Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Prezime Карапетровић - Karapetrović - Donja Jurkovica, Miljevići, Kosjerovo

(1/3) > >>

karapetrovic:
Породице Карапетровић потичу или живе из села Доња Јурковица и Миљевићи (Градишка, РС, БиХ) и село Косјерово (Лакташи, РС, БиХ) - сад веће седмо или осмо кољено. Сви које познајем славе св. Јована Крститеља. Поред ова два града Карапетровићи су живјели и у Приједору (били позната трговачка породица - изумрли између два свијетска рата) и у Дервенти (они наводно славе св.Јована Златоустог). Према причању мог дједа доселили смо негдје из Шумадије након слома 1. или 2. српског устанка (што донекле потврђује информацију коју сам пронашао на овом порталу  Град Пожаревац - "Карапетровићи, Никољдан. Најстарији људи слушали су од својих предака да су се у Пожаревац доселили „од вајкада“. Привремено су напуштали варош када је била опасност, 1813. године, када су прелазили у Банат, одакле су се вратили када је престала опасност" https://www.poreklo.rs/2016/04/12/poreklo-prezimena-pozarevac-branicevski-okrug/. Можда су се неки отиснули и у овом правцу.
Према другој информацији која долази од презимењака из Косјерова и Миљевића наводно смо дошли негдје из Црне Горе у Херцеговину па овамо због неке крвен освете од Турака (постоји докумет у Земаљском музеју у Сарајеву сачињен од тадашње турске власти). Што се донекле уклапа у информацију коју сам пронашао на форуму да потичемо од Петровића - Бањански.

У Србији презиме Карапетровић је најчешће у Ивањици (села Свештица, Осоница и Буковица) и већин расејаних по другим градовима је порјеклом одатле. Сви славе св. Јована Крститељ како су ми пренијели. Информацију коју су ми пренијели да је најстарији траг попис Чачанске нахије око 1830.године.

Управо завршавам комплетан родослов Карапетровића за Доњу Јурковицу и прелазим у Миљевиће и Косјерово како бих пронашао повезницу која се негдје временом изгубила. Ако имате било какву нову информацију био бих вам захвалан да је подјелите.
Миленко Карапетровић

Amicus:

--- Цитат: karapetrovic  Мај 02, 2019, 07:45:54 поподне ---Породице Карапетровић потичу или живе из села Доња Јурковица и Миљевићи (Градишка, РС, БиХ) и село Косјерово (Лакташи, РС, БиХ) - сад веће седмо или осмо кољено. Сви које познајем славе св. Јована Крститеља. Поред ова два града Карапетровићи су живјели и у Приједору (били позната трговачка породица - изумрли између два свијетска рата) и у Дервенти (они наводно славе св.Јована Златоустог). Према причању мог дједа доселили смо негдје из Шумадије након слома 1. или 2. српског устанка (што донекле потврђује информацију коју сам пронашао на овом порталу  Град Пожаревац - "Карапетровићи, Никољдан. Најстарији људи слушали су од својих предака да су се у Пожаревац доселили „од вајкада“. Привремено су напуштали варош када је била опасност, 1813. године, када су прелазили у Банат, одакле су се вратили када је престала опасност" https://www.poreklo.rs/2016/04/12/poreklo-prezimena-pozarevac-branicevski-okrug/. Можда су се неки отиснули и у овом правцу.
Према другој информацији која долази од презимењака из Косјерова и Миљевића наводно смо дошли негдје из Црне Горе у Херцеговину па овамо због неке крвен освете од Турака (постоји докумет у Земаљском музеју у Сарајеву сачињен од тадашње турске власти). Што се донекле уклапа у информацију коју сам пронашао на форуму да потичемо од Петровића - Бањански.

У Србији презиме Карапетровић је најчешће у Ивањици (села Свештица, Осоница и Буковица) и већин расејаних по другим градовима је порјеклом одатле. Сви славе св. Јована Крститељ како су ми пренијели. Информацију коју су ми пренијели да је најстарији траг попис Чачанске нахије око 1830.године.

Управо завршавам комплетан родослов Карапетровића за Доњу Јурковицу и прелазим у Миљевиће и Косјерово како бих пронашао повезницу која се негдје временом изгубила. Ако имате било какву нову информацију био бих вам захвалан да је подјелите.
Миленко Карапетровић

--- Крај цитата ---

Занимљива је ова епопеја ваше породице.

