Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа J  (Прочитано 169972 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #20 послато: Фебруар 06, 2013, 11:08:55 пре подне »
На почетку теме додат је нови текст о хаплогрупи Ј са сајта порекло.рс.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #21 послато: Фебруар 06, 2013, 02:51:48 поподне »
Свака част, како за овај текст, тако и за остале текстове из серије! Ово је светлосним годинама испред онога што може да се прочита на српској Википедији!
« Последња измена: Фебруар 06, 2013, 03:16:35 поподне admin »

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #22 послато: Март 13, 2013, 03:07:02 поподне »
Хаплогрупа J2b:



____________________________________________________________________________________________________________________

Кластеризација:



J2b1 M205 (љубичаста)
J2b2 M241(зелена)
« Последња измена: Јул 22, 2013, 05:30:16 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #23 послато: Мај 11, 2013, 09:59:47 пре подне »
Заступљеност Ј групе:



« Последња измена: Новембар 28, 2014, 09:23:15 поподне Небојша »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #24 послато: Јун 25, 2013, 02:18:07 поподне »
Филогенетско дрво хаплогрупе Ј2 плус карта:




Đorđo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #25 послато: Август 20, 2013, 11:04:44 поподне »
Naleteo sam večeras na tri karte, nešto se ne sećam da sam ih viđao, autor gornje dve je gentis.ru, za ovu skroz dole ne znam:

« Последња измена: Август 21, 2013, 04:25:51 поподне Đorđo »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #26 послато: Август 21, 2013, 08:13:45 поподне »
Ова друга је у складу са хипотезом да су они који су основали Винчу носиоци хаплогрупе J2b. Уколико је то тако, морали су имати значајну улогу у стварању онога што се назива ИЕ културом и језиком.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #27 послато: Август 22, 2013, 08:15:18 пре подне »
Ова друга је у складу са хипотезом да су они који су основали Винчу носиоци хаплогрупе J2b. Уколико је то тако, морали су имати значајну улогу у стварању онога што се назива ИЕ културом и језиком.

Кор, да ли може кратко објашњење за нас који нисмо толико упућени у целу причу?:) На основу чега си то закључио? Говоримо о другој мапи и Ј2б М205?

Хвала

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #28 послато: Август 22, 2013, 12:21:41 поподне »
Најбољи кандидати за носисе археолошки такоце Винчанске културе су J2 пошто се археолошки та култура наслања на неке археолошке културе из Мале Азије. Исто тако антропологија говори о приливу становништва средоземне антрополошке грађе и то становништво замењује кромањонско у најстаријим слојевима Винче.

Ово је схема настанка ИЕ језика



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #29 послато: Август 22, 2013, 08:57:10 поподне »
Најбољи кандидати за носисе археолошки такоце Винчанске културе су J2 пошто се археолошки та култура наслања на неке археолошке културе из Мале Азије. Исто тако антропологија говори о приливу становништва средоземне антрополошке грађе и то становништво замењује кромањонско у најстаријим слојевима Винче.

Ово је схема настанка ИЕ језика



У својој антрополошкој анализи неолита на тлу Србије, Микић је обрадио и неколико Винчанских налазишта. Интересантно је да он веома јасно раздваја Кромањонце од Медитеранаца, али унутар и једних и других проналази робустни и грацилни тип. Из Микићеве анализе је јасно да он сматра да је било извјесне еволуције , а не досељавања становништва, тако да говори о грацилизацији коју повезује са промјенама у исхрани и брахикранизацији. Најновији генетски резултати, али и многи археолошки говоре да је смјене становништва у неолиту било и да је медитерански тип тада заиста населио Европу, највише ријечне долине. Међутим, извјесне кромањонске оазе, па чак и мјешовита налазишта опстају и даље на подручју несумњиво неолитских култура Старчева и Винче. Тако, Микић из тог периода наводи налазе и околине Крагујевца са типично кромањонском популацијом, идентичној оној на горњем Дунаву.

Интересантно је да Микић каже и да су се прве брахикране лобање појавиле у неолиту, а да се процес брахикранизације потом интензивирао. Већ раније сам писао да би хаплогрупа Г, као прва неолитска хаплогрупа у Европи, могла да буде узрок ове брахикранизације не само у Европи, већ и на Кавказу. Од два преживјела кромањонска типа један је брахикран (Бореби), а други долихокран (Брун). Очигледно је да је брахикранизација Боребија посљедица мјешања са неолитским становништвом, по свој прилици Г хаплогрупе. Зоне повишене присутности Г хаплогрупе веома добро кореспондирају са алпским расним типом у Европи и Азији.

Ако Микић каже да су постојала два медитеранска неолитска типа у Србији, грацилни и робустни,  долихокрани и брахикрани, то би значило да су постојале и двије популације различитог поријекла унутар медитеранских досељеника. Једни су сасвим сигурно били Г хаплогрупа, да ли су други били Е или Ј?

Ово је линк на Микићев рад
http://www.rastko.rs/arheologija/zmikic-neolit_c.html

Đorđo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #30 послато: Август 23, 2013, 12:38:06 пре подне »
http://www.j2-ydnaproject.org/j2b_beta.html


Ovo što je označeno sa ljubičastom bojom je J2b M205+ (beta klaster) i kaže se da je najraznovsniji u Srbiji a najzastupljeniji u Grčkoj
« Последња измена: Август 24, 2013, 05:18:25 поподне Đorđo »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #31 послато: Август 23, 2013, 07:30:09 поподне »
http://www.j2-ydnaproject.org/j2b_beta.html


Да ли ми се чини, или је стварно епицентар (мала љубичаста тачка) ове M205 у околини Београда?:)


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #32 послато: Август 23, 2013, 08:15:09 поподне »
Да ли ми се чини, или је стварно епицентар (мала љубичаста тачка) ове M205 у околини Београда?:)

Небојша, чини ти се. Биће да је овај љубичасти круг негдје код Падинске скеле  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #33 послато: Август 23, 2013, 08:22:02 поподне »
Видим да je општина Београд у питању, ал' нисам био сигуран који је крај. :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #34 послато: Август 26, 2013, 06:01:57 поподне »
Синиша Јерковић

Цитат
Интересантно је да Микић каже и да су се прве брахикране лобање појавиле у неолиту, а да се процес брахикранизације потом интензивирао. Већ раније сам писао да би хаплогрупа Г, као прва неолитска хаплогрупа у Европи, могла да буде узрок ове брахикранизације не само у Европи, већ и на Кавказу.

Моја је претпоставка да би у том случају код нас требало бити много више носилаца хаплогрупе G.


Цитат
Ако Микић каже да су постојала два медитеранска неолитска типа у Србији, грацилни и робустни,  долихокрани и брахикрани, то би значило да су постојале и двије популације различитог поријекла унутар медитеранских досељеника. Једни су сасвим сигурно били Г хаплогрупа, да ли су други били Е или Ј?

По теби су G грацијалног или робустног типа?
Моја је претпоставка да ћемо имати доста "грмаља" унутар носилаца хаплогрупе J2 код нас.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #35 послато: Август 26, 2013, 07:24:27 поподне »
Синиша Јерковић

Моја је претпоставка да би у том случају код нас требало бити много више носилаца хаплогрупе G.


По теби су G грацијалног или робустног типа?
Моја је претпоставка да ћемо имати доста "грмаља" унутар носилаца хаплогрупе J2 код нас.

Па, ако Г изједначимо са алпидима они би требали бити тај робустнији тип, али не у смислу висине већ здепастије грађе. Иначе и сам Кун није знао откуд алпијска раса у Европи, мислим да ни сам то није рашчистио у својој глави, сем што је констатовао да представљају један сасвим посебан тип.

И Микић сматра да су све те промјене настале еволуцијом, промјеном исхране, а не досељавањем. Он рецимо сматра да је кромањонац почео да једе житарице и да се услијед тога грацилизовао, али упада и сам у контрадикцију јер на доста мјеста налази заједно и кромањинце и медитеранце. Еволуција би била да су сви у подједнакој мјери грацилизовани. Сем тога, и сам је у дилеми са краткоћом времена која је потребна за такву промјену.

Слажем се да би требало бити више Г у Европи и код нас , ако је она одговорна за брахикранизацију, али она је могла бити само иницијални преносилац доминантног гена брахикранизације, а након тога су га могле преносити и друге хаплогрупе са којима се Г интензивније мјешала у прошлости. Све то може много више бити везано са аутосомалном днк, што опет не искључује да се нека иницијална мутација десила и у оквиру мање више изоловане групе у кој је доминирала једна у днк хаплогрупа (Г нпр.)

Али ако сам добро схватио Микића, брахикране лобање почињу да се проналазе тек од раног неолита код земљорадничких налазишта, што значи да их је донио неко са истока.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #36 послато: Октобар 02, 2013, 09:23:03 поподне »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #37 послато: Октобар 09, 2013, 04:23:10 поподне »
Према једној студији из 2005. године, хаплогрупа Ј2 је пронађена код 8,7% Срба из Босне и Херцеговине.
Хаплогрупа Ј1 није пронађена.
Укупно је тестиран 81 Србин.

Претпостављам да је Ј2 везан за Херцеговину и за Крајину (тј. за Крајишнике поријеклом из Херцеговине).
Било би занимљиво кад бисмо имали податке по областима.
« Последња измена: Октобар 09, 2013, 04:27:14 поподне Петар М. Демић »

robert w.

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #38 послато: Октобар 12, 2013, 04:30:09 поподне »
Pozdrav svima.
Ja sam Radonić J1c sa stranice Srpskog DNK projekta. Ovo je javljanje na brzinu, samo da dam identitet tom rezultatu.
Prijatan dan

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #39 послато: Октобар 12, 2013, 05:23:06 поподне »
Према једној студији из 2005. године, хаплогрупа Ј2 је пронађена код 8,7% Срба из Босне и Херцеговине.
Хаплогрупа Ј1 није пронађена.
Укупно је тестиран 81 Србин.

Претпостављам да је Ј2 везан за Херцеговину и за Крајину (тј. за Крајишнике поријеклом из Херцеговине).
Било би занимљиво кад бисмо имали податке по областима.

Na kartama sa eupedije ne izgleda baš tako. Pre će biti da je J2 vezana za Albaniju, Grčku ili Makedoniju nego za Hercegovinu.
« Последња измена: Октобар 12, 2013, 05:25:50 поподне Аксић »