.90%

Uralic_Permic                   0.72%                           1.75%
Balto_Finnic                   5.25%                           0.00%
Paleo_Balkanic                   1.82%                           2.28%
Celto_Germanic         12.67%                         13.08%
Paleo_North_European   1.14%                           0.90%
South_Central_Asian   1.82%                           2.85%
Volga_Uralic                   1.40%                           1.06%
Altaic_Turkic                   0.55%                           0.00%

Сада ЕУгенес ЕУтест, Я, Гени и йош йедан Албанац.

                                            Я                        Албанац Гени          Албанац ДускФалл

SOUTH_BALTIC                    18.92%                     8.04%                     9.13%
EAST_EURO                    13.73%                     5.30%                     6.48%
NORTH-CENTRAL_EURO    14.13%                   15.15%                    14.73%
ATLANTIC                            14.83%                   13.11%                    14.49%
WEST_MED                    16.40%                   18.70%                    18.09%
EAST_MED                    12.64%                   27.57%                    25.70%
WEST_ASIAN                      5.05%                     9.41%                      8.43%
MIDDLE_EASTERN              3.98%                     2.16%                      2.95%
SOUTH_ASIAN                          -                          0.05%                      0.01%
EAST_AFRICAN                          -                          0.14%                         -
EAST_ASIAN                          -                          0.31%                         -
SIBERIAN                             0.32%                      0.05%                         -
WEST_AFRICAN                  -                          0.00%                         -

Затим Додекад в3
                                          Я               Албанац Гени

East_European               20.50              10.80%
West_European             31.58               24.82%
Mediterranean                28.86               34.07%
Neo_African                      0.00                 0.00%
West_Asian                   12.52                21.44%
South_Asian                    0.03                  0.04%
Northeast_Asian             0.24                   0.16%
Southeast_Asian             0.45                  0.69%
East_African                    0.18                  0.15%
Southwest_Asian            5.09                  7.39%
Northwest_African          0.53                   0.44%
Palaeo_African                0.00                   0.00%


« Последња измена: Септембар 24, 2013, 07:52:29 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #15 послато: Септембар 24, 2013, 08:08:08 поподне »
Нисам алудирао на плаву косу и плаве очи, већ на црте лица. Слажем се да имају нешто специфично у изгледу.

Колико видим, мислиш да је Кавказ кључан када је у питању њихов изглед? То сам једном и написао овде, у неком од постова.


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #16 послато: Септембар 24, 2013, 08:22:03 поподне »
Нисам алудирао на плаву косу и плаве очи, већ на црте лица. Слажем се да имају нешто специфично у изгледу.

Колико видим, мислиш да је Кавказ кључан када је у питању њихов изглед? То сам једном и написао овде, у неком од постова.

На основу ових поређења, очигледно йе да йе у њих састояк Западне Азийе знатно већи него у Срба, а и Срѣдоземља и Йугозападне Азийе. Све у свем, знатно мање Сѣверне Европе, а више Западне Азийе.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #17 послато: Септембар 24, 2013, 08:24:45 поподне »


Ово је тај Кавказид који мене подсећа на балканске Албанце.

Већ смо причали да су они и "донели" динарски тип на Балкан. Овде је то лепо илустровано:



У крајевима где је заступљен овај тип (на Кавказу) доминирају хаплогрупе Р1б, Г и Ј.

Могуће да је основна разлика између Албанаца и осталих народа у региону управо у нешто израженијим динарским елементима. Овде је реч о Динарцу који изгледом нагиње ка Арменоиду.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #18 послато: Септембар 24, 2013, 08:36:09 поподне »
Кунов пример Албанаца који припадају такозваном "Balkan Borreby" типу:






Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #19 послато: Септембар 25, 2013, 11:06:50 пре подне »
Небојша,

Гоcподинe Невски их је лепо описао и није рекао да су сви Шиптари ружни, он је узео просек њиховог изгледа. Наравно има их који су, смеђи и црни, па и плави. Њихова грађа тела је мање или више слична осталим Балканским народима, али њихов изглед лица је ружан. Ја сам живео у мешовитим српско-албанском селу до 1999. и ја њих одлично познајем како изгледају и каква им је култура. Просечни изглед Косовско-метохијских Албанаца и Албанки је ружан. Не постоји народ у Европи, ружнији од Албанаца.

Занимљиво је да је готово увек атрибут ружноће намењен народу који ти није по вољи због овога или онога. Тако су Срби нарјужнији Хрватима и муслиманима у БиХ, сви они заједно Србима и тако у круг.

Оно што је најближе истини је да је најружнији народ који је најсиромашнији и културално најзаосталији . Немогуће је да Албанци буду ружнији од Црногораца или од Македонаца и да при том имају доста сличан састав хаплогрупа. Та "ружноћа"  произилази из културалне затворености, заосталости и изолације којој је тај народ изложен.

Тако су западњаци црнце прогласили нижом расом и дали себе право да их користе за робове, само зато што су ти црнци живели у примитивним заједницама и нису имали услове за образовање као што су га имали они на западу.