Аутор Тема: Порекло Дахија  (Прочитано 2253 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Порекло Дахија
« послато: Фебруар 18, 2018, 01:51:22 пре подне »
Мислим да већина људи мисли да су Дахије биле прави Турци (Анадолци), али заправо се радило о исламизираним Србима.

Кучук-Алија је био из породице Ђеврлић из Рудника https://en.wikipedia.org/wiki/Kučuk-Alija

За Мехмеда Фочића агу сам негде нашао податак да је био Херцеговац.
За Мулу Јусуфа сам нашао податак да је био родом из Новог Пазара.
Нисам нашао податак у вези Аганлијиног порекла, али је очигледно да се ради о исламизованом Србину, а не о Анадолцу.

Ако неко зна још нешто у вези порекла Дахија и њиховох породица нека напише.
Интересантно је да док сам ишао у школу професори историје уопште нису спомињали порекло ове четворице Дахија, о њима су говорили као о правим етничким Турцима.  Наравно да се зна да су Дахије биле одметнуте вође Јаничара, а да су Јаничари били исламизирани балкански Хришћани а не Анадолци, али мало ко размишља о томе.

« Последња измена: Фебруар 18, 2018, 01:56:36 пре подне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Дахија
« Одговор #1 послато: Фебруар 18, 2018, 05:11:24 пре подне »
Шта би друго били, него Срби? Наравно да немамо турске генетике, кад су нас јахали наши.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло Дахија
« Одговор #2 послато: Фебруар 18, 2018, 02:11:05 поподне »
Шта би друго били, него Срби? Наравно да немамо турске генетике, кад су нас јахали наши.

Сви ми овде то знамо, али просечном Србину тешко улази у главу да су нас јахали наши а не прави Турци.

Логично је да су је султан у наше крајеве на разне функције постављао домаће потурице. Они су знали језик и познавали су менталитет локалног становништва, многи Јаничари су после обуке у Турској добијали функције баш у свом родном крају.

Дахије су биле исламизирани Срби, осим можда Муле Јусуфа који је највероватније био Албанац.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Порекло Дахија
« Одговор #3 послато: Фебруар 18, 2018, 02:55:35 поподне »
Скоро сам се интересовао за исту тему и случајно проверавао презимена дахија. Кучук Алија јесте Ђеврлић, рођен је у тадашњем Руднику. Имао је брата Сали-агу, који је упамћен као "Руднички бик", надимак све говори...
Цитат
Bio je poznat po okrutnosti, orgijanju, razvratu i uvođenju prava prve bračne noći.
Tražio je da mu se mlade dovode pred čardak, gde bi birao najlepšu, kako bi koristio pravo prve bračne noći. Organizovao je orgije i u okolnim selima, tako što bi u selu odabrao tri devojke i dao im titule: kralja, kraljice i barjaktara. Prve dve bi ga dvorile - „kralj“ bi ga pojila rakijom, „kraljica“ bi ga hranila, a treća držala barjak (zastavu) da održava veselje.

Фочић-ага и брат му Мус-ага имали су препознатљиво презиме, али, вероватно због 'мира у кући', о томе се није детаљније распредало. Мула Јусуф и Аганлија су ми непознанице, за овог другог кажу да је био најблажи и да су га због тога на почетку устанка слали да преговара са Карађорђем. Да су "наше горе лист", нема сумње. Аганлија је можда и преживео кад их је Миленко Стојковић сатерао у Ада Кале. Она прича о његовој глави што је однесе мутно Дунаво ми није баш уверљива.  ;D

Постоји ли на форуму посебна тема о пореклу устаничких војвода?