Аутор Тема: DNA.LAND резултати  (Прочитано 19256 пута)

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #40 послато: Фебруар 25, 2018, 11:33:08 пре подне »
Очев DNA.LAND:



Попут myOrigins-a...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #41 послато: Фебруар 25, 2018, 12:57:03 поподне »
Ja sam mislio da su Askenazi vise religijska skupina a ne etnicka, ionako se fizicki razlikuju od Sefarda i izgledaju Evropski...znam nekoliko  njih licno i imaju ajd da kazem Slovenski izgled...Iz Belorusije i Ukrajine su.


Ја у табели исто имам Ашкенази Јевреје као и ти. Чак пар прицената више...

Ја сам чекао три дана на MyHeritage резултате. Не знам због чега сада одуговлаче.

Nisam neki bas pristalica teorija zavere ali mislim da je recimo ubacivanje procenata Askenaza nekako namesteno...
Znate ono - politicka korektnost, namerno poturanje neistina zarad "visih ciljeva demokratije" itd itd... svakakve mahinacije mogu s tim njihovim algoritmima da odrade.

 ::)

Врло вeроватно да нијe грeшка!
У Војводини јe била јeдна од вeћих ашкeнаских зајeдница!

Успосталањe eмотивних и брачних вeза јe било могућe и дeшавало сe измeђу припадника разних конфeсионалноти!

Да, Ашкeнази имају своју спeцифичну гeнeтику која  носи и опасност од  наслeђивања BRCA  1 мутација, која сe прeноси апсолутно доминантно, тако да можeтe имати само 1% и мањe њиховe  гeнeтикe (као код мојe породицe), а да стe  наслeдили ту мутацију (носи са собом одсуство заштитe од оболeвања од одрeђeних врста карцинома жeна-дојка и јајници, најпознатији случај, Анђeлина Џоли, а мушкарци - простата послe 40.годинe, и јeдни и други дeбeло црeво), вeровтноћа наслeђивања ако нпр. отац има мутацију, а мајка нeма јe 50% (даклe врло вeлика)!  За утeху улажу сe  огромна срeдства у мeдицини да сe блокира  дeјство тe мутацијe!

Само извориштe мутацијe БРЦА 1 нијe вeзано за Ашкeнази зајeдницу, као што сe испрво мислило (због живота у малим зајeдницама на ограничeном простору услeд крвног мeшања), вeћ улази у ову зајeдницу прe нeких 400-500 година!
 
Одличан рад о томe, ко хоћe вишe да прочита (трeбало би свако код кога јe нађeн и минимални % ашкeнази гeнeтикe због здравствeнe угрожeности ако јe наслeдио ову мутацију - нe трeба сe забрињавати уколико у породици нијe било карцинома код прeдака типа дојка, јајници, простата, дeбeло црeво што би указивало да нијe носилац овe мутацијe), а ја прeносим само апстракт!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3062007/

On the origin and diffusion of BRCA1 c.5266dupC (5382insC) in European populations
The BRCA1 mutation c.5266dupC was originally described as a founder mutation in the Ashkenazi Jewish (AJ) population. However, this mutation is also present at appreciable frequency in several European countries, which raises intriguing questions about the origins of the mutation. We genotyped 245 carrier families from 14 different population groups (Russian, Latvian, Ukrainian, Czech, Slovak, Polish, Danish, Dutch, French, German, Italian, Greek, Brazilian and AJ) for seven microsatellite markers and confirmed that all mutation carriers share a common haplotype from a single founder individual. Using a maximum likelihood method that allows for both recombination and mutational events of marker loci, we estimated that the mutation arose some 1800 years ago in either Scandinavia or what is now northern Russia and subsequently spread to the various populations we genotyped during the following centuries, including the AJ population. Age estimates and the molecular evolution profile of the most common linked haplotype in the carrier populations studied further suggest that c.5266dupC likely entered the AJ gene pool in Poland approximately 400–500 years ago. Our results illustrate that (1) BRCA1 c.5266dupC originated from a single common ancestor and was a common European mutation long before becoming an AJ founder mutation and (2) the mutation is likely present in many additional European countries where genetic screening of BRCA1 may not yet be common practice.

За утeху могли би од Ашкeназија повући и гeн за интeлигeнцију!!!!
« Последња измена: Фебруар 25, 2018, 01:04:41 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #42 послато: Фебруар 25, 2018, 02:36:49 поподне »
Очев DNA.LAND:

Попут myOrigins-a...

Малтене у проценат. ;)


 ::)

Врло вeроватно да нијe грeшка!
У Војводини јe била јeдна од вeћих ашкeнаских зајeдница!

Успосталањe eмотивних и брачних вeза јe било могућe и дeшавало сe измeђу припадника разних конфeсионалноти!


Може бити и то, али.

Један од проблема dna.land рачунача јесте управо ''Ашкенази'' компонента, што се примећује и код њему сродног Gencove-а.

То је већ опште познат проблем, о коме се прилично дебатовало по страним форумима. Главно питање је, зашто југоисточним Европљанима (углавном) комерцијални калкулатори избацују лажне ''јеврејске'' проценте. То се да видети гледајући резултате Грка, Бугара, Срба, Албанаца и осталих балканских народа где не тако ретко појединци на одређеним калкулаторима добијају више него високе проценте онога што компанија или човек који стоји иза неког калкулатора назива ''јеврејским'' кластером.

Мислим да је то већ добро објашњено тиме што (за сада) не постоји довољно добар алгоритам који успева да препозна и правилно распореди ту заједничку пан-медитеранску компоненту која у некој далекој прошлости повезује ''балкански'' и ''јеврејски'' кластер.

Сложићемо се да ће алгоритам много лакше издвојити нечији потенцијални афрички проценат који се јасно издваја од европског и медитеранског кластера него неки имагинарни ''јеврејски'' проценат.

За проверу тих углавном ''фалш'' јеврејских постотака увек је најбоље консултовати Јтест на Гедмечу и наравно погледати аутосомална поклапања код компаније где се појединац тестирао и на Гедмечу.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #43 послато: Фебруар 25, 2018, 02:50:58 поподне »
Малтене у проценат. ;)

Наравно није случајност мада сам сигуран да су популације потпуно другачије одређене на МО-у и ДНА.ЛАНД-у.

Може бити и то, али.

Један од проблема dna.land рачунача јесте управо ''Ашкенази'' компонента, што се примећује и код њему сродног Gencove-а.

То је већ опште познат проблем, о коме се прилично дебатовало по страним форумима. Главно питање је, зашто југоисточним Европљанима (углавном) комерцијални калкулатори избацују лажне ''јеврејске'' проценте. То се да видети гледајући резултате Грка, Бугара, Срба, Албанаца и осталих балканских народа где не тако ретко појединци на одређеним калкулаторима добијају више него високе проценте онога што компанија или човек који стоји иза неког калкулатора назива ''јеврејским'' кластером.

Мислим да је то већ добро објашњено тиме што (за сада) не постоји довољно добар алгоритам који успева да препозна и правилно распореди ту заједничку пан-медитеранску компоненту која у некој далекој прошлости повезује ''балкански'' и ''јеврејски'' кластер.

Сложићемо се да ће алгоритам много лакше издвојити нечији потенцијални афрички проценат који се јасно издваја од европског и медитеранског кластера него неки имагинарни ''јеврејски'' проценат.

За проверу тих углавном ''фалш'' јеврејских постотака увек је најбоље консултовати Јтест на Гедмечу и наравно погледати аутосомална поклапања код компаније где се појединац тестирао и на Гедмечу.

Управо тако, поклапања су можда најбољи пут за потребе препознавања реалног удела одређених популација попут Ашкенаске. Наиме, ако постоји неки значајнији број аутосомалних поклапања чија презимена или други подаци указују на одређену популацију, треба проверити да ли се сви поклапате на истим деловима хромозома. Уколике је тако, вероватноћа да заиста имаш претка из те популације је велика...

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #44 послато: Фебруар 27, 2018, 08:22:51 пре подне »
Ево и мојих резултата на DNA Land. Мало више ипак словенске компоненте него што је израчунао ФФ. Буни ме овај, иако мали, проценат: Ашкенази 3,9%.






Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #45 послато: Фебруар 27, 2018, 08:51:54 пре подне »
Буни ме овај, иако мали, проценат: Ашкенази 3,9%.

И код мене се појављују Ашкенази, чак за два процента више него код тебе. Интересантно да на FF имам 4% Леванта, што се исто може на посредан начин повезати са јеврејском дијаспором. Мој отац такође има проценте из овог региона, мајка нема. Теорија је да нам је та генетика дошла преко гране панонских Срба из Бачке. "Ашкенази генетика" је била значајно присутна у источној Европи, укључују бившу јужну Угарску. Наручио сам FF за моју баку. Њени су староседеоци Бачке.  Она је још једина жива из те генерације мојих предака. Видећемо шта ће рећи резултати. Не знам што се код тебе појављују Ашкенази. Кажу да није "шум" ако је преко 2%, али не знам да ли то важи за DNA.LAND.
« Последња измена: Фебруар 27, 2018, 08:54:17 пре подне Sergio »

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #46 послато: Фебруар 27, 2018, 09:06:45 пре подне »
Теорија је да нам је та генетика дошла преко гране панонских Срба из Бачке. "Ашкенази генетика" је била значајно присутна у источној Европи, укључују бившу јужну Угарску.

Ствар је у томе што је моје поријекло уназад пар вијекова везано искључиво за Крајину, а даље (што знамо) за Стару Херцеговину и Рашку. Код аутозомалних поклапања имам ту јаку везу с Далмацијом, али има и Лике и Кордуна. Не видим ко од мојих предака би могао имати везе с Бачком. Све је то го крајишки сељак сточар.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #47 послато: Фебруар 27, 2018, 09:53:26 пре подне »
Ствар је у томе што је моје поријекло уназад пар вијекова везано искључиво за Крајину, а даље (што знамо) за Стару Херцеговину и Рашку. Код аутозомалних поклапања имам ту јаку везу с Далмацијом, али има и Лике и Кордуна. Не видим ко од мојих предака би могао имати везе с Бачком. Све је то го крајишки сељак сточар.

Да... Разумем... :)

Нпр. мени Јевреји на FF листи искачу ту и тамо. Углавном Ашкенази пореклом из Пољске, Украјине и Мађарске. У питању су мања поклапања (изражена у кратким сМ сегментима). Ја и даље претпостављам да ми је та генетика "упливала" преко панонских Срба.
Највећа поклапања имам са Херцеговцима, Далматинцима и осталим Крајишницима (75% мојих предака су Срби из Хрватске - Далмација, Лика, Кордун, а 25% су Срби из Бачке).
Интересантно да на листи имам неколико мањих поклапања са пар Македонаца и Бугара. Стоји ознака да сам са њима везан преко мајчине стране. То је за мене највећа енигма. :)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #48 послато: Фебруар 27, 2018, 10:20:50 пре подне »
Да... Разумем... :)

Нпр. мени Јевреји на FF листи искачу ту и тамо. Углавном Ашкенази пореклом из Пољске, Украјине и Мађарске. У питању су мања поклапања (изражена у кратким сМ сегментима). Ја и даље претпостављам да ми је та генетика "упливала" преко панонских Срба.
Највећа поклапања имам са Херцеговцима, Далматинцима и осталим Крајишницима (75% мојих предака су Срби из Хрватске - Далмација, Лика, Кордун, а 25% су Срби из Бачке).
Интересантно да на листи имам неколико мањих поклапања са пар Македонаца и Бугара. Стоји ознака да сам са њима везан преко мајчине стране. То је за мене највећа енигма. :)

Када је мојој сестри рађено испитивање преко FF (али и сестричини) у вези Ашкенази порекла помиње се управо Далмација-чини ме се северни део! Чак и град!
 Породица по дединој линији је из некадашње Угарске (Бачка)бар од краја 18. века, за запамћеним везама старином са Далмацијом (слава Свети Тома).  Проверићу!
« Последња измена: Фебруар 27, 2018, 10:27:27 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #49 послато: Фебруар 27, 2018, 02:28:19 поподне »
Ево резултата моје супруге преко DNA Land, и поређење са предиктором FTDNA. Чини ми се да ово нема никакве везе једно с другим, и наводи ме на помисао да ли се уопште можемо поуздати у ове алате.




Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #50 послато: Фебруар 27, 2018, 02:58:55 поподне »
Ево резултата моје супруге преко DNA Land, и поређење са предиктором FTDNA. Чини ми се да ово нема никакве везе једно с другим, и наводи ме на помисао да ли се уопште можемо поуздати у ове алате.





Ја,  пре  свега, не знам, нити разумем како они дођу до тих мањих постотака, примера ради ашкенаске генетике или финске или ескимске, па по томе не би требало ни да дискутујем овде!

Ипак, копка ме!

Има ли некога са ових наших балканских простора код кога је нађена сефардска генетика тј. удео у наслеђу? Што би било логично! И њихових заједница је било овде!


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #51 послато: Фебруар 27, 2018, 04:38:36 поподне »
У претходним коментарима смо Сремац и ја верујем дали објашњење за ове ствари. Било да се ради о ''јеврејском'' или нпр ''англосаксонском'' утицају, то се проверава поређењем одсекача хромозома више људи. Друга ствар је и то што ако постоји поклапање са неким кластером то не мора нужно (и често није) да значи реално порекло из тог кластера, већ представља искључиво проценат  сличности алела појединца са одређеним кластером односно резултатима људи који су убачени у њега. Исти тај утицај може да буде присутан и у неком другом кластеру, али га алгоритам одреди конкретно том кластеру из њему знаних разлога.

Ја,  пре  свега, не знам, нити разумем како они дођу до тих мањих постотака, примера ради ашкенаске генетике или финске или ескимске, па по томе не би требало ни да дискутујем овде!

Ипак, копка ме!

Има ли некога са ових наших балканских простора код кога је нађена сефардска генетика тј. удео у наслеђу? Што би било логично! И њихових заједница је било овде!

На мом ФТДНА MyOrigins-у има добрих 14% сефардског кластера.  8)

А колико сам успео да видим јавља се понекад код наших људи, и то често углавном у оваквом или сличним процентима. Има га и код оближњих народа, нпр један Македонац има 18%, Бугари често између 5-10% итд, што им остали калкулатори не показују.

Код исте компаније резултат ми показује и абнормално ниску југоисточну Европу - свега 12%, и абнормално високу западну и централну Европу 33%.

Тачност тога да се лако проверити коришћењем осталих калкулатора, било комерцијалних било Гедмечових, и наравно проверавањем поклапања на FF и Гедмечу, где се утицај тог кластера код мене показао као непостојећи (као и лажни претерано низак ниво Балкана односно западне Европе).

Рекао бих да је проблем тог кластера (и уопштено сличних кластера на осталим рачуначима) објашњен од саме компаније  closely connected to clusters in Southern Europe.

У принципу, мој резултат у општем смислу иде мало ''северније'' од просечног српског и упада у опсег са Хрватима и БиХ муслиманима, што показује више рачунача и PCA анализа.



« Последња измена: Фебруар 27, 2018, 04:40:53 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #52 послато: Фебруар 27, 2018, 04:45:24 поподне »
У претходним коментарима смо Сремац и ја верујем дали објашњење за ове ствари. Било да се ради о ''јеврејском'' или нпр ''англосаксонском'' утицају, то се проверава поређењем одсекача хромозома више људи. Друга ствар је и то што ако постоји поклапање са неким кластером то не мора нужно (и често није) да значи реално порекло из тог кластера, већ представља искључиво проценат  сличности алела појединца са одређеним кластером односно резултатима људи који су убачени у њега. Исти тај утицај може да буде присутан и у неком другом кластеру, али га алгоритам одреди конкретно том кластеру из њему знаних разлога.

На мом ФТДНА MyOrigins-у има добрих 14% сефардског кластера.  8)

А колико сам успео да видим јавља се понекад код наших људи, и то често углавном у оваквом или сличним процентима. Има га и код оближњих народа, нпр један Македонац има 18%, Бугари често између 5-10% итд, што им остали калкулатори не показују.

Код исте компаније резултат ми показује и абнормално ниску југоисточну Европу - свега 12%, и абнормално високу западну и централну Европу 33%.

Тачност тога да се лако проверити коришћењем осталих калкулатора, било комерцијалних било Гедмечових, и наравно проверавањем поклапања на FF и Гедмечу, где се утицај тог кластера код мене показао као непостојећи (као и лажни претерано низак ниво Балкана односно западне Европе).

Рекао бих да је проблем тог кластера (и уопштено сличних кластера на осталим рачуначима) објашњен од саме компаније  closely connected to clusters in Southern Europe.

У принципу, мој резултат у општем смислу иде мало ''северније'' од просечног српског и упада у опсег са Хрватима и БиХ муслиманима, што показује више рачунача и PCA анализа.

Хвала!
Да кажeм да сад мало вишe разумeм!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #53 послато: Март 05, 2018, 05:00:15 поподне »
Моја бака (очева мајка).


Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #54 послато: Март 07, 2018, 09:59:25 поподне »
Стигли су и моји ДНА-Ланд резултати;


Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #55 послато: Март 10, 2018, 03:00:39 поподне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #56 послато: Мај 11, 2018, 07:14:46 поподне »


« Последња измена: Мај 12, 2018, 10:17:14 поподне Небојша »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #57 послато: Јун 14, 2018, 04:48:06 поподне »
Ево и мојих резултата.
Ако занемаримо мањи проценат Балкана,уз 1,5% нејасног порекла(које може бити од Јужне Азије,степа Централне Азије па до Јужне Европе-врло неодређено али уз остале резултате које имам рекао бих да је у питању  Европа(Североисточна и ,Југозападна и Југоисточна+Кавказ) и ако занемаримо што је Балкан представљен само грчком,бугарском и албанском популацијом остали проценти се мање више уклапају у резултате које сам добио на ФФ и још неким рачунарима.



Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #58 послато: Март 15, 2020, 03:22:23 поподне »
Резултат Српкиње из Војводине. Занимљиво је ово присуство 23% Ашкенази компоненте.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: DNA.LAND резултати
« Одговор #59 послато: Јул 15, 2020, 03:29:51 поподне »
Тек сам пре пар дана открио овај калкулатор.

Моји резултати: