Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188368 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Српски ДНК пројекат на FTDNA
« послато: Мај 30, 2018, 11:46:55 пре подне »
Отварам ову тему због нечега што смо требали још давно да урадимо. Креиран је Српски ДНК пројекат на ФТДНА. Ово је корисно из више разлога. Проналажење нових тестираних, проширивање маркера, наручивање SNP, BIGY и осталих тестова. А и не иде да ми једини у региону немамо пројекат на FTDNA, када неки имају и по два. :)

Дакле, позивамо све наше људе који имају налог на FTDNA да приступе пројекту, и/или позову оне за које знају да се налазе у овој бази.

Хвала и добро дошли!

https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/about
« Последња измена: Септембар 01, 2018, 09:47:10 пре подне Atlantische »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #1 послато: Мај 30, 2018, 12:13:01 поподне »
Отварам ову тему због нечега што смо требали још давно да урадимо. Креиран је Српски ДНК пројекат на ФТДНА. Ово је корисно из више разлога. Проналажење нових тестираних, проширивање маркера, наручивање SNP, BIGY и осталих тестова. А и не иде да ми једини у региону немамо пројекат на FTDNA, када неки имају и по два. :)

Дакле, позивамо све наше људе који имају налог на FTDNA да приступе пројекту, и/или позову оне за које знају да се налазе у овој бази.

Хвала и добро дошли!

https://www.familytreedna.com/groups/krajina-serbs/photos

Мислим да би ово решило и "проблем" донирања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #2 послато: Мај 30, 2018, 04:22:54 поподне »
Буни ме само ово Krajin Serbs..јел важи за Краишнике само или за све нас из свих осталих српских крајева?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #3 послато: Мај 30, 2018, 04:55:05 поподне »
Буни ме само ово Krajin Serbs..јел важи за Краишнике само или за све нас из свих осталих српских крајева?
Важи за све. Крајишки ДНК пројекат је преименован у (општи) Српски, па је самим тим сваки Србин добродошао! Тренутно је пројекат у фази мењања адресе и још неких мањих промена, али то би кроз који дан требало бити решено.
« Последња измена: Мај 30, 2018, 04:58:06 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #4 послато: Мај 30, 2018, 05:00:22 поподне »
Важи за све. Крајишки ДНК пројекат је преименован у (општи) Српски, па је самим тим сваки Србин добродошао! Тренутно је пројекат у фази мењања адресе и још неких промена, али то би кроз који дан требало бити решено.
Послао сам ја податке о очевој и мајчиној фамилији као најближим али и о осталим родовима од којих вучем порекло,уз то и захтев свакако ал реко може бити да је то једна од ствари које требају да се промене у међувремену па да обавестим чисто ако је превид у питању. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже resavac

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
  • I1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #5 послато: Мај 31, 2018, 05:07:59 пре подне »
Отварам ову тему због нечега што смо требали још давно да урадимо. Креиран је Српски ДНК пројекат на ФТДНА. Ово је корисно из више разлога. Проналажење нових тестираних, проширивање маркера, наручивање SNP, BIGY и осталих тестова. А и не иде да ми једини у региону немамо пројекат на FTDNA, када неки имају и по два. :)

Дакле, позивамо све наше људе који имају налог на FTDNA да приступе пројекту, и/или позову оне за које знају да се налазе у овој бази.

Хвала и добро дошли!

https://www.familytreedna.com/groups/krajina-serbs/photos

Registrovan

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #6 послато: Мај 31, 2018, 09:50:09 пре подне »
Ево и ја сам се регистровао. Чекам да одобрење захтева.

А иначе, тренутно очекујем резултате свог аутосомалног теста. Вероватно ће ипак потрајати још пар недеља.
---

Што се донирања тиче, реците ми постоји ли план како би се новац од донирања користио конкретно?
« Последња измена: Мај 31, 2018, 09:55:07 пре подне Златан »

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #7 послато: Мај 31, 2018, 03:22:56 поподне »
На који начин могу да се региструјем?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #8 послато: Јун 01, 2018, 01:27:49 пре подне »
Ево и ја сам се регистровао. Чекам да одобрење захтева.

А иначе, тренутно очекујем резултате свог аутосомалног теста. Вероватно ће ипак потрајати још пар недеља.
---

Што се донирања тиче, реците ми постоји ли план како би се новац од донирања користио конкретно?

Код ФТДНА постоји правило и обавеза да се за свако донирање треба испоштовати жеља донатора. Тако да ако донатор жели да се његова донација потроши за БИГ Ипсилон специфичне особе, проширење маркера или било шта слично, то ће се и испоштовати. Наравно увек се може донирати и без тога да се администраторе обавезује за који тест ће се донирани новац потрошити, и дати им слободне руке да они сами одлуче међусобно који би тест био од највише користи. А сигуран сам да ће администратори у будучности предложити планове за тестирање и колико донација би било потребно да се та тестирања и изведу.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #9 послато: Јун 01, 2018, 01:37:05 пре подне »
На који начин могу да се региструјем?

Улогирајте се на свој ФТДНА налог, и онда идете на Projects -> Join a project. Тамо можете додати Српски ДНК пројекат.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #10 послато: Јун 01, 2018, 08:10:23 пре подне »
Убацих и ја своје. ;)



Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #11 послато: Јун 09, 2018, 02:01:47 пре подне »
Важи за све. Крајишки ДНК пројекат је преименован у (општи) Српски, па је самим тим сваки Србин добродошао! Тренутно је пројекат у фази мењања адресе и још неких мањих промена, али то би кроз који дан требало бити решено.

Јел' тражио неко од ФТДНА да се промени "адреса" (KrajinaSerbs) пројекта? И даље се видимо као Крајишници по претрази. Мени ово изгледа као аутоматизовано, можда ћемо морати да направимо нови пројекат ако хоћемо промену имена.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #12 послато: Јун 09, 2018, 03:26:02 пре подне »
Јел' тражио неко од ФТДНА да се промени "адреса" (KrajinaSerbs) пројекта? И даље се видимо као Крајишници по претрази. Мени ово изгледа као аутоматизовано, можда ћемо морати да направимо нови пројекат ако хоћемо промену имена.
Као што написах чека се на одобрење захтева за промену адресе, међутим узевши у обзир колики је тренутно хаос код FTDNA корисничког сервиса задуженог за пројекте због нових GDPR прописа у тренутку када сваки дан имају стотине различитих упита и захтева требаће времена да одобре наш захтев.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #13 послато: Јун 09, 2018, 04:49:18 пре подне »
Као што написах чека се на одобрење захтева за промену адресе, међутим узевши у обзир колики је тренутно хаос код FTDNA корисничког сервиса задуженог за пројекте због нових GDPR прописа у тренутку када сваки дан имају стотине различитих упита и захтева требаће времена да одобре наш захтев.

Добро, ако је технички могуће њиховом сервису да промени. Ако није, чекаћемо да нам кажу да се учланимо у нов пројекат ;)

https://www.familytreedna.com/learn/ftdna/gap-quick-start-guide-mygroups-format/


On the Site Configuration tab, you can select a variety of display options.

    You can change the name of the project, if you so choose, in the Title field; however, you cannot change the website address (how the website name appears in the Address bar).




Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #14 послато: Јун 10, 2018, 02:08:20 поподне »
Отварам ову тему због нечега што смо требали још давно да урадимо. Креиран је Српски ДНК пројекат на ФТДНА. Ово је корисно из више разлога. Проналажење нових тестираних, проширивање маркера, наручивање SNP, BIGY и осталих тестова. А и не иде да ми једини у региону немамо пројекат на FTDNA, када неки имају и по два. :)

Дакле, позивамо све наше људе који имају налог на FTDNA да приступе пројекту, и/или позову оне за које знају да се налазе у овој бази.

Хвала и добро дошли!

https://www.familytreedna.com/groups/krajina-serbs/photos


Поздрав свима са далеког истока. Промену сам приметио пре неки дан, било ми је драго да видим да смо коначно озваничени и на FTDNA. Сви профили које ја водим (осим једног који није Србин) су учлањени на "Serbian DNA Project". За вашу информацију, уплатио сам "BIG Y" за Јагодића, "Z280 SNP Pack" за Гаљена и "I2 - P37 SNP Pack" + Y-DNA 111 (досад је имао 67 маркера) за Вукобратовића (Чремушница). Даље, тј. "дубље" се у овом тренутку не може.  :)  И живо ме занима да ли ће Јагодићи и Гаљени бити на R-YP6098 гранчици, у ком тренутку престаје повезаност нас карпатско-далматинских...


А на дан безбедности ако ме се сете-сете.  ;)
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #15 послато: Јун 10, 2018, 02:31:00 поподне »

Поздрав свима са далеког истока. Промену сам приметио пре неки дан, било ми је драго да видим да смо коначно озваничени и на FTDNA. Сви профили које ја водим (осим једног који није Србин) су учлањени на "Serbian DNA Project". За вашу информацију, уплатио сам "BIG Y" за Јагодића, "Z280 SNP Pack" за Гаљена и "I2 - P37 SNP Pack" + Y-DNA 111 (досад је имао 67 маркера) за Вукобратовића (Чремушница). Даље, тј. "дубље" се у овом тренутку не може.  :)  И живо ме занима да ли ће Јагодићи и Гаљени бити на R-YP6098 гранчици, у ком тренутку престаје повезаност нас карпатско-далматинских...


А на дан безбедности ако ме се сете-сете.  ;)

Поздрав Жељко,

Видех да је наручен тест за Јагодића. Резултати се очекују средином августа, али ће вероватно бити и пре тога. Унапред се радујемо, жив био!

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #16 послато: Јул 07, 2018, 03:13:34 поподне »
Кратко сумирање очекиваних резултата BigY који би требало да буду готови у августу (можда буду и прије):

Јагодић, R1a-Y2613, очекује се дефинитивно СНП профилисање крајишке српске подгране ове хаплогрупе ( у поређењу са Јарићевим резултатом)
Илић, R1b-M269, без ближих поклапања, тако да ће резултати BigY бити од користи да види којој уопште грани R1b припада
Стефановић(Јевтовић), J2b-M205, допринијеће свакако значајно даљем структуирању гране Y22059, његов резултат има са ким да се упоређује.
Ковачевић, I1-M253, специфичан хаплотип без ближих поклапања, зна се да није  I1-P109, I1-Z63, I1-Z58. Oстаје шанса за I1-M227 или за неку код нас још непронађену грану
Рабреновић , I2-PH908>Y56203, његов резултат ће у поређењу са Милетићевим дефинитивно СНП профилисати род тарских Никшића

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #17 послато: Јул 12, 2018, 06:54:25 пре подне »
Кратко сумирање очекиваних резултата BigY који би требало да буду готови у августу (можда буду и прије):

Јагодић, R1a-Y2613, очекује се дефинитивно СНП профилисање крајишке српске подгране ове хаплогрупе ( у поређењу са Јарићевим резултатом)



Јагодић је потврђен R-BY68536 (као и Јарић).
За Гаљена не могу да наручим овај (најновији) SNP појединачно а није ни део Z280 пакета, морао би да наручим Big Y, за сада потврђен R-Y2608 (2 гране узводно).
Имамо и извесног Мијача који је такође R-Y2608 и има блиско Y-DNA поклапање са свима горе поменутим.
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #18 послато: Јул 12, 2018, 08:25:28 пре подне »

Јагодић је потврђен R-BY68536 (као и Јарић).
За Гаљена не могу да наручим овај (најновији) SNP појединачно а није ни део Z280 пакета, морао би да наручим Big Y, за сада потврђен R-Y2608 (2 гране узводно).
Имамо и извесног Мијача који је такође R-Y2608 и има блиско Y-DNA поклапање са свима горе поменутим.

Жељко, честитам на резултату. Са овим је прилично заокружена генетска прича о српском роду Y2613 из Крајине, тј. род је добио пуну SNP профилацију. По броју јединствених СНП-ова, удаљеност тебе и Јагодића није већа од 500 година, можда и мање ( по 4 јединствена СНП под условом да су сви доброг квалитета). Остаје наравно позиција Гаљена. За њега би се исплатило радити Биг Ипсилон само ако би се утврдило да је BY68536 негативан.

Што се тиче тестирања појединачног BY68536, вјероватно ће га веома брзо уврстити у понуду YSeq (код ФТДНА то иде доста спорије), тако да ти предлажем да се пребациш на Yseq, поготово што постоји могућност да у понуду уврсте и неке јединствене (само твоје) СНП-ове. На Ysequ постоје већ тројица позитивно тестираних YP6098. Знаш ли о коме се ради?

Иначе, циљ истраживања сваког од родова јесте управо да се дође до СНП профилације која допире до историјски покривеног скорашњег периода. У твом случају циљ је постигнут. Са појединачним тестом појединаца на BY68536, поређењем маркера испод тога, историјске литературе, мислим да се успјешно може реконструисати историја рода R1a-Z280>Y2613>Y2608>YP6098>BY68536.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #19 послато: Јул 12, 2018, 08:56:22 пре подне »
Жељко, честитам на резултату. Са овим је прилично заокружена генетска прича о српском роду Y2613 из Крајине, тј. род је добио пуну SNP профилацију. По броју јединствених СНП-ова, удаљеност тебе и Јагодића није већа од 500 година, можда и мање ( по 4 јединствена СНП под условом да су сви доброг квалитета). Остаје наравно позиција Гаљена. За њега би се исплатило радити Биг Ипсилон само ако би се утврдило да је BY68536 негативан.

Што се тиче тестирања појединачног BY68536, вјероватно ће га веома брзо уврстити у понуду YSeq (код ФТДНА то иде доста спорије), тако да ти предлажем да се пребациш на Yseq, поготово што постоји могућност да у понуду уврсте и неке јединствене (само твоје) СНП-ове. На Ysequ постоје већ тројица позитивно тестираних YP6098. Знаш ли о коме се ради?

Иначе, циљ истраживања сваког од родова јесте управо да се дође до СНП профилације која допире до историјски покривеног скорашњег периода. У твом случају циљ је постигнут. Са појединачним тестом појединаца на BY68536, поређењем маркера испод тога, историјске литературе, мислим да се успјешно може реконструисати историја рода R1a-Z280>Y2613>Y2608>YP6098>BY68536.
Колика је старост најмлађег откривеног јединственог СНП-а?