Аутор Тема: Бубањe I2-PH908  (Прочитано 94364 пута)

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #240 послато: Октобар 15, 2017, 10:32:17 поподне »
Право сваког човјека је да буде оно шта хоће и да креира себи будућност какву он хоће. Међутим, није тако са прошлошћу, она је таква каква јесте и ми ту не можемо ништа. Та прошлост и није толико важна, мада је занимљиво проучити. Какав је неки човјек данас зависи и од његових гена, по очевој и по мајчиној линији, али и од климатских услова у којим живи и јако пуно од социјалне средине. Ми се овдје на форуму можемо забављати са хаплогрупама и маркерима али они дају само, још увијек несигурне, податаке о миграцијама становништва и ништа друго. На основу хаплогрупа не можемо судити о психофизичким особинама наших предака због митохондријских гена, нити о њиховим етносима јер је прелазака из једног у етноса у други увијек било и увијек ће бити, то је незаустављив процес. Из тих разлога рано је хаплогрупе узимати као аргумент у оно што ће бити штампано, за мјесец дана све може бити другачије. Из тих разлога своје генетско поријекло се не мора прилагођавати политичким ставовима јер нас ти маркери и хаплогрупе не обавезују на то. Сви ми можемо бити шта год желимо без обзира на генетско поријекло. Сви познати етноси и народи су резултат вишемиленијског прожимања разних раса, етноса и култура и припадност некој од тих група није условљена генетиком, дакле, припадност неком народу одређена је језиком, културом, религијом, политичким ставовима, интересима...  а не генетиком. Из тих разлога није потребно наше генетско поријекло прилагођавати дневној политици јер политика се мијења а гени не. С обзиром да живимо на подручју гдје су се сусретале многе културе и етноси и да су ти сусрети, врло често, били крвави, природно је да нека наша "сјећања" утичу на начин како доживљавамо нацију и припадност њој, али не и у толикој мјери у којој се то код нас дешава. Балкан је одавно мултиетичан и мултикултуралан а посебно је то била Средњовјековна Србија. С обзиром да се Отоманском царству могло стати украј само зближавањем етноса унутар њега и заједничкој борби дошло је до прожимања етноса који су постојали у предосманском периоду. Из тих разлога су измишљана рођаштва која уопште нису постојала а када се то није могло приступало се кумству и побратимству. Сада када смо пуно слободнији и писменији у дилеми смо дали да прихватимо мит или реалност која се некима, врло неоправдано, не свиђа. Бити "мјешанац" унутар неколико подраса је добра а не лоша. Таква, тврдоглава приврженост миту нас чини врло трусним подручјем због нетрпељивости међу људима која јако утиче на њихове ставове у животу и комуникацији. Та жеља да се неком припадало од давнина је у најмању руку чудна, поготову што се генетика сваког народа непрестано мијења и не постоји једноставан образац по комеби се одредила та припадност. Све то доводи једне врло чудне ситуације гдје два рођена брата нису једне нације јер различито схватају своје етничко поријекло. Писањем да се децидно припада једом а другом не неће нашкодити другима, него баш онима којима је штиво намијењено. Мислим да је вријеме да се више пише о оном што је заједничко, ради млађих, радио менталне хигијене. Свијет нас позаје по томе што превише значаја дајемо нечему чим се људи на другим поднебљима забављају. Срдачан поздрав !

Mоји прилози су и написани да освијетле оно што је заједничко нама Бубањама.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #241 послато: Новембар 13, 2017, 01:59:08 поподне »
Бубање - родослов (преглед по трбусима)

https://drive.google.com/file/d/1KeOwKqvPgnmMwfL2QRiXm5FxbwBfpIgj/view

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #242 послато: Новембар 13, 2017, 03:44:58 поподне »
Бубање - родослов (преглед по трбусима)

https://drive.google.com/file/d/1KeOwKqvPgnmMwfL2QRiXm5FxbwBfpIgj/view
Свака част. Све похвале.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #243 послато: Јануар 18, 2018, 12:14:36 поподне »
Хвала Маргита.

Малопре нађох један извор који спомиње дубровачке Bubagne као грбоносце, реч је о књизи Зденке Јанековић Румер под називом Оквир слободе : Дубровачка властела између средњовјековља и хуманизма, коју је издала Хрватска академија знаности и умјетности 1999. године.

Poštovani g. Bubanja,

nisam najbolja adresa za pitanja genealogije i heraldike - tu je dr. Vekarić prvi autoritet što se tiče Dubrovnika. Ako je njemu nepoznat grb Bubagna, znači da nije poznat.

U knjizi Okvir slobode nisam napisala da su Bubagne (Bube) imali grb nego da se spominju među vlasnicima reprezentativnih grobnica u dominikanskoj i franjevačkoj crkvi u Dubrovniku. Na takvim grobovima su se nalazili kipovi, reljefi i razno znamenje, ne nužno grbovi. O tome postoje samo oskudni arhivski podaci - u Testamenta notariae i Diversa cancellariae. U dominikanskoj crkvi i klaustru još ima sačuvanih starih grobova, no ne znam bi li se među njima mogao identificirati i grob obitelji Bubagna.

Nažalost, nisam Vam baš pomogla u Vašem istraživanju. Ako u arhivskoj građi naiđem na neki podatak o obitelji Bubagna javit ću Vam to.

Srdačan pozdrav,

Zdenka Janeković Roemer

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #244 послато: Јануар 19, 2018, 12:47:42 пре подне »
Poštovani g. Bubanja,

nisam najbolja adresa za pitanja genealogije i heraldike - tu je dr. Vekarić prvi autoritet što se tiče Dubrovnika. Ako je njemu nepoznat grb Bubagna, znači da nije poznat.

U knjizi Okvir slobode nisam napisala da su Bubagne (Bube) imali grb nego da se spominju među vlasnicima reprezentativnih grobnica u dominikanskoj i franjevačkoj crkvi u Dubrovniku. Na takvim grobovima su se nalazili kipovi, reljefi i razno znamenje, ne nužno grbovi. O tome postoje samo oskudni arhivski podaci - u Testamenta notariae i Diversa cancellariae. U dominikanskoj crkvi i klaustru još ima sačuvanih starih grobova, no ne znam bi li se među njima mogao identificirati i grob obitelji Bubagna.

Nažalost, nisam Vam baš pomogla u Vašem istraživanju. Ako u arhivskoj građi naiđem na neki podatak o obitelji Bubagna javit ću Vam to.

Srdačan pozdrav,

Zdenka Janeković Roemer

Нешто смо онда очигледно погрешно ишчитали. Хвала Ранко што си ово испитао код гђе. Јанековић Роемер. ;)



Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #245 послато: Јануар 19, 2018, 12:44:23 поподне »
Ово је можда вредно пажње, јер се први пут (1312/13 године) помиње (у фусноти) катун Бубања: Dragatinus Stanisclavich de Catono Bubane, Millaticus nepos de Bubagna, и већ знани Laurentio de Bubagna. Питање је, где му је локација?



На сјеверном ободу Поповог поља, у селу Дубљани, постоји топоним Бубање.
Дубровчани су у Поповом пољу закупљивали винограде, и за то су властели, до XV вијека, плаћали могориш.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #246 послато: Јануар 20, 2018, 06:23:32 поподне »
Ово је можда вредно пажње, јер се први пут (1312/13 године) помиње (у фусноти) катун Бубања: Dragatinus Stanisclavich de Catono Bubane, Millaticus nepos de Bubagna, и већ знани Laurentio de Bubagna. Питање је, где му је локација?



Poštovani g. Bubanja,

ta bilješka se odnosi na dužnike za plaćanje aptaga, tj. izvršnih isprava o novčanoj tražbini iz 1312. i 1313. godine. Ovaj Milatko, nećak Bubanje, ne bih rekla da pripada vlasteoskoj obitelji Bubanja, sudeći po imenu; Dragatin Stanislavić iz katuna Bubane također. O vlaškom katunu Bubane ne znam odakle mu ime, ali mislim da nema veze s dubrovačkim Bubagnama. Dalje stoji da popovski knez Mažibrad, Radoslav Kraninović, Priboje Mildražić... moraju platiti Lovri de Bubagna 21 perper. O tom Bubagni ćete naći podatke kod dr. Vekarića (Ronçino-Bubagna).

Srdačno,

Zdenka Janeković Roemer


Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #247 послато: Јануар 24, 2018, 09:53:53 пре подне »
Poštovani g. Bubanja,

ta bilješka se odnosi na dužnike za plaćanje aptaga, tj. izvršnih isprava o novčanoj tražbini iz 1312. i 1313. godine. Ovaj Milatko, nećak Bubanje, ne bih rekla da pripada vlasteoskoj obitelji Bubanja, sudeći po imenu; Dragatin Stanislavić iz katuna Bubane također. O vlaškom katunu Bubane ne znam odakle mu ime, ali mislim da nema veze s dubrovačkim Bubagnama. Dalje stoji da popovski knez Mažibrad, Radoslav Kraninović, Priboje Mildražić... moraju platiti Lovri de Bubagna 21 perper. O tom Bubagni ćete naći podatke kod dr. Vekarića (Ronçino-Bubagna).

Srdačno,

Zdenka Janeković Roemer

Poštovani gospodine Bubanja,

Moje mišljenje o tome je sljedeće:

1)   Milatko ne mora biti Bubagna – on je nepos od Bubanje – dakle nećak (vjerojatnije) ili unuk. To može biti sin od sestre ili unuk tj, sin od bračne ili izvanbračne kćeri.
2)   Budući da je u dubrovačkom vlasteoskom rodu utvrđen rodočelnik – Bubanja Roncino – po kojem je onda nastalo prezime Bubanja (Bubagna) - njihovo izvorno prezime je Roncino a ne Bubagna. Dakle, ne bi to trebalo povezivati s katunom Bubanja.

Da se kojim slučajem Vaš predak zvao Radoslav, a ne Bubagna – Vi vjerojatno ne biste ni dolazili u ovakve dvojbe niti biste povezivali te rodove bez obzira na identično prezime koje bi tada nastalo Radoslavić ili Radosavić ili Radosaljić. Pomutnju stvara činjenica da je riječ o imenu koje nije često i koje se do današnjih dana kao osobno ime izgubilo. No, to ne treba zavarati. Ime Bubanja u 14. stoljeću očito postoji, ono nije često kao Radosav, Bratoslav i sl, ali postoji. I javlja se na više mjesta, a da genealoške povezanosti nema.

Srdačno,
Nenad Vekarić

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #248 послато: Јануар 24, 2018, 10:48:29 поподне »
Poštovani gospodine Bubanja,

Moje mišljenje o tome je sljedeće:

1)   Milatko ne mora biti Bubagna – on je nepos od Bubanje – dakle nećak (vjerojatnije) ili unuk. To može biti sin od sestre ili unuk tj, sin od bračne ili izvanbračne kćeri.
2)   Budući da je u dubrovačkom vlasteoskom rodu utvrđen rodočelnik – Bubanja Roncino – po kojem je onda nastalo prezime Bubanja (Bubagna) - njihovo izvorno prezime je Roncino a ne Bubagna. Dakle, ne bi to trebalo povezivati s katunom Bubanja.

Da se kojim slučajem Vaš predak zvao Radoslav, a ne Bubagna – Vi vjerojatno ne biste ni dolazili u ovakve dvojbe niti biste povezivali te rodove bez obzira na identično prezime koje bi tada nastalo Radoslavić ili Radosavić ili Radosaljić. Pomutnju stvara činjenica da je riječ o imenu koje nije često i koje se do današnjih dana kao osobno ime izgubilo. No, to ne treba zavarati. Ime Bubanja u 14. stoljeću očito postoji, ono nije često kao Radosav, Bratoslav i sl, ali postoji. I javlja se na više mjesta, a da genealoške povezanosti nema.

Srdačno,
Nenad Vekarić

Е мој Ранко,
посо историчара није да откривају истину него да "истину" прилагођавају интересима државе која их плаћа. Још прије десетак година сам контактирао Векарића о мојем презимену о којем он пише на двије стране у КОНАВОСКИМ РОДОВИМА. Постоје живи људи у Конавлима са истим презименом али то за њега ништа не значи, између редова се могло прочитати "откуд теби храбрости да се проналазиш у конавоским и дубровачким родовима". У заддњој преписци га је јако занимало моје мишљење! И Конавлима и Дубровнику има на десетине родова који су дошли из Горњег Полимља, све се може наћи у "Конавоским родовима", Капетанић/Векарић.
Него, уради ли Ти онај СНП тест да ми прво пручимо комшилук ;)
Поздрав !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #249 послато: Јануар 24, 2018, 11:03:59 поподне »
Е мој Ранко,
посо историчара није да откривају истину него да "истину" прилагођавају интересима државе која их плаћа. Још прије десетак година сам контактирао Векарића о мојем презимену о којем он пише на двије стране у КОНАВОСКИМ РОДОВИМА. Постоје живи људи у Конавлима са истим презименом али то за њега ништа не значи, између редова се могло прочитати "откуд теби храбрости да се проналазиш у конавоским и дубровачким родовима". У заддњој преписци га је јако занимало моје мишљење! И Конавлима и Дубровнику има на десетине родова који су дошли из Горњег Полимља, све се може наћи у "Конавоским родовима", Капетанић/Векарић.
Него, уради ли Ти онај СНП тест да ми прво пручимо комшилук ;)
Поздрав !

О Векарићу моје искуство је врло позитивно. Што се тиче СНП тестирања мислим да нећу радити тај тест јер у суштини не бих много добио.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #250 послато: Јануар 24, 2018, 11:21:20 поподне »
О Векарићу моје искуство је врло позитивно. Што се тиче СНП тестирања мислим да нећу радити тај тест јер у суштини не бих много добио.

У СНП тесту је истина а не код Векарића пријатељу!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #251 послато: Јануар 24, 2018, 11:37:17 поподне »
У СНП тесту је истина а не код Векарића пријатељу!

Истина је тамо негде... ;)

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #252 послато: Јануар 24, 2018, 11:38:41 поподне »
У СНП тесту је истина а не код Векарића пријатељу!

Таипе, мени је довољно да знам неке основне ствари о хаплогрупи којој припадам. Е сад ако некога од Бубања интересује да даље истражује, то би било интересантно и мени да читам. Можда ће то бити инигрантно да се тестира још неколико и Бубања и Шаботића и Ралевића с обзиром на то предање које имамо. Али се нико не јавља, а право да ти кажем не желим никога ни да наговарам да то ради. Ако неко жели нешто да сазна, он ће се потрудити да то и уради, као што смо и нас двојица а и многи који су до сада тестирани. Ево да видимо шта ће Небојша Драшковић да уради што се тиче Црне Горе. Он већ има око 370 тестираних. То је значајна цифра.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #253 послато: Јануар 24, 2018, 11:52:22 поподне »
Таипе, мени је довољно да знам неке основне ствари о хаплогрупи којој припадам. Е сад ако некога од Бубања интересује да даље истражује, то би било интересантно и мени да читам. Можда ће то бити инигрантно да се тестира још неколико и Бубања и Шаботића и Ралевића с обзиром на то предање које имамо. Али се нико не јавља, а право да ти кажем не желим никога ни да наговарам да то ради. Ако неко жели нешто да сазна, он ће се потрудити да то и уради, као што смо и нас двојица а и многи који су до сада тестирани. Ево да видимо шта ће Небојша Драшковић да уради што се тиче Црне Горе. Он већ има око 370 тестираних. То је значајна цифра.

Јесте, важно је да се тестира још људи а не само ми. Надајмо се да ће бити још знатижељних. Јави ми када буде Небојша Драшковић објавио резултате својег истраживања.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #254 послато: Јануар 25, 2018, 01:35:27 поподне »
Подстакнут писањем Маргите, консултација са др Векарићем и пажљивим исчитавањем моје монографије, направио сам једну мању измјену:

''У областима племенског живота кад неко братство врло јако прирасте, онда оно, ширећи се, наметне име села или своје властито име цијелом предјелу.  Бубање презиме нијесу добили по називу предјела, већ је село добило назив по братству. Бубање презиме нијесу добили ни по бубњу, већ по претку из XIII вијека, који је носио ријетко име БУБАЊА. Име Бубања данас не постоји, али се у XIII вијеку јавља на неколико станишта. Досељеници који су се презивали као и мјесто становања увијек су изазивали подозрење других васојевићких братстава.''

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #255 послато: Јануар 25, 2018, 02:46:18 поподне »
.......Бубање презиме нијесу добили ни по бубњу, већ по претку из XIII вијека, који је носио ријетко име БУБАЊА. Име Бубања данас не постоји, али се у XIII вијеку јавља на неколико станишта.

Гдје се то још хавља име Бубања?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #256 послато: Јануар 25, 2018, 04:24:15 поподне »
Гдје се то још хавља име Бубања?

У Дубровнику, Ливну и Херцеговини...

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #257 послато: Јануар 27, 2018, 07:04:33 пре подне »
Тамо где се помиње ''Бубане'' оставља недоумицу да ли су у питању Бобани или Бубање, мада сам склон пре да поверујем да је ипак у питању ово друго, а у случају где се помиње ''Бубагне'' мислим да нема недоумице да су у питању Бубање. Барем мени то тако изгледа, мада не искључујем ни могућност везе између назива Бобани и Бубање.

Есад Куртовић, Власи Бобани, Сарајево, 2012. стр. 23

Najstarija poznata informacija koja se može jasnije povezati sa vlasima Bobanima je iz augusta 1393. godine. Radi se o ugovoru kojim Dobrilo Raditić od Bobana(Dobril Raditich Obobana) prodaje kobilu Tvrtku Bursiću za 18 perpera. Informacija je premijerna, najstarija poznata u vezi sa Bobanima i time dovoljna za konstataciju da su vlasi Bobani poznati krajem XIV stoljeća.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #258 послато: Јануар 27, 2018, 10:28:08 пре подне »
Есад Куртовић, Власи Бобани, Сарајево, 2012. стр. 23

Najstarija poznata informacija koja se može jasnije povezati sa vlasima Bobanima je iz augusta 1393. godine. Radi se o ugovoru kojim Dobrilo Raditić od Bobana(Dobril Raditich Obobana) prodaje kobilu Tvrtku Bursiću za 18 perpera. Informacija je premijerna, najstarija poznata u vezi sa Bobanima i time dovoljna za konstataciju da su vlasi Bobani poznati krajem XIV stoljeća.

Заборавих да напишем да се катун Бубања помиње 1313. год.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бубањe I2-PH908
« Одговор #259 послато: Јануар 27, 2018, 11:51:38 пре подне »
Заборавих да напишем да се катун Бубања помиње 1313. год.

Нешто нисам сигуран да Бубање из Полимља имају ишта заједничког са Бобанима из Херцеговине. Јели убициран овај катун Бубање? Ако јесте шаљи нам гоогле линк најближег мјеста до њега.
Evropa je jedna velika porodica.