Аутор Тема: Светски ДНК дан 2018  (Прочитано 127640 пута)

Ван мреже msergius

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #180 послато: Мај 11, 2018, 05:09:24 поподне »
Повезивање на основу заједничког релативно честог презимена је у најмању руку неозбиљно, поготово сада када је ту резултат ваших Милића. Наравно, не сматрам то вашом грешком нити грешком истраживача који су вршили истраживања пре могућности које нам нуди данашњица са генетиком, али мислим да би због резултата који никако не иде у смеру потврде приче о насељавању из Бјелица требали бити мало резервисанији према тој опцији, макар док се не тестирају Милићи из Бјелица.

Њихов резултат може дефинитивно да потврди или демантује горе наведено.

Господин Милош Николић је био доста озбиљан истраживач и штета је што његови родослови никада нису објављени. Није наводио изворе у рокописима, али из текстова који их прате се види да је доста времена проводио по црквеним и другим архивама. Након похода Нуман паше Ћуприлића на Катунску нахију, процена је да је око 3 до 3.5 хиљаде људи одведено као робље и насељено на потезу све од Пала па до Сребренице, на различитим локацијама. Ово је иначе и народно предање муслиманског становништва власеничког краја  о пореклу једог дела Српског живља у Власеници, тако да могуће је итекако да су Бјелице насељене у власенички крај. Сад да ли су Милићи из Власенице Бјелице је друго питање.

Ван мреже msergius

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #181 послато: Мај 11, 2018, 05:15:08 поподне »
Тешко је рећи на Y23 без предања о заједничком поријеклу, али угрубо речено негдје се срећете у оквиру 600 година; Да имате Y37 или у најбољем случају Y67 или Y111, могло би се прецизно рећи. Слава се често показала као поуздан параметар, па би Џагић и Тошковић могли бити ближи од Петровића.

Према рачуници(одступању од модала) за Y25 а која би требала бити сличана Y23; НЗП за тестираних 11(род Z280>YP4278 Б) се креће између 1300-1450 година.

Ако је Врли Крај/Горњи Залуковик тада насељен око 1714. године, онда су и Ђурићи који су од Цицмила из Стоца(Пива), тада дошли са вама?

Тај крај је скоро опустео са православним становништвом због куге у другој половини 18. века, тако да су досељавања била етапна. Имају Ђурићи из Залуковика, али бих рекао да су дошли почетком 19. века. Има једна фамилија Цицмила у целу Тугово у Горњем Залуковику, али немам податке о пореклу.

Ван мреже msergius

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #182 послато: Мај 11, 2018, 05:34:49 поподне »
Нема одговора на то питање. Свако може да пише овако и онако, али само генетика може да потврди или оповргне да ли данас има потомака рудара Саса.

Прилично поуздано можемо рећи да их је било у ширем рударском рејону Новог Брда. Има неколико тестираних чији су преци одатле пореклом.

За остале крајеве још нема потврде, чак изгледа као да нема таквих хаплотипова у осталим рударским рејонима. И мене јако занимају Осаћани, јер су они касније населили добар део Шумадије, али засад их има јако мали број да су тестирани - и ниједан није потомак Саса.

То значи остаје да се распетља једног дана. Иначе, ја сам јасно написао да Грубанов, иако није генетски близак тестираном Капришу, будући да обојица потичу из шанца Чанад, а деле исту не претерано честу хаплогрупу, врло вероватно припада истој миграционој струји. Ако буде тестирао дубље СНП-ове могло би се и поуздано одговорити одакле тачно потичу његови преци.

Ако мене питаш, чини ми се да Грубанов није R1b U106, иако не вреди погађати без СНП теста.

Moже. Основне ствари написане су на еупедији

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1b_Y-DNA.shtml

Мени је користан сајт академика Кљосова. Он је поставио своју теорију сеоба, која је временом оборена у великој мери, али њени обриси, о доласку R1b у Европу и даље стоје. Такође, мени се свиђа његов начин аргументовања, па и кад погреши бар занимљиво пише.

http://pereformat.ru/2014/04/arbins/

У првом попису санџака Босна из 1468/69 године помиње се село Далогошт у нахији Осат, Вијалет Ковачевић, као рудник са 7 домова. Ово село постоји и данас и зове се Даљегошта (Мала и Велика). Такође је наведено и село Пећишта са 7 домова, а по имену се може повезати са рударима. И ово село постоји и данас. Оба села су са већинским муслиманским становништвом. Оно што је занимљиво код овог пописа је да су суседне нахије записане као скоро па опустеле, а једино је нахија Осат још увек била пуна живота.

Ван мреже msergius

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #183 послато: Мај 11, 2018, 05:59:36 поподне »
У првом попису санџака Босна из 1468/69 године помиње се село Далогошт у нахији Осат, Вијалет Ковачевић, као рудник са 7 домова. Ово село постоји и данас и зове се Даљегошта (Мала и Велика). Такође је наведено и село Пећишта са 7 домова, а по имену се може повезати са рударима. И ово село постоји и данас. Оба села су са већинским муслиманским становништвом. Оно што је занимљиво код овог пописа је да су суседне нахије записане као скоро па опустеле, а једино је нахија Осат још увек била пуна живота.

За оба села постоји и поименични попис становништва из 1604. године.

Село Сасе се помиње у попису Зворничког санџака из 1519. године без броја становника, а у попису из 1533. се наводи као рудник сребра са 91 хришћанском кућом и 24 муслиманске.

Мала је вероватноћа да је остао ико од Саса...

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #184 послато: Мај 11, 2018, 07:48:09 поподне »
R1b се на основу маркера тешко може протумачити. Мислио сам на СНП тест за U106.   https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=1&products_id=101&osCsid=615a958c70cb52f109652b8a6c70e3a8

Па ако је позитиван и при парама, онда може панел
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=18643&osCsid=615a958c70cb52f109652b8a6c70e3a8

Мада мислим да ће Лепеничанин дати бољи савет, на основу хаплотипа.
Ништа остаје само да Лепеничанин да своје мишљење на шта би онда Грубанов требао да се тестира ако не на  СНП тест за U106.
Ја бих гледао и из другог угла ,наравно онако како ми искуство и интуиција током свог начина истраживања налаже..конкретно мислим на покушај реконструкције порекла презимена Каприш и еенгуалног помињања пре Чанада.
Видећу за Каприше може ли се негде више о њима дознати.То је можда индикација преко које ћемо доћи и до даљих корака.које би Грубанов требао да предузме.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #185 послато: Мај 13, 2018, 09:50:07 поподне »
Кад ће да се настави са објављивањем резултата?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Шорак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
  • R1a-M458
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #186 послато: Мај 13, 2018, 10:06:36 поподне »
Nerade nedeljom ;)

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #187 послато: Мај 14, 2018, 10:34:24 пре подне »
Станојевић, Ђурђевдан, Доњи Штрпци, Прњавор

Припада хаплогрупи I1-Z63. Блиски су му сви из Z63 Општег рода В, а најближи би му могао бити Алексић из Сврзигаћа који слави исту славу (потпуно поклапање на 17 упоредивих маркера).

Ако неко зна нешто више о овим Станојевићима нека напише.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #188 послато: Мај 14, 2018, 11:32:17 пре подне »
Станојевић, Ђурђевдан, Доњи Штрпци, Прњавор

Припада хаплогрупи I1-Z63. Блиски су му сви из Z63 Општег рода В, а најближи би му могао бити Алексић из Сврзигаћа који слави исту славу (потпуно поклапање на 17 упоредивих маркера).

Ако неко зна нешто више о овим Станојевићима нека напише.

За сада прва генетска веза врбаског поддијалекта са Славонијом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #189 послато: Мај 14, 2018, 04:01:38 поподне »
Илић, Никољдан, Сићево, Ниш, хаплогрупа J2a-L26>L25


Нисам пронашао више о пореклу становништва Сићева. Генетски је Илићу најближи Јевтић из околине Сврљига (Периш), који такође слави Никољдан. Иначе је то онај L26 хаплотип који се често среће на југоистоку Србије. У неким крајевима прелази и 5% (необјављена истраживања). Карактерише га вредност 9 на маркеру 391 (између осталог).

Занимљиво да међу овим породицама доминира слава Св. Никола.

У најновијем раду о J хаплогрупи, налетех на податак који је јако битан и за ову нашу групу родова L26>L70, 391=9  с југа Србије. Наиме, овај кластер J2a (често познат и под именом DYS445=6) налази се у свим крајевима који су претрпели грчку колонизацију, а има га доста и код самих Грка.

На југоистоку Србије постојао је кроз историју јак утицај грчких сточара али и других влашких катуна с југа Балкана, па можда ту треба тражити порекло наших J2a-L26.

Видех да се такви хаплотипови (доста блиски нашима) јављају и код Анадолских Грка (Фокеја, око 6%). Подсетићу да тамо имамо и припадника J2b-M205>Y22066, која је такође присутна на југоистоку Србије у солидном проценту.

Ово је закључак аутора за ту подграну J2a:

"Finally, we explored the distribution of J2a-L397 and three derived lineages within it. J2a-L397 is tightly associated with a typical DYS445 6-repeat allele. This has been hypothesized as a marker of the Greek colonizations in the Mediterranean, based on its presence in Greek Anatolia and Provence (France), a region with attested Iron Age Greek contribution. All of our chromosomes in this clade were characterized also by DYS391(9), confirming their Anatolian Greek signature."

(A finely resolved phylogeny of Y chromosome Hg J illuminates the processes of Phoenician and Greek colonizations in the Mediterranean)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #190 послато: Мај 14, 2018, 04:10:01 поподне »
За сада прва генетска веза врбаског поддијалекта са Славонијом.

Поред оног Туфегџића из Мркоњића, други I1 са подручја врбаског поддијалекта (од неких 100 тестираних). Није их било до сада толико, што не значи да се неће појављивати.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #191 послато: Мај 14, 2018, 04:29:58 поподне »
У најновијем раду о J хаплогрупи, налетех на податак који је јако битан и за ову нашу групу родова L26>L70, 391=9  с југа Србије. Наиме, овај кластер J2a (често познат и под именом DYS445=6) налази се у свим крајевима који су претрпели грчку колонизацију, а има га доста и код самих Грка.

Дакле та група родова дефинитивно припада подграни L70?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #192 послато: Мај 14, 2018, 04:33:43 поподне »
Дакле та група родова дефинитивно припада подграни L70?

Биће да је тако, судећи по Y-STR.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #193 послато: Мај 14, 2018, 04:41:14 поподне »
Туфегџић, Јовањдан, Магаљдол, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова, али нема потпуних поклапања на 23 маркера.

Ако неко зна нешто о пореклу ових Туфегџића, нека дода.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #194 послато: Мај 14, 2018, 04:47:41 поподне »
Туфегџић, Јовањдан, Магаљдол, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова, али нема потпуних поклапања на 23 маркера.

Ако неко зна нешто о пореклу ових Туфегџића, нека дода.
Tufegdzici sa slavom Jovandan se spominu u Pivi,mislim u 17 vijeku.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #195 послато: Мај 14, 2018, 04:51:13 поподне »
Tufegdzici sa slavom Jovandan se spominu u Pivi,mislim u 17 vijeku.

Има их и данас тамо, по предању су сродни Аџићима, тако да не би требало да су I1-P109. Самим тим ови Туфегџићи из Мркоњића нису пореклом од пивских Туфегџића.
« Последња измена: Мај 14, 2018, 05:02:09 поподне Лука »

Ван мреже aleksa777

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #196 послато: Мај 15, 2018, 08:12:02 пре подне »
Има их и данас тамо, по предању су сродни Аџићима, тако да не би требало да су I1-P109. Самим тим ови Туфегџићи из Мркоњића нису пореклом од пивских Туфегџића.
Tufegdzici iz Pive se do sada nisu testirali a predanje o zajednickom poreklu sa Adzicima moze da bude i pogresno.Naime,Adzivukovici iz Foce su ogranak bratstva Tufegdzica koji su opet od Balotica iz Previsa(Drobnjak).Moze da bude a i nemora  da su se u seljenju na zapad zaustavili u Pivi i uzeli pivsku slavu sv.Jovana.Posle nekog vremena jedan deo krenuo je na zapad. Od njih se odvajaju i Adzivukovici koji ostaju u Foci a drugi deo nastavlja prema Bosanskoj Krajini.Zanimljivo je da se Mrkonjic  odakle su moji nalazi u podnozju planine Lisine a ista takva planina postoji u Pivi i na njoj zive Adzici.Najblizi testirani Popadici iz Prijepolja sa slavom Djurdjevdan takodje postoje u susednom selu od Magaljdola u Kopljevicima sa istom slavom.U siroj okolini postoje prezimena Adzic,Sarac,Sain i verovatno jos neka, a ista ta prezimena se srecu u Pivi.

Ван мреже Шорак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
  • R1a-M458
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #197 послато: Мај 15, 2018, 11:37:26 пре подне »
Биће у току ове недеље.
zam da sam dosadan ali sam nestrpljiv,kad ce te nastaviti sa objavom rezultata?Zanima me moj rezultat za prezime Šorak

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #198 послато: Мај 15, 2018, 11:47:38 пре подне »
Туфегџић, Јовањдан, Магаљдол, Мркоњић Град

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има доста блиских хаплотипова, али нема потпуних поклапања на 23 маркера.

Ако неко зна нешто о пореклу ових Туфегџића, нека дода.

У новљанском братству Балотића био је огранак Туфекчићи. Они су се иселили из Дробњака почетком 18. века. Од њих су Аџивуковићи у Фочи. Можда постоји нека веза.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Светски ДНК дан 2018
« Одговор #199 послато: Мај 15, 2018, 11:48:29 пре подне »
zam da sam dosadan ali sam nestrpljiv,kad ce te nastaviti sa objavom rezultata?Zanima me moj rezultat za prezime Šorak
Данас настављамо са објављивањем. Стигла је нова тура резултата, међу којима је и Ваш. Шаљемо Вам ускоро сертификат на имејл адресу. Хвала на стрпљењу.