Аутор Тема: Наставци за вокатив  (Прочитано 5797 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Наставци за вокатив
« послато: Јун 19, 2017, 06:29:39 поподне »
Свака част на информацијама Делија, ...

Душане,
У нашем йезику йош увѣк постойе падежи, међу њими и зватељни, койи у именице "Делия" (коя йе у именитељном падежу), гласи "Делийо". Молим да се мало више пажње обрати основной писмености и познавању граматике. Ми нѣсмо Кинези.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #1 послато: Јун 20, 2017, 01:12:39 пре подне »
Душане,
У нашем йезику йош увѣк постойе падежи, међу њими и зватељни, койи у именице "Делия" (коя йе у именитељном падежу), гласи "Делийо". Молим да се мало више пажње обрати основной писмености и познавању граматике. Ми нѣсмо Кинези.
Хвала на сугестији...зависи у ком облику се јавља,ја сам схватио да је то у овом случају име на форумy,па инстиктивно сам ословио тако...као што сам рекао "свака част Делија" уместо "свака част Делијо", тако бих ваљда рекао и "свака част Остоја и Тадија" а не "свака част Остојо и Тадијо"
« Последња измена: Јун 20, 2017, 01:14:36 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #2 послато: Јун 21, 2017, 05:24:08 пре подне »
Хвала на сугестији...зависи у ком облику се јавља,ја сам схватио да је то у овом случају име на форумy,па инстиктивно сам ословио тако...као што сам рекао "свака част Делија" уместо "свака част Делијо", тако бих ваљда рекао и "свака част Остоја и Тадија" а не "свака част Остојо и Тадијо"

Душане, ово о чем пишеш йе већ уочена новия поява губљења зватељнога (петога) падежа у срПском йезику и његова замѣна именитељним, у койой нарочито прѣдњачи београдски говор, гдѣ се (правилна) употрѣба зватељнога падежа сматра "сељачком" и "простачком", а коя се онда путем явних гласил шири и на остале крайеве. Те отуда имамо неправилности "Хей, Мария; хей, Мира; хей, Вера; хей, друг; хей, Славица; хей, човѣк; хей, Вучина; хей, Вук; хей, Сара" и тако даље. Тако наш срПски йезик, већ падежно обогаљен Вуком Караџићем и његовим правилом тршићке бабе Йегде, врло брзими кораки губи йош йедан падеж, те их остайе само пет у йеднини и четири у множини. Очито йе да и ти избѣгаваш пети падеж и да умѣсто њега користиш први. У народних пѣсмах из 19-га вѣка се само могу наћи примѣри "ей, незнана делийо" (и слично), никако новоизмишљено "ей, незнана делия".

Друга неправилна особина београдскога говора (почев од 1945-е године, под утицайем йезичке политике комунистичке партийе) йе неразликовање значења прошлих врѣмен, и замѣна осталих трийу придѣвским садашње-прошлим врѣменом (у нас познатийим под називом "perfect"), те отуда имамо бисере попут "Йуче сам отишао на посао" или "Ђинђић йе убийен зато што йе почео да смета Американцима" (из новина). Коме у ових рѣченицах ништа "не боде уши", то значи да немайу осѣћай за значење глаголских врѣмен.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #3 послато: Јун 22, 2017, 11:01:49 поподне »
Хвала на сугестији...зависи у ком облику се јавља,ја сам схватио да је то у овом случају име на форумy,па инстиктивно сам ословио тако...као што сам рекао "свака част Делија" уместо "свака част Делијо", тако бих ваљда рекао и "свака част Остоја и Тадија" а не "свака част Остојо и Тадијо"

Душане, то што си навео најчешће важи за вишесложна имена, али не и за заједничке именице.  :) Узгред, одакле си? Ја сам из Ужица, мени језички осѣћај никада не би дозволио да дозивам некога користећи облик номинатива делија умѣсто делијо.
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #4 послато: Јун 22, 2017, 11:08:24 поподне »
Душане, то што си навео најчешће важи за вишесложна имена, али не и за заједничке именице.  :) Узгред, одакле си? Ја сам из Ужица, мени језички осѣћај никада не би дозволио да дозивам некога користећи облик номинатива делија умѣсто делијо.
Зато ви најправилније причате :) Ја сам из Крагујевца,али сам третирао Делија као име на форуму,не као заједничку именицу,мислим,не свесно,у брзини...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #5 послато: Јун 22, 2017, 11:11:31 поподне »
Зато ви најправилније причате :) Ја сам из Крагујевца,али сам третирао Делија као име на форуму,не као заједничку именицу,мислим,не свесно,у брзини...
И настаде читава тема  ;D ;D
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #6 послато: Јун 22, 2017, 11:12:26 поподне »
Штa ћeмo ми кукaвци штo кopиcтимo aкузaтив умecтo лoкaтивa?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #7 послато: Јун 22, 2017, 11:12:55 поподне »
И настаде читава тема  ;D ;D
Ако ако,ваља :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #8 послато: Јун 22, 2017, 11:18:40 поподне »
Могу да кажем само да сам имао проблема по повратку из Словачке,где они "не знам" пишу спојено, "neviem", "не познајем" исто спојено "nepoznam"...ушло било у навику после пет година боравка тамо,од седамнаесте до двадесет друге
« Последња измена: Јун 22, 2017, 11:22:35 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #9 послато: Јун 22, 2017, 11:27:34 поподне »
Штa ћeмo ми кукaвци штo кopиcтимo aкузaтив умecтo лoкaтивa?
Косовско-ресавски rules. Иначе, много гора варијанта је кад неко користи локатив уместо акузатива јер то није одлика ниједног дијалекта.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #10 послато: Јун 22, 2017, 11:32:01 поподне »
Косовско-ресавски rules. Иначе, много гора варијанта је кад неко користи локатив уместо акузатива јер то није одлика ниједног дијалекта.

A Бoгa ми и зeтcкo-jужнocaнџaчки... :)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #11 послато: Јун 22, 2017, 11:35:29 поподне »
A Бoгa ми и зeтcкo-jужнocaнџaчки... :)
Мени прво пада мој дијалекат на памет. Али ако ћемо прецизно ту спада и призренско-тимочки.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #12 послато: Јун 22, 2017, 11:38:08 поподне »
Косовско-ресавски rules. Иначе, много гора варијанта је кад неко користи локатив уместо акузатива јер то није одлика ниједног дијалекта.

https://youtu.be/m5H23hQ5Qnw

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #13 послато: Јун 22, 2017, 11:39:27 поподне »
https://youtu.be/m5H23hQ5Qnw
Хахаха. Мој суграђанин  :) И колега моје мајке.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #14 послато: Јун 23, 2017, 01:54:32 поподне »
Зато ви најправилније причате :) Ја сам из Крагујевца,али сам третирао Делија као име на форуму,не као заједничку именицу,мислим,не свесно,у брзини...

У послѣдње врѣме сигурно не.  ;D Код нас говор доста искварио.
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #15 послато: Јун 25, 2017, 02:18:31 пре подне »
щ читай како ћ | њ, ња, њу, ње, њи, њо | љ ља љу ље љи љо
пишем               | нь, нiа, ню, нiе, нi, нiо  | ль лiа лю лiе лi лiо
Мним да би сръбскому чловеку било небескористно знати и помнити, како се скланiaху имена в дозивном падежу в нашем предачском iезику.
а) Именом рода мужскога
1. свръшавающиим се на твръд сагласник в дозивном виду
    приставлiaше се -е.
    Влад > Владе! Рад-Раде! Павал- Павле! Бог - Боже! Предраг - Предраже! Милодух - Милодуше!
2. а завръшавающиим се на мегък сагласник,
    приставлiаше се -у или -ю.
    конь - коню! Михаль - Михалю! миш - мишу! Драгаш - Драгашу! Малеш - Малешу!
3. имающиим облик женскога имена свръшавающега се на -а,
    приставляше се -о.
    Влада - Владо!, Храна - Храно!,
4. имающиим облик женскога имене свръшавающега се на -я,
    приставлiаше се -е.
    суди - оj суди! Мили - оj Мили! Вел - Вел!
    Новий сръбский приставлiа наместо тога -iо, паки реку судиiо, Сръбиiо, Милиiо, Велiо!
    Сиiе изгледа велми сквръно, како када би се рекло "с коньом" вместо "с конiем", iере iе в духу словенскога iезика, да всякоiе "iо" преходи ва "iе"
    по мегкому самогласнику.


в) Именом женскога рода, коiа се окончаваю гласнъiм -а, приставлiаше се -о, а беiаше ли пред -а мегък сагласник, онда приставлiаше -iе!
Богдана - Богдано!, сестра - сестро! Злата - Злато!
Мари - Мари! Милица - Милице! Сан - Сан! Кат - Кат!
Днас iе ва сръбском iезику каша! Реку Милице, али Мариiо! Обаче не знаю рече ли се столице или столицо!

г) Именом среднега рода в дозивном падежу не приставлiаше се ничега, но остаiху како у именующем падежу.




« Последња измена: Јун 25, 2017, 02:24:19 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #16 послато: Јун 25, 2017, 10:25:25 пре подне »
щ читай како ћ | њ, ња, њу, ње, њи, њо | љ ља љу ље љи љо
пишем               | нь, нiа, ню, нiе, нi, нiо  | ль лiа лю лiе лi лiо
Мним да би сръбскому чловеку било небескористно знати и помнити, како се скланiaху имена в дозивном падежу в нашем предачском iезику.
а) Именом рода мужскога
1. свръшавающиим се на твръд сагласник в дозивном виду
    приставлiaше се -е.
    Влад > Владе! Рад-Раде! Павал- Павле! Бог - Боже! Предраг - Предраже! Милодух - Милодуше!
2. а завръшавающиим се на мегък сагласник,
    приставлiаше се -у или -ю.
    конь - коню! Михаль - Михалю! миш - мишу! Драгаш - Драгашу! Малеш - Малешу!
3. имающиим облик женскога имена свръшавающега се на -а,
    приставляше се -о.
    Влада - Владо!, Храна - Храно!,
4. имающиим облик женскога имене свръшавающега се на -я,
    приставлiаше се -е.
    суди - оj суди! Мили - оj Мили! Вел - Вел!
    Новий сръбский приставлiа наместо тога -iо, паки реку судиiо, Сръбиiо, Милиiо, Велiо!
    Сиiе изгледа велми сквръно, како када би се рекло "с коньом" вместо "с конiем", iере iе в духу словенскога iезика, да всякоiе "iо" преходи ва "iе"
    по мегкому самогласнику.


в) Именом женскога рода, коiа се окончаваю гласнъiм -а, приставлiаше се -о, а беiаше ли пред -а мегък сагласник, онда приставлiаше -iе!
Богдана - Богдано!, сестра - сестро! Злата - Злато!
Мари - Мари! Милица - Милице! Сан - Сан! Кат - Кат!
Днас iе ва сръбском iезику каша! Реку Милице, али Мариiо! Обаче не знаю рече ли се столице или столицо!

г) Именом среднега рода в дозивном падежу не приставлiаше се ничега, но остаiху како у именующем падежу.

Сунце, хвала за поговор и дивно писанийе.  :)
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #17 послато: Јун 25, 2017, 07:21:03 поподне »
Сиiе изгледа велми сквръно, како када би се рекло "с коньом" вместо "с конiем", iере iе в духу словенскога iезика, да всякоiе "iо" преходи ва "iе"
    по мегкому самогласнику.

То важи само за прелаз из прасловенског у старословенски. Касније се секундарно јо развило у скоро свим словенским језицима.
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #18 послато: Август 11, 2017, 05:53:48 пре подне »
Хвала Радул,

Ево йош йеднога примѣра непознавања (или намѣрнога некоришћења) зватељнога падежа. Молим учеснике да се не гађайу с падежима.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Наставци за вокатив
« Одговор #19 послато: Август 11, 2017, 08:25:57 поподне »
Ево йош йеднога примѣра непознавања (или намѣрнога некоришћења) зватељнога падежа. Молим учеснике да се не гађайу с падежима.
Радул? А Јан ,Михаил? (страна имена)...знам неке Словаке  из Војводине и никад их нисмо ословљавали "хеј Јане" ,него хеј Јан"...Михаил Дудаш кад добро скочи,кажемо "браво Михаил" ,а не Михаило ...Кирил,додај ми то...а не Кириле
« Последња измена: Август 11, 2017, 08:28:32 поподне ДушанВучко »