Ако потичете од бањанских Петровића, томе у прилог би ишла ваша слава, која је једна од типичних за Бањане.

Најбоље би било када бисте урадили ДНК анализу прапорекла по мушкој линији. Са њом бисте могли да проверите везу са поменутим Петровићима из Бањана. Хаплогрупа Бањана је позната.

Иначе, оно што је занимљиво, јесте да Карапетровића има и са Мратинданом, они су 1882. године пописани у Дервенти и (Б.) Броду. Исте године, Карапетровићи Јовањштаци су пописани у Машићима и Романовцима, и у Турјаку (протопрезвитерат градишки).

karapetrovic:

--- Цитат: Amicus  Мај 04, 2019, 02:16:48 поподне ---Занимљива је ова епопеја ваше породице.

Ако потичете од бањанских Петровића, томе у прилог би ишла ваша слава, која је једна од типичних за Бањане.

Најбоље би било када бисте урадили ДНК анализу прапорекла по мушкој линији. Са њом бисте могли да проверите везу са поменутим Петровићима из Бањана. Хаплогрупа Бањана је позната.

Иначе, оно што је занимљиво, јесте да Карапетровића има и са Мратинданом, они су 1882. године пописани у Дервенти и (Б.) Броду. Исте године, Карапетровићи Јовањштаци су пописани у Машићима и Романовцима, и у Турјаку (протопрезвитерат градишки).

--- Крај цитата ---
Поздрав Амицус и хвала на сугестијама. Ови црквени извори су ми познати Машићи, Романовци и Турјак су географски јако близу Доње Јурковице и Миљевића и ту постоје цркве из тог период које су обухватале и села одакле потичу мој. Значи ради се о истим породицама само зависи у ком периоду су припадали којој црквеној општини кад су пописивана домаћинства.
За ДНК треба мало финансија па се чека повољан тренутак  :). Иначе колико кошта ДНК тестирање? Недавно је сестра од стрица радила ДНК анализу али она има и македонске корјене са мајчине стране па нисам сигуран да ли би било од користи.

Amicus:

--- Цитат: karapetrovic  Мај 04, 2019, 06:14:00 поподне ---Поздрав Амицус и хвала на сугестијама. Ови црквени извори су ми познати Машићи, Романовци и Турјак су географски јако близу Доње Јурковице и Миљевића и ту постоје цркве из тог период које су обухватале и села одакле потичу мој. Значи ради се о истим породицама само зависи у ком периоду су припадали којој црквеној општини кад су пописивана домаћинства.

За ДНК треба мало финансија па се чека повољан тренутак  :). Иначе колико кошта ДНК тестирање? Недавно је сестра од стрица радила ДНК анализу али она има и македонске корјене са мајчине стране па нисам сигуран да ли би било од користи.
--- Крај цитата ---

Тако би требало да буде.

Што се тие ДНК тестирања, комерцијална цена тестирања, бар у Београду, износи 13.000 динара, с тим да чланови Друштва могу да се тестирају по повлашћеној цени од 6.500 динара, такође по тој цени могу да тестирају даље и своје друге кандидате. И ово је тестирање прапорекла по мушкој линији, тако да се женске линије у тим резултатима не очитавају. Вама би то значило за поређење са Бањанима. Они припадају хаплогрупи N2 P189.2, која је карактеристична за то племе, тако да би требало само то да се потврди.

karapetrovic:

--- Цитат: Amicus  Мај 04, 2019, 06:49:31 поподне ---Тако би требало да буде.

Што се тие ДНК тестирања, комерцијална цена тестирања, бар у Београду, износи 13.000 динара, с тим да чланови Друштва могу да се тестирају по повлашћеној цени од 6.500 динара, такође по тој цени могу да тестирају даље и своје друге кандидате. И ово је тестирање прапорекла по мушкој линији, тако да се женске линије у тим резултатима не очитавају. Вама би то значило за поређење са Бањанима. Они припадају хаплогрупи N2 P189.2, која је карактеристична за то племе, тако да би требало само то да се потврди.

--- Крај цитата ---

Хвала за инфо настављам даље са истраживањем мимо ДНК па ћемо видјети гдје ће ме одвести. Морам провјерити да ли у Бања Луци постоји та врста ДНК тестирања. Али углавном ништа без живе ријечи.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију