Аутор Тема: Хрвати  (Прочитано 100527 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Хрвати
« послато: Фебруар 16, 2013, 01:49:33 поподне »
Што се тиче Хрвата, имамо једну лошу и једну добру вест. Лоша је да они немају свој национални ДНК пројекат па стога не можемо приступити подацима који нису везани за различита академска истраживања. Добра је вест да је у Хрватској вршено истражвање на чак 1100 учесника (што се сматра репрезентативним узорком) и што је посебно важно, вршено је за пет географских регија Хрватске што омогућава већи маневерски простор приликом анализе података.

#езултати за целу територију Хрватске за 1100 хаплотипова изгледају овако:

I2a1b      417   37,9%
R1a1a1     242   22,0%
E1b        121   11,0%
R1b1a2      85    7,7%
I1          61    4,2%
J2b         46    4,2%
G           34    3,1%
H           20    1,8%
I2a2        16    1,5%
J2a         23    2,1%
J1          12    1,1%
T            7    0,6%
Q1           6    0,5%
N1           8    0,7%
L            2    0,2%


« Последња измена: Фебруар 16, 2013, 01:54:26 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #1 послато: Фебруар 16, 2013, 01:58:19 поподне »
Као што већ рекосмо, истраживање је било подељено на пет регија и у свакој од њих је тестирано по 220 особа мушког пола.










Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #2 послато: Фебруар 16, 2013, 02:01:11 поподне »
Ово је табела која садржи податке за ретходне графиконе.



Нека вас не збуњују минорна одступаља која су последица обраде великог скупа података и пребацивања појединих хаплогрупа зарад постизања компактности.
« Последња измена: Фебруар 16, 2013, 03:14:23 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #3 послато: Фебруар 16, 2013, 03:10:31 поподне »
А ово је карта расподеле хаплогрупе I2a1-Din  на њену "северну" и "јужну" компоненту:



Ово је одлично место да се анализира присуство "далматинске" гране хаплогрупе I2a1-Din-S која има карактеристичну вредност на локусу DYS19=14.

Резултати за хрватске регионе су следећи:

Север:     4/56  (7,14%) [међу Din-S, 18%]
Југ:      11/120  (9,1%)   [међу Din-S, 11,7%]
Исток:     7/89  (8%)      [међу Din-S, 9,5%]
Запад:     1/80  (1,25%)  [међу Din-S, 1,9%]
Центар:    5/71 (7%)       [међу Din-S, 11%]
« Последња измена: Фебруар 16, 2013, 04:43:03 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #4 послато: Фебруар 16, 2013, 03:24:47 поподне »
А ово је график из истог рада у који су унесене ситне напомене о димензијама, Као што се може приметити, график показује релативну генетичку удаљеност Хрвата од осталих нација.



Светлоплава стрелица показује зачуђујуће велику разлику између становништва северо-западне Хрватске и Словеније.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Хрвати
« Одговор #5 послато: Фебруар 16, 2013, 06:51:04 поподне »
У истраживању су узорци узети равномерно по регијама, у свакој регији по 220, односно 20% укупног броја узорака. Питам се како би изгледали резултати за Хрватску у целини да је однос броја узорака по регијама узет тако да буде пропорционалан односу броја становника по регијама. Ево како изгледа тај однос (подаци су из пописа 2011. године):
Северна Хрватска
538231
12,56%
Централна Хрватска
1528725
35,68%
Источна Хрватска
805998
18,81%
Западна Хрватска
555177
12,96%
Јужна Хрватска
856758
19,99%
ХРВАТСКА
4284889

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #6 послато: Фебруар 16, 2013, 09:36:42 поподне »
па ајмо, математичари... шта чекамо?  8)

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Хрвати
« Одговор #7 послато: Фебруар 17, 2013, 01:54:56 пре подне »
па ајмо, математичари... шта чекамо?  8)

Урадио сам. Број узорака за сваку хаплогрупу и сваку регију сам множио коефицијентом који зависи од броја становника у регији:
Северна Хрватска    0,63
Централна Хрватска   1,78
Источна Хрватска   0,94
Западна Хрватска   0,65
Јужна Хрватска           1,00
па сам онда рачунао проценте. И испало је да су проценти скоро исти, ништа се битно није изменило.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #8 послато: Фебруар 17, 2013, 01:13:38 поподне »
 ;D Па када Др Приморац нешто ради, то мора да буде одлично урађено.

Баш бих волео да видим узорке који показују да је становништво једног Чаковца много ближе Србима него Словенцима.  Чак је ближе Румунима него Словенцима  8)

Све што долази од тог човека ја узимам са великом резервом. Само помрачен ум може тврдити да су Хрвати генетички најближи Немцима.

Уосталом, време ће показати шта је истина а шта не.
« Последња измена: Фебруар 18, 2013, 10:37:42 пре подне Kor »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Хрвати
« Одговор #9 послато: Фебруар 17, 2013, 07:35:00 поподне »
Е сада се поставља питање, йе ли узорак састављен само од Хрватъ, или има и припадникъ других народности. То ме прѣ свега занима због 20 припадникъ хаплоскупине Х, койих йе найвише у сѣверной Хрватской, 11 примѣракъ илити 5%. Йесу ли то Цигани, или чистокрвни Хрвати порѣклом из Пакистана? :-)

Да се о Циганах ради, очекивао бих да их найвише буде у области гдѣ йе Загреб, значи у срѣдишњой. Али нѣйе тако.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #10 послато: Фебруар 17, 2013, 07:50:10 поподне »
Сигуран сам да је реч о општој популации.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Хрвати
« Одговор #11 послато: Септембар 07, 2013, 10:22:02 поподне »
Истраживање средњевековних гробова недалеко Бенковца, који датирају из 14. / 15. века. У 31 гробу, нађена су 47 посмртна остатка од чега 9 жена, 23 мушкараца и 15 деце. На 6 тела су уочене бројне повреде настале пре смрти. Такође, занимљиво је и да су сахрањени по паганским обичајима.
Међу њима и оних који су пореклом из Азије.
Иако је ДНК анализом код 19 индивидуа је потврђена веза са садашњом популацијом, може се рећи да већина ипак не представља претке данашње хрватске популације.
На жалост, нису предочени и резултати, али је у студији учествовао и госн Приморац  :D  Ови ''Азијати'' су сигурно учврстили његову теорију о германском ''подријетлу'' Хрвата.

Извор: http://www.isabs.hr/PDF/2013/ISABS-2013_book_of_abstracts.pdf
http://dienekes.blogspot.com/2013/09/isabs-2013-abstracts.html



« Последња измена: Јануар 02, 2015, 12:23:33 поподне админ »
Икавац

robert w.

  • Гост
Одг: Хрвати
« Одговор #12 послато: Октобар 19, 2013, 08:01:05 поподне »
Stariji komentar sa Dienekesovog bloga:

Very interesting paper regarding especially the occurence of J1 Haplogroup in southern poland. The polish gentiles derive their origin to the sarmatians which in turn derive their origin to Noah. Somewhere in the region of southern poland, slovakia and chechia was the medieval state of crobatia. Crobatia was founded by avarian tatars that came from central asia, namely choresmia. Choresmia was founded by hurrites from northern mesopotamia (http://www.imninalu.net/Eurasia_maps.htm).
So it seems logically that in the region of today slovakia, chechia and souther poland there is a hot spot of J1. Fascinating.


http://dienekes.blogspot.com/2009/04/major-new-paper-on-y-chromosome.html



Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #13 послато: Август 31, 2014, 11:34:58 поподне »
хм... погледах случајно тему и видим да недостају илустрације које сам својевремено поставио. Да ли неко од администратора зна шта је у питању?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хрвати
« Одговор #14 послато: Септембар 01, 2014, 12:45:14 поподне »
хм... погледах случајно тему и видим да недостају илустрације које сам својевремено поставио. Да ли неко од администратора зна шта је у питању?

Мени изгледа као да су уклоњене са "оргиналног" сајта?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #15 послато: Септембар 02, 2014, 10:42:03 поподне »
Мени изгледа као да су уклоњене са "оргиналног" сајта?

у том случају би остао мртав линк у оквиру поруке. Међутим, тамо нема ништа. Жао мо је пошто сам се добро намучио док сам изанализирао тих 1100 хаплотипова. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хрвати
« Одговор #16 послато: Децембар 11, 2014, 03:56:47 поподне »


Као што је и очекивано, I2a је најзаступљенија у јужном делу Хрватске, док је R1a доминантнија на северу.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хрвати
« Одговор #17 послато: Децембар 19, 2014, 09:03:01 поподне »
из којег је ово рада?

Сада се лепо види да су покварењаци са имиджшека побрисали све оне силне табеле и графиконе које сам правио у вези највећег истраживања у Хрватској.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хрвати
« Одговор #18 послато: Децембар 20, 2014, 08:33:34 пре подне »
из којег је ово рада?

Сада се лепо види да су покварењаци са имиджшека побрисали све оне силне табеле и графиконе које сам правио у вези највећег истраживања у Хрватској.

Кор, пронашао сам ово на једном форуму који се, између осталог, бави и генетиком Хрвата. Не знам ко је аутор, иначе бих написао испод слике.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Хрвати
« Одговор #19 послато: Април 04, 2015, 06:34:49 поподне »
Штета што су побрисане табеле које је Кор постављао, а иначе је ово доста занимљив рад који се тиче генетике Хрвата. Лично, мени је у том раду најинтересантнија сљедећа реченица:

"Our results suggested high level of similarity among regional subpopulations within Croatia, except for mildly different southern Croatia. Relative resemblance was found with Bosnia and Herzegovina and Serbia."

Ако томе додамо и реченицe из рада Rębała at al од 2007

"Two genetically distant groups of Slavic populations were revealed: One encompassing all Western-Slavic, Eastern-Slavic, and few Southern-Slavic populations (north-western Croats and Slovenes), and one encompassing all remaining Southern Slavs."

" However, Southern-Slavic populations including the Bosnians, Croats (excluding north-western Croatia), Serbs, Bulgarians and Macedonians are clearly separated from the tight DNA cluster of the rest of the Slavic populations."

долазимо до закључка, који је уосталом и на основу историјских података и етнографских карактеристика, могао да се изведе, а то је да су данашњи католички Далматинци и Херцеговци генетски ближи Србима, него својим "сународницима" у сјеверозападној Хрватској.

Уколико неко има овај рад у пдф формату био бих захвалан да ми пошаље. Рад се иначе зове: Croatian national reference Y-STR haplotype databasе
Molecular Biology Reports, 2012, Volume 39, Number 7, Page 7727
Gordan Mršić, Branka Gršković, Andro Vrdoljak,