Аутор Тема: Рачунање колена и степена сродства  (Прочитано 50180 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #100 послато: Март 06, 2018, 07:37:21 поподне »
То о чему ти пишеш назива се парентерално рачунање сродства. Дакле, генерације. Моја рођени брат, мој брат од стрица, мој брат од даљег стрица (син брата од стрица мог оца), итд - ми смо сви иста генерација - парентела, и наша удаљеност по оваквом начину рачунања сродства је - иста. Реално, много је удаљенија, јер су се ту умешале многе крви са стране, што даље сродство по мушкој линији - то више.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #101 послато: Март 06, 2018, 07:37:41 поподне »
Била сам изненађена када сам чула  да је у прошлости било случајева да су се удовци, након смрти својих супруга женили са њиховим сестрама.
И да су на ту појаву благонаклоно реаговали ( у смислу да ће тетка боље бринути о деци него да дође друга као маћеха )
Да ли је и у вашим крајевима било таквих случајева?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #102 послато: Март 06, 2018, 07:42:00 поподне »
Била сам изненађена када сам чула  да је у прошлости било случајева да су се удовци, након смрти својих супруга женили са њиховим сестрама.
И да су на ту појаву благонаклоно реаговали ( у смислу да ће тетка боље бринути о деци него да дође друга као маћеха )
Да ли је и у вашим крајевима било таквих случајева?

Вероватно је било таквих случајева.
Правно гледано, ово није допуштено. Зашто: човек кад се ожени, он с фамилијом своје жене ступа у тазбинско сродство, које је однос аналоган крвном сродству. Дакле, сестра његове жене - свастика, њему дође по тазбинском сродству нешто што се, пресликавањем по узору на крвно сродство, може сматрати - сестром.
Оженити свастику, утолико, није допуштено.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #103 послато: Март 06, 2018, 07:44:09 поподне »
То о чему ти пишеш назива се парентерално рачунање сродства. Дакле, генерације. Моја рођени брат, мој брат од стрица, мој брат од даљег стрица (син брата од стрица мог оца), итд - ми смо сви иста генерација - парентела, и наша удаљеност по оваквом начину рачунања сродства је - иста. Реално, много је удаљенија, јер су се ту умешале многе крви са стране, што даље сродство по мушкој линији - то више.
Ако добро разумем то би били сви нпр.  чукунунчићи без обзира на то да ли су рођени или од стрива, тетке... У смислу исте удаљености од од претка

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #104 послато: Март 06, 2018, 07:46:00 поподне »
Формално гледано, уколико човеку умре жена, његово тазбинско сродство се гаси, јер је та жена била управо оно везивно ткиво између тог мушкарца и женине фамилије. Утолико и нема даљих препрека за неке брачне везе између тог мушкарца и фамилије његове бивше жене.

Међутим, за православне хришћане (уколико то јесу, и уколико је брак црквено овенчан), та веза постоји за вечност.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #105 послато: Март 06, 2018, 07:49:19 поподне »
Ако добро разумем то би били сви нпр.  чукунунчићи без обзира на то да ли су рођени или од стрива, тетке... У смислу исте удаљености од од претка

Обично се гледа по мушкој линији, али и ово што пишеш - стоји.

Парентерално сродство је примитивни облик рачунања сродства, и био је заступљен нпр. у једном раздобљу Старог Рима.

Овакав начин посматрања сродства је, свакако, превазиђен, јер бисмо тако, мање више, сви били сродници на неки начин.

Наравно, и код парентела је постојала граница преко које се могло ступати у брачне односе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #106 послато: Март 06, 2018, 08:03:12 поподне »
У нашој породици је био занимљив случај. Једну рођаку зовемо тетка, иако то није јер ју је мајка довела када се удала у фамилију.(није у крвном сродству)
Касније се сазнало да су нам њена деца ипак род, јер је њен муж уствари неки даљи стриц ( проучавањем стабла).
Тако да је назови тетка уствари стрина :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #107 послато: Март 06, 2018, 08:05:06 поподне »
Парентерално сродство је примитивни облик рачунања сродства, и био је заступљен нпр. у једном раздобљу Старог Рима.
Овакав начин посматрања сродства је, свакако, превазиђен, јер бисмо тако, мање више, сви били сродници на неки начин.
Код мене у широј фамилији, и са једне и са друге стране се увек тако рачунало. Мој ђед нпр. увек каже да је прво колено са својим братом од тетке.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #108 послато: Март 06, 2018, 08:19:40 поподне »
Код мене у широј фамилији, и са једне и са друге стране се увек тако рачунало. Мој ђед нпр. увек каже да је прво колено са својим братом од тетке.

То је неки традиционалан начин размишљања.

Но, да погледамо реално сродство: они су треће колено - 1. твој ђед, 2. твој прађед, 3. тетка твог ђеда, Н. брат од тетке твог ђеда.
Или, обрнуто, где се не рачуна почетни од кога се рачуна сродство: 0. твој ђед, 1. твој прађед, 2. тетка твог ђеда, 3. брат од тетке твог ђеда.

Њих двојица (твој ђед и његов брат од тетке) јесу прво колено у генерацијском смислу, јер потичу од рођених брата и сестре. Али, по крвној удаљености нису прво колено. Прво колено су родитељи и деца.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #109 послато: Март 06, 2018, 08:22:19 поподне »
Ја "колено" поистовећујем са "пасом"...Рођак треће колено разумем као да нам је заједнички предак трећа генерација (пас) уназад. Број генерација до заједничког претка је степен сродства у коленима (рачунање од родитеља, напр. рођени брат или сестра је прво колено, брат од стрица (очевог рођеног брата), или тетке (очеве рођене сестре), где је заједнички предак друга генерација од нас (деда), је друго колено итд...).
« Последња измена: Март 06, 2018, 08:27:09 поподне ДушанВучко »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #110 послато: Март 06, 2018, 08:25:27 поподне »
Код мене у широј фамилији, и са једне и са друге стране се увек тако рачунало. Мој ђед нпр. увек каже да је прво колено са својим братом од тетке.
   

 Дробњак, по народној причи и традицији тако је  и у Горњем Полимљу.
 Са тачке гледишта науке је  како каже Небо.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #111 послато: Март 06, 2018, 08:27:01 поподне »
Зар нисмо још на првој страници ове теме установили да степени и колена нису исто :)? Окренули смо круг...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #112 послато: Март 06, 2018, 08:32:42 поподне »
У праву си. Кад се вратих на прву страну, видим - о свему овоме смо већ писали...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #113 послато: Март 06, 2018, 08:34:18 поподне »
Ја "колено" поистовећујем са "пасом"...Рођак треће колено разумем као да нам је заједнички предак трећа генерација (пас) уназад. Број генерација до заједничког претка је степен сродства у коленима (рачунање од родитеља, напр. рођени брат или сестра је прво колено, брат од стрица (очевог рођеног брата), или тетке (очеве рођене сестре), где је заједнички предак друга генерација од нас (деда), је друго колено итд...).
Мени је ово логично, али и мој отац рачуна колена као и Дробњак

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #114 послато: Март 06, 2018, 08:58:50 поподне »
Можемо сродство рачунати овако и онако, али оно што је кључно је - питање колико заједничке "крви" имају људи у одређеној сродничкој удаљености.

Ово је нарочито битно у случајевима ступања у брачне односе.

Сви смо ми, мање више, сродници у одређеном степену, нарочито у срединама где је становништво било прилично статично, - није било досељавања, те се углавном ради о живљу у већој или мањој мери већ орођеној. Нпр. Цетиње, или Петњик код Берана.

Пример: ако узмемо једног човека и његове чукунунуке, поставља се питање - да ли би момак и ђевојка који имају заједничког чукунђеда могли ступити у брак?

Ако узмемо да током ступања у брак њихових предака није било већ неког орођавања, него да је у том периоду било искључиво егзогамних бракова, колико заједничке крви имају ово двоје младих? Мало јаче од 6%

Према важећем праву, нема препреке да они ступе у брак, јер су у 8. степену сродства. Са становишта црквеног права - недостаје им још један степен.

Но, и ово је релативно. Уколико то двоје младих који би можда постали супружници, живе у једној средини, окружени сродницима, њих ће средина посматрати као брата и сестру. Наравно да од тог брака не може бити - ништа.

Но, уколико се момков прађед иселио у неки други крај, па његов син нпр. у Ужице, а девојчин отац нпр. у Нови Сад, па то двоје младих никад нису видели једно друго, нити знају да оно друго уопште постоји, него се упознају као студенти негде на неком факултету нпр. у Београду, - они су једно другом потпуни странци, а ни њихови очеви се вероватно никад нису ни упознали. Чукунђедово име више нико ни не памти. Још ако имају неко сасвим уобичајено презиме - Петровић, Павловић, Марковић... Е, то је већ другачија ситуација.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #115 послато: Март 06, 2018, 08:59:48 поподне »
Зато, савет за ове што се још нису женили:

добро проучите генеалогију своје изабранице пре коначне одлуке  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #116 послато: Март 06, 2018, 09:38:17 поподне »
Зато, савет за ове што се још нису женили:

добро проучите генеалогију своје изабранице пре коначне одлуке  ;)
Знаш шта је незгодно? Што ме управо то и занима , па не чекам ...одмах је, овај, питам одакле су њени и шта славе...да ли су од Сјенице или од прека итд  ;D Вероватно онда може да помисли да нисам нормалан, па боље да то питам касније  ;D
« Последња измена: Март 06, 2018, 09:45:22 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #117 послато: Март 06, 2018, 10:24:31 поподне »
Знаш шта је незгодно? Што ме управо то и занима , па не чекам ...одмах је, овај, питам одакле су њени и шта славе...да ли су од Сјенице или од прека итд  ;D Вероватно онда може да помисли да нисам нормалан, па боље да то питам касније  ;D

То је мач са две оштрице. У мом случају боље да нисам ни питао. Кад је прошло прво ишчуђавање и кад сам открио разлог питања... сутрадан сам добио 4 презимена из њене фамилије да проверим наводно порекло. Што је најцрње, у питању је Нова Варош, која је баш слабо обрађена у едицији "Насеља и порекло становништва" па сам се једва спасио. Извукло ме што сам открио да је њене Карађорђе превео преко Сјенице у Н. Варош, па је таст био презадовољан што сам потврдио њихово породично предање.  ::)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #118 послато: Март 13, 2018, 10:20:07 поподне »
Зато, савет за ове што се још нису женили:

добро проучите генеалогију своје изабранице пре коначне одлуке  ;)
Оно што ћу ја да урадим је да у широком луку избегнем Земун, поготово ако су староседеоци :)

Прадеда по презимену је дочекао да ме види, али га се не сећам пошто сам имао тек 3 године. Обојица деда су у односу на мене још краће потрајала. Са једном од бака сам био добар, али и оне су обе отишле до моје 17. године.
Родитељи се нису много бавили старим временима. Не баве се ни дан данас.
Са 19 сам почео да скупљам податке и да правим родослов.
У првих пар година сам био на пар места по фамилији и покупио "костур" за нека презимена. Запањио сам се схвативши 4 године касније да нико од њих више није са нама.
Колико сам ја мало о родослову знао, тврдим да је чудо то што мој родослов сада има преко 1300 чланова, узимајући у обзир све могуће линије.
После 3 године бављења по архивима разумем да је једна од најбољих ствари које сам урадио то што пратим буквално све линије, све податке до којих могу да дођем.

Ван мреже Dado

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #119 послато: Новембар 18, 2018, 01:40:02 пре подне »
Хммм, не знам баш како да формулишем ово питање.

Је ли постоји ограничење од ког претка су вам његови потомци родбина?

Или сви људи на свијету припадају једној великој породици, с тим што су вам неки даљи а неки ближи у стотинама, хиљадама... година?!!