Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 363863 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #680 послато: Јун 10, 2020, 01:55:14 поподне »
Честитке и Николи и Булатовићу на резултатима!
 Уколико на "Никшиће у ужем смислу" мислиш на потомке и братства која су потекла од Никше другог, мислим да се на основу СТР маркера (бар на основу 23 маркера) не могу поделе износити, ни грубе ни фине. ;) Довољно је само упоредити оне резултате тестираних који нису са "модалним" хаплотипом са резултатима припадника из њихових братстава да би се уочиле велике разлике, тако на пример двојица Шћепановића из Мујића Речине међусобно имају чак 8 разлика на 23 маркера + једну двоструку, Булатовић из Требаљева се разликује са презимењаком из Мртвог Дубоког на 5, Бојовић и Чворовић имају 5 + једну двоструку на 17 маркера, Бечановић се исто толико разликује у односу на ову двојицу (плус има једну троструку разлику у односу на Чворовића) иако су сва тројица из истог братства, Матијашевићи се разликују на 4 и тд. (таквих примера има још уколико би поједина предања тестираних из Србије прихватили под истинитим и упоредили и њихове резултате са резултатима оних са којима се преко истих предања везују).

Поручићу Y189944 са Бојовићевог налога а могао би се и Чворовић тестирати на исти, питаћу га. Од раније сам у контакту и са једним тестираним Матијашевићем (Суторина/Херцег Нови) па ћу и њега позвати да се прикључи овом тестирању, по њиховом предању они су потомци Никшиног сина Милутина или Владимира. Једино нам недостаје неко од Требјешана из матичног подручја, али мишљења сам да ћемо и са овом тројицом открити тачан статус Y189944.

Хвала!  :) Друга ствар су неки веома измутирани појединци, нпр. Шћепановић кога си поменуо, већина тестираних Никшића има вредности које су блиске модалном PH908 хаплотипу и за њих претпостављам да су сви Y189944+, Никшићи у ужем смислу илити потомци Никше II.  ;) Друга грана је твоја, да је назовемо "жупљанска", мада постоји могућност да јој ни сви Жупљани не припадају, која је Y189944-. Ако се сећаш, у почетку смо због твојих специфичних вредности сумњали да ли уопште припадаш роду Никшића, али изгледа да само ниси потомак Никше II.  ;) Не бих искључио да постоји међу Никшићима још нека грана која се одвојила пре појаве Никше II, то би само још биг тестова открило. Мислим да је ипак потребно наћи неког потврђеног Требјешанина из матице да би били потпуно сигурни у прави статус Y189944.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #681 послато: Јун 10, 2020, 04:32:39 поподне »
Мислим да опет прерано доносиш закључке јер термин "модални хаплотип" код Никшића је још увек без основа. Закључци су ти засновани захваљујући досадашњем великом броју тестираних Ровчана а који се већи број њих, узгред буди речено, својевремено тестирао на иницијативу Шћепановића из Колашина. Табела просто "врви" од тестираних Ровчана: Никетић, Савић, Еровић, Божинић, Перовић, Главоњић, Ровчанин, Богавац, Драшковић.. и уз тестиране Шћепановиће, Влаховића, Булатовиће па и Томашевића, који има потпуна поклапања са једним Булатовићем - Ровчани у табели чине огромну већину. Неке моје вредности отуд нису ништа необичније или некарактеристичније од рецимо твоје мутације на маркеру DYS635=22, којој су од свих тестираних једино "склони" један Шћепановић, затим Ровчанин из Граба и Никетић, дакле Ровчани, тако да се твој хаплотип и са те стране савршено уклапа у њих, а самим тим и у могућност да твоје предање о пореклу од Требјешана није истинито. Са те стране, ми немамо тренутно ниједног тестираног Требјешана са којим би упоредили твоје маркере, тако да је твоја припадност овом роду до даљњег упитна.  ;)
 
У данашњој преписци Шћепановић ми је потврдио да су се Ровчани одсељавали у Требјесу пре разуре, тако на пример наводи Вука Ровчанина, који је из Требјесе отишао у Штитаре код Цетиња, од којих су касније настали Челебићи. Предлаже да на Y189944 тестира народног гуслара Бошка Вујачића, његовог пријатеља и једног од правих Требјешана. Резервна опција би био други пријатељ из Колашина са презименом Требјешанин.

И било би лепо, пошто видим да си за себе ставио у рубрици СНП+ Y189944, да и за Шћепановића, Вучковића и Томашевића ажурираш тај део табеле (или ко се већ бави тим послом) пошто су они одавно позитивни на овај СНП.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #682 послато: Јун 10, 2020, 04:42:10 поподне »
Предлаже да на Y189944 тестира народног гуслара Бошка Вујачића, његовог пријатеља и једног од правих Требјешана. Резервна опција би био други пријатељ из Колашина са презименом Требјешанин.

Ово би било одлично. Чињеница је да имамо превише тестираних Ровчана, а премало Никшића из Жупе и Требјесе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #683 послато: Јун 10, 2020, 05:34:02 поподне »
Мислим да опет прерано доносиш закључке јер термин "модални хаплотип" код Никшића је још увек без основа. Закључци су ти засновани захваљујући досадашњем великом броју тестираних Ровчана а који се већи број њих, узгред буди речено, својевремено тестирао на иницијативу Шћепановића из Колашина. Табела просто "врви" од тестираних Ровчана: Никетић, Савић, Еровић, Божинић, Перовић, Главоњић, Ровчанин, Богавац, Драшковић.. и уз тестиране Шћепановиће, Влаховића, Булатовиће па и Томашевића, који има потпуна поклапања са једним Булатовићем - Ровчани у табели чине огромну већину. Неке моје вредности отуд нису ништа необичније или некарактеристичније од рецимо твоје мутације на маркеру DYS635=22, којој су од свих тестираних једино "склони" један Шћепановић, затим Ровчанин из Граба и Никетић, дакле Ровчани, тако да се твој хаплотип и са те стране савршено уклапа у њих, а самим тим и у могућност да твоје предање о пореклу од Требјешана није истинито. Са те стране, ми немамо тренутно ниједног тестираног Требјешана са којим би упоредили твоје маркере, тако да је твоја припадност овом роду до даљњег упитна.  ;)
 
У данашњој преписци Шћепановић ми је потврдио да су се Ровчани одсељавали у Требјесу пре разуре, тако на пример наводи Вука Ровчанина, који је из Требјесе отишао у Штитаре код Цетиња, од којих су касније настали Челебићи. Предлаже да на Y189944 тестира народног гуслара Бошка Вујачића, његовог пријатеља и једног од правих Требјешана. Резервна опција би био други пријатељ из Колашина са презименом Требјешанин.

И било би лепо, пошто видим да си за себе ставио у рубрици СНП+ Y189944, да и за Шћепановића, Вучковића и Томашевића ажурираш тај део табеле (или ко се већ бави тим послом) пошто су они одавно позитивни на овај СНП.  :)

Не знам откуд ти да је Главоњић Ровчанин? Он се тестирао кад и ја, познајем га и он такво предање нема, већ само неодређено да су у нововарошки крај дошли "од Никшића". Друго, ја нити за себе нити за било кога другог нисам додавао тај СНП (Y189944) у табелу, већ је то вероватно урадио неко од других уредника. Такође мислим да је излишно тврдити да је ово сигурни ровачки СНП с обзиром да немамо тестираног ниједног Требјешанина из матице још увек. Колико твоја тренутна претпоставка пије воду, толико пије и моја.  ;) Није искључена опција да су моји преци неки рано досељени Ровчани у Луково, али не можемо изводити ту претпоставку на основу до сада тестираних Никшића. По тренутним предањима, Ровчани и Требјешани су Y189944+, а на даљим тестовима је да то потврде или оповргну у случају Требјешана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #684 послато: Јун 10, 2020, 05:55:02 поподне »
И било би лепо, пошто видим да си за себе ставио у рубрици СНП+ Y189944, да и за Шћепановића, Вучковића и Томашевића ажурираш тај део табеле (или ко се већ бави тим послом) пошто су они одавно позитивни на овај СНП.  :)

Проверих све наведене, свима је уписано Y189944+. Можда је неко од уредника то у међувремено допунио или ти ниси добро видео.  ;)

Неке моје вредности отуд нису ништа необичније или некарактеристичније од рецимо твоје мутације на маркеру DYS635=22, којој су од свих тестираних једино "склони" један Шћепановић, затим Ровчанин из Граба и Никетић, дакле Ровчани, тако да се твој хаплотип и са те стране савршено уклапа у њих, а самим тим и у могућност да твоје предање о пореклу од Требјешана није истинито. Са те стране, ми немамо тренутно ниједног тестираног Требјешана са којим би упоредили твоје маркере, тако да је твоја припадност овом роду до даљњег упитна.  ;)

Никетић има вредност 21 на DYS635, а не 22, ниси добро видео. Ту вредност делим са ДушаномВучком, Ровчанином из Граба код Бијелог Поља, Шћепановићем из Мујића Речина код Колашина и са једним тестираним у оквиру Косметског подухвата. Међутим, у питању је маркер који прилично брзо мутира, тако да тешко да има некакву филогенетску вредност.
« Последња измена: Јун 10, 2020, 06:16:20 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #685 послато: Јун 11, 2020, 02:15:29 поподне »
Душан ме је подсетио да већ имамо једног тестираног Требјешанина из матице, чији је узорак узет у оквиру Херцеговачког подухвата. Са њим се разликујем само на маркеру 635, где он има 23 а ја 22. Још једна ствар која иде у прилог томе да су и Требјешани врло вероватно Y189944+.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #686 послато: Јун 12, 2020, 02:02:21 пре подне »
Lukavica guslar Bosko Vujacic
<a href="https://www.youtube.com/v/wFh4HYDUW1U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/wFh4HYDUW1U</a>
ЛИЧНОСТ И ЗАЈЕДНИЦА: гост Бошко Вујачић, народни гуслар
<a href="https://www.youtube.com/v/ixkhiGlTF6E&amp;t=278s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ixkhiGlTF6E&amp;t=278s</a>

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #687 послато: Јун 12, 2020, 02:15:55 пре подне »
20140209 KAZIVANJE Bosko Vujacic
<a href="https://www.youtube.com/v/R-ytgc6bQJw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R-ytgc6bQJw</a>

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #688 послато: Јун 12, 2020, 04:39:22 поподне »
Вујачић (Струг, Шавник) је наручио Y189944 ( oве поруке пре ове су биле најава, пошто се ради о Бошку Вујачићу :) )

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #689 послато: Јун 13, 2020, 12:39:58 пре подне »
Не знам откуд ти да је Главоњић Ровчанин?
Из коментара који је оставио vojinnenad, о ранијем презимену Главоњића, Бошковић: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1285.msg21874#msg21874

Никетић има вредност 21 на DYS635, а не 22, ниси добро видео. Ту вредност делим са ДушаномВучком, Ровчанином из Граба код Бијелог Поља, Шћепановићем из Мујића Речина код Колашина и са једним тестираним у оквиру Косметског подухвата. Међутим, у питању је маркер који прилично брзо мутира, тако да тешко да има некакву филогенетску вредност.
Можда нема филогенетску вредност као што кажеш али видимо да је за сада код Никшића једино присутан међу појединим Ровчанима, а Никетић је морао имати на том маркеру вредност 22, пре мутације на 21. :)

Вујачић (Струг, Шавник) је наручио Y189944 ( oве поруке пре ове су биле најава, пошто се ради о Бошку Вујачићу :) )
Да, лепа је била "увертира", рођо.   ;)

Била ми је велика част и задовољство да разговарам са Бошком а искрено се надам да ће бити прилике да га и уживо упознам. Иначе, рођени брат Бошка Вујачића је био сада већ покојни Никола Вујачић, аутор књиге "Требјешани". Вујачићи су потомци војводе Петра Гавриловића, синовца војводе Грдана, вође Херцеговачког устанка (1596-1597), дакле, репрезентативнијег Требјешанина за СНП тестирање нисмо могли да "уловимо".  :)

Кроз месец дана на YSEQ-у имаћемо узорке двојице Жупљана (Бојовића и Чворовића, Матијашевић се размишља) и једног Требјешанина, што је сјајна ствар, а с обзиром на то да са Бојовићем имам неке исте вредности на маркерима на којима други Никшићи немају, очекујем да Бојовић буде негативан на Y189944. Видећемо.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #690 послато: Јун 13, 2020, 02:02:21 пре подне »
Из коментара који је оставио vojinnenad, о ранијем презимену Главоњића, Бошковић: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1285.msg21874#msg21874

Занимљиво, пренећу му овај податак.  :)

Била ми је велика част и задовољство да разговарам са Бошком а искрено се надам да ће бити прилике да га и уживо упознам. Иначе, рођени брат Бошка Вујачића је био сада већ покојни Никола Вујачић, аутор књиге "Требјешани". Вујачићи су потомци војводе Петра Гавриловића, синовца војводе Грдана, вође Херцеговачког устанка (1596-1597), дакле, репрезентативнијег Требјешанина за СНП тестирање нисмо могли да "уловимо".  :)

Он свакако јесте репрезентативан и скоро сигурно припада генетски профилисаном роду Никшића, међутим опет треба имати дозу опреза јер није урађен основни STR тест код њега. Имали смо раније више Булатовића који су сви поседовали прилично јако предање да потичу од Гојака, па су неки испали R1a, неки E-V13, итд. Ипак, прилично сам сигуран да то овде неће бити случај и да нам се смеши још један Y189944+.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #691 послато: Јун 13, 2020, 08:40:33 пре подне »
Он свакако јесте репрезентативан и скоро сигурно припада генетски профилисаном роду Никшића, међутим опет треба имати дозу опреза јер није урађен основни STR тест код њега. Имали смо раније више Булатовића који су сви поседовали прилично јако предање да потичу од Гојака, па су неки испали R1a, неки E-V13, итд. Ипак, прилично сам сигуран да то овде неће бити случај и да нам се смеши још један Y189944+.  ;)
Хоћеш да кажеш да су тестирања на СТР маркере релевантнија од тестирања на СНП-ове?  :D Мајсторе, имаћеш ускоро узорак једног изворног Требјешанина на YSEQ-у па изволи, "пљуни" 88 евра и тестирај му тамо тачно она 23 маркера па их упоређуј са вредностима осталих Никшића до миле воље, мене те глупости не интересују. А требао би мало да проанализираш дуже хаплотипове Никшића попут Синише па да видиш да ли има каквих других СТР образаца осим DYS490=13, карактеристичног једино за Никшиће, па да онда дискутујемо на ту тему. Годину дана овде читам како се на основу резултата на 23 маркера ништа не може прецизно тврдити, осим што се тестираној особи може утврдити грана којој припада (а некада ни то није могуће) и да се једино на основу дубинских тестова, одн. тестирања већег броја маркера од 23 као и на изоловане СНП мутације, које се добијају након BigY теста, може поуздано проценити блискост већег броја припадника унутар одређене гране, а ти сад овде окрећеш целу причу наопако.  :) Навео сам ти у једном од својих постова разлике између Чворовића, Бечановића и Бојовића, припадника једног братства Жупљана, навео сам ти пример једног Шћепановића и његове вредности, које се са Предраговим вредностима не слажу у 8 + једној двострукој (тај да се којим случајем зове Петар Петровић и да није из истог места као и Предраг Шћепановић, никада га не би уврстио у Никшиће), навео сам ти Булатовиће, Матијашевиће.., па мени је од свих најближи Булатовић из Требаљева са три разлике, чак ми је по броју разлика ближи од Бојовића (5), требао сам дакле у себи да кажем: "Ко јебе и BigY и СНП тестирања, ја сам од Булатовића, то је то!". Смешно.

Дакле, ствар је јасна, уколико Вујачић буде негативан на Y189944, то твоје предање о Требјешком пореклу можеш слободно "окачити" на офингер, где већ стоје стотине других предања у Србији, која су се путем генеалогије утврдиле као лажна и никакви СТР тестови те неће вратити међу Требјешане. У случају позитивног исхода, тај СНП ће носити статус Никшићког, док бих ја представљао неку бочну грану и идемо даље, ја сам и у таквом сценарију вољан да истерам профилизацију Никшића до краја, преко ових СНП тестирања. И требало би ти бити драго, што смо Дуле и ја остварили помак у овом истраживању и што ћемо ускоро имати 11-тог Никшића са узорком на YSEQ-у, а не да нас својим приватним жељама враћаш на "фабричка подешавања", само зато што сада постоји могућност да си Ровачког порекла.
« Последња измена: Јун 13, 2020, 08:42:14 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #692 послато: Јун 13, 2020, 09:49:47 пре подне »
Хоћеш да кажеш да су тестирања на СТР маркере релевантнија од тестирања на СНП-ове?  :D Мајсторе, имаћеш ускоро узорак једног изворног Требјешанина на YSEQ-у па изволи, "пљуни" 88 евра и тестирај му тамо тачно она 23 маркера па их упоређуј са вредностима осталих Никшића до миле воље, мене те глупости не интересују. А требао би мало да проанализираш дуже хаплотипове Никшића попут Синише па да видиш да ли има каквих других СТР образаца осим DYS490=13, карактеристичног једино за Никшиће, па да онда дискутујемо на ту тему. Годину дана овде читам како се на основу резултата на 23 маркера ништа не може прецизно тврдити, осим што се тестираној особи може утврдити грана којој припада (а некада ни то није могуће) и да се једино на основу дубинских тестова, одн. тестирања већег броја маркера од 23 као и на изоловане СНП мутације, које се добијају након BigY теста, може поуздано проценити блискост већег броја припадника унутар одређене гране, а ти сад овде окрећеш целу причу наопако.  :) Навео сам ти у једном од својих постова разлике између Чворовића, Бечановића и Бојовића, припадника једног братства Жупљана, навео сам ти пример једног Шћепановића и његове вредности, које се са Предраговим вредностима не слажу у 8 + једној двострукој (тај да се којим случајем зове Петар Петровић и да није из истог места као и Предраг Шћепановић, никада га не би уврстио у Никшиће), навео сам ти Булатовиће, Матијашевиће.., па мени је од свих најближи Булатовић из Требаљева са три разлике, чак ми је по броју разлика ближи од Бојовића (5), требао сам дакле у себи да кажем: "Ко јебе и BigY и СНП тестирања, ја сам од Булатовића, то је то!". Смешно.

Дакле, ствар је јасна, уколико Вујачић буде негативан на Y189944, то твоје предање о Требјешком пореклу можеш слободно "окачити" на офингер, где већ стоје стотине других предања у Србији, која су се путем генеалогије утврдиле као лажна и никакви СТР тестови те неће вратити међу Требјешане. У случају позитивног исхода, тај СНП ће носити статус Никшићког, док бих ја представљао неку бочну грану и идемо даље, ја сам и у таквом сценарију вољан да истерам профилизацију Никшића до краја, преко ових СНП тестирања. И требало би ти бити драго, што смо Дуле и ја остварили помак у овом истраживању и што ћемо ускоро имати 11-тог Никшића са узорком на YSEQ-у, а не да нас својим приватним жељама враћаш на "фабричка подешавања", само зато што сада постоји могућност да си Ровачког порекла.

Владимире, немој да се нервираш. Мислим да си погрешно схватио оно што је Никола написао. Уколико се не варам он је само хтио рећи да ако је Вујачић поручио Y189944 и ако се покаже да је негативан, ми на основу само тог једног негативног СНП резултата нећемо знати сигурно да је он дефинитивно Никшић. То је техничка ствар и мислим да је Николин коментар био у том смислу. Наравно да су мале шансе да није Никшић, али без СНП тестова на она три никшићка заједничка СНП-а или на бар један од та три,  то не можемо сто посто сигурно  тврдити, бар гледајући са те техничке стране.

Како год, без обзира на различите претпоставке твоје, Николине, мислим да нема разлога за свађу и нервирање. На крају ће ионако тестови да покажу право стање ствари. Свака ти част за труд око профилисања Никшића, то је значајан посао који остаје за будуће нараштаје. Сви сте, и ти и Душан и Никола дали свој допринос да се ствари око Никшића разјасне, немојте да кварите тај добар посао сад при крају бесмисленим препуцавањима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #693 послато: Јун 13, 2020, 01:35:00 поподне »
Хоћеш да кажеш да су тестирања на СТР маркере релевантнија од тестирања на СНП-ове?  :D Мајсторе, имаћеш ускоро узорак једног изворног Требјешанина на YSEQ-у па изволи, "пљуни" 88 евра и тестирај му тамо тачно она 23 маркера па их упоређуј са вредностима осталих Никшића до миле воље, мене те глупости не интересују. А требао би мало да проанализираш дуже хаплотипове Никшића попут Синише па да видиш да ли има каквих других СТР образаца осим DYS490=13, карактеристичног једино за Никшиће, па да онда дискутујемо на ту тему. Годину дана овде читам како се на основу резултата на 23 маркера ништа не може прецизно тврдити, осим што се тестираној особи може утврдити грана којој припада (а некада ни то није могуће) и да се једино на основу дубинских тестова, одн. тестирања већег броја маркера од 23 као и на изоловане СНП мутације, које се добијају након BigY теста, може поуздано проценити блискост већег броја припадника унутар одређене гране, а ти сад овде окрећеш целу причу наопако.  :) Навео сам ти у једном од својих постова разлике између Чворовића, Бечановића и Бојовића, припадника једног братства Жупљана, навео сам ти пример једног Шћепановића и његове вредности, које се са Предраговим вредностима не слажу у 8 + једној двострукој (тај да се којим случајем зове Петар Петровић и да није из истог места као и Предраг Шћепановић, никада га не би уврстио у Никшиће), навео сам ти Булатовиће, Матијашевиће.., па мени је од свих најближи Булатовић из Требаљева са три разлике, чак ми је по броју разлика ближи од Бојовића (5), требао сам дакле у себи да кажем: "Ко јебе и BigY и СНП тестирања, ја сам од Булатовића, то је то!". Смешно.

Дакле, ствар је јасна, уколико Вујачић буде негативан на Y189944, то твоје предање о Требјешком пореклу можеш слободно "окачити" на офингер, где већ стоје стотине других предања у Србији, која су се путем генеалогије утврдиле као лажна и никакви СТР тестови те неће вратити међу Требјешане. У случају позитивног исхода, тај СНП ће носити статус Никшићког, док бих ја представљао неку бочну грану и идемо даље, ја сам и у таквом сценарију вољан да истерам профилизацију Никшића до краја, преко ових СНП тестирања. И требало би ти бити драго, што смо Дуле и ја остварили помак у овом истраживању и што ћемо ускоро имати 11-тог Никшића са узорком на YSEQ-у, а не да нас својим приватним жељама враћаш на "фабричка подешавања", само зато што сада постоји могућност да си Ровачког порекла.

Као прво, коригуј речник, псовке нису дозвољене на овом форуму, а ни такав агресивни начин комуникације.

Као друго, немој писати када си нервозан с обзиром да ти промичу ствари, као што су вредности STR маркера, SNP-ови уписани у табелу и поента приче коју је драјвер одмах скапирао а ти ниси. Дакле, нико није говорио да ли јесу или нису STR маркери бољи филогенетски показатељ од SNP-a већ да чак и да Вујачић испадне негативан на Y189944, то аутоматски не значи да ја могу да окачим моје предање "на офингер", с обзиром да постоји могућност да он уопште није PH908 или Y52621>FT190799. Споменуо сам пример Булатовића из Мртвог Дубоког који је имао јасно предање да потиче од родоначелника Гојака, односно од његовог сина Булата, место порекла се налази у средишту Роваца али је човек испао R1a хаплогрупа. Када би се водили твојом методологијом, тестирали би га на Y189944, он би био негативан и онда би вероватно прича била да је он нека паралелна грана унутар рода Никшића.  ::) Вујачић највероватније припада роду Никшића али без теста на 23 маркера или барем на СНП FT190799 ми не можемо бити 100% сигурни ни да припада I2 хаплогрупи, у случају да буде негативан на Y189944. Опет хипотетички говорећи, ако би био FT190799+ а Y189944-, без STR маркера би остали ускраћени за сазнање коме је од тренутно тестираних најближи по њиховим вредностима, да ли теби или већини других тестираних Никшића. Ипак мислим да је излишно о свему овоме говорити с обзиром да већ имамо једног тестираног Требјешанина у оквиру Херцеговачког подухвата, који такође има врло јако предање а који по маркерима припада оној већини "модалних" Никшића које си ти ничим изазван прогласио искључивим Ровчанима-Гојаковићима. Немам ја никакав "проблем" са Гојаковићима као што ти очигледно имаш са више него извесном могућношћу да припадаш раније одвојеној грани у односу на главнину никшићког племена (мада ми није јасан тачан разлог тог незадовољства), него само не желим да се цела будућа прича око тога гради на стакленим ногама. Дакле, желим да знам тачан статус Y189944 - да ли он представља само Гојаковиће или све потомке, како сте га ви назвали, Никше II, да то буде потпуно проверена прича.

Такође, поводом приче "како би мени требало да буде драго што Дуле и ти гурате причу око Никшића", свака част и теби и њему на томе и ту није ништа спорно, али сам и ја био део тог "подухвата" на његовом самом почетку, када се захваљујући понајвише Синиши али и учешћу мог узорка код YSEQ-a дефинисала нова подграна испод PH908 на коју су позитивни сви Никшићи, а то је Y52621. Убудуће бих те замолио без пасивне или активне агресије у комуникацији и ирационалне нервозе око мање-више баналних ствари.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #694 послато: Јун 15, 2020, 08:24:49 пре подне »
Владимире, немој да се нервираш. Мислим да си погрешно схватио оно што је Никола написао. Уколико се не варам он је само хтио рећи да ако је Вујачић поручио Y189944 и ако се покаже да је негативан, ми на основу само тог једног негативног СНП резултата нећемо знати сигурно да је он дефинитивно Никшић. То је техничка ствар и мислим да је Николин коментар био у том смислу. Наравно да су мале шансе да није Никшић, али без СНП тестова на она три никшићка заједничка СНП-а или на бар један од та три,  то не можемо сто посто сигурно  тврдити, бар гледајући са те техничке стране.

Како год, без обзира на различите претпоставке твоје, Николине, мислим да нема разлога за свађу и нервирање. На крају ће ионако тестови да покажу право стање ствари. Свака ти част за труд око профилисања Никшића, то је значајан посао који остаје за будуће нараштаје. Сви сте, и ти и Душан и Никола дали свој допринос да се ствари око Никшића разјасне, немојте да кварите тај добар посао сад при крају бесмисленим препуцавањима.
Синиша, видимо да Никола у последње време овде често пише о маркерима, па с тога његову поруку нисам ни помислио да тумачим другачије од онога како је формулисао. Да је уместо:
Он свакако јесте репрезентативан и скоро сигурно припада генетски профилисаном роду Никшића, међутим опет треба имати дозу опреза јер није урађен основни STR тест код њега.
написао нешто недвосмислено а опет у једнако техничком (или баналном) смислу, попут дела твог коментара који сам болдовао, имао бих разумевања и не бих настављао даљу дискусију о маркерима. И немам ништа против Николе и његовог закључка да је битно упоређивати вредности на маркерима новотестираних са тзв. "модалним" хаплотиповима, нека слободно организује тест на 23 маркера (или на неки од маркера за који сумња да је филогенетски вредан) на Yseq-у било кога од Никшића, слободно нека да свој допринос у томе, можда и извуче неки образац који ће помоћи у разврставању и профилизацији рода. У томе не желим да учествујем али претпостављам, уколико би се у том правцу истраживања и истакао, да би му твоји савети и анализе биле од велике помоћи (пре свега анализе дужих хаплотипова којих Никола тренутно нема пуно).

Друго, мене маркери одавно не занимају, не само његови већ и других Никшића, породична предања - још мање, интересују ме искључиво СНП-ови, пре свих статус Y189944, а затим и остали, јер се једино на том пољу могу очекивати кључне информације. Са Душаном већ неко време планирам како да реализујемо даља тестирања, посебно оних Никшића које смо спонзорисали а који су испали позитивни на Y189944. У зависности од његових резултата на преостала три Кургашова СНП-а, наша је жеља да тестирамо и Шћепановића и Булатовића на неки њихов нови плус, не би ли се тако можда открио СНП једног Ровачког братства, једино не би волели да нам се деси сценарио да Дуле испадне негативан на сва три јер онда би посао у откривању СНП-а једног од братстава био отежан, но не и неизводљив (иначе, Y190799 је свакако био следећи СНП у плану за Вујачића, уколико буде минус на Y189944). А о маркерима више не желим да полемишем, не због свог темперамента (због којег моја форумска комуникација можда није најбоља  :) ), него из разлога већ објашњених.
« Последња измена: Јун 15, 2020, 08:29:49 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #695 послато: Јун 15, 2020, 09:39:31 пре подне »
Синиша, видимо да Никола у последње време овде често пише о маркерима, па с тога његову поруку нисам ни помислио да тумачим другачије од онога како је формулисао. Да је уместо: написао нешто недвосмислено а опет у једнако техничком (или баналном) смислу, попут дела твог коментара који сам болдовао, имао бих разумевања и не бих настављао даљу дискусију о маркерима. И немам ништа против Николе и његовог закључка да је битно упоређивати вредности на маркерима новотестираних са тзв. "модалним" хаплотиповима, нека слободно организује тест на 23 маркера (или на неки од маркера за који сумња да је филогенетски вредан) на Yseq-у било кога од Никшића, слободно нека да свој допринос у томе, можда и извуче неки образац који ће помоћи у разврставању и профилизацији рода. У томе не желим да учествујем али претпостављам, уколико би се у том правцу истраживања и истакао, да би му твоји савети и анализе биле од велике помоћи (пре свега анализе дужих хаплотипова којих Никола тренутно нема пуно).

Друго, мене маркери одавно не занимају, не само његови већ и других Никшића, породична предања - још мање, интересују ме искључиво СНП-ови, пре свих статус Y189944, а затим и остали, јер се једино на том пољу могу очекивати кључне информације. Са Душаном већ неко време планирам како да реализујемо даља тестирања, посебно оних Никшића које смо спонзорисали а који су испали позитивни на Y189944. У зависности од његових резултата на преостала три Кургашова СНП-а, наша је жеља да тестирамо и Шћепановића и Булатовића на неки њихов нови плус, не би ли се тако можда открио СНП једног Ровачког братства, једино не би волели да нам се деси сценарио да Дуле испадне негативан на сва три јер онда би посао у откривању СНП-а једног од братстава био отежан, но не и неизводљив (иначе, Y190799 је свакако био следећи СНП у плану за Вујачића, уколико буде минус на Y189944). А о маркерима више не желим да полемишем, не због свог темперамента (због којег моја форумска комуникација можда није најбоља  :) ), него из разлога већ објашњених.

Можеш ти да негираш значај STR вредности, али је индикативно да су до сад сви "модалнији" никшићки хаплотипови позитивни на Y189944, док твој који има неких специфичности - није. Дакле само у комбинацији STR+SNP се добија најбољи резултат. Понављам, већ имамо хаплотип једног Требјешанина из матице који има модалне вредности и који је вероватно исто Y189944+ али ок, свакако је пожељна СНП потврда од још неког Требјешанина осим мене.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #696 послато: Јун 15, 2020, 10:19:30 пре подне »
Са Душаном већ неко време планирам како да реализујемо даља тестирања, посебно оних Никшића које смо спонзорисали а који су испали позитивни на Y189944. У зависности од његових резултата на преостала три Кургашова СНП-а, наша је жеља да тестирамо и Шћепановића и Булатовића на неки њихов нови плус
Владо, ја ћу тестирати Шћепановића и Булатовића на још неки заједнички СНП са Кургашом (ако га буде), а твој "сектор" је Жупа :) (Бојовић, Чворовић)...а Вујачић нам је заједнички "сектор", због потврде статуса Y189944 који с тиче свих нас :) Како год да буде, волео бих да буде још неки плус, али и ако не буде, доста је и ово (ваљда су стигли прајмови за ова три, доста се чека...)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #697 послато: Јун 15, 2020, 10:40:59 поподне »
Стигао је резултат на Y189946:
Quick results summary:
Y189946 A-
Од Кургашових СНПова, остали су још Y189942 и Y189943

Ван мреже filiptodorovic87

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #698 послато: Јун 16, 2020, 03:12:36 поподне »
Cao svima, ja sam se juce testirao u DNK centru i cekam rezultate. Kad mi se javi Jovica javljam vam. Pozdrav

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #699 послато: Јун 16, 2020, 11:21:25 поподне »
Јавио ми се Матијашевић (Суторина, Херцег Нови), он ће ових дана поручити Y189944, можда већ сутра. Матијашевићи потичу од Никшиног сина Милутина, насељавали су пре одласка у Суторину доњи део Жупе Никшићке и село Драговољиће, у којем и данас има Матијашевића.