Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 318735 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #860 послато: Децембар 04, 2019, 10:33:47 пре подне »
Добре вијести, Узи. Зна ли се поријекло овог Машића Келсоа?

Хвала Драјвер. Незна тестирани одакле су Машићи. Само каже Србија. Покушавао сам мало истражити Машиће преко Фемили Срча али нисам нашао ништа опипљиво што би потврдило одакле су тачно ови Машићи дошли у Америку.

Незнам да ли има Машића у Херцеговини са славом Јовањдан?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #861 послато: Децембар 04, 2019, 10:51:19 пре подне »
Хвала Драјвер. Незна тестирани одакле су Машићи. Само каже Србија. Покушавао сам мало истражити Машиће преко Фемили Срча али нисам нашао ништа опипљиво што би потврдило одакле су тачно ови Машићи дошли у Америку.

Незнам да ли има Машића у Херцеговини са славом Јовањдан?

Да се не ради о личким Машићима? Они славе Никољдан, ако се добро сјећам, али код радеке је наведено и Јовањдан. Спомињу се у усорачкој групи. Мислим да их је било у Турјанском.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 228
  • G2a-L42
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #862 послато: Децембар 04, 2019, 11:20:04 пре подне »
Шта је са фочанским Машићима?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #863 послато: Децембар 04, 2019, 11:28:05 пре подне »
Да се не ради о личким Машићима? Они славе Никољдан, ако се добро сјећам, али код радеке је наведено и Јовањдан. Спомињу се у усорачкој групи. Мислим да их је било у Турјанском.

Незнам да ли сз лички Машићи једно са далматинским Машићима. Ови у Далмацији славе Јовањдан.

Шта је са фочанским Машићима?

Да ли славе Јовањдан?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #864 послато: Децембар 04, 2019, 11:51:54 пре подне »
Незнам да ли сз лички Машићи једно са далматинским Машићима. Ови у Далмацији славе Јовањдан.

Да ли славе Јовањдан?

Да ли тестирани слави Јовањдан?

Што се тиче Машића који славе Јовањдан, мислим да су ограничени на само неколико насеља: у Уздољу код Книна и могуће још у Церју код Грачаца ( не знам коју славу славе ови  у Церју).

Остали лички Машићи у усорачкој групи мислим да славе Никољдан,а прилично су бројни у Шкарама, Подуму и Турјанском.Претпостављам да су и Машићи у Јошанима од њих.

Машића нема на Банији и Кордуну.

У Славонији има Машића који славе Никољдан и Митровдан.

На подручју дабробосанске митрополије мало их има,  славе Часне Вериге (код Бања Луке), Ђурђевдан (Бугојно) и Никољдан (Сански Мост). Остаје само непокривено подручје Зворничко-тузланске епархије.

У Херцеговини их колико знам нема (не знам за Фочу и Калиновика који нису покривени), а рекао бих ни у Црној Гори.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #865 послато: Децембар 04, 2019, 11:55:24 пре подне »
Изгледа да су ови Машићи у Церју код Грачаца католици.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #866 послато: Децембар 04, 2019, 12:15:39 поподне »
Да ли тестирани слави Јовањдан?

Што се тиче Машића који славе Јовањдан, мислим да су ограничени на само неколико насеља: у Уздољу код Книна и могуће још у Церју код Грачаца ( не знам коју славу славе ови  у Церју).

Остали лички Машићи у усорачкој групи мислим да славе Никољдан,а прилично су бројни у Шкарама, Подуму и Турјанском.Претпостављам да су и Машићи у Јошанима од њих.

Машића нема на Банији и Кордуну.

У Славонији има Машића који славе Никољдан и Митровдан.

На подручју дабробосанске митрополије мало их има,  славе Часне Вериге (код Бања Луке), Ђурђевдан (Бугојно) и Никољдан (Сански Мост). Остаје само непокривено подручје Зворничко-тузланске епархије.

У Херцеговини их колико знам нема (не знам за Фочу и Калиновика који нису покривени), а рекао бих ни у Црној Гори.

Чекам тестираног да потврди славу.

Кандидовао сам Y89317 код YSeq па се надам да ће проћи контролу.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4196
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #867 послато: Децембар 04, 2019, 12:30:23 поподне »
Изгледа да су ови Машићи у Церју код Грачаца католици.
Да, Церје (уз Ловинац, Свети Рок и Ричице) представља католичку, буњевачку енклаву окружену српским селима.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #868 послато: Децембар 04, 2019, 12:41:24 поподне »
Срба Машића је било у Лици на северу и у Крбави. Стјепан Павичић их наводи као Усорчане у Оточцу, а помињу се и у Јошанима.

Да, то су ови које сам набројао у Јошанима, Шкарама, Подуму и Турјанском. Знам једног Машића у Турјанском и славе Никољдан. Није искључено да неко од ових слави и Јовањдан, иако би сви требали бити истог поријекла.

Генерално је проблем што за Лику, Банију и Кордун у литератури немамо као за остале области: презиме, слава и мјесто, па најчешће славу морамо претпостављати ан основу Радекиног списка, односно Шематизма.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #869 послато: Децембар 04, 2019, 01:09:44 поподне »
Да, то су ови које сам набројао у Јошанима, Шкарама, Подуму и Турјанском. Знам једног Машића у Турјанском и славе Никољдан. Није искључено да неко од ових слави и Јовањдан, иако би сви требали бити истог поријекла.

Генерално је проблем што за Лику, Банију и Кордун у литератури немамо као за остале области: презиме, слава и мјесто, па најчешће славу морамо претпостављати ан основу Радекиног списка, односно Шематизма.

Чини ми се да би требали Машићи N2 ипак славити Јовањдан, јер и Тешмановићи славе ту славу. Ако YSEQ пихвати СНП Y89317 онда би можда било добро тестирати на тај СНП 2 или 3 породице које су N2 и славе Јовањдан.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #870 послато: Децембар 04, 2019, 01:11:02 поподне »
Постоји тема на форуму где смо давних дана почели да правимо базу података за славе у Лици.
Можда да овог пута конкретизујемо ту причу.
Свако од нас нека да допринос, па да бар у неком догледном времену имамо значајан проценат покривен.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #871 послато: Децембар 04, 2019, 02:01:33 поподне »
Постоји тема на форуму где смо давних дана почели да правимо базу података за славе у Лици.
Можда да овог пута конкретизујемо ту причу.
Свако од нас нека да допринос, па да бар у неком догледном времену имамо значајан проценат покривен.

Која је то тема, можеш поставити линк?

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #872 послато: Децембар 04, 2019, 02:35:49 поподне »
На овој теми смо спонтано кренули о томе:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2539.0

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #873 послато: Децембар 05, 2019, 05:54:21 поподне »
Келсое (Машић) проследио БАМ фајл на YFull.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #874 послато: Децембар 05, 2019, 09:38:46 поподне »

Кандидовао сам Y89317 код YSeq па се надам да ће проћи контролу.


YSeq прихватио Y89317. Ево линк ако би се неко од тестираних N2 са славом Јовањдан хтео тестирати:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&products_id=108214

Ван мреже ВУК1974

  • Херцеговци
  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #875 послато: Децембар 08, 2019, 09:44:36 поподне »
Ако се добро сећам, Турчин припада балканској подграни FGC28435 чија старост сеже само до развијеног средњег века, тако да је јасно да потиче од неког нашег "исељеника". За Саудијца нисам сигуран, ако се добро сећам и он је врло близак нашој подграни тако да је могућа иста прича за њега као и за Турчина. Једино се Либанац ту не уклапа, али тешко је ту разлучити да ли је потомак средњовековних Европљана или је његова подграна ту још од бронзанодопског индо-иранског таласа.

Може ли бити да се он потурчио доласком Турака на наше просторе?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #876 послато: Децембар 08, 2019, 09:53:37 поподне »
Може ли бити да се он потурчио доласком Турака на наше просторе?

Његов предак је свакако примио ислам на Балкану, да ли одмах по доласку Турака или нешто касније, питање је. Постоји могућност и да је тестирани потомак неког јаничара, тј. српског детета одведеног у Цариград приликом "данка у крви".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сара

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #877 послато: Децембар 17, 2019, 08:54:20 поподне »
Здраво свима!
Читајући о хаплогрупама и распитујући се о сопственом пореклу, дошла сам до закључка да највероватније припадам Н-П1892 групи. Отац ми је Пивљанин. Презивамо се Туфегџић, а порекло је из Ковача, крај Плужина. Славимо Јовањдан. Свакако ми је у плану да се тестирам у будућности. До тада бих волела да ми препоручите неку литературу која ће мени, тоталном лаику, мало приближити ову тематику.
Хвала вам унапред и све похвале за тему и дискусију. :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #878 послато: Децембар 17, 2019, 09:06:21 поподне »
Здраво свима!
Читајући о хаплогрупама и распитујући се о сопственом пореклу, дошла сам до закључка да највероватније припадам Н-П1892 групи. Отац ми је Пивљанин. Презивамо се Туфегџић, а порекло је из Ковача, крај Плужина. Славимо Јовањдан. Свакако ми је у плану да се тестирам у будућности. До тада бих волела да ми препоручите неку литературу која ће мени, тоталном лаику, мало приближити ову тематику.
Хвала вам унапред и све похвале за тему и дискусију. :)

Поздрав Саро, само око тестирања - не можете се ви лично тестирати, али може ваш отац или брат, јер је у питању испитивање Y хромозома, који могу тестирати само мушкарци.  :) Што се тиче литературе о Пиви, за почетак можете прочитати студије Обрена Благојевића и Светозара Томића о тој области (и једној и другој је наслов "Пива").
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #879 послато: Децембар 17, 2019, 09:43:42 поподне »
Здраво свима!
Читајући о хаплогрупама и распитујући се о сопственом пореклу, дошла сам до закључка да највероватније припадам Н-П1892 групи. Отац ми је Пивљанин. Презивамо се Туфегџић, а порекло је из Ковача, крај Плужина. Славимо Јовањдан. Свакако ми је у плану да се тестирам у будућности. До тада бих волела да ми препоручите неку литературу која ће мени, тоталном лаику, мало приближити ову тематику.
Хвала вам унапред и све похвале за тему и дискусију. :)

Здраво Саро,

Добродошли на форум и тему Српски N-P189.2, предлог за литературу НиколеВука "студије Обрена Благојевића и Светозара Томића о тој области (и једној и другој је наслов "Пива")" прилагођене су за претраживање текста овдје на нашем порталу ДСР Порекло:
Светозар Томић (https://www.poreklo.rs/2012/05/29/poreklo-prezimena-pivljani/)
Обрен Благојевић (https://www.poreklo.rs/2015/10/18/poreklo-sadasnjih-pivskih-porodica/)

Такође бих Вам препоручио одличне ауторске текстове Ивана Вукићевића:
Родови словенског и германског порекла у Црној Гори (https://www.poreklo.rs/2017/11/19/rodovi-slovenskog-i-germanskog-porekla-u-crnoj-gori/)
Генетска слика Црне Горе (https://www.poreklo.rs/2017/11/19/genetska-slika-crne-gore/)

Покушајте искористити новогодишњи попуст на ДНК тестирање генетичког прапорекла до 20. децембра и заинтересовати на вријеме неког од Ваших Туфегџића да се пријави.  :)

(https://www.poreklo.rs/2019/12/06/veliki-novogodisnji-popust-na-dnk-testiranje-pozurite-prijavite-se/)