Аутор Тема: Антропологија и етнографија  (Прочитано 29533 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #20 послато: Јул 02, 2013, 07:19:10 поподне »
Ево мене.




На шта найвише личим од ових горе? :-)
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #21 послато: Јул 02, 2013, 07:41:02 поподне »
Овај Динарац са слике те због носа подсећа на Албанца вероватно, али то је у принципу то.

На основу ових слика, ти си типичан Динарац/Кромањонац. Црте лица су микс Бореби типа и Горида. Робустан си, претпостављам да имаш и раван потиљак.

У сваком случају, типичан Србин И2а, бар по мени. Не бих могао бољи пример да нађем. :)

Отприлике то је оно што сам и причао, Кромањонац уграђен у Динарца, само Срби чешће имају такав нос као ти, него као онај Динарац са слике.

« Последња измена: Јул 02, 2013, 08:12:34 поподне Небојша »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #22 послато: Јул 02, 2013, 07:53:15 поподне »
Овај Динарац са слике те због носа подсећа на Албанца вероватно, али то је у принципу то.

На основу ових слика, ти си типичан Динарац/Кромањонац. Црте лица су микс Бореби типа и Горида. Робустан си, претпостављам да имаш и раван потиљак.

У сваком случају, типичан Србин И2а, бар по мени. Не би могао бољи пример да нађем. :)

Отприлике то је оно што сам и причао, Кромањонац уграђен у Динарца, само Срби чешће имају такав нос као ти, него као онај Динарац са слике.

Ма, онай Динарац горе има некако црте лица койе ми не личе баш на просѣчно србске. А и прѣвише ми йе таман за просѣчна Србина.
Какав ми йе потиљак, не знам. Никада нѣсам гледао. :-)
Хаплоскупина койой човѣк припада не може одређивати изглед човѣка, йер йе прѣдак по лози М-М-М-М... равноправан по наслѣђу са ма койим другим редоследом прѣдака, рецимо М-Ж-М-Ж-М-Ж-М-Ж- и тако даље. Али, мислим да йе много боље повезати везу нечийега изгледа (односно стања осталих хромозомов) са просѣчним стањем учестаности хаплоскупина из шире околине из койе човѣк потиче. Тако да не видим да йе могуће наћи разлику између просѣчнога србиянскога И2а човѣка и просѣчнога србиянскога припадника Е1б1б или Й2б. У просѣку сви ми из истога народа и области имамо исти распоред генъ у осталих хромозом. Исте постотке генъ порѣклом са сѣвера, из Медитерана, и са Блискога истока. Значи, битан йе укупан састав народа, а не пойединачна хаплоскупина.
Ево мой отац йе из ЦГ И2а породице, а мати из србиянске Е1б1б. А майчини су далеко свѣтлийи од очевих, већином су плавооки и има доста и плавокосих, чак и йедан риђ. А у очевой породици йе таквих много мање.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #23 послато: Јул 02, 2013, 08:21:51 поподне »


Питао си за Албанце, па се сетих ове мапе. Јасно се разликују Геге на северу и Тоске на југу. Примећујем и трећи тип, мени непознат.

Што се Динарца са слике тиче, не чуди што је тамнијег тена. Ипак су Динарци овде били и за време Старе Грчке, Рима, Илира, итд...Не верујем да је било пуно "бледих" тад. Касније се та слика изменила вероватно.

Управо тако, ја први не волим на основу Y да одређујем нечији фенотип. Y је користан и помоћу њега се могу пратити сеобе народа у далекој прошлости, али никако одређивати расни типови.

Тако вероватно имамо негде црнца који је Р1б, а исто тако и плавушана Е1б1, итд. :)

То "Србин И2а" сам рекао свесно.

Мене такође занима просечно порекло популације, које је лакше утврдити на основу антрополошких типова.

Не може ми ближи "рођак" бити неко ко има мој Y, а живи у Аустралији, него рецимо мој ујак. :)

Слажем се све са тобом. Итекако имамо Р1б црнце, рецимо у Камеруну. :-)
Али, са Албанцима йе примѣтно да им йе аутосомална генетика доста другачия од наше, и то йе видљиво по њихових цртах лица. Понављам да никада нѣсам успѣо прѣпознати по цртах лица никога на Балкану осим Албанаца (Цигане наравно не рачунам). А то може бити одраз њихове доста другачийе расподѣле хаплоскупина. Односно, обойе йе одраз велике разлике између наше и њихове генетике, односно порѣкла. Иако йе и са њима било доста мѣшања.
Я рецимо гледайући койим лозам припадайу људи из мойега края, у ствари гледам одакле све потичу мойи преци по свих лозах, од койих я наслѣдих свойе гене.
« Последња измена: Јул 02, 2013, 08:23:48 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #24 послато: Јул 02, 2013, 08:25:27 поподне »



На шта найвише личим од ових горе? :-)

Искрено, највише личиш на руског морнара из Владивостока. Недостаје ти са друге стране још једна застава и  слика Владимира Владимировича Путина.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #25 послато: Јул 02, 2013, 08:26:44 поподне »
Мислим да ти ова карта описује сливове ријека у Албаније, а не Геге и Тоске. Иначе нам оде по Црне Горе у Геге...

Могуће, онда је неко ставио погрешно објашњење ове карте. Знам да се Геге шире ка Косову, а и бунила ме ова трећа боја на карти. :)


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #26 послато: Јул 02, 2013, 08:29:00 поподне »
Искрено, највише личиш на руског морнара из Владивостока. Недостаје ти са друге стране још једна застава и  слика Владимира Владимировича Путина.

Я се трудиях личити на рускога десантника, а слика Путина йе прѣда мном, на зиду. Донѣта из Русийе. :-)
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #27 послато: Јул 02, 2013, 08:33:15 поподне »
Слажем се све са тобом. Итекако имамо Р1б црнце, рецимо у Камеруну. :-)
Али, са Албанцима йе примѣтно да им йе аутосомална генетика доста другачия од наше, и то йе видљиво по њихових цртах лица. Понављам да никада нѣсам успѣо прѣпознати по цртах лица никога на Балкану осим Албанаца (Цигане наравно не рачунам). А то може бити одраз њихове доста другачийе расподѣле хаплоскупина. Односно, обойе йе одраз велике разлике између наше и њихове генетике, односно порѣкла. Иако йе и са њима било доста мѣшања.
Я рецимо гледайући койим лозам припадайу људи из мойега края, у ствари гледам одакле све потичу мойи преци по свих лозах, од койих я наслѣдих свойе гене.




Можда нам ово да одговор на питање зашто се Албанци разликују. Наиме, постоји теорија да су са Кавказа пореклом.

Овде видимо и тај "арменоидан" нос, који смо помињали раније као карактеристику Албанаца.

Е сад, да ли би онда Албанци у оргиналу били Р1б, или Ј, то већ не знам.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #28 послато: Јул 02, 2013, 08:34:57 поподне »
Од ових горе постављених, просјечни Србин би, бар по мени, био најближи Гориду, Карпатиду, Нортх понтиду и Алпиду. Е сад и ових Динарида има доста код нас, али се не бих сложио да је то неки просјек.

Што се Шиптара тиче, они су прилично композитни у том смислу, има ту више типова, а ли с обзиром да сам три године живио међу Шиптарима код мене се уобличила једна карактеристична перцепција Шиптара која донекле одудара од ове слике коју је Невски поставио. Мислим да би Харадинај био доста близ том карактеристичном шиптарском типу. Најкарактеристичнија црта шиптарске физиономије је вилица која је изражена, вјероватно због другачијег изговора гласова у шиптарском него у српском. Наиме албански има доста гласова које је Србима тешко изговорити, акоји су доста слични гласовима у енглеском. Зато Шиптари веома лако савладају енглески, а те гласове изговарају на начин на који се изговарају у Америци. Ваљда су им зато и физиономије сличне.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #29 послато: Јул 02, 2013, 08:47:19 поподне »
Интересантно је да је Кун прилично детаљно обрадио Шиптаре и успио је да издвоји антрополошке типове међу њима, немам времена да преводим сад са енглеског, па ћу само побројати главне ствари. Антрополошки типови Шиптара су сљедећи:

1. Бореби кромањонски тип, веже се за исти у Црној Гори гдје му је база која опада према Албанији, присутан у племену Груда
2. Алпијски тип, има га у свим племенима, али је међу Мирдитама најзаступљенији
3. Атланто медитерански тип, најзаступљенији у Метохији, око Ђаковице (Дукађин)
4. Динарац, по Куну најзаступљенији тип код Шиптара, најизраженији у племену Дибра
5. Норик, карактеристичан за Задриму
6. Нордијски тип, карактеристичан у Љуми

Југ Албаније, Тоски су углавном алпијског расног типа.
« Последња измена: Јул 02, 2013, 08:50:34 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #30 послато: Јул 22, 2013, 07:19:35 поподне »
Дошао сам до неких занимљивих, али и контрадикторних података када је у питању настанак динарске расе на Балкану. Наравно, мислим на Динарце пре уплива И2а Кромањонаца.

Жупанић у "Трагом за Пелазгима" покушава да октрије како је изгледало "предаријевско" становништво Балкана, па каже следеће:

" Mi naime pretpostavljamo, da je bilo predarijevsko stanovništvo našeg poluostrva crvenkasto-kestenjave (rotbraun) boje kože, tamnih očiju i kose, postavši mešavinom protomorfnih mediteranaca i najmanje još jednog azijatskog melanobrahikefalnog elementa. Ovi kratkoglavci, fizički jači, ratoborniji i možda bolje naoružani podčinili su sebi melanodilihokefale na jugu evrazijskog gorskog pojasa, plemena nežnije konstitucije i tamne kompleksije, koja su se verovatno dodirivala sa dravidoidskim stanovnicima prednje Azije. Spoljašnost je mogla kod Pelazga i ostalih Alarodijevaca varirati, jer je bila zavisna od razmere procenata sastavnih krvnih elemenata kod fizijoetnološke hemije rasnog stapanja. Gdje je prevladao melanonbrahikefalni elemenat, ondje je bio narod više zbijenog tela, kraće glave, otvorenokestenjave ili žućkaste boje kože. To je bio po svoj prilici slučaj na visoravnima Prednje Azije (Hetiti), no u obl. Sred. mora je razumljivo, ako je u glavnom prevladavala krv donekle negroidnih melanodolihokefalaca više varijacija. Ova razlika se može primetiti još danas, posle više hiljada godina posle dolaska Arijevaca na južnu stranu eurazijskog planinskog pojasa, a bez svake sumnje još više su padale u oči te diference pre toga. Tako je razumljivo, ako profil zemljane glavice iz Vinče podseća u izvesnim obzirima i na negroide, što je prema našoj teoriji o postanku Pelazga razumljivo, sa druge strane pak je za nju karakteristična visina glave, "štulasta" izvučenost partije glave oko vrha kao i mali rastoj između najodaljenije tačke u potiljku i najviše na temenu, što upravo podseća na Hetite "

Као што видимо, постоји реална могућност да је тај динарски микс настао управо негде на истоку. Ми смо већ говорили о томе да ХГ Р1б има неке везе са старим Динарцима, баш због БелБеакер народа који је показивао динарске карактеристике.

Синиша је већ говорио о овој могућности. Мене занима да ли је "наша" Р1б на Балкан стигла са севера, или са истока. То би објаснило много тога.

Познато је да су Хелени приликом сеобе на југ запамћени као високи, плави и долихокефални, што је тотална супротност Динарцима.

Да ли постоји шанса да су они као такви на Балкану наишли већ на Динарце, који су били микс Ј, Е и источног огранка Р1б, па је тако тадашњи Динарац још мало променио свој изглед, да би се касније, доласком И2а и Р1а коначно формирао?

Занимљиво је и то да Жупанић помиње Хетите, као заслужне за брахикефалију на Балкану. Хетите помиње и М. Богдановић, као могуће потомке данашњих Херцеговаца и Далматинаца. (из антрополошког угла)

Негде сам пронашао и податак да ХГ Р1б називају управо Келтско-Хетитском.

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #31 послато: Јул 23, 2013, 09:34:05 поподне »
Мене занима да ли је "наша" Р1б на Балкан стигла са севера, или са истока.

По истраживању из 2012 у Србији има 4 гране R1b.
http://dienekes.blogspot.com/2012/02/serbian-y-chromosomes.html
Друга с десна "М405" - то је R1b-S21 U106 "германска" са жариштем у Холандији.
U152 је итало-келтска. http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1b_Y-DNA.shtml
Друге две су ближе корену.
http://forwhattheywereweare.files.wordpress.com/2012/03/r1bsub-structurev2.png
(M269(xL23) - "x" испред L23 значи "без")

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #32 послато: Јул 23, 2013, 09:48:42 поподне »
Јако занимљиво, хвала.

Да ли се зна која је најбројнија код нас?

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #33 послато: Јул 23, 2013, 09:52:51 поподне »
Притисни на прву везу, па затим на слику с гранама.

Погледај такође карту овде http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=56.msg613#msg613
« Последња измена: Јул 23, 2013, 11:04:26 поподне Мађер »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #34 послато: Јул 25, 2013, 01:30:31 поподне »
Ако је најбројнија грана Р1б стигла са севера, може ли се онда претпоставити да је тај динарски микс код нас настао тек доласком келта? Или је можда настао и раније услед миграције Арменоида са истока?

Иначе, гледао сам слике старих Хетита и оно што се види на прву је то да су подсећали на данашње Арменоиде. Стрмо чело, истакнут нос, итд.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #35 послато: Јул 25, 2013, 03:10:06 поподне »
Ако је најбројнија грана Р1б стигла са севера, може ли се онда претпоставити да је тај динарски микс код нас настао тек доласком келта? Или је можда настао и раније услед миграције Арменоида са истока?

Иначе, гледао сам слике старих Хетита и оно што се види на прву је то да су подсећали на данашње Арменоиде. Стрмо чело, истакнут нос, итд.

Према раду на који те је Мађер упутио, укупна фреквенција хаплогрупе R1b у Србији је 7,7%, а појединачне фреквенције R1b грана  су следеће: R1b-M269 - 1,9%; R1b-L23 - 2,9%; R1b-M405 - 1,9%; R1b-U152 - 1,0%. Према томе, преовладавају најстарије R1b гране у Европи, R1b-M269 и R1b-L23, укупно 4,8%, верујем да су то оне гране са којима је R1b ушао у Европу. Ако се погледа мапа на коју је Мађер такође упутио (http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=56.msg613#msg613), види се да и та мапа каже нешто слично и види се врло вероватан правац ширења хаплогрупе R1b са Балкана ка западној Европи (кажу да није једини, да су била још два), што би значило да су R1b-M269 и R1b-L23 на Балкану веома стари, и да су били ту много пре доласка Келта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #36 послато: Јул 28, 2013, 02:38:03 поподне »
Према овој мапи, динарски микс је настао управо тамо где се "додирују" хаплогрупе R1b, G и J.

На мапи се види и пут којим је овај микс отишао на запад. Не знам колико ово може бити тачно.


Đorđo

  • Гост
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #37 послато: Август 10, 2013, 10:25:56 поподне »
Најкарактеристичнија црта шиптарске физиономије је вилица која је изражена, вјероватно због другачијег изговора гласова у шиптарском него у српском. Наиме албански има доста гласова које је Србима тешко изговорити, акоји су доста слични гласовима у енглеском. Зато Шиптари веома лако савладају енглески, а те гласове изговарају на начин на који се изговарају у Америци. Ваљда су им зато и физиономије сличне.
Nemaju Albanci naročito teške glasove, meni je izgovor bio najmanji problem kod albanskog, mnogo ti je teži engleski ili nemački za izgovor. Možeš poslušati večerašnji program radija slobodna Evropa za Kosovo i Metohiju, čućeš da nema tu naročito teških glasova, ovo mi je omiljeni spiker jer govori čisto glasno i razgovetno a zove se Fatmir Bujupi:
http://realaudio.rferl.org/KO/2013/08/09/20130809-190000-KO-program.mp3

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #38 послато: Септембар 11, 2013, 03:59:38 поподне »
Палео-Атлантид:



Видимо да овај тип подсећа на Кромањонца из Палеолита. Могуће да је предак И2а изгледао слично некада давно.

Главне одлике су: робусан, нешто краће ноге, дугачке руке, долихокефална лобања.

Претпостављам да је приликом мешања овог типа са Нордидима настао и Далофаелид. Изгледа да су припадници И групе управо тако изгледали.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Антропологија и етнографија
« Одговор #39 послато: Септембар 11, 2013, 05:22:36 поподне »
Палео-Атлантид:



Видимо да овај тип подсећа на Кромањонца из Палеолита. Могуће да је предак И2а изгледао слично некада давно.

Главне одлике су: робусан, нешто краће ноге, дугачке руке, долихокефална лобања.

Претпостављам да је приликом мешања овог типа са Нордидима настао и Далофаелид. Изгледа да су припадници И групе управо тако изгледали.

Бога ми, ова Палео-Атлантиђанка йе изузетно занимљива личност. Е, да ни йе свим по йедна таква, гдѣ би ни био край!
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"