Аутор Тема: Хрватско-усташки злочинци  (Прочитано 19743 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Хрватско-усташки злочинци
« послато: Јун 03, 2017, 05:44:33 поподне »
Поред бављења жртвама ратова, не треба заборавити ни на злочинце који су крвавили руке српском крвљу. На овом линку је дат поименични списак усташких кољача из Чапљине и околине, па да се не би заборавило:

http://slobodnahercegovina.com/spisak-ustaskih-koljaca-pomagaca-iz-capljine/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #1 послато: Јун 03, 2017, 10:29:18 поподне »
Ову би тему требало проширити на "Усташки злочинци", да буде зид срама за све усташке злочине, не само оне у Чапљини. Ево приче о злочину у херцеговачком селу Чаваш у Попову пољу, са именима зликоваца:

https://svastaijosnesto.blogspot.rs/2017/06/1941.html
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #2 послато: Јун 04, 2017, 10:15:57 поподне »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #3 послато: Јун 05, 2017, 10:10:59 пре подне »
Хрват Иво Лучић из Равног у Попову даје свој осврт на злочин у селу Чавшу! Чини ми се прилично коректно!

http://republikainfo.com/index.php/kolumna2/14510-nismo-svi-krivi-za-cavas-ali-nismo-ni-bez-odgovornosti

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #4 послато: Јун 05, 2017, 10:52:00 пре подне »
Занимљиво је да се секретар Земаљске комисије за БиХ који је преписао списак чапљинских усташа зове Илија Кртинић.  :) Не знам да ли је неки род са нашим главнокомандујућим Јовицом... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #5 послато: Јун 05, 2017, 11:27:37 пре подне »
Занимљиво је да се секретар Земаљске комисије за БиХ који је преписао списак чапљинских усташа зове Илија Кртинић.  :) Не знам да ли је неки род са нашим главнокомандујућим Јовицом... ;)
Никола, хвала на информацији. Није ми познат овај рођо. Распитаћу се. (штрецнух се најпре да је на списку, ал он срећом био ћато).

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #6 послато: Јун 05, 2017, 12:19:34 поподне »
Војно-историјски институт у Београду објавио је 1993. године збирку архивских докумената под називом "Злочини на југословенским просторима у првом и другом светском рату". Први том је посвећен злочинима Независне државе Хрватске 1941.-1945. и може се преузети овде:
http://znaci.net/zb/4_25_1.pdf
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #7 послато: Јун 05, 2017, 01:11:37 поподне »
Први том је посвећен злочинима Независне државе Хрватске 1941.-1945. и може се преузети овде:
http://znaci.net/zb/4_25_1.pdf

Веома занимљиво, и уз то ради опција Ctrl F. Нажалост, уочљиво како су систематски одводили Јевреје из Бијељине, а можемо замислити каква је била њихова даља судбина
 Има ту још неких занимљивих квалификација/оптужби.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #8 послато: Јун 06, 2017, 02:04:45 поподне »
Веома занимљиво, и уз то ради опција Ctrl F. Нажалост, уочљиво како су систематски одводили Јевреје из Бијељине, а можемо замислити каква је била њихова даља судбина
 Има ту још неких занимљивих квалификација/оптужби.




Мени је остало у сећању из дједових приповедања, да је усташки управник затвора у Грачаници, остао управником и под комунистима. ::)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #10 послато: Јул 24, 2017, 04:45:58 поподне »
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=07&dd=24&nav_id=1285946

Можда то већ није тема, али овај део завређује пажњу:

Цитат
Kada su partizani oslobodili Zagreb u maju 1945. zakucali su i na njena vrata. Oduzeli su joj porodični automobil, kao i sva dokumenta sa fotografijama i informacijama o hiljadama spasene dece.

Iako joj se pripisuje spasavane 7.500 dece iz ustaških logora, ona je vodila evidenciju o 12.000 ratnih siročića koji su raspoređeni u manastirima i privatnim kućama širom Hrvatske. Većina dece poticala je sa Kozare, koja je "očišćena" zajedničkom operacijom nacista i ustaša.

Operacija spasavanja dece nije ignorisana posle rata - čak je hvaljena kao trijumf oslobodilaca. Međutim, Diana Budisavljević, koja je rizikovala svoj život i život svoje dece, izbrisana je iz narativa, kao i imena većine njenih saradnika i pomagača. Nije uhapšena niti ispitana, ali je na pobednicima ostalo da napišu istoriju o deci oslobođenoj zatočeništva.

Dianu je posle rata kontaktiralo oko 4.000 roditelja koji su tražili svoju decu, ali bez svoje arhive, nije mogla da učini ništa kako bi im pomogla.

Хајде да разумемо да је било разлога да се та грађа одузме по ослобођењу, али шта је на крају урађено са том грађом, у колико је случаја она помогла да се преживела деца врате преживелим родитељима?



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #11 послато: Јул 24, 2017, 05:17:32 поподне »
Можда то већ није тема, али овај део завређује пажњу:

Хајде да разумемо да је било разлога да се та грађа одузме по ослобођењу, али шта је на крају урађено са том грађом, у колико је случаја она помогла да се преживела деца врате преживелим родитељима?
Читао сам коментаре на ову вест и пар њих је рекло да се само око 300 деце после рата спојило са родитељима,али нису навели извор,и да су остала деца била по самостанима где су вероватно преведена у католичанство...

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #12 послато: Фебруар 15, 2018, 07:21:24 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ffxGDbKD1jw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ffxGDbKD1jw</a>

« Последња измена: Фебруар 15, 2018, 07:24:12 поподне НиколаВук »
бити Србин је светиња

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #13 послато: Јул 21, 2018, 04:43:52 поподне »
Цитат
Ко jе осмислио мртво коло у Машвини, на планини кордунског брда (изнад Раковице, Слуњ), када су 18. jула 1942. године усташе поклале у збjеговима и властитим кућама више од 420 српских цивила, па закланих 10 дjевоjчица и 10 дjечака, од 5 до 7 година, скинуле голе, дjевоjчице положили на леђа у круг, споjили им руке, а раширили ногице и на њих положили голе заклане дjечаке

http://jadovno.com/iskonsko-zlo-pokolj-dece-u-masvini/
бити Србин је светиња

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #14 послато: Јул 21, 2018, 06:37:32 поподне »
И после дође Милојко Пантић и екипа аутошовиниста и почне са разним поређењима и изједначавањима жртава са обе стране..не знам на кога сам више бесан,дал на Иродове синове разних народности који су нам правили зло а окружују нам земљу са свих страна или на "наше"што у некаквој психози и мишљу да су много напредни кроз пацифизам,космополитизам и на крају аутошовинизам покушавају да објасне овакве зверске и кукавичке злочине  кроз законе акције и реакције ,призмом једнакости ,статуса кво и слично.Јесу ли људи што се воде таквом мишљу дементни или луди,или можда само дебело плаћени?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #15 послато: Јул 21, 2018, 09:05:33 поподне »
Иако смо ми са Србима имали пуно обрачуна у историји никада се нису дешавали до 1999 да су убијана деца. Ово што су чиниле усташе је за гађење и дубоки стид са стране сународника убица.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #16 послато: Јул 22, 2018, 08:49:00 пре подне »
Иако смо ми са Србима имали пуно обрачуна у историји никада се нису дешавали до 1999 да су убијана деца. Ово што су чиниле усташе је за гађење и дубоки стид са стране сународника убица.
Да не буде да ствари генерализујем,знам доста потомака Хрвата који су такође обрали бостан од својих црнокошуљаша јер нису могли.да се.сложе са свиме што је рађено а то су Павеловићева начела да се трећина мучки убије,трећина покатоличи и похрвати  трећина насилно.исели.Многи од рођака и предака .људи које познајем су или изгубили животе или су били у непосредној животној опасности..ипак утиска сам да је тај нормалан део народа у деелој мањини.
У психијатрији постоји нешто што се зове лудило у двоје..то је стање у ком.индуктор(психички оболела особа јачег карактера-обично мајка) преноси психозу тј.суманута убеђења индукованој особи(психички.здрава особа само слабија личност-обично син) и тек физичким раздвајањем код индуковане особе та суманута убеђења нестају.Шта год да је било.у главама.тих и осталих монструма то се једино може упоредити.са психичким стањем тешко душевно оболеле особе..не знам које би објашњење могло.да.се да осим овог за такав ниво садизма који су ове кукавице показале.Као да су били у колективној психози када су правили сва та зла а оправдавањем и опроштајем од својих верских поглавара су налазили оправдања за све што су радили као би могли да наставе нормално са животом.али и са усташким дужностима...
« Последња измена: Јул 22, 2018, 08:55:23 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #17 послато: Јул 22, 2018, 09:32:32 пре подне »
Иако је незахвално причати о психологији читавог колектива, у овом случају Хрвата, мислим да се више ту ствари поклопило, па да се деси оно што се десило 1941. године. Поред комплекса ниже вриједности (у односу на Нијемце и Мађаре), код Хрвата је пред Други свјетски рат постојао и јак осјећај фрустрације у односу на Србе. Бити под влашћу неког кога презиреш и сматраш инфериорнијим од себе, а притом у ближој будућности осјећаш и потенцијалну физичку угроженост. Не треба заборавити да су Срби у Хрватској што се тиче демографског раста 1941.године били оно што су Албанци на Косову и Метохији 1991. године. Све су то били предуслови да се деси 1941. година у Хрватској.

Комплекс ниже вриједности Хрвата спрам Нијемаца, произвео је неосјетљивост главнине хрватског становништва на садизам усташких извршилаца. Логика је ишла: ако наши узори Нијемци, систематски уништавају Јевреје и непожељне елементе и не налазе ништа лоше у томе, зашто бисмо ми имали моралне дилеме око уништавања Срба који нам исто тако сметају? Нијемци као модел коме Хрвати теже, не могу бити у криву, самим тим ни ми ако их пратимо у злочину.

Иако Свето писмо каже да ученик не може бити изнад учитеља, усташе су тежиле да надмаше своје учитеље. Рецимо, ниједан народ у Европи сем Хрвата и Румуна није кренуо са уништавањем властитог јеврејског становништва, прије него што је био подстакнут од Нијемаца. За ову чињеницу веома добро знају у Јад вашему и често је потенцирају.

Што се тиче садизма и иживљавања над жртвама, на жалост, то није била специјалност само усташа. Тешко је нормалном човјеку разумјети такве пориве, тј. да ли је то психопатологија или се исконско зло пробуди у обичним, нормалним људима у ванредним околностима. Не мислим да је та суровост чак нека посебна специјалност само Балкана, било је тога и у другим дијеловима Европе, када су се за то стицали услови.

У суштини, најгоре је кад "чувари морала" поклекну и кад осјете да је дошао моменат да се иде по принципу "циљ оправдава средство". А то се десило у случају римокатоличке цркве и усташа. То је био други, ни мало мање важан предуслов, да хрватско становништво не реагује на усташке злочине. Чак да римокатоличка црква у Хрватској и нијеотворено подржавала усташе ( а јесте), довољно је било само ћутање и нереаговање исте па да обични хрватски човјек помисли да је физичко уништавање читавог једног народа, морално прихватљива ствар.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #18 послато: Јул 22, 2018, 08:27:22 поподне »
Иако је незахвално причати о психологији читавог колектива, у овом случају Хрвата, мислим да се више ту ствари поклопило, па да се деси оно што се десило 1941. године. Поред комплекса ниже вриједности (у односу на Нијемце и Мађаре), код Хрвата је пред Други свјетски рат постојао и јак осјећај фрустрације у односу на Србе. Бити под влашћу неког кога презиреш и сматраш инфериорнијим од себе, а притом у ближој будућности осјећаш и потенцијалну физичку угроженост. Не треба заборавити да су Срби у Хрватској што се тиче демографског раста 1941.године били оно што су Албанци на Косову и Метохији 1991. године. Све су то били предуслови да се деси 1941. година у Хрватској.

Комплекс ниже вриједности Хрвата спрам Нијемаца, произвео је неосјетљивост главнине хрватског становништва на садизам усташких извршилаца. Логика је ишла: ако наши узори Нијемци, систематски уништавају Јевреје и непожељне елементе и не налазе ништа лоше у томе, зашто бисмо ми имали моралне дилеме око уништавања Срба који нам исто тако сметају? Нијемци као модел коме Хрвати теже, не могу бити у криву, самим тим ни ми ако их пратимо у злочину.

Иако Свето писмо каже да ученик не може бити изнад учитеља, усташе су тежиле да надмаше своје учитеље. Рецимо, ниједан народ у Европи сем Хрвата и Румуна није кренуо са уништавањем властитог јеврејског становништва, прије него што је био подстакнут од Нијемаца. За ову чињеницу веома добро знају у Јад вашему и често је потенцирају.

Што се тиче садизма и иживљавања над жртвама, на жалост, то није била специјалност само усташа. Тешко је нормалном човјеку разумјети такве пориве, тј. да ли је то психопатологија или се исконско зло пробуди у обичним, нормалним људима у ванредним околностима. Не мислим да је та суровост чак нека посебна специјалност само Балкана, било је тога и у другим дијеловима Европе, када су се за то стицали услови.

У суштини, најгоре је кад "чувари морала" поклекну и кад осјете да је дошао моменат да се иде по принципу "циљ оправдава средство". А то се десило у случају римокатоличке цркве и усташа. То је био други, ни мало мање важан предуслов, да хрватско становништво не реагује на усташке злочине. Чак да римокатоличка црква у Хрватској и нијеотворено подржавала усташе ( а јесте), довољно је било само ћутање и нереаговање исте па да обични хрватски човјек помисли да је физичко уништавање читавог једног народа, морално прихватљива ствар.

Веома добро објашњење Симо.
Ајде за Хрвате ,разумем и слажем се на основу неког знања што сам стекао током.образовања али и читајући и слушајући обично.старије и мудрије људе о овој тематици..само није ми јасно откуд њима идеја да су супериорнији у односу  на Србе? :) Једино што ми пада на памет је да смо сведоци њихове неспособности јер да није нас никада не би имали своју државу а могуће је да би се и као народ угасили.
На страну све ово,јасно је све ово за Хрвате,скоро и давно.покатоличене Србе али откуд толика фрустрација и уништавање сопственог народа од стране Срба православаца?Знао.сам.рабије пар имена високо котираних функционера ндх што су били православни Срби а тскве су ствари чинили..слично.нешто као.и Јован Дамјанић код нас у Банату што је својим Србима  правио зло,исто важи и за неке комунисте српског порекла..како сад то објаснити?
Мислим да овакви примери зликоваца српског порекла заслужују посебну тему као подсећање на зло.које су правили сопственом.народу.
« Последња измена: Јул 22, 2018, 08:30:16 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #19 послато: Јул 22, 2018, 09:03:20 поподне »
Иако је незахвално причати о психологији читавог колектива, у овом случају Хрвата, мислим да се више ту ствари поклопило, па да се деси оно што се десило 1941. године. Поред комплекса ниже вриједности (у односу на Нијемце и Мађаре),

За разлику од Хрвата код Срба је према Нијемцима и Мађарима постојао ( вјероватно и нереалан) комплекс више вриједности. Ако ништа друго Нијемци и Мађари су се сматрали правим непријатељима Срба, а Хрвати тада још нису били довољно "порасли" за ту улогу. О том односу најбоље говори двостих забиљежен код Срба на Кордуну крајем 19. вијека:

"Сјевни, муњо, да нађем уларе,
Да повежем Швабе и Маџаре."

При томе ову пјесму тада пјевају Срби који живе у  Аустроугарској под тим истим Швабама и Мађарима.

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #20 послато: Јул 22, 2018, 09:05:53 поподне »
Јован Дамјанић код нас у Банату што је својим Србима  правио зло,исто важи и за неке комунисте српског порекла..како сад то објаснити?


За Јаноша (Јована) Дамјанића видим да је један од највећих мађарских националних хероја. Увијек ме је интересовало да ли је тачна она његова реченица: "како ће убијати Србе док и последњег не буде убио, а онда ће убити и себе, јер ниједан Србин не треба да живи на кугли земаљској" или је то неко од наших фино поетски обрадио како то често бива.  :)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #21 послато: Јул 22, 2018, 10:43:43 поподне »
Симо је добро дефинисао узроке мржње хрватских шовиниста према Србима. Дакле, комплекс ниже вриједности наспрам Њемаца и комплекс више вриједности наспрам Срба, два у једном. Да ствари буду горе, поклопила су се још два фактора:

1. Народ у односу на који су имали комплекс ниже вриједности био је у најјачем империјалном успону и на врхунцу моћи, што их је подстакло да га, у жељи да му се додворе и поистовијете са њим, опонашају, па чак и превазиђу. Одатле та нагла и ничим изазвана хајка на Јевреје, са којима је пола усташке врхушке било повезано родбинским и женидбеним везама, којима је и идеолошке темеље ударио покатоличени Јеврејин.

2. Народ у односу на који су имали комплекс више вриједности био је политички доминантан над њима и држао је у својим рукама све полуге моћи, уз то је, као што је Синиша малоприје рекао, био у демографској експанзији на територијама гдје су живјели Хрвати. Дакле, патолошка мржња према Србима због њиховог неприпадања католичко-протестантском културном кругу праћена завишћу због бољег положаја који су српски сељаци имали у АУ монархији и политичке доминације током прве Југославије, те страхом од српске демографке експанзије.

Ту никако не треба заборавити поменути и Ватикан, којем је у интересу било да Срби као субверзивни елемент који стоји на путу католицизацији Балкана буду уклоњени са мапе.


Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #22 послато: Јул 23, 2018, 12:24:26 пре подне »
За Јаноша (Јована) Дамјанића видим да је један од највећих мађарских националних хероја. Увијек ме је интересовало да ли је тачна она његова реченица: "како ће убијати Србе док и последњег не буде убио, а онда ће убити и себе, јер ниједан Србин не треба да живи на кугли земаљској" или је то неко од наших фино поетски обрадио како то често бива.  :)
Зашто и неби био када се из све снаге борио против Срба и српских интереса.Не знам за поузданост те анегдоте,али из истог вреена је остало забележено да је свештеник једног банатског села ушао у цркву и гледајући нагоре рекао: "Боже ако Срби у овом рату не победе ти и ниси Бог(негде пише -ти не постојиш)"..неки.историчари  Дамјанића оправдавају његовом жељом и разочарењем што се Срби са Мађарима нису борили против заједничког непријатеља а то је Аустрија .
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #23 послато: Јул 23, 2018, 01:09:40 пре подне »
Мислим да се разлози за мржњу могу наћи у дизбалансу њиховог виђења Срба...Имали су комплекс више вредности због сврставања себе у део западног света, док су нас доживљавали као део "назаднијег" истока...У исто време, ту припадност западном свету су имали на поданички начин, док су Срби самосвесно припадали истоку (православљу), па често се и сукобљавали са Византијом... Однос њихов према Риму (Францима, касније Мађарима, Немцима) није био исти као однос Срба према Константинопољу...У нашем случају вера и спољна политика према Византији нису имали често подударања, било је и ратова, али никада се то није одразило на веру, као што сам избор православне вере није значио апсолутну покорност Византији, као носиоцу православља, док су они апсолутну покорност имали према носиоцима католичке вере...Мислим да су у већини, били огорчени што су морали да улазе са нама у заједничку државу 1918те, знали су да се нису ту ништа питали (на неком референдуму који би се оджао код њих те године, да је питање било "останак у Аустроугарској" или "заједничка држава са Србијом и њеном монархијом на челу", верујем да би се већином изјаснили да им главни град буде Беч, а не Београд) ...И да је све то кулминирало 1941ве, тај комплекс више вредности и фрустрација.
Taj улизички однос (који су и они имали према својим господарима) је генијално описао и Меша Селимовић (не мислећи на њих, него на улизице уопште, али може да се нађе паралела и са њиховим НДХ режимом):
O ULIZICAMA (Meša Selimović)
Ulizice - to su za mene najgori ljudi na svijetu, najštetniji, najpokvareniji.

Oni podržavaju svaku vlast, oni i jesu vlast, oni siju strah bez milosti, bez ikakvog obzira, hladni kao led, oštri kao nož, kao psi vjerni svakoj državi, kao kurve nevjerni svakom pojedincu, najmanje ljudi od svih ljudi.

Dok njih bude nema sreće na svijetu, jer će uništiti sve što je istinska ljudska vrijednost.

Улизице вероватно највише мрзе самосвест ,тј. мрзе оно што они нису и свете се због тога када су у прилици...
« Последња измена: Јул 23, 2018, 01:17:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #24 послато: Јул 23, 2018, 02:19:53 пре подне »
Мислим да се разлози за мржњу могу наћи у дизбалансу њиховог виђења Срба...Имали су комплекс више вредности због сврставања себе у део западног света, док су нас доживљавали као део "назаднијег" истока...У исто време, ту припадност западном свету су имали на поданички начин, док су Срби самосвесно припадали истоку (православљу), па често се и сукобљавали са Византијом... Однос њихов према Риму (Францима, касније Мађарима, Немцима) није био исти као однос Срба према Константинопољу...У нашем случају вера и спољна политика према Византији нису имали често подударања, било је и ратова, али никада се то није одразило на веру, као што сам избор православне вере није значио апсолутну покорност Византији, као носиоцу православља, док су они апсолутну покорност имали према носиоцима католичке вере...Мислим да су у већини, били огорчени што су морали да улазе са нама у заједничку државу 1918те, знали су да се нису ту ништа питали (на неком референдуму који би се оджао код њих те године, да је питање било "останак у Аустроугарској" или "заједничка држава са Србијом и њеном монархијом на челу", верујем да би се већином изјаснили да им главни град буде Беч, а не Београд) ...И да је све то кулминирало 1941ве, тај комплекс више вредности и фрустрација.
Taj улизички однос (који су и они имали према својим господарима) је генијално описао и Меша Селимовић (не мислећи на њих, него на улизице уопште, али може да се нађе паралела и са њиховим НДХ режимом):
O ULIZICAMA (Meša Selimović)
Ulizice - to su za mene najgori ljudi na svijetu, najštetniji, najpokvareniji.

Oni podržavaju svaku vlast, oni i jesu vlast, oni siju strah bez milosti, bez ikakvog obzira, hladni kao led, oštri kao nož, kao psi vjerni svakoj državi, kao kurve nevjerni svakom pojedincu, najmanje ljudi od svih ljudi.

Dok njih bude nema sreće na svijetu, jer će uništiti sve što je istinska ljudska vrijednost.

Улизице вероватно највише мрзе самосвест ,тј. мрзе оно што они нису и свете се због тога када су у прилици...

Није свака коррелација собом узрок. Не мислим, да исток и запад, исповјест Риму или Цариграду, далеко након њихова исчезнућа могу послужити узроком за покољ и злотворство оних размера. Изравни узроци могу се налазити само у одсутству благоразумља, хришћанскога васпитања питомости, те болешћу душе, одређених челних људи или слоја људи онога времена. Разумио бих толики бес, да су им Срби злотворили вековима, како су муслимани и Србима и католичким Бошњацима, али када нису, не мним, да се ту јоште нешто може рећи сем не дао Бог никому тако доживети, нарочито не од брата или суседа.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #25 послато: Јул 23, 2018, 02:32:03 пре подне »
Није свака коррелација собом узрок. Не мислим, да исток и запад, исповјест Риму или Цариграду, далеко након њихова исчезнућа могу послужити узроком за покољ и злотворство оних размера. Изравни узроци могу се налазити само у одсутству благоразумља, хришћанскога васпитања питомости, те болешћу душе, одређених челних људи или слоја људи онога времена. Разумио бих толики бес, да су им Срби злотворили вековима, како су муслимани и Србима и католичким Бошњацима, али када нису, не мним, да се ту јоште нешто може рећи сем не дао Бог никому тако доживети, нарочито не од брата или суседа.
Нисам мислио да је верска опредељеност узрок томе, Италијани су исто католици , па су на срећу, иако тада фашисти, индиректно спасили доста Срба од Усташа на територији коју су контролисали...(макар за толико што усташки режим није могао свој наум да спроведе у подручјима које су контролисали Италијани) . Ово је за психолошку анализу, јер толики бес може само психолог неки да растумачи...Овде се лично уплело на колективном нивоу...Као што си рекао , нисмо им били злотвори, нисмо владали над њима...Да ли је могуће да само 23 године заједничке државе, произведе толику мржњу, а да то не вуче неке корене од раније?
« Последња измена: Јул 23, 2018, 02:40:05 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #26 послато: Јул 23, 2018, 03:02:58 пре подне »
У том смислу сам навео историјски контекст (подаништво)...Размишљао сам раније, да су управо граничне области код католика, најекстремније, барем на истоку...Пољаци у односу на Русе (Руси су се касније додуше, дебело реванширали Пољацима за 1612ту, са "каматом"), Хрвати у односу на Србе, Мађари у односу на Румуне, па и нас...Та гравитација Рима је тежила да иде ка истоку или барем да јача свој бедем, ширећи пропаганду према "шизматицима"
« Последња измена: Јул 23, 2018, 03:08:10 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #27 послато: Јул 23, 2018, 08:13:22 пре подне »
Удаљисте се од наслова теме. У реду је направити један два осврта са стране, али сад је цела друга страница отишла изван њеног оквира, вратите се на тему.



Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #28 послато: Јул 24, 2018, 11:30:27 поподне »
Један од фактора је римокатолички фанатизам и крволочност, који су пар векова раније већ исказали у Тридесетодишњем рату (1618-1648), и масакрима над лутеранским протестантима.

Други фактор је расизам нацистичког типа. Довољно је само прелистати "дела" Анте Старчевића, Иве Пилара, Ћире Трухелке, Доминика Мандића. О чему се ту говори - о "гркоисточњацима, досељеним из дубина Балкана, некоћ Славенима, али испрљаним влашком, номадском крвљу, тамне комплексије". У тој расистичкој литератури може се прочитати о мерењима лобања, процентима светлих и тамних очију Срба с једне стране, и Хрвата и Муслимана с друге стране, све у циљу представљања Срба по њиховим мерилима као недостојне расе, спремне за одстрел. Све оно чиме су се нацисти бавили у својим пропагандним радовима дехуманизујући Јевреје, то су ови хрватски "интелектуалци" радили са Србима.   

Бедни и дегутантни су хрватски изговори да је заједничка држава и "великосрпска хегемонија" узроковала усташке злочине. Они би их починили чим би им се указала прилика, што доказује и та литература углавном писана пре 1918.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #29 послато: Август 05, 2018, 01:04:10 пре подне »
Емисија РТРС о Јасеновцу, али посебно шокира негирање грађана у анкети и "незнање" (као и реакција студената филозофског факултета у Загребу)
Шта грађани Загреба знају о концентрационом логору Јасеновац?
Анкета је од 6:45
<a href="https://www.youtube.com/v/AkHLQqJGWtc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/AkHLQqJGWtc</a>
« Последња измена: Август 05, 2018, 01:12:18 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Gojkan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #30 послато: Август 09, 2018, 11:48:24 пре подне »
Село Кљевци 1941

До капитулације Краљевине сви су живели као добре комшије и пријатељи испомажући се... А након капитулације...

Као усташе активирали се:

Миле Јуришић
Миле Радић Иванковић
Ибро Кењар
Петар Јурић и други

За злочине против Српског становништва са Грмеча и по злу познати за конкретно Србе из села Кљевци директно су одговорни као починиоци:

Миле Тадић Иванковић - који је лично одвео мог деду са породицом из куће иако је за њега у тој кући "вавијек крува и варенике било..." како је причала моја бака
Миле Јуришић
Ибро Кењар
Петар Јурић
Петар Павичић
Мехмед Казић из Касапница
Мијат Шакић
Хасан Керић из Врхпоља

изв. - Кљевци од њиховог постанка па до исељења Српског становништва 10.10.1995.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #31 послато: Август 10, 2018, 06:57:41 поподне »
Ова анкета одлично приказује однос Хрвата према усташким злочинима:
Naime, prema istraživanju koje je za RTL provela agencija Promocija plus na uzorku od 1300 ispitanika, na pitanje "Je li Thompson trebao nastupiti na dočeku" potvrdno je odgovorilo 51,7 posto ispitanika, dok je 38,8 posto odgovorilo negativno. Odgovor "ne znam" odabralo je 9,5 posto ispitanika.
Извор: https://www.index.hr/vijesti/clanak/dalic-tvrdi-da-95-hrvata-podrzava-thompsona-istrazivanje-pokazalo-nesto-drugo/2016612.aspx
Несрећни новинар чак ликује како ето није 95% како неки тврде, већ "само" 51,7%.

Увек ме је занимало који је заиста проценат Хрвата који су проусташки настројени јер се не могу сви национално оријентисани Хрвати аутоматски прогласити за усташе (што многи Срби погрешно чине). Међутим, ова анкета даје одговор на то питање. Имајући у виду Томпсонов репертоар у коме се отворено велича геноцид над Србима у 2. светском рату ("Jasenovac i Gradiška Stara"), а такође и позива на нове злочинe ("Evo Zore, Evo Dana"), може се констатовати да половина Хрвата суштински заступа усташке ставове и подржава злочиначку политику НДХ иако то многи од њих не би јавно рекли. Овако су се лепо открили.

Док је проценат неонациста и неофашиста у већини европских земаља на нивоу статистичке грешке и ретко где прелази 1%, у Хрватској се ради о половини становништва што је заиста жалосно. Не знам како се осећају Хрвати који нису заровани усташком идеологијом у таквом окружењу, али сигурно није добар осећај.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #32 послато: Август 10, 2018, 07:20:18 поподне »
Ова анкета одлично приказује однос Хрвата према усташким злочинима:

Питање је где су вршили истраживање јавног мњења, јер сумњам да би проценти оних који подржавају наступ дотичног био исти у нпр. Имотском или Задру и у Медвешчаку (Загреб) или Пули.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #33 послато: Август 10, 2018, 09:22:45 поподне »
Питање је где су вршили истраживање јавног мњења, јер сумњам да би проценти оних који подржавају наступ дотичног био исти у нпр. Имотском или Задру и у Медвешчаку (Загреб) или Пули.

Преко 95% би сигурно било у Широком Бријегу, Љубушком, Грудама, итд.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #34 послато: Август 10, 2018, 11:09:25 поподне »
Преко 95% би сигурно било у Широком Бријегу, Љубушком, Грудама, итд.

Како ствари стоје сад, рекао бих да западни Херцеговци тренутно нису превише опасни по нас. Да се не лажемо, мрзе нас они жестоко и даље, али им је овај задњи рат промијенио приоритете и сад су ипак највише "набријани" на босанске муслимане, у којима виде највећу опасност за своје националне интересе у БИХ. Код њих је, усљед рата са муслиманима, традиционални усташлук мутирао у један вид католичког екстремизма.

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #35 послато: Август 11, 2018, 08:47:27 пре подне »
Како ствари стоје сад, рекао бих да западни Херцеговци тренутно нису превише опасни по нас. Да се не лажемо, мрзе нас они жестоко и даље, али им је овај задњи рат промијенио приоритете и сад су ипак највише "набријани" на босанске муслимане, у којима виде највећу опасност за своје националне интересе у БИХ. Код њих је, усљед рата са муслиманима, традиционални усташлук мутирао у један вид католичког екстремизма.

Ово је тачно, што нам заправо показује да мржња и страх увијек иду заједно. По западнохерцеговачке Хрвате Срби више не представљају пријетњу, мање страха мање мржње. С друге стране, муслимани су директна претња и изборили су се за мјесто првог непријатеља, које су деценијама уназад суверено држали Срби.

Додуше и прије формирања политички-правно небулозне Федерације БиХ, Срби и Хрвати у БиХ су били у некој врсти прећутног савезништва, које је данас прилично откривено. Треба се сјетити оног бјежања Хрвата из Средње Босне код Срба, повлачења Срба из долине Неретве и Хрвата из Посавине. Суштина тог савезништва није била у некој љубави или одсуству мржње, већ у интересу. У једној ствари су се Срби и Хрвати сложили у БиХ, а то је да неће више да живе заједно, а ни једни ни други са муслиманима. То савезништво је повремено "кварила" званична Хрватска, опет из уско својих интереса, жртвујући при том и добар дио интереса самих Хрвата у БИХ. Највидљивији примјер је чињеница да их је због америчке подршке Олуји, угурала у Федерацију БиХ, без осигурања било каквих националних права и ту се они сад копрцају већ годинама без изгледа да се њихово стање суштински промијени. Иако економски добро стоје, перспективе им, с обзиром на демографију нису баш сјајне.

Ко год је скоро путовао кроз мјешовите хрватско-муслиманске зоне ( Столац, Мостар, Јајце) могао је да види једну врсту националне наелектрисаности, која у Републици Српској одавно није присутна. Ту не можете промашити да не знате које је хрватско или муслиманско село, вијоре се шаховнице и заставе са љиљанима, свако на неки начин обиљежава своју територију. Експеримент звани Федерација БиХ је један поучан примјер за Србе, показује гдје би и они завршили да су повјеровали у тзв. "грађанску БиХ" или гдје би их стрпали због "виших националних интереса" како се то десило Хрватима у БиХ.

Ван мреже Gojkan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #36 послато: Август 15, 2018, 09:15:06 пре подне »
Usmeno svedočenje mog deda-ujaka General Pukovnika Đura Karanovića iz sela Kljevci, opština Sanski Most o životu i sastavu stanovništva u Kljevcima, početku rata, ustaškim "dobrovoljcima" iz sela, genocidu i stradanju Srpskog naroda, kako je uspeo da izbegne smrt prerušivši se u devojku, i drugom...

https://collections.ushmm.org/search/catalog/irn45361

Usmeno svedočenje mog strica Đura Karanovića profesora Srpsko-Hrvatskog jezika u gimnaziji u Sarajevu iz sela Kljevci, opština Sanski Most o životu i sastavu stanovništva u Kljevcima, početku rata, ustaškim "dobrovoljcima" iz sela, genocidu i stradanju Srpskog naroda...

https://collections.ushmm.org/search/catalog/irn44739

Ni jedan ni drugi danas nisu među živima time su ova svedočenja još važnija.

Oba ova usmena video svedočenja deo su arhiva Memorijalnog muzeja holokausta Sjedinjenih Američkih Država u Nju Jorku. Pored ovih video sam još dosta usmenih svedočenja Srba preživelih stradanja i zlostavljanja od strane ustaškog režima ndh,na video trakama koje se mogu pregledati. Naravno ova dva svedočenja su meni lično značajna zbog direktnih veza sa svedocima.
« Последња измена: Август 15, 2018, 09:17:21 пре подне Gojkan »

симо

  • Гост
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #37 послато: Август 15, 2018, 10:22:38 пре подне »
Usmeno svedočenje mog deda-ujaka General Pukovnika Đura Karanovića iz sela Kljevci, opština Sanski Most o životu i sastavu stanovništva u Kljevcima, početku rata, ustaškim "dobrovoljcima" iz sela, genocidu i stradanju Srpskog naroda, kako je uspeo da izbegne smrt prerušivši se u devojku, i drugom...

https://collections.ushmm.org/search/catalog/irn45361

Usmeno svedočenje mog strica Đura Karanovića profesora Srpsko-Hrvatskog jezika u gimnaziji u Sarajevu iz sela Kljevci, opština Sanski Most o životu i sastavu stanovništva u Kljevcima, početku rata, ustaškim "dobrovoljcima" iz sela, genocidu i stradanju Srpskog naroda...

https://collections.ushmm.org/search/catalog/irn44739

Ni jedan ni drugi danas nisu među živima time su ova svedočenja još važnija.

Oba ova usmena video svedočenja deo su arhiva Memorijalnog muzeja holokausta Sjedinjenih Američkih Država u Nju Jorku. Pored ovih video sam još dosta usmenih svedočenja Srba preživelih stradanja i zlostavljanja od strane ustaškog režima ndh,na video trakama koje se mogu pregledati. Naravno ova dva svedočenja su meni lično značajna zbog direktnih veza sa svedocima.

Гојкане, хвала на линковима. Нисам знао да је Музеј холокауста снимао усмена свједочења наших људи. Вриједан материјал.

Једно свједочење из 1941. године везано за моју породицу, које ми је причао стриц, иначе дјечак 1941. и очевидац.

Био је 12. јули 1941. године, наша слава Петровдан и породица је била на окупу. Тад је то била прилично велика задруга, у којој су живјела три брата са породицама (мада су два брата имала само женску дјецу). Већ кад је ручак почињао, примјетили су усташе који су ишли путем ка кући. Водио их је неки Томо Бален, Хрват из села, за којег је послије рата стриц дознао да је још прије Другог свјетског рата био у усташама. Примјетивши усташе који долазе, деда и његов  брат (који су једини ту били млађи мушкарци), изашли су из куће и склонили се у оближњу долину, гдје су припремили оружје, с намјером да нападну усташе. Од такве одлуке одвратио их је њихов отац, који им је рекао да ће они лако убити ту двојицу-тројицу усташа, али да ће затим одмазда доћи на читаво село. Тако су ова двојица остала ван куће, а усташе је дочекао прадеда, поздравио их је и понудио да сједну и да ручају. Бален је невољно прихватио, говорећи им реченицу коју је мој стриц добро упамтио: "Сједите, браћо, сад смо сви Хрвати!" Усташе су ту мало сједиле, мало провоцирале и отишле. До сукоба није дошло.

Иако село није страдало у том првом налету усташа 1941. године, страдало је у операцији Вајс у фебруару 1943. године. Непосредан повод за операцију Вајс био је долазак Тита и Главног Штаба на подручје Грмеча, који су  у Јасеници, извршили смотру IV крајишке дивизије, а у нашем селу Суваји, била је смјештена и партизанска радионица за производњу оружја коју је Тито такође обишао. Све је то било подручје тзв. Бихаћке Републике. Непосредно, по овом Титовом доласку, здружене снаге Нијемаца, усташа и домобрана у операцији Вајс спалиле су готово читаво подручје Подгрмеча убијајући све пред собом.

У том налету, од уже породице са очеве стране страдали су: прадеда (убијен од Нијемаца као цивил), стриц (као малољетан погинуо у борби), други стриц као беба умро у збјегу, дедин брат је претходно у борби погинуо на Козари.

Од све породице је послије Другог свјетског рата је на кућишту остао само мој деда. Остали дио породице се раселио.

16. септембра 1995. године, Дудаковићеве нове/старе усташе сравниле су село са земљом (ниједна кућа није остала незапаљена), убијајући при том неколико старих и болесних цивила, које су затекли у селу.

Ван мреже Gojkan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #38 послато: Август 15, 2018, 10:34:58 пре подне »
Гојкане, хвала на линковима. Нисам знао да је Музеј холокауста снимао усмена свједочења наших људи. Вриједан материјал.



Nema na čemu.

I ja sam slučajno saznao a moj izvor je moj teča (oženio ćerku Đura Karanovića) Davor Šalom koji je i sam Jevrej i izuzetno aktivan u Jevrejskoj zajednici.

Ima u tim arhivima prilično zapisa i video snimaka svedočenja, a njihova vrednost je neprocenjiva za Srbe, prema kojima se Jevrejska zajednica odnosi sa dužnim poštovanjem prema žrtvama.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #39 послато: Август 15, 2018, 11:41:15 пре подне »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #40 послато: Август 15, 2018, 01:23:13 поподне »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #41 послато: Септембар 05, 2018, 05:20:22 поподне »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #42 послато: Септембар 05, 2018, 05:44:05 поподне »
http://www.opstinaberkovici.com/berkovii/drutvo/2317-2018-09-05-06-38-26.html

Има ли каквих података шта је после било са организаторима злочина, који се овде помињу, Балдом Бошковићем-Кракићем, Смаjом Ризвановићем, Стоjаном Маслаћем, Хасаном Баjгорићем-Хоџом и Божом Папцем?

Сад видех у Михићевој књизи о Поплату, да се за овог Балда Бошковића-Кракића наводи, да је 19. децембра 1941. године каменован од стране групе партизанских бораца, чијег је једног друга непосредно пред то тукао. Касније су га покупили Талијани и однели у Столац.
« Последња измена: Септембар 05, 2018, 05:55:38 поподне Amicus »



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #43 послато: Јануар 18, 2019, 07:03:15 поподне »
Можете ли замислити овај врхунац усташке безобраштине и цинизма...

http://www.novosti.rs/вести/планета.480.html:772212-U-Jasenovcu-se-umiralo-od-bolesti
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #44 послато: Јануар 18, 2019, 07:10:46 поподне »
http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:764890-SKANDALOZAN-AUTORSKI-TEKST-Pohvala-Jasenovcu-kao-mestu-za-odmor
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #45 послато: Јануар 18, 2019, 08:57:57 поподне »
Можете ли замислити овај врхунац усташке безобраштине и цинизма...

http://www.novosti.rs/вести/планета.480.html:772212-U-Jasenovcu-se-umiralo-od-bolesti
Очигледно се на колективном нивоу није десио преображај...Скуп је у организацији цркве, књигу је написао свештеник...Пре месец дана, у Задру је ухапшен младић који је преправио графит у "љуби Србина", али није приведен онај који је написао графит без слова Љ...На колективном нивоу, скала иде од потискивања и прећуткивања чињеница, до негирања (тј. потискивање и прећуткивање је максимална "позитивна" вредност на тој скали по том питању)...не знам да ли је неко од хрватских званичника икада осудио све то, а да није у некој увијеној форми, да је рекао која популација је била циљ уништења. У исто време се ограђују од усташког режима, али зато, у погледу геноцида над Србима, нико никад није изговорио ту чињеницу. Па ако се ограђујеш од тог режима, онда ваљда не би требало да буде проблем да се ствари изговоре правим именом...У оној анкети коју сам поставио, поражавајуће је апсолутно потискивање и став "не желим да знам, немојте ме то питати, не знам", поготово код студената филозофског факултета, где би и пре уписа на факултет, требало да се подразумева неко опште знање...Тако да, једини закључак је колективно потискивање, па и негирање, као и само формално осуђивање њиховог тадашњег режима од стране њихових званичника.
« Последња измена: Јануар 18, 2019, 09:05:00 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #46 послато: Фебруар 09, 2019, 09:54:45 поподне »
Бискупи нервозни због Степинца

НЕРВОЗА у Загребу што папа не проглашава Алојзија Степинца за свеца...

https://vidovdan.org/info/biskupi-nervozni-zbog-stepinca/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #47 послато: Март 15, 2019, 12:35:43 поподне »
Маргетић о улози Степинца у евакуацији усташког врха:

<a href="https://www.youtube.com/v/tzi_n_N1QzM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/tzi_n_N1QzM</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #48 послато: Април 11, 2020, 05:21:21 поподне »
Један проглас из 1941:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #49 послато: Април 28, 2020, 11:24:43 поподне »
Један проглас из 1941:

Ево још једног:
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #50 послато: Април 28, 2020, 11:36:10 поподне »
interesantno mi je da se preziva krtalic... posto sam slusao od familije iz nevesinja da je pre rata, u nekom zakazanom obracunu vise ljudi, doslo do direktnog sukoba izmedju izvesnog krtalica iz mostara i vidjena kovacevica iz nevesinja, buduceg telohranitelja petra bacovica, i da je kovacevic uspeo da obori krtalica sa konja i da ga ili ubije ili rani nozem? ne jamcim za verodostojnost slucaja, ovo je prica iz obicnog naroda. ne znam, dakle, da li je kovacevic odgovarao za eventualno ranjavanje ili ubistvo, to jest, da li je bio u bekstvu? ne znam ni kada se incident dogodio (?) ali, iz ovoga sto sam cuo, a radi se o dva izvora, neki takav incident se jeste dogodio... kao sto znam da je kovacevic zaista bio bacovicev telohranitelj u toku rata.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #51 послато: Април 28, 2020, 11:48:33 поподне »
Тешко вама усташама

Тешко вама усташама
Кад устане крв из јама,
Кад станете пред жртвама
Разапетим на врбама.

Хоћете ли покушати
Опет мртву дјецу клати
У мајчинским утробама,
Тешко вама ... тешко вама...

Како ћете очи вадит`
Кад су давно извађене
Виљушкама и камама,
Тешко вама усташама...

Тешко вама усташама
Кад устану покојници
На Кордуну и у Лици,
Славонији, Мајевици...

Тешко вама усташама!

Кад зазвоне звона сама
Из Клепаца и из Глине,
Далмације и Крајине,
Тешко вама, тешко вама...

Кад поново кам` заплаче
Из Книна и Голибњаче,
Са Козаре и Мањаче,
Тешко вама усташама...

Знате л` да над Јасеновцем
Никад сунце гранут` неће,
Јер из глава мученичких
Још гробљанско ниче цвијеће.

И страдалне Пребиловце
Још паклена мори тама,
Опростит вам мртви неће,
Тешко вама... тешко вама...

Тешко вама усташама!

Уздате л` се у Степица
И проклетог фра сотону,
Хоће ли вам моћ` помоћи
Јеретик из Ватикана

Кад вам душе погубљене
У најдубљи ад потону,
Кад вас лелеком оптуже
Сва  дјечица недоклана...

Тешко вама усташама!

Тешко вама усташама,
У пакленом огњу страшном
Горјећете довијека,
Тешко вама, тешко вама...

Кад се Страшни Суд огласи,
Кад се вјечни плам разгори
И у њему сви злотвори,
Тешко вама усташама...

Ко ће да вас, безумници,
Из бездана смрадног спаси,
Тешко вама усташама
Кад се Страшни Суд огласи!

Када се нађете међу утварама
И црне вам душе ђаволи окруже,
И ви ћете рећи: Тешко... тешко нама...
Сад се наше жртве с анђелима друже.

Невен Милаковић

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #53 послато: Јул 24, 2020, 10:47:45 поподне »
Тај дух још увек тамо живи:

Један прилог на ту тему - Марко Перковић Томпсон:

<a href="https://www.youtube.com/v/sKqf4_mMN5U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sKqf4_mMN5U</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #55 послато: Јун 03, 2021, 11:10:48 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/vo4mChUZZtE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/vo4mChUZZtE</a>

Предавање Огњена Карановића на тему „Судбина злочинаца из Јасеновца – српско-хрватски односи у Другом светском рату“.

Надовезује се на ову нашу тему. Историја је често невероватна. Вреди послушати.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #56 послато: Август 26, 2021, 08:32:22 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #57 послато: Септембар 08, 2021, 09:35:46 пре подне »
Да не отварам посебну тему:

УСТАШЕ У БУГАРСКИМ ДОКУМЕНТИМА


https://stellapolarebooks.com/2021/09/06/%d1%83%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%88%d0%b5-%d1%83-%d0%b1%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%bc-%d0%b4%d0%be%d0%ba%d1%83%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b0%d1%80/?fbclid=IwAR1bm_6rw6Zgk-hSrRGFTXDw7YwtS80MYOX3iRsF3GBVpWU7Bqr4YvHle9g

"По подне сам примио Дочу Христова, који је такође био с нашим депутатима у Загребу (…) Према Христову, господар ситуације у Хрватској је суштински био маршал Кватерник. Довољно би било да удари шаком о сто и да сви крену за њим. Иначе је био веома веран Павелићу и подржавао је његов ауторитет. Поредак у држави се одржавао неуобичајеним усташким терором (…) Поглавник је признао да је, да би се обрачунало са Србима у Хрватској, морало бити убијено 400.000 људи. Остало је још толико, са којима ће се вероватно обрачунати на исти начин."

"Грунерт је, затим, поставио питање решења српског проблема. Немачки новинар, који је дуго живео са Србима, зна њихов језик, и добро их је упознао, сматра да су они непоправљиви; само њихово уништење као фактора на Балкану може да спасе овај део Европе од потреса. У вези са овим питањем Михаилов је одговорио: “Срби су као некакав пијан или луд човек у породици, чији скандали онемогућују мир. Нисмо за њихово физичко уништење, мада има неких горљивих усташа који сматрају да треба побити што је више могуће Срба. Међутим, ми сматрамо да се Срби морају притегнути и дисциплиновати, односно да буду (посебно нове генерације) изнова духовно формирани кроз процес образовања и васпитања. Разуме се, могло би се организовати и њихово пресељење на друге континенте (као што су се већ стотине хиљада Срба иселиле у Америку), и то оних који би представљали вишак радне снаге у Шумадији, када се у њој буду нагомилале избеглице. Наравно, то би било идеално решење проблема. Фактички, српско питање ће бити решено у констелацији сила (пре свега, после садашњег рата) које представљају једини реалан фактор у политици. Назависно од тога, Србима се мора признати борбеност и амбиција. Ми Бугари смо изгубили много због наше претеране толеранције и вере да ће праведна ствар победити већ самом чињеницом да је праведна."

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #58 послато: Септембар 15, 2021, 12:42:38 поподне »
Цитат
Ми Бугари смо изгубили много због наше претеране толеранције и вере да ће праведна ствар победити већ самом чињеницом да је праведна."

Занимљиво је како сви народи верују да се боре и раде за праведну ствар...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
« Последња измена: Новембар 28, 2021, 04:36:44 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #60 послато: Новембар 30, 2021, 12:58:26 поподне »
Занимљиво је како сви народи верују да се боре и раде за праведну ствар...

Осврни се на психологијски оглед Милгрема ( Milgram-Experiment ) из 1961 г.!
Позадина огледа:  1961, три мјесеца након суђења Адолфу Ајхману на суду за ратна злочинства, психолог с  универзитета Yale, Stanley Milgram питао се је како може бити, да су Ајхман и милиони његових војних товариша у погубљењу (холокаусту) "тек извршавали заповиједи старјејшина".
Сврха огледа: установити спремност обичнога човјека слиједити ауторитерним заповиједима и онда када се исте косе са собственом савјешћу.
Резултати огледа објављени су под називом Behavioral study of obedience у Journal of abnormal and social psychology.
Спровођење огледа: Током огледа, два учестника ( од којих је један обучен глумац ) бијаху постављени у двије одвојене собе у којима су могли само чути један другога. Тестирани је морао поставити низ питања глумцу. Одговори ли глумац неправилно, тестирани је био дужан притиском на дугме електричним сресом казнити глумца. Иако су многи тестирани при првим покрицима глумца изразили жељу прекинути учешће у огледу, скоро сваки од њих је ипак наставио мучити глумца, онда када им је речено, да неће бити одговорни ни за какве посљедице.

Фундаментално сазнање освојено овим огледом је, да је за извршење злочина важнији фактор личне одговорности него фактор личнога мњења и савјести, јер се у случају злочина људи виде само као "рука", а вођ се види "мозгом" и гријех пада на њега.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #61 послато: Новембар 30, 2021, 01:08:53 поподне »
Осврни се на психологијски оглед Милгрема ( Milgram-Experiment ) из 1961 г.!
Позадина огледа:  1961, три мјесеца након суђења Адолфу Ајхману на суду за ратна злочинства, психолог с  универзитета Yale, Stanley Milgram питао се је како може бити, да су Ајхман и милиони његових војних товариша у погубљењу (холокаусту) "тек извршавали заповиједи старјејшина".
Сврха огледа: установити спремност обичнога човјека слиједити ауторитерним заповиједима и онда када се исте косе са собственом савјешћу.
Резултати огледа објављени су под називом Behavioral study of obedience у Journal of abnormal and social psychology.
Спровођење огледа: Током огледа, два учестника ( од којих је један обучен глумац ) бијаху постављени у двије одвојене собе у којима су могли само чути један другога. Тестирани је морао поставити низ питања глумцу. Одговори ли глумац неправилно, тестирани је био дужан притиском на дугме електричним сресом казнити глумца. Иако су многи тестирани при првим покрицима глумца изразили жељу прекинути учешће у огледу, скоро сваки од њих је ипак наставио мучити глумца, онда када им је речено, да неће бити одговорни ни за какве посљедице.

Фундаментално сазнање освојено овим огледом је, да је за извршење злочина важнији фактор личне одговорности него фактор личнога мњења и савјести, јер се у случају злочина људи виде само као "рука", а вођ се види "мозгом" и гријех пада на њега.

Недавно сам гледао играни филм о овом експерименту. У суштини, експеримантално је доказано нешто што се иначе могло претпоставити, а што је најбоље исказано у изреци: куд сви Турци туд и мали Мујо!

Али шта да се ради,већина савремених друштава, па и она која се називају изразито демократским и просвјећеним, функционишу управо по том принципу. Одумирању личне савјести и одговорности. Битно је само наћи одговарајуће оправдање.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #62 послато: Новембар 30, 2021, 10:16:56 поподне »
Недавно сам гледао играни филм о овом експерименту. У суштини, експеримантално је доказано нешто што се иначе могло претпоставити, а што је најбоље исказано у изреци: куд сви Турци туд и мали Мујо!

Али шта да се ради,већина савремених друштава, па и она која се називају изразито демократским и просвјећеним, функционишу управо по том принципу. Одумирању личне савјести и одговорности. Битно је само наћи одговарајуће оправдање.

Штавише, та изразито либерална друштва и предњаче у том процесу...Сетих се Колаковског и његове критике одумирања осећаја личне одговорности у либералној цивилизацији, цитирам:

"...Видимо, дакле, да се наша либерална цивилизација постепено ослобађа саме идеје моралне одговорности. Овај процес се свуда може пратити: у судницама, у штампи, у популарним психолошким дискусијама, у свакодневним разговорима. Нисам ја одговоран за своје преступе већ друштво: анонимно друштво преузима све наше грехове, као Христ на карикатури. Можда сам већ негде цитирао забрињавајући разговор који сам чуо на америчкој телевизији, између новинара и ветерана вијетнамског рата, који издржава вишегодишњу затворску казну за пљачку. Новинар је саговорнику сугерисао идеју да су његови преступи били последица доживљаја у том окрутном рату у којем је био приморан да учествује; затвореник је, међутим, одговорио: уопште не, урадио сам то што сам урадио и нећу да за то сваљујем одговорност на владу или на моје претпостављене.

Тај човек је имао храбрости да прихвати одговорност за своја (не)дела; кроз глас новинара проговорила је цивилизација у којој је "друштво" оно што је страшно и непоправиво, док је свако од нас појединачно безгрешан. Тада сам помислио да -  ако свет буде спашен- то ће бити захваљујући људима као што је овај одважни преступник, а ако пропадне, онда ће то бити због таквих као што је овај новинар добрих намера... Чак је и хришћанство, које је вековима наглашавало наш статус грешника и проповедало да морамо пред богом признати своје грехе, чак и оне чисто менталне и невидљиве, да говоримо mea culpa и да обављамо детаљна испитивања савести - чак и хришћанство дозвољава да се тај жаљења вредан став увуче у његово учење..."..

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #63 послато: Децембар 03, 2021, 12:58:10 поподне »
Осврни се на психологијски оглед Милгрема ( Milgram-Experiment ) из 1961 г.!
Позадина огледа:  1961, три мјесеца након суђења Адолфу Ајхману на суду за ратна злочинства, психолог с  универзитета Yale, Stanley Milgram питао се је како може бити, да су Ајхман и милиони његових војних товариша у погубљењу (холокаусту) "тек извршавали заповиједи старјејшина".
Сврха огледа: установити спремност обичнога човјека слиједити ауторитерним заповиједима и онда када се исте косе са собственом савјешћу.
Резултати огледа објављени су под називом Behavioral study of obedience у Journal of abnormal and social psychology.
Спровођење огледа: Током огледа, два учестника ( од којих је један обучен глумац ) бијаху постављени у двије одвојене собе у којима су могли само чути један другога. Тестирани је морао поставити низ питања глумцу. Одговори ли глумац неправилно, тестирани је био дужан притиском на дугме електричним сресом казнити глумца. Иако су многи тестирани при првим покрицима глумца изразили жељу прекинути учешће у огледу, скоро сваки од њих је ипак наставио мучити глумца, онда када им је речено, да неће бити одговорни ни за какве посљедице.

Фундаментално сазнање освојено овим огледом је, да је за извршење злочина важнији фактор личне одговорности него фактор личнога мњења и савјести, јер се у случају злочина људи виде само као "рука", а вођ се види "мозгом" и гријех пада на њега.

Упознат сам са поменутом истраживањем. Имате на јутубу и исечке из тог експеримента. Поздрав.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #64 послато: Јул 21, 2022, 06:01:44 поподне »
Некако ми се и Крлежа са својим ставом о Србима уклапа у ову тему:

Писмо Крлежи које се од јавности крило шест деценија:

https://borbazaistinu.rs/pismo-krlezi-koje-se-od-javnosti-krilo-sest-decenija/
https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%9A%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B0
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #65 послато: Јул 22, 2022, 08:10:26 пре подне »
Некако ми се и Крлежа са својим ставом о Србима уклапа у ову тему:

Писмо Крлежи које се од јавности крило шест деценија:

https://borbazaistinu.rs/pismo-krlezi-koje-se-od-javnosti-krilo-sest-decenija/
https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%9A%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B0

Требало би у сваком случају провјерити шта заиста и у ком контексту пише у тим Крлежиним записима из 1919. године, објављеним у априлу 1954. године у часопису Република.

Не кажем да је Крлежа нешто посебно "волио" Србе (а рекао бих ни Хрвате), али не бих га сврстао у Хрватско-усташке злочинце.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #66 послато: Јул 22, 2022, 08:13:51 пре подне »
Има више о томе у сљедећем тексту

https://arhiva.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/ne-krleza-nije-rekao-da-su-srbi-usljivi-balkanski-cigani/

Да ствар буде апсурднија, у тексту који је поставио Небо наводи се да је писмо писао
"Антоније Тодоровић Шарпланинац (1880 — 1970), је био српски учитељ, национални представник Срба у Османском царству и члан четничке организације у Старој Србији, данашњој Македонији, почетком 20. века, а јавности је мало знано да је 1954. године упутио писмо Мирославу Крлежи, због којег је робијо три године."

док се у тексту Недељника наводи да је писмо писао:
"Ako se u internet tražilicu upiše Krleža i Srbi sva je prilika da će na prvoj strani iskočiti bar nekoliko linkova koji vode na neki od tekstova o mrznome Krleži, sa obaveznom referencom na neobjavljeno pismo Miroslavu Krleži iz 1954. koje je napisao, i nije poslao, Pavle M. Babac."

Овакви текстови су исти они из категорије да је Шерон Стоун у дјетињству јела гибаницу коју су спремале њене добре српске комшије. Па онда у некој другој верзији гибаница постане сарма и сл. Није спорна ни гибаница ни сарма ни Стоунова, али дајмо мало конзистентности.
« Последња измена: Јул 22, 2022, 08:21:35 пре подне drajver »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #67 послато: Јул 22, 2022, 08:52:19 пре подне »
Има више о томе у сљедећем тексту

https://arhiva.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/ne-krleza-nije-rekao-da-su-srbi-usljivi-balkanski-cigani/

Да ствар буде апсурднија, у тексту који је поставио Небо наводи се да је писмо писао
"Антоније Тодоровић Шарпланинац (1880 — 1970), је био српски учитељ, национални представник Срба у Османском царству и члан четничке организације у Старој Србији, данашњој Македонији, почетком 20. века, а јавности је мало знано да је 1954. године упутио писмо Мирославу Крлежи, због којег је робијо три године."

док се у тексту Недељника наводи да је писмо писао:
"Ako se u internet tražilicu upiše Krleža i Srbi sva je prilika da će na prvoj strani iskočiti bar nekoliko linkova koji vode na neki od tekstova o mrznome Krleži, sa obaveznom referencom na neobjavljeno pismo Miroslavu Krleži iz 1954. koje je napisao, i nije poslao, Pavle M. Babac."

Овакви текстови су исти они из категорије да је Шерон Стоун у дјетињству јела гибаницу коју су спремале њене добре српске комшије. Па онда у некој другој верзији гибаница постане сарма и сл. Није спорна ни гибаница ни сарма ни Стоунова, али дајмо мало конзистентности.

Даје се у последњем пасусу следеће објашњење:

"Због овог писма Антоније Тодоровић је, мада већ увелико у осмој деценији живота, био осуђен и одлежао три године затвора. Писмо је у папирима свога оца пронашао писац Павле Бабац, а да угледа светлост дана заслужан је његов син Душан."

Мада је питање колико је ово реално.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #68 послато: Јул 22, 2022, 08:59:42 пре подне »
Даје се у последњем пасусу следеће објашњење:

"Због овог писма Антоније Тодоровић је, мада већ увелико у осмој деценији живота, био осуђен и одлежао три године затвора. Писмо је у папирима свога оца пронашао писац Павле Бабац, а да угледа светлост дана заслужан је његов син Душан."

Мада је питање колико је ово реално.

Ево постоји и трећи текст са истим садржајем

https://www.srpskaistorija.com/pavle-m-babac-pismo-krlezi-koji-je-srbe-nazvao-usljivim-ciganima-nepismenom-bagrom-za-vjesala/

у којем се каже:

Пишчев унук, Душан Бабац, га је „Печату“ доставио, с напоменом:
„Ових дана је мој отац сређивао документацију свога оца, наишао је на ово писмо упућено Крлежи. Писмо никада није објављено, што је и разумљиво, с обзиром на време када је настало“.

Печат, Вучела, све јасно.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #69 послато: Јул 22, 2022, 10:08:25 пре подне »
Погледао сам мало подробније на мрежи, ко је заиста написао ово писмо и нађох да је писмо изгледа заиста написао Антоније Тодоровић. Не знам како је уопште у цијелу причу упао Павле Бабац, јер у Печату је писмо потписано именом Бабца.

Ево шта стоји о писму у раду "Богдан Раденковић : (1874 - 1917) : судбина једног српског националисте" од Биљане Вучетић



У фусноти се види да је писмо било објављено 1968. године у часопису Братство из Торонта и Тодоровић изгледа заиста јесте робијао због тог писма.

Међутим, без обзира на ауторство овог писма, евидентно је да Крлежа у својим записима спорне наводе о Србима ставља у мисли једног пораженог аустријског чиновника "U jednom vagonu, na naslonjaču stila šezdesetih godina prošlog stoljeća "mauvais gout" tamnozelene presvlake, sjedi presvjetli gospodin B.H. Sektionschef i zuri u ništa." Тодоровићево писмо претпоставља да Крлежа о Србима мисли исто што мисли и тај његов књижевни лик, "presvjetli gospodin B.H. Sektionschef". Али то је само претпоставка Тодоровића и ништа више.
« Последња измена: Јул 22, 2022, 10:10:27 пре подне drajver »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #70 послато: Јул 22, 2022, 10:36:35 пре подне »
Ово изгледа као још једно у низу измишљених докумената и писама  . Виђали смо то већ код наводног споразума Пијаде-Будак, наредби Тита и слично.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #71 послато: Јул 22, 2022, 10:47:47 пре подне »
Ово изгледа као још једно у низу измишљених докумената и писама  . Виђали смо то већ код наводног споразума Пијаде-Будак, наредби Тита и слично.

С обзиром на ово што је драјвер написао изнад, очигледно није измишљено.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #72 послато: Јул 22, 2022, 11:00:01 пре подне »
Оно што је злокобно у овим Крлежиним записима из 1919. године, јесте што се радња истих дешава на жељезничкој станици Јасеновац. Описује се дакле повлачењe аустроугарских чиновника из Босне након Првог свјетског рата. Како Крлежа пише "Povratak. Žalostan, kako se vraćaju cirkusanti poslije propale turneje. Kamo? Trideset godina carske bosanske službe: ad acta." и онда у наставку "Tu smo u Jasenovcu, krug se zatvara, i nema drugog izlaza nego paklenim zavijutcima, po tim prokletim serpentinama smrti u grob."

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #73 послато: Јул 22, 2022, 11:08:16 пре подне »
Борба против комунизма и догађаја из тог времена  се код нас  води најчешће фалсификатима и што је најзанимљивије раде је потомци  комуниста. Веома мало је ту искрених антикомуниста и људи генерално.  Они немају нарочит разлог да било шта измишљају. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #74 послато: Јул 22, 2022, 11:26:32 пре подне »
Још да ме Шерон позове на ту гибаницу, 'де би ми крај био...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #75 послато: Јул 25, 2022, 01:53:02 поподне »
Још да ме Шерон позове на ту гибаницу, 'де би ми крај био...

Ја се баш не би радовао да ме баба од 60 и кусур година позове на питу :)

Али добар пример "оперисања" са народним емоцијама које Печат и слични већ деценијама спроводе и прилично су се усавршили, а постојање Фејсбука иде им у корист у ширењу таквих ствари.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #76 послато: Јул 25, 2022, 04:40:37 поподне »
Ја се баш не би радовао да ме баба од 60 и кусур година позове на питу :)

Види, квалитет баба од 60 и кусур година је што праве добре пите  :D
А кад се помене Шерон, ја се одмах вратим у прошлост и "Ниске страсти". Мало носталгије...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #77 послато: Јул 25, 2022, 04:43:43 поподне »
Иначе, кад смо код усташа, ових дана је пола столећа како су убачени усташки елементи покушали да подигну "народни" устанак у средњој Босни, јуна/јула 1972. године. О томе је у часопису "Недељник" објављен одличан чланак. Избацићу мало касније неке основне податке, с обзиром да млађи нараштаји слабо знају о овом догађају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #78 послато: Јул 25, 2022, 10:58:56 поподне »
Један прави мали рат водио се по Босни, Херцеговини и Далмацији у лето 1972. године, а да је тада, а и данас, мало људи о томе ишта знало.

19 усташких терориста из иностранства (тзв. „Бугојанска група“ / "Bugojanska skupina") тада је кришом ушло у Југославију и дошло до планине Радуше у Босни, на југ од Бугојна, у намери да тамо дигну устанак против комунистичке власти. Свему је претходило „Хрватско прољеће“ 1970/71. године, најпре као политичко питање незадовољства хрватског политичког врха положајем овог народа у Југославији, а затим и уличним протестима. Усташка емиграција је ово осетила као згодан тренутак за предузимање радикалних потеза. Организација, односно злочиначко удружење називом Hrvatsko revolucionarno bratstvo (HRB), које је окупљало потомке усташких емиграната из Немачке, Аустрије, Француске и Аустралије сковало је план да упадну у Југославију и подигну устанак у областима насељеним Хрватима, очекујући да је расположење међу тамошњим живљем њима наклоњено. Циљ им је био рушење политичког уређења Југославије и обнављање NDH.

Најпре је организована обука терориста у месту Дурлах код Карлсруеа у Немачкој. Главни у овој терористичкој групи били су следећи усташе: браћа Ambrozije и Adolf Andrić, Ludvig Pavlović, Pavao Vegar, Vejsil Keškić, Djuro Horvat, Ilija Glavaš, Mirko Vlasnović.

Група је 21. јуна 1972. године из Салцбурга кренула пут Југославије и кришом ушла у Словенију. Ту се десило нешто необично, кад су терористи на путу налетели ни мање ни више него на Тита који се враћао из лова, возилом у којем је био сам с возачем, без пратње. Да су тада брже реаговали, ко зна каква би даља повест ових простора била. Но, затечени, само су погледом испратили доживотног председника...

Терористи су затим пресрели камион фирме „Radenska“ отели и возило и возача, којег су везали и убацили у приколицу. Камионом су неометано дошли до села Грачаница код Бугојна. Ту су возача пустили, што је, испоставиће се касније, била њихова прва погрешка. Возач, Словенац, одмах је назвао своју фирму у Словенији, а ови су о догађају обавестили полицију. Следећу грешку терористи су направили кад су 25. јуна у шуми надомак Бугојна наишли на групу од шесторице ловаца које су најпре заробили, а потом пустили. Ловци су случај одмах пријавили полицији (односно тадашњој „народној милицији“). Њихов исказ и исказ словеначког камионџије били су аларм за полицију. Очекујући подршку локалних Хрвата, терористи су отишли у село Лужане, одакле је био родом један од чланова групе – Glavaš. Тамо је нашао неког свог рођака, за кога је очекивао да ће им бити јатак. Међутим, овај је групу одмах кад је могао пријавио полицији. Након ове дојаве почиње озбиљна акција власти на уништавању ове терористичке усташке групе.

Усташе су очекивали да ће од локалног живља добити подршку и да ће у кратком времену успети да мобилишу велики број Хрвата и муслимана за своју операцију. Показало се управо супртоно – нигде нису добили никакву подршку.

26. јуна одиграо се први оружани сукоб југословенских снага безбедности и усташке групе, где су погинула двојица војних полицајаца ЈНА са једне, и Adolf Andrić са друге стране. Сјутрадан, усташе су се престројили и спремно сачекали противнике, тако да су успели убити осморицу припадника ЈНА. Ограничене борбе су настављене и у наредном периоду, док су усташе узмицали на запад, а главна битка одиграла се 21. јула код Омиша у Далмацији, где су убијени или заробљени готово сви усташе. Група је коначно сасвим ликвидирана 28. јула, кад је код Задра заробљен последњи преостали члан групе Mirko Vlasnović.

Ова акција је од југословенских безбедносних снага названа „Радуша 72“. У борбама је погинуло укупно 13 припадника југословенских снага безбедности и 15 усташа. Четворица су заробљени и изведени пред суд, од чега су тројица осуђени на смрт и стрељани, а једини члан банде који је осуђен на затворску казну био је Ludvig Pavlović. Он је 1991. године пуштен из затвора и одмах се придружио хрватским паравојним снагама, али је погинуо на почетку рата у Хрватској.

Чланак се даље бави одмаздом југословенске ДБ у којој су ударне снаге били криминалци ослобођени затворских казни како би завршили разне прљаве задатке по иностранству...

(подаци из чланка „Од Бугојна до Боготе“, Душан Телесковић, „Недељник“ број 546, 30. јун 2022)

https://www.nedeljnik.rs/od-bugojna-do-bogote-kako-je-sluzba-nakon-teroristickog-napada-angazovala-kriminalce-i-stvorila-klanove/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #79 послато: Јул 26, 2022, 10:58:52 пре подне »
Иначе, кад смо код усташа, ових дана је пола столећа како су убачени усташки елементи покушали да подигну "народни" устанак у средњој Босни, јуна/јула 1972. године. О томе је у часопису "Недељник" објављен одличан чланак. Избацићу мало касније неке основне податке, с обзиром да млађи нараштаји слабо знају о овом догађају.

Добар извештај о томе има у књизи "Ко је пуцао у Југославију? Југословенска политичка емиграција на Западу 1968–1980." П. Драгишића. Прилично опширно и детаљно је описана та акција усташке емиграције.

Но, кад смо већ код НДХ: https://www.zg-nadbiskupija.hr/dokumenti/aktualnosti/otvoreno-pismo-biskupa-zagrebacke-crkvene-pokrajine-patrijarhu-srpske-pravoslavne-crkve

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #80 послато: Јул 27, 2022, 09:05:26 пре подне »
Лозо, и његова наука. Овај учењак, историчар по струци, "потврдио" да су православни Срби извршили геноцид над римокатоличким Хрватима у НДХ.
https://stanjestvari.com/2022/07/26/hrvatska-srbi-izvrsili-genocid-nad-hrvatima/?fbclid=IwAR1DYDzQMW65TBr6I4SpBnwxr5fKCMespZLchUU0FWGJodeFlUfdYAsS_oc

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #81 послато: Јул 27, 2022, 10:15:50 пре подне »
Лозо, и његова наука. Овај учењак, историчар по струци, "потврдио" да су православни Срби извршили геноцид над римокатоличким Хрватима у НДХ.
https://stanjestvari.com/2022/07/26/hrvatska-srbi-izvrsili-genocid-nad-hrvatima/?fbclid=IwAR1DYDzQMW65TBr6I4SpBnwxr5fKCMespZLchUU0FWGJodeFlUfdYAsS_oc

Свакому кога ово дотиче, нека се напомина, да га мисао другога човјека не може ничим задирнути; мисао је мисао, а чин је чин.
Мишљу своје жене а камо ли туђина управљат не можеш и покушат то чинит само је дангуба. Ваља живит с миром у души, мишљу о њечем важном у животу и свијешћу да ће вријеме затријет сваку плот и сваку мисао кано вјетар прашину. Мудар не хаје, што пас лаје!
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #82 послато: Јул 28, 2022, 11:08:28 пре подне »
Лозо, и његова наука. Овај учењак, историчар по струци, "потврдио" да су православни Срби извршили геноцид над римокатоличким Хрватима у НДХ.
https://stanjestvari.com/2022/07/26/hrvatska-srbi-izvrsili-genocid-nad-hrvatima/?fbclid=IwAR1DYDzQMW65TBr6I4SpBnwxr5fKCMespZLchUU0FWGJodeFlUfdYAsS_oc

Има нешто и у политици и манипулацији масама... Ова "књига" (назовимо је условно тако) представљена је у ХДА (што је само по себи срамота) 2019., а сада у јеку овог погоршања односа између Србија и Хрватске испливава у Србији на површину да додатно подгреје масу и бирачко тело. Случајност? Не би рекао...

Зато ваља све хладне главе проанализарати. Разним Лозама, Вукићима и сличнима, не вреди поклањати превише пажње, него се посветити раду на очувању сећања на учињени геноцид, а у то свакако спада и спречавање његове политизације у неким огромним количинама (комплетно спречавање је немогуће).

У том контексту посматрам и ово писмо Загребачке црквене покрајине (ово је нека нова категорија која до сада није сретана), које служи ни за шта друго него да додатно закува стање ствари. Видим да је писмо потписао и владика Милан Стипић, који је иначе рођен у Поткозарју па би ту очекивао мало више пијетета од њега, а и нека моја ранија дијалошка искуства са њим нису била лоша. Но...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #83 послато: Јул 29, 2022, 05:57:05 поподне »
Видим да је писмо потписао и владика Милан Стипић, који је иначе рођен у Поткозарју па би ту очекивао мало више пијетета од њега, а и нека моја ранија дијалошка искуства са њим нису била лоша. Но...

Да ли унијати своје бискупе у свакодневном говору и даље називају владикама?

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #84 послато: Јул 29, 2022, 10:38:28 поподне »
Цитат
Послао: Malesevic
Видим да је писмо потписао и владика Милан Стипић, који је иначе рођен у Поткозарју
Може ли се знати из ког мјеста у Поткозарју је родом тај унијат. Колико се мени чини да у овом крају тога презимена нема међу православним Србима. Једино се јављају у Шематизму за 1882. годину у парохији Бихаћ-Хргар гдје славе Јовањдан.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #85 послато: Август 01, 2022, 04:49:25 поподне »
Да ли унијати своје бискупе у свакодневном говору и даље називају владикама?

Да.

@Тимар

Владика Стипић је рођен у Новом Граду од оца Владислава Стипића и мајке Весне Ољаче. Мислим да му је отац Хрват Римокатолик, а да је Стипић путем образовања стигао до гркокатоличке цркве у Хрватској. У некој директној комуникацији коју сам имао са њим, а и неки моји познаници, немам лоша искуства, што је разлика у односу на његовог претходника владику Николу Кекића, иначе Жумберчанина.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #86 послато: Август 01, 2022, 04:53:13 поподне »
Занимљиво да су на убачене усташе добрим делом послани управо Хрвати и то из места која су била на усташком гласу.

http://www.yugopapir.com/2019/12/listicki-partizanski-odred-protiv.html

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #87 послато: Август 03, 2022, 11:38:55 пре подне »
Да.

Занимљиво је да су се неке ствари и даље одржале код њих.

Владика Стипић је рођен у Новом Граду од оца Владислава Стипића и мајке Весне Ољаче. Мислим да му је отац Хрват Римокатолик, а да је Стипић путем образовања стигао до гркокатоличке цркве у Хрватској. У некој директној комуникацији коју сам имао са њим, а и неки моји познаници, немам лоша искуства, што је разлика у односу на његовог претходника владику Николу Кекића, иначе Жумберчанина.

Према попису из 1991. године, Хрвата Стипића је било у два сеоска насеља у општини Бања Лука:
- Дебељаци: 6
- Стратинска: 1
Дебељаци су према Челинцу, а Стратинска према Санском Мосту и Приједору. У Ивањској (данашње Поткозарје) их није било.

С обзиром да је рођен у Новом Граду, делује вероватније да је из Доњег Водичева или Велике Жуљевице, где је 1991. године било пар Хрвата Стипића. Православне Ољаче су такође најбројнији у околини Новог Града.

Ван мреже МучаСR1bин

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
  • R1b - U152
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #88 послато: Август 08, 2022, 01:31:05 поподне »
Иначе, кад смо код усташа, ових дана је пола столећа како су убачени усташки елементи покушали да подигну "народни" устанак у средњој Босни, јуна/јула 1972. године. О томе је у часопису "Недељник" објављен одличан чланак. Избацићу мало касније неке основне податке, с обзиром да млађи нараштаји слабо знају о овом догађају.
<a href="https://www.youtube.com/v/v_a48rLtrOg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/v_a48rLtrOg</a>
« Последња измена: Август 08, 2022, 02:05:16 поподне НиколаВук »
„Ако видите човека који се жали, тај сигурно није Србин!“

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #89 послато: Септембар 17, 2022, 12:41:36 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #90 послато: Фебруар 17, 2023, 04:07:11 поподне »
Мало из старе "Политике":

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #91 послато: Фебруар 17, 2023, 04:07:54 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #92 послато: Март 09, 2023, 08:33:54 поподне »
Једна потпуно болесна прича:

https://stanjestvari.com/2023/03/09/cetnik-mracna-misija-dr-korba/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #93 послато: Јун 22, 2023, 04:00:21 поподне »
Једно чтиво из 1931. године, када Усташе још не постојаху - сјеме им се затрло дабогда - и којем се ријеч "усташа" користи се у првотном значењу - устаник, ребел, у контексту србских устанака против турске и аустријске власти.

Skupština je izabrala delegate i to vojvodu Goluba Babića i Vasu Vidovića, a za njihove zamenike Vasu Pelagića i Nikolu Jovanovića, da odnesu memorandum na kongres u Berlin. Sastavlјena je posebna adresa ruskom caru Aleksandru II gde se kaže, »da je večita želјa našeg naroda da postanemo sastavni deo srpskih kneževina, ali ako nam se to iz kakvih uzroka smetalo bude, onda smo po nuždi priklonjeni pristati, da bar postanemo zasebna samostalna država, kao što i naša braća Bugari postaju«. Vid Milanović ode na Cetinje i preda ovu adresu Vasilјu Vasilјeviću članu Slavenskog dobrotvornog društva, da je preda ruskoom caru. Ruski car dobio je i pročitao ovu adresu. Vojvoda Golub Babić nije se primio mandata. Vaso Vidović prihvatio se poverene dužnosti, odneo je memorandum u Berlin i predao ga zastupnicima velikih sila na konferenciji, »koji ni glave ne obrnu na taj memorandum, nego odluče, da Austrija Bosnu svojom vojskom okupira«. * Za tri godine bosanskog ustanka, ustaše su se borile sa nadmoćnijom turskom silom, a najverniji drugovi u borbi bili su im oskudica i patnja u hrani i municiji. Gladovanje katkada je tako daleko išlo, da su morali guliti drveće, brati po planini i glјive, da bi samo koliko toliko glad utolili. Ako nije ustanak uspeo, pokazao je svest, žilavost i otpornost srpskog naroda.

https://www.zapadnisrbi.com/istorijska-citanka/656-iz-ustanka-u-bosni-1875-godine

Нећу дозволити једному фашистичкому террористичкому удружењу отети нам рођену ријеч и усадити страх да је користимо! Нећу дозволити, јербо су наши предци бивали храбријем усташама и непокоривијем борцима за слободу и народ. Част и слава свијем мојим крајишницима и усташама против угњетача! Нека им је лахка црна земљица и вјечан живот у нашој памети!
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #94 послато: Јун 22, 2023, 04:42:56 поподне »
На жалост, злочини хрватских ustaša из Другог рата су постали светски познати, тако да се овај појам (термин) више никада не може вратити на старо, право значење...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #95 послато: Јун 22, 2023, 04:47:46 поподне »
Нешто слично се може рећи и за појам четник, који је комунистичка кинематографија пројектовала на све њихове противнике православне вере током рата и њихове револуције, тако што је приписан малобројним јединицама зликоваца који су тобожњу борбу за краља и Отачбину користили за пљачку и убијање, а затим су са њима поистовећени сви припадници ЈВуО и покрета других некомунистичких бораца за слободу Србске народности. Знамо да се реч четник користила још у балканским ратовима да означи припаднике нерегуларних војних снага које су се бориле за ослобођење Србског народа под османском влашћу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #96 послато: Јун 22, 2023, 05:27:04 поподне »
На жалост, злочини хрватских ustaša из Другог рата су постали светски познати, тако да се овај појам (термин) више никада не може вратити на старо, право значење...

То ми је знано, земо мој. Али опет да ти речем, да макар и цио свијет подчинио се тому погледу, ја му се подчинит нећу, ако знам да није исправан. Подчиним ли се неразуму и неправди, а зашта су нам онда прародитељи жртву дали? Ослобађали и себе и нас олоша, да се ми неразумљу подчинимо? Мени је важнија истина него тренд већине. Тко је подвиреп, нека се подчини, а ја нећу!
Да се сјутра који олош и срамотник из сврбигуза "небо" или "сунце" прозове, зар да се узбојим и небо и сунце својим именом именовати? Браћо, нека вас води што је исправно, разумно и истинито, а не што већина трабуња.

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #97 послато: Јун 22, 2023, 08:14:34 поподне »
Е, свака ти је на месту, роде!
И да додам да постоји још једна разлика.
Устаници у Херцеговини 1875. (не знам је ли тако било и код вас северније) називани су "усташи", у једнини "усташ", што се разликује од NDH-овског "ustašе / ustaša". Иако су оба назива мушког рода, деклинирију се различито, па тако, нпр: "...напали су усташи..", а са друге стране "напали су ustaše"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #98 послато: Јун 22, 2023, 08:43:17 поподне »

 Знамо да се реч четник користила још у балканским ратовима да означи припаднике нерегуларних војних снага које су се бориле за ослобођење Србског народа под османском влашћу.
Мало раније:

https://www.docdroid.net/jF9hxDd/pravila-o-cetnickoj-vojni-matija-ban-pdf
https://srpskacafe.com/2020/12/matija-ban-knjizevnik-diplomata-i-osnivac-cetnickog-pokreta/
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%91%D0%B0%D0%BD

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #99 послато: Август 14, 2023, 02:33:37 поподне »
Ових дана поново сам наишао на познати текст који већ десетак година кружи Интернетом, а у коме се преноси извесно писмо италијанског генерала Александра Лузана Мусолинију, где се он згражава над усташким злочином у Пребиловцима 941. године:

https://ssr.org.rs/izuzetno-potresno-pismo-italijanskog-generala-o-ustaskim-zlocinima-upuceno-musoliniju/

Да ли се неко можда бавио веродостојношћу овог писма? Поучен искуством са разним фалсификатима који круже интернетом заиста ме занима да ли је ово писмо икада постојало или је у питању кривотворина?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #100 послато: Август 14, 2023, 10:00:59 поподне »
Ових дана поново сам наишао на познати текст који већ десетак година кружи Интернетом, а у коме се преноси извесно писмо италијанског генерала Александра Лузана Мусолинију, где се он згражава над усташким злочином у Пребиловцима 941. године:

https://ssr.org.rs/izuzetno-potresno-pismo-italijanskog-generala-o-ustaskim-zlocinima-upuceno-musoliniju/

Да ли се неко можда бавио веродостојношћу овог писма? Поучен искуством са разним фалсификатима који круже интернетом заиста ме занима да ли је ово писмо икада постојало или је у питању кривотворина?

Свакако да се ради о измишљеном писму. Нажалост, људи који шире овакве полуистине, нису уопште свјесни да тиме омаловажавају те исте српске жртве. Овакве фалсиификате је веома лако открити и тада се може десити да и оно што је заиста страшно у вези свих тих злочина буде стављено у други план а да прича о фалсификату буде једино о чему ће се говорити.

Када се разоткрије путања линка који си горе поставио дође се до Вечерњих Новости као извора, а у истим тим Новостима се наводи да тај извештај уопште није састављен у вези злочина у Пребиловцима већ у вези злочина на Купресу. Извор за податке у Новостима је избјегли Србин са Купреса Жикица Ђорђевић који "Beležeći stradanje porodice Spremo, čiji je potomak po majci Ljubici Žikica Žika Đorđević, kopajući po dokumentima koji dokazuju ovaj užasan zločin ustaša, došao je i do pisma italijanskog generala Aleksandra Luzana. Ovaj oficir, u proleće 1941. godine izveštava Musolinija, lično, o užasnom zločinu nad srpskim življem u Kupresu."
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html%3A410385-Ispovest-Depesa-generala-Luzana

У тексту се помиње страдање учитељице Стане Арнаутовић. Учитељица Стана Арнаут је заиста страдала у Пребиловцима.
https://prebilovci.net/index.php/lat/2015-07-20-10-38-42

Пласирањем као истине горе поменутог неистинитог писма са мјестима измијешаним у складу са потребама, са погрешно пренесеним презименом учитељице, доводи се до ситуације да неко може рећи, све је то измишљено, та Стана Арнаут није ни постојала ни страдала. То су суштинске посљедице ове удбашке играрије.

У фусноти рада Prebilovci – implikacije za istraživanja genocida nad Srbima u NDH
нађох и сљедећи податак:
"Nakon analize teksta i savetovanja sa kolegama iz Banjaluke i Beograda, ukazao sam novinarki francuske novinske agencije da je „pismo generala Alesandro Luzana“ plod fikcije Vuka Draškovića, stvoreno za potrebe romana Molitva (V. Drašković, Molitva, Knj. 2, Nova knjiga, Beograd, 1986, str. 42–51). Dakle, nije u pitanju istorijski izvor (autentičan dokument) već jedna od legitimnih i uobičajenih formi literarnog pripovedanja za potrebe romana, zasnovanog na istorijskim događajima."

https://prebilovci.net/index.php/lat/2015-07-06-11-05-5/2015-07-18-13-25-57


« Последња измена: Август 14, 2023, 10:19:24 поподне drajver »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #101 послато: Август 14, 2023, 10:28:36 поподне »
Свакако да се ради о измишљеном писму. Нажалост, људи који шире овакве полуистине, нису уопште свјесни да тиме омаловажавају те исте српске жртве. Овакве фалсиификате је веома лако открити и тада се може десити да и оно што је заиста страшно у вези свих тих злочина буде стављено у други план а да прича о фалсификату буде једино о чему ће се говорити.

Када се разоткрије путања линка који си горе поставио дође се до Вечерњих Новости као извора, а у истим тим Новостима се наводи да тај извештај уопште није састављен у вези злочина у Пребиловцима већ у вези злочина на Купресу. Извор за податке у Новостима је избјегли Србин са Купреса Жикица Ђорђевић који "Beležeći stradanje porodice Spremo, čiji je potomak po majci Ljubici Žikica Žika Đorđević, kopajući po dokumentima koji dokazuju ovaj užasan zločin ustaša, došao je i do pisma italijanskog generala Aleksandra Luzana. Ovaj oficir, u proleće 1941. godine izveštava Musolinija, lično, o užasnom zločinu nad srpskim življem u Kupresu."
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html%3A410385-Ispovest-Depesa-generala-Luzana

У тексту се помиње страдање учитељице Стане Арнаутовић. Учитељица Стана Арнаут је заиста страдала у Пребиловцима.
https://prebilovci.net/index.php/lat/2015-07-20-10-38-42

Пласирањем као истине горе поменутог неистинитог писма са измишљеним италијанским генералом, са мјестима измијешаним у складу са потребама, са погрешно пренесеним презименом учитељице, доводи се до ситуације да неко може рећи, све је то измишљено, та Стана Арнаут није ни постојала ни страдала. То су суштинске посљедице ове удбашке играрије.

У фусноти рада Prebilovci – implikacije za istraživanja genocida nad Srbima u NDH
нађох и сљедећи податак:
"Nakon analize teksta i savetovanja sa kolegama iz Banjaluke i Beograda, ukazao sam novinarki francuske novinske agencije da je „pismo generala Alesandro Luzana“ plod fikcije Vuka Draškovića, stvoreno za potrebe romana Molitva (V. Drašković, Molitva, Knj. 2, Nova knjiga, Beograd, 1986, str. 42–51). Dakle, nije u pitanju istorijski izvor (autentičan dokument) već jedna od legitimnih i uobičajenih formi literarnog pripovedanja za potrebe romana, zasnovanog na istorijskim događajima."

https://prebilovci.net/index.php/lat/2015-07-06-11-05-5/2015-07-18-13-25-57

Слажем се у потпуности са закључцима. Као да није довољна страхота усташких злодела у Пребиловцима већ неко мора да измишља ствари и тиме ризикује да неко сутра на основу утврђене лажи релативизује и страдање српског народа. Уствари, имам утисак да неко у том циљу и креира овакве ствари.

Било ми је ово одмах сумњиво јер колико знам Пребиловчани су масовно побијени у Шурманцима, а не у самом селу, иако је и у селу било појединачних злочина.

Мало сам и ја данас поподне гуглао и истраживао. Иако је писмо фалсификат, мислим да генерал Але(к)сандро Лузано ипак није измишљен, јер се његово име може наћи у више историјских књига, од којих су неке штампане пре више од 60 година. Изгледа да га је Државна комисија Југославије прогласила ратним злочинцем, о чему се податак може пронаћи и овде:

https://profilbaru.com/article/Central_Registry_of_War_Criminals_and_Security_Suspects_from_the_Kingdom_of_Italy#cite_note-126
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #102 послато: Август 14, 2023, 10:37:10 поподне »
Прави извјештај генерала Лусана о стању у Херцеговини заиста постоји и није ништа мање страшан бар када описује злочине усташа. Кључно је питање коме је у интересу да у медије пушта литерарни урадак Вука Драшковића умјесто аутентичног извјештаја.




https://iis.unsa.ba/wp-content/uploads/2019/09/19-Prilozi-%C4%8Clanak-Rade-Petrovi%C4%87.pdf

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #103 послато: Август 14, 2023, 11:03:29 поподне »
Прави извјештај генерала Лусана о стању у Херцеговини заиста постоји и није ништа мање страшан бар када описује злочине усташа. Кључно је питање коме је у интересу да у медије пушта литерарни урадак Вука Драшковића умјесто аутентичног извјештаја.

У случају већине наших новинара и осталих интернет прегалаца мислим да је главни разлог у квалитету приступа послу, као и у празноглавости и лаковерности. Но питање је који је разлог да пласира такву лаж имао онај први што је тако нешто смислио. После је ишло само од себе: она прва група шупљеглавих само копира и дистрибуира овакву посластицу, као створену за таблоиде.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #104 послато: Август 14, 2023, 11:09:31 поподне »
У случају већине наших новинара и осталих интернет прегалаца мислим да је главни разлог у квалитету приступа послу, као и у празноглавости и лаковерности. Но питање је који је разлог да пласира такву лаж имао онај први што је тако нешто смислио. После је ишло само од себе: она прва група шупљеглавих само копира и дистрибуира овакву посластицу, као створену за таблоиде.

Знамо сви добро гдје иницијално настају предлошци за таблоиде. Не падају баш такве идеје са неба.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #105 послато: Август 17, 2023, 10:38:15 пре подне »
Знамо сви добро гдје иницијално настају предлошци за таблоиде. Не падају баш такве идеје са неба.

Мало тога се у Србији дешава случајно и углавном је све, из каквог год разлога, добро оркестрирано.

Посебно социјалне мреже, пре свега фејсбук, почео је одлично да служи одређеним структурама за ширење разних прича, небитно да ли се то односи на "спољне или унутрашње непријатеље."

Фино што је постављен овај оригинални извештај, који је Вуку (манитоме?) послужио као подлога за стварање извештаја за књигу, што је у књижевности наравно потпуно легитимно и чак шта више неопходно.

Ван мреже kocovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 96
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #106 послато: Август 17, 2023, 10:51:51 пре подне »
У случају већине наших новинара и осталих интернет прегалаца мислим да је главни разлог у квалитету приступа послу, као и у празноглавости и лаковерности. Но питање је који је разлог да пласира такву лаж имао онај први што је тако нешто смислио. После је ишло само од себе: она прва група шупљеглавих само копира и дистрибуира овакву посластицу, као створену за таблоиде.

Озбиљно истраживачко новинарство не постоји у "мејнстрим" медијима код нас. Зато читалац мора да истражује податке о новинару/агенцији која је објавила вест па после тога да вага јел' вест истинита, пренапумпана или апсолутна лаж.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #107 послато: Август 17, 2023, 12:17:31 поподне »
Мало тога се у Србији дешава случајно и углавном је све, из каквог год разлога, добро оркестрирано.

Посебно социјалне мреже, пре свега фејсбук, почео је одлично да служи одређеним структурама за ширење разних прича, небитно да ли се то односи на "спољне или унутрашње непријатеље."

Фино што је постављен овај оригинални извештај, који је Вуку (манитоме?) послужио као подлога за стварање извештаја за књигу, што је у књижевности наравно потпуно легитимно и чак шта више неопходно.

Један наш посећени информативни портал који се буса у груди својим српством и при том има слоган "Више од петнаест година освјетљавамо пут до истине, правду чинимо ближом" је пре десетак дана поново пренео ово лажно писмо. Иако сам им ових дана послао пристојан коментар са свим доказима да се ради о литерарној фикцији, те упутио на прави извештај Алесандра Лузане који је поделио drajver, мој коментар су обрисали али су лажну вест оставили. Наравно, испод "вести" су десетине гневних коментара људи који верују да је писмо истинито. То је начин како се данас формира јавно мњење и креира историја и у свим другим случајевима, не само у овом.
« Последња измена: Август 17, 2023, 12:22:26 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #108 послато: Август 19, 2023, 12:02:15 пре подне »
То је оно што је Коцовић горе навео да не постоји више озбиљно истраживачко новинарство. И то не само у Србији, него скоро па генерално. Све је постало фото+видео, клик бајт, итд. Ови портали су буквално фејсбук објаве под именом неких наводних новина...

Рецимо мени је некидан запало за око она фејсбук објава која се последњих година шири међу виртуалним Србљем о Флорентинском сабору, Србима који су одбили да пошаљу представнике, руском цару који је погубио руског патријарха, нередима у Константинопољу и сл. И нисам то никада хтео нешто да коментаришем, јер једноставно ме кошта времена и живаца, док нисам некидан видео да је то објавио и један вероучитељ који учи децу. И онда сам једноставно морао да укажем на конкретне математичко-историјске проблеме те измишљотине. Овај вероучитељ ипак није обрисао само мој коментар, него комплет објаву па рачунам да ми је то као нека мала победа...

Поставља се једно врло једноставно питање: Да ли трпети те псеудоновинарске и виртуалне историјске измишљотине или пак одреаговати и културно  указати на неистинитост, ако сви знамо да истинитост не интересуеј скоро никог и да је на такве ствари одговарати сизифо посао. Одосмо ван теме... Извињавам се.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #109 послато: Август 19, 2023, 09:11:20 пре подне »
То је оно што је Коцовић горе навео да не постоји више озбиљно истраживачко новинарство. И то не само у Србији, него скоро па генерално. Све је постало фото+видео, клик бајт, итд. Ови портали су буквално фејсбук објаве под именом неких наводних новина...

Рецимо мени је некидан запало за око она фејсбук објава која се последњих година шири међу виртуалним Србљем о Флорентинском сабору, Србима који су одбили да пошаљу представнике, руском цару који је погубио руског патријарха, нередима у Константинопољу и сл. И нисам то никада хтео нешто да коментаришем, јер једноставно ме кошта времена и живаца, док нисам некидан видео да је то објавио и један вероучитељ који учи децу. И онда сам једноставно морао да укажем на конкретне математичко-историјске проблеме те измишљотине. Овај вероучитељ ипак није обрисао само мој коментар, него комплет објаву па рачунам да ми је то као нека мала победа...

Поставља се једно врло једноставно питање: Да ли трпети те псеудоновинарске и виртуалне историјске измишљотине или пак одреаговати и културно  указати на неистинитост, ако сви знамо да истинитост не интересуеј скоро никог и да је на такве ствари одговарати сизифо посао. Одосмо ван теме... Извињавам се.
Данас је ово стварност која је зачета у ткз колијевци демокрације давних 60-тих година прошлог вијека, увезена десетак година касније и на наше балканске просторе. Зато сам ја своју новинарску диплому објесио о клин само три године послије свечаног пријема, давне 1986. године. На жалост, није ово зло завладало само у новинарству. Оно је ушло у све поре струке и науке. Када ће се овоме стати у крају, мало ко то данас зна.
Али, да и ја не искачем из колосјека ове теме, толико.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #110 послато: Септембар 23, 2023, 09:09:04 поподне »
Један детаљ из писма Николадина Косановића шурјаку Николи Тесли, од 02. децембра 1891. године

"Код нас журналистика са свим изишла из форме, а особито хрватска. Грозно псује нас Србе. Вели нам да смо "влашки накот", "свињска пасмина", "морална трулеж" и враг зна како нас још не крсти. То се већ тешко и сносити даде. Управо могло би до крви доћи, тако је Хрватство ослијепило. Ми се бранимо, али не онако безобразно, како нас они нападају."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #111 послато: Септембар 23, 2023, 10:40:48 поподне »
Један детаљ из писма Николадина Косановића шурјаку Николи Тесли, од 02. децембра 1891. године

"Код нас журналистика са свим изишла из форме, а особито хрватска. Грозно псује нас Србе. Вели нам да смо "влашки накот", "свињска пасмина", "морална трулеж" и враг зна како нас још не крсти. То се већ тешко и сносити даде. Управо могло би до крви доћи, тако је Хрватство ослијепило. Ми се бранимо, али не онако безобразно, како нас они нападају."
Овде видимо да је још тада у штампи било Србофобије код Хрвата. Анимозитети су постојали током векова сигурно, али пошто су медији "седма сила", а то је тада била штампа, видимо да је још у другој половини 19. века постојала антисрпска пропаганда (а ови наводи су чист расизам) у хрватској штампи у Аустроугарској. Нисам знао да је тога још тада било у смислу јавне пропаганде (очигледно да ти појмови имају дужу генезу од саме НДХ и да је то што је било касније, било само континуитет нечега што је већ постојало).
Вероватно су ти погрдни појмови још старији (у смислу да су усмено износили на тај начин анимозитет), али у штампи то већ има много већу тежину и представља узношење тога на један виши, званичан ниво
« Последња измена: Септембар 23, 2023, 10:52:45 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #112 послато: Септембар 23, 2023, 11:04:56 поподне »
Увек сам се питао, како је могуће да се деси таква једна ерупција злочина у НДХ само због периода у Краљевини Југославији (пошто су они потенцирали тај период као неку њихову "тамницу" и "Великосрпску хегемонију", па је ово после, по њима , био одговор на тај период, наводно). Међутим, логично да је за тако нешто је потребно много дуже таложење непријатељског (и расистичког става), а ово писмо Тесли из 1891. то потврђује.
То ослобађање мржње (системско, на државном нивоу) 41-45, не може да буде резултат 23 године у заједничкој држави (где су једини имали националну бановину), него има много дужу генезу.
« Последња измена: Септембар 23, 2023, 11:15:35 поподне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #113 послато: Септембар 23, 2023, 11:39:51 поподне »
Увек сам се питао, како је могуће да се деси таква једна ерупција злочина у НДХ само због периода у Краљевини Југославији (пошто су они потенцирали тај период као неку њихову "тамницу" и "Великосрпску хегемонију", па је ово после, по њима , био одговор на тај период, наводно). Међутим, логично да је за тако нешто је потребно много дуже таложење непријатељског (и расистичког става), а ово писмо Тесли из 1891. то потврђује.
То ослобађање мржње (системско, на државном нивоу) 41-45, не може да буде резултат 23 године у заједничкој држави (где су једини имали националну бановину), него има много дужу генезу.

Прије буђења национализама у 19. вијеку, то је била прије свега вјерска мржња, генерисана највећим дијелом из римокатоличке цркве. Као таква, она је присутна у 17. и 18. вијеку, поготово у периоду католичке обнове. И мислим да јој је ту управо и коријен. Старчевићеви и Франкови праваши су само преузели оно што је деценијама и вијековима већ било узгајано, а усташе су на крају спровеле у дјело.

Чуди заправо понашање Срба пројугословенске оријентације, који су 1918. године одлучили правити заједничку државу са народом који је о Србима на овакав начин размишљао. Син аутора горњих редова Николадина Косановића, који је те 1891. године, веома добро разумијевао са које стране вјетар пуше био је Теслин сестрић Сава Косановић, који за разлику од свог оца 50 година раније, током 1940-тих вршио притисак на самог Теслу да не пошаље свој антихрватски текст у амерички Србобран, јер то може штетити општејугословенској ствари.


Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #114 послато: Септембар 24, 2023, 07:32:56 пре подне »
.

Чуди заправо понашање Срба пројугословенске оријентације, који су 1918. године одлучили правити заједничку државу са народом који је о Србима на овакав начин размишљао. Син аутора горњих редова Николадина Косановића, који је те 1891. године, веома добро разумијевао са које стране вјетар пуше био је Теслин сестрић Сава Косановић, који за разлику од свог оца 50 година раније, током 1940-тих вршио притисак на самог Теслу да не пошаље свој антихрватски текст у амерички Србобран, јер то може штетити општејугословенској ствари.

Је ли сачуван и зна ли се нешто више о том Теслином антихрватском тексту?

Знам за ону Теслину реченицу "једнако се поносим својим српским родом и хрватском домовином" за коју видим да 2022. Раде Шербеџија узима као истиниту, а Миодраг Линта тврди да је неистинита. Знаш ли нешто више о томе?
« Последња измена: Септембар 24, 2023, 07:36:00 пре подне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #115 послато: Септембар 24, 2023, 10:33:21 пре подне »
Је ли сачуван и зна ли се нешто више о том Теслином антихрватском тексту?

Колико је мени познато тај текст никад није објављен нити је сачуван, али се о његовој садржини може закључити из писама које је Сава Косановић упутио Тесли, одвраћајући га од намјере да га објави. 

Изгледа да је Тесла планирао да пише чланак за Србобран већ у јуну 1941. године, јер Никола Трбојевић, други Теслин сестрић, овако пише Тесли 16. јуна 1941.
„Чудим се вашем чланку који планирате за Србобран. С тиме сте много закаснили, јер наше јадне Југославије више нема. Наша Лика и Далмација сада потпадају под Италију. То је најбоље сада ћутити и трпити.“

Треба имати у виду да је преко Косановића, који је био службеник Краљевине Југославије, Тесла тих задњих година примао новчану помоћ. У својим телеграмима Тесла често захваљује Косановићу, али и Влатку Мачеку на овој помоћи.  Косановић је свој политички програм слоге Србе и Хрвата у уједињеној Југославији кроз писма увијек промовисао Тесли тако да и Тесла, убијеђен да су ствари између Срба и Хрвата ријешене кроз споразум Цветковић-Мачек, те 1939-1940, говори о братској слози, заједничкој одбрани Југославије, за коју опет Тесла својим патентима покушава наћи најефикаснији систем одбране од спољних непријатеља. Сва његова писма из тог предратног периода су у том духу. Ипак у телеграму из 1939. године, Тесла пише Косановићу: „Још ће проћи много времена док се све изглади између Срба и Хрвата. Велики и радосни догађај је да смо чврсто уједињени против непријатеља.“

Међутим ствари се мијењају са почетком рата и пристизањем у Америку првих вијести о усташким злочинима. Идеалистичко-опортунистичка верзија догађаја Саве Косановића и Владе Краљевине Југославије о односу Срба и Хрвата, губи упориште међу америчким Србима. Изгледа да је и Тесла добио те информације. Отуд и планирани чланак у америчком Србобрану. Међутим, очигледно је да Тесла не улази у отворену полемику са Косановићем, и даље му у писмима пише углавном о свом здрављу и проналасцима. Треба имати у виду да је Тесла тада старац у собичку хотела Њујоркер и да се Косановић и избјегличка Влада скрбе о њему. Чланак за Србобран очигледно планира мимо знања Косановића.

Тих неколико задњих писама-телеграма Косановића са Теслом су као игра глувих телефона. Косановић Тесли пише да га екстремни Срби у Америци злоупотребљавају, а Тесла се у одговорима уопште не обазире на ту тему већ пише о проналасцима којима ће Југославија бити одбрањена и тражи да му се пошаље још новца. Са тим писмима се уопште и сва Теслина преписка завршава, познато је да је умро убрзо након тога.

Поставићу у наредном посту та кључна писма Косановића, кроз која се види и шта је Тесла планирао да напише у Србобрану.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #116 послато: Септембар 24, 2023, 10:40:13 пре подне »
Писмо Саве Косановића Николи Тесли од 20. новембра 1941. године

"Поштовани и драги Ујаче,

Пишем Вам јако узбуђен. Рекосте ми на телефон да сте читали што сам ја казао. Ако је то оно што износи "Србобран" – онда сте, наравно, сасвим криву слику морали добити. Оно што "Србобран" износи најпростија је клевета неинтелигентних и несавјесних људи. А Ви сте у животу имали да искусите многи пут – уврједу и обједу. Молим Вас зато најљепше, прочитајте овај мој интервју, што сам га дао у Питсбургу.

Ово како сад пише "Србобран" противно је не само Краљу Петру и влади Симовићевој чији сам члан, него апсолутним интересима Југославије, Рузвелтовој политици у Русији. Тобожњи докуменат који је објављен ужасно је тенденциозан и намјера му је била да оправдава Недића у Београду, који тобож брани Србе из Хрватске – док у исто вријеме, по налогу Хитлера, стријеља Србијанце. У данашњем "Timesu" има стваран деманти оних страховитих цифара, набацаних без осјећаја и срца за оне, који пате.

Није истина и не може бити истина да су Павелић и Хрвати исто. Кад би тако било не би се Југославија никад створила. Издајица има свуда, има их и међу Србима., али се не смије генерализирати. Зашто је Павелић стријељао и многе најбоље међу Хрватима? Мачеков живот је у сталној опасности, али га не убијају само зато јер се боје још веће реакције. Али без обзира на све, Српство мора да буде носилац Уједињења цијелог Балкана.

Она шака полуинтелигентних људи око "Србобрана" насјела је једној подвали са стране. Грехота је да несвјесно служе Хитлеру. Али кад су могли ломити копља за Стојадиновића у часу кад је убијао Чехословачку, ишао Хитлеру и Мусолинију, иницирао још пред пет година катастрофу —— е онда, богами, дужност би им била да помажу владу у напору за спасавање, владу иза које стоји збиља сав народ и Срби, и Хрвати, и Словенци, а то је ова наша влада.

Ваше име најпоштованије је име што га имамо – воле Вас једнако и Срби, и Хрвати, и Словенци, и овђе у емиграцији, и у земљи. Ваше име несмије се злоупотребити. То сам желио.

Поштује Вас
Ваш нећак
Сава H. Косановић"

Писмо Саве Косановића Николи Тесли од 02. априла 1942

"Драги Ујаче,

Најљепше Вас молим пошаљите овај телеграм.

Лоши људи y Питсбургу злоупотребљују Ваше име, па су Вас заједно са владиком и Симом Врлинићем објавили као почасног предсједника Срп. Нар. обране, која је себи поставила за циљ борбу против Југославије, против Хрвата, против владе у Лондону, а да Вам и не спомињам како o мени говоре.

Владика и Врлинић сами су одмах одбили да се приме овога. Тим би незгодније било да и Ви то не учините.

Поштује Вас и поздравља
Ваш нећак
Сава Н. Косановић"
« Последња измена: Септембар 24, 2023, 10:43:28 пре подне drajver »

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #117 послато: Септембар 24, 2023, 10:54:49 пре подне »
Хвала на одговору, Драјверу.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #118 послато: Септембар 24, 2023, 11:11:14 пре подне »
Знам за ону Теслину реченицу "једнако се поносим својим српским родом и хрватском домовином" за коју видим да 2022. Раде Шербеџија узима као истиниту, а Миодраг Линта тврди да је неистинита. Знаш ли нешто више о томе?

Та реченица је наводно из неког телеграма Теслиног упућеног Мачеку крајем 1930-тих. Гледајући осталу Теслину преписку из тог периода, уопште ме не би зачудило да је Тесла то написао. Интегрално југословенство, слога Срба и Хрвата је била званична државна идеологија. Код Тесле у том периоду вјероватно још појачана активношћу Саве Косановића и својеврсним ослањањем Тесле у позним годинама живота на њега.

Читајући оно што је у преписци са Теслом писао Сава Косановић потпуно ми је јасно како се по Србе у Југославији морало све трагично завршити. Као што видимо, претходна генерација Срба је ствари сагледавала реално. Навео сам ону реченицу из писма Косановићевог оца из 1891. године. Баш кроз преписку Тесле са његовом родбином видимо ту генезу помјерања српске елите у Хрватској од Српства ка Југословенству.

Нпр. Тесла у писму ујаку из 1894. године пише: "По успјеху судим да сам тим мојим чланком више користио Српству него радом на пољу електрицитета."

Родбина му углавном одговара са:
"Дај Боже да би га дочекивао у потпуном здрављу много и много година на славу цијелог Српства, а на корист цијелом роду људском." сестрић Љубиша Косановић
"да уздураш у свом раду на дику и понос Српству а напосе своме роду." брат од ујака Милош Мандић
"јер сав се род, не само он, него и све српство поноси с Тобом и Твојом великом умјећом" ујак Тома Мандић

Све се ово промијенило са стварањем прво српско-хрватске колације, а затим и Југославије. Вође Срба у Хрватској су у највећем дијелу сматрале да ће заједничко име Југославија, тј. одрицање од српског имена, задовољити Хрвате и да ће са стварањем Југославије и положај Срба у Хрватској бити ријешен, тј. да ће и вук бити сит и овце на броју. Није се десило ни једно ни друго.

Већина ових породица које се помињу у Теслиној преписци са родбином, а то је махом била свештеничка, војна и чиновничка елита тамошњих Срба, биће прва на удару 1941. године и многи ће бити побијени у Јадовну, Госпићу, Јасеновцу. За многе од њих најстрашнији начин да виде цијену својих заблуда.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #119 послато: Септембар 24, 2023, 03:34:03 поподне »
Теслин сестрић Сава Косановић, који за разлику од свог оца 50 година раније, током 1940-тих вршио притисак на самог Теслу да не пошаље свој антихрватски текст у амерички Србобран, јер то може штетити општејугословенској ствари.

Комуњара, шта више рећи...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дејан Ратковић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 89
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #120 послато: Септембар 24, 2023, 05:46:55 поподне »
Је ли сачуван и зна ли се нешто више о том Теслином антихрватском тексту?

Знам за ону Теслину реченицу "једнако се поносим својим српским родом и хрватском домовином" за коју видим да 2022. Раде Шербеџија узима као истиниту, а Миодраг Линта тврди да је неистинита. Знаш ли нешто више о томе?
У питању је одговор на телеграм честитке Влатка Мачека (1936. година) у коме му је Влатко Мачек рекао да је "великом сини народа српског а домовине Хрватске".
На то му је Тесла узвратио писмом у коме је рекао "једнако се поносим својим српским родом и хрватском домовином, живели сви Југославени".

Занимљиво ми је да на "домовине Хрватске" (дакле, име земље, великим словом) Тесла одговара "хрватском домовином" (земљом неког народа).
Домовине Хрватске у то време није било, чак ни Бановине, али, када размислимо, хрватске домовине и тек како јесте - исте оне као и српске и словеначке.
Дакле, Тесла је очигледно алудирао на Краљевину Југославију, што је у складу са његовим писмима пре и после овог, а не на државу Хрватску.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Хрватско-усташки злочинци
« Одговор #121 послато: Октобар 03, 2023, 10:14:08 пре подне »
Дана 11.10.1943 године усташка формација је направила покољ у селу Камен код Рогатице. Тада је побијен 31 становник овог села, од тога 12 деце млађе од 14 година.
Поводом 80 година од покоља подигли смо заједничку спомен плочу која ће бити освештана у суботу 7.10.2023 године. Средили смо гробље и уз помоћ општине Рогатица поправили пут до гробља.
Вест о томе је објавила и СРНА.
http://www.srna.rs/novost/1139341/spomen-ploca-ubijenima-u-ustaskom-pokolju-u-selu-kamen-bice-osvestana-u-subotu
Злочин се не заборавља.