Аутор Тема: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам  (Прочитано 28831 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #40 послато: Август 20, 2017, 03:57:53 пре подне »
Изгину нам скоро сав R1a у одбрани Троје и у Александровим фалангама.  ;D

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #41 послато: Август 20, 2017, 08:34:43 пре подне »
Коначно пронађох одговор зашто имамо мало R1a за један словенски народ, обратите пажњу 9