Аутор Тема: R1a>>Z280>>YP4278  (Прочитано 1685 пута)

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
R1a>>Z280>>YP4278
« послато: Август 30, 2021, 11:35:19 поподне »
На теми о роду Шаренаца-Кресојевића је већ писано о овој хаплогрупи током протеклих година. Међутим, како сада имамо већ неколико SNP профилисаних родова који су врло блиски, али ипак не припадају поменутом роду, мислим да је најбоље да отворим нову тему која би обухватала све подгране R1a-YP4278 са пројекта, а могла би да укључи и ширу дискусију о овој хаплогрупи.

За сада је на Балкану потврђено присуство само једне гране испод YP4278, а то је BY30749 (=Y109474). TMRCA за ову грану досеже до времена сеоба Словена на Балкан или непосредно након тога (код FTDNA, на основу шест BigY тестова, просечан број SNP-ова до најближег заједничког претка износи 15.7; с друге стране, YFull на основу петорице тестираних процењује TMRCA на пре 1300 година). На основу вредности неких карактеристичних STR маркера (пре свега DYS481, о чему сам већ писао детаљније на теми о Шаренцима), рекао бих да огромна већина ако не и сви јужнословенски или балкански YP4278 припадају грани BY30749.

Мислим да је за уводни пост на овој теми корисно представити тренутна Y стабла хаплогрупе YP4278 са FTDNA и са YFull-а. Да напоменем да су сви из ове хаплогрупе који су урадили напредније тестове то учинили преко FTDNA и многи нису проследили резултате на YFull, тако да је стабло код FTDNA потпуније.







Као што се може видети, неколико тестираних није оставило било какве податке о свом пореклу. Највише ме је занимало порекло непознатог тестираног који је формирао (бугарску?) грану FT223890 заједно са Лазаровим из Бугарске. Пошто га нисам могао наћи међу својим нити међу поклапањина осталих YP4278 китова којима имам приступ, контактирао сам прво Лазарова, па онда и администраторе Бугарског пројекта на FTDNA у нади да ћу доћи до неке информације. Нажалост, нико од њих није одговорио на моје поруке. Ако неко има добру комуникацију са администраторима Бугарског ДНК пројекта и може да потражи ову информацију, био бих захвалан.


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #1 послато: Август 31, 2021, 12:37:41 пре подне »
Прошле недеље сам добио веома значајан резултат за српску грану BY30743. Наиме, уз велику помоћ нашег члана Жељка Вјетровића, који је успео да обезбеди узорак, тестирао сам Калаитовића из Штиткова (општина Нова Варош; слава Св. Никола) код YSeq-а, прво на један од SNP-ова у нивоу YP4278 (да не би било изненађења), а потом и на панел SNP-ова у нивоу BY30743 и испод њега.

Као што сам претпоставио на основу STR маркера, Калаитовић је поделио грану BY30743. СНП-ови из панела се још тестирају и то ће потрајати, пошто за неке од њих морају да наруче нове прајмере, али тренутно стање изгледа овако:



Калаитовићи из Штиткова су према више извора потомци старовлашких бератлијских кнежева Рашковића. Ову тврдњу подупире и хаплотип једног рода из Ивањице са историјатом породице забележеним средином XIX века, према коме они потичу директно од Рашковића из Штиткова свега једну или две генерације раније. Овај род је тестиран у оквиру САНУ пројекта, ако се не варам, и са Калаитовићем дели пар врло специфичних, немодалних вредности STR маркера, што несумњиво указује на ближе заједничко порекло.

Рашковићи су историјски значајна породица која је играла кључну улогу на подручју Старог Влаха и Рашке током XVII, XVIII, па све до почетка XIX века. Доста тога је написано о њима, а највише информација и сачуваних докумената се може наћи у књизи ”Кнезови Рашковићи у историји Срба” аутора др. Војислава Суботића, која је доступна у дигиталној библиотеци Порекла.

О пореклу Рашковића пре XVII века можемо само спекулисати. Сами Рашковићи су током XVIII века саставили неколико списа о своме пореклу, где наводе да потичу са јадранског приморја и да су одатле дошли у Трговиште (данас Нови Пазар), где су наводно имали значајну улогу током владавине Немањића. Трговиште је њихово средиште све до 1689. када током Великог турског рата Турци разарају њихове поседе и део породице који остаје на простору Рашке се повлачи на своје западније поседе, у крај око Нове Вароши и Сјенице.

Др. Суботић у својој књизи износи разне могућности о њиховом пореклу и спекулише о могућим прецима Рашковића забележеним у историјским изворима на ширем подручју Рашке, Херцеговине и Црне Горе, мада ја ту нисам уочио било какве јасне индиције. Провлачи се ту на неколико места и могућа непосредна веза са Војиновићима, али опет са врло спекулативном аргументацијом.

Враћајући се на резултате ДНК тестирања становништва овог краја, већ сам писао (линк) о групи породица без предања о заједничком пореклу, са различитим славама, а које деле комбинацију неколико специфичних немодалних вредности STR-маркера. Овде спадају Калаитовићи и Рудаковићи, од оних које могу да поменем на јавном делу форума. То би, уз претходну причу о Рашковићима, могло указати на дуже присуство припадника ове подгране на подручју Старог Влаха и Рашке. Треба напоменути да на овом подручју има и неколико породица са хаплотипом ближим херцеговачким YP4278, али без предања о пореклу из Херцеговине.

Резултат Калаитовића показује да се линија Цветковића-Пешинаца из Понишавља/Лужнице доселила са запада, највероватније током ширења српске државе у средњем веку. Да бисмо утврдили матицу BY30743 и путеве миграција, требало би SNP-профилисати родове из Херцеговине који су класификовани као YP4278, а имају хаплотипове који се значајније разликују од оног карактеристичног за род Шаренаца-Кресојевића. Херцеговачки ДНК подухват је показао значајну разноликост ових хаплотипова на подручју Херцеговине, али би то требало потврдити SNP тестирањем и утврдити њихов положај на Y стаблу.

Групу тестираних са Косова и Метохије који су класификовани као YP4278 и који имају међусобно сличне хаплотипове, би такође требало SNP-профилисати и видети како се уклапају у целу причу.

Идући даље у прошлост, пут ове хаплогрупе на Балкан је вероватно ишао преко доњег Дунава, као што је drajver већ помињао на теми о Шаренцима-Кресојевићима.


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #2 послато: Септембар 03, 2021, 03:43:49 поподне »
Тренутни резултати SNP панела за тестираног Калаитовића (Св. Никола, Штитково - Нова Варош):

Y85997 / BY30743   (+)
Y90641 / BY30746   (-)
Y101160 / BY30747   (…)
Y102191 / BY30748   (-)
BY30867 / Y97794   (+)
Y144948   (…)
Y175433   (-)
Y144943   (…)
Y144946   (…)

*Маркери означени са (...) су још у процесу тестирања.

Последња два SNP маркера ће свако бити негативни, пошто они дефинишу млађу подграну Шаренаца-Кресојевића, којој Калаитовићи не припадају.

Пошто је Калаитовић негативан на већ три SNP маркера који су до недавно били на нивоу BY30743, TMRCA вредност за BY30743 се сада може проценити на пре најмање 900-1000 година. Али видећемо када и преостала два маркера буду тестирана.


Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #3 послато: Септембар 03, 2021, 05:59:29 поподне »
Драги ''Ригел'',

Хвала на темељној обради наше групе Шаренци - Кра(е)сојевићи и хвала на ономе што ћеш тек урадити  :).
Уз велику пажњу читам и посматрам таблице које објављујеш. То ме је наравно натерало да наручим Big Y-700
FamilyTreeDNE пре неки дан.
   Као што знаш био сам позитива на SNP BY30743. Верујем да си и упознат са мојим покушајем, разоткривањем и тестирањем Каменаревића из Бг-а. На жалост они ипак припадају неком другом а не Красојевићима, што је тест и показао. Али био је ипак интересантан за наше хералдичаре.
    Очекујем за мене интересантан одговор као и боље профилисање ове гране. Да видимо
како стоји одонос Шаренац-Стајић-Цветковић-Стевановић ;D ;D.

Поздрав
Драган Стевановић

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #4 послато: Септембар 03, 2021, 07:32:01 поподне »
Одличне вести Драгане.   8)

Баш ми је драго да је моје писање деловало мотивишуће и једва чекам да стигну и твоји резултати, па да видимо како ће изгледати стабло након тога. :)

Упознат сам са читавом причом око тестирања Каменаревића, а то ме је и мотивисало да истражим и мало систематизујем везе Шаренаца, Бабића и осталих из те групе са средњевековним Кр(а)есојевићима у доступној литератури.

У протеклом периоду је било значајних новости за нашу грану и надам се да ће темпо открића да се настави.  :D

Велики поздрав!


Драги ''Ригел'',

Хвала на темељној обради наше групе Шаренци - Кра(е)сојевићи и хвала на ономе што ћеш тек урадити  :).
Уз велику пажњу читам и посматрам таблице које објављујеш. То ме је наравно натерало да наручим Big Y-700
FamilyTreeDNE пре неки дан.
   Као што знаш био сам позитива на SNP BY30743. Верујем да си и упознат са мојим покушајем, разоткривањем и тестирањем Каменаревића из Бг-а. На жалост они ипак припадају неком другом а не Красојевићима, што је тест и показао. Али био је ипак интересантан за наше хералдичаре.
    Очекујем за мене интересантан одговор као и боље профилисање ове гране. Да видимо
како стоји одонос Шаренац-Стајић-Цветковић-Стевановић ;D ;D.

Поздрав
Драган Стевановић

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #5 послато: Септембар 12, 2021, 01:51:50 поподне »
Стратимировић, Стевањдан, Нови Сад

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP4278, роду Б1. Овај род чине искључиво тестирани са подручја Херцеговине, и тестирани који су документовани исељеници из Херцеговине (Јокановићи у Ужицу и Стратимировићи у више места у Војводини). Сви припадници овог рода славе Стевањдан, и поседују следеће карактеристичне вредности по којима се разликују од осталих припадника ове гране: Y-GATA-H4=12, DYS549=12 и DYS570>DYS576. Поред ових карактеристика, тестирани Стратимировић поседује још две специфичне вредности, снижену DYS391=10 и повишену DYS635=24. С обзиром да су скоро сви припадници овог рода тестирани у оквиру пројекта истраживања порекла херцеговачких Срба, једини резултат који је јавно доступан је Јокановића из Ужица, од ког се тестирани Стратимировић разликује на 2 од 19 упоредивих маркера. Овај тест је потврдио породично предање и наводе из литературе о пореклу Стратимировића из Херцеговине.

"После неуспелог потхвата који је за време руско-аустријско-турског рата 1737—39. г. требао да помогне акцију аустријске војске, и пропасти плана о ослобођењу Херцеговине од Турака, морали су се Стратимировићи склонити из Херцеговине. Прво им је према ранијем обећању дат на уживање Сириг, а 1745. г. пустара и селиште Кулпин. Исте године добила су браћа Стратимировић, Богић, Иван, Тома и Никола племићку диплому, y кojoj je као најзаслужнији Богић имао првенство."

Још једна значајна новост за хаплогрупу R1a-YP4278.
Будући да нико из овог рода још увек није SNP-профилисан, њихово место на Y-стаблу је за сада непознато.
« Последња измена: Септембар 12, 2021, 01:57:55 поподне Rigel »

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #6 послато: Октобар 09, 2021, 09:04:34 поподне »
На порталу ”Порекла” је покренут мини-пројекат о овој хаплогрупи, који укључује краћи преглед досадашњих сазнања и могућност пријаве на мејлинг листу на коју ће, с времена на време, бити слана обавештења са новостима. Позивам све заинтересоване за ову хаплогрупу да се прикључе пројекту, а посебно оне који размишљају да ураде неки од напредних тестова који су нам неопходни за SNP профилисање родова унутар ове хаплогрупе.

https://www.poreklo.rs/projekti/istrazivanje-y-haplogrupe-r1az280yp4278-u-okviru-srpskog-dnk-projekta/


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #7 послато: Децембар 31, 2021, 02:56:20 поподне »
Коначни резултати SNP-панела за Калаитовића (Св. Никола; Штитково, Нова Варош):

Y85997 / BY30743   (+)
Y101160 / BY30747   (+)
BY30867 / Y97794   (+)
Y144948   (+)

Y90641 / BY30746   (-)
Y102191 / BY30748   (-)
Y175433   (-)

Y144943   (-)
Y144946   (-)

Према томе, од укупно седам тестираних SNP-ова који се на актуелним Y стаблима налазе у нивоу BY30743, Калаитовић је испао негативан на три и позитиван на четири. Два додатна SNP-а, на које је испао негативан (Y144943 и Y144946), дефинишу низводну грану Шаренаца-Кресојевића којој Калаитовићи не припадају.

На основу ових резултата и тренутне процене TMRCA за гране BY30743 и BY30749/Y109474, време одвајања линије Калаитовића се може грубо проценити на пре 900 до 1000 година. Два преостала SNP-а на истом филогенетском нивоу (BY30744 и BY30745) нису прихваћени за тестирање од стране YSeq-а.


Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #8 послато: Март 27, 2024, 11:01:03 пре подне »
Пристигао је резултат теста целог генома за Приметицу из Маовица код Врлике (слава Никољдан). Он припада грани R1a-Z280>YP4278>Y109474*, односно није позитиван на низводну BY30743. На овом нивоу се тренутно налази заједно са Бугарином из пловдивске области. Свакако занимљив и помало неочекиван резултат. Тренутно време формирања гране Y109474 је око 1650 година пре садашњости, док је TMRCA око 1250 година пре садашњости.

https://www.yfull.com/tree/R-Y109474/

Врло важан резултат за ову хаплогрупу.

Приметица је након комплетиране анализе на YFull-у неочекивано припао грани R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > Y189493 са Лазаровим из места Клисура (општина Карлово) у централној Бугарској, што га чини генеалошки најудаљенијим од свих R1a-YP4278 на Српском ДНК пројекту који су урадили неки од напредних тестова. Наиме, сви остали R1a-YP4278 на Српском ДНК пројекту са неким од напредних тестова припадају паралелној грани R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > BY30743. Поред Лазарова и Приметице, грани R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > Y189493 припада и један BigY тестирани са FTDNA стабла који није оставио никакве податке о пореклу. Раније сам преко Лазарова и Бугарског пројекта на FTDNA неколико пута покушавао да сазнам да ли преко поклапања имају било какве информације о тестираном, али нисам добио никакав одговор.

Као што је коментарисано раније (линк) када је Приметица добио резултат основног STR теста, његов хаплотип је сврстан у род Бована, тако назван по првој тестираној породици из скупине. Ради се о групи породица из централне и западне Херцеговине који већином славе Јовањдан и имају неке специфичне вредности STR маркера које их чине хаплотипски доста удаљеним од рода Шаренаца-Кресојевића и нешто ближим трећој великој херцеговачкој R1a-YP4278 групи, коју обично означавамо као род требињских Стевањштака.

Као што је детаљније на форуму већ писао Cvitkovac (линк), Приметице се у архивској грађи помињу на подручју Далмације од почетка XVIII века. Најстарији њихов помен је из 1701. и везан је за село Птичарица, које би могло бити данашња Тијарица између Сиња и Имотског. Већ око 1710. се помињу на Маовицама и у Врлици. Више породица које су груписане у род Бована имају предање о пореклу из Љубиња одакле су се селили према западу. Област Љубиња би могла бити најстарије подручје читавог рода Бована, укључујући и Приметице.

Према рачуници Yfull-а, заједнички предак Приметице и Лазарова је живео пре око 1000 година (тј. око 1020. године). Ако пођемо од претпоставке да Приметице са другим породицама из хаплотипски дефинисаног рода Бована заиста представљају засебан филогенетски род који се дуже време гранао по Херцеговини, затим да род требињских Стевањштака представља још SNP недефинисану грану на стаблу блиску грани Бована, али од ње давно одвојену (на шта поређење хаплотипова донекле упућује), и коначно од чињенице да је њиховој грани паралелна грана R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > BY30743 на тлу Херцеговине и околних области присутна јако дуго, мислим да би извориште гране Приметице и Лазарова (R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > Y189493) требало такође тражити у Херцеговини или њеном блиском суседству. То би значило да су се патрилинеарни преци Лазарова, вероватно у неком периоду средњег века, селили на исток и доспели до Бугарске.

За сада из Бугарске имамо само тројицу тестираних на солидном броју STR маркера који би требало да припадају R1a-YP4278 и они су са међусобно удаљених подручја централне и западне Бугарске. Од њих, само један, Лазаров, је SNP профилисан. Хаплотипски нису блиски, што указује да известан степен хаплотипске разноврсности постоји и у Бугарској. Међутим, без напредних тестова је тешко протумачити њихове филогенетске односе и везу са већ дефинисаним R1a-YP4278 гранама.


Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: R1a>>Z280>>YP4278
« Одговор #9 послато: Март 27, 2024, 07:28:33 поподне »

Према рачуници Yfull-а, заједнички предак Приметице и Лазарова је живео пре око 1000 година (тј. око 1020. године). Ако пођемо од претпоставке да Приметице са другим породицама из хаплотипски дефинисаног рода Бована заиста представљају засебан филогенетски род који се дуже време гранао по Херцеговини, затим да род требињских Стевањштака представља још SNP недефинисану грану на стаблу блиску грани Бована, али од ње давно одвојену (на шта поређење хаплотипова донекле упућује), и коначно од чињенице да је њиховој грани паралелна грана R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > BY30743 на тлу Херцеговине и околних области присутна јако дуго, мислим да би извориште гране Приметице и Лазарова (R1a-YP4278 > BY30749/Y109474 > Y189493) требало такође тражити у Херцеговини или њеном блиском суседству. То би значило да су се патрилинеарни преци Лазарова, вероватно у неком периоду средњег века, селили на исток и доспели до Бугарске.
Како због сарости њихове гране, тако и из историјског контекста масовнијих миграција, склонији сам повјеровати да је смјер кретања био обрнут - од истока према западу...
« Последња измена: Март 27, 2024, 07:59:43 поподне НиколаВук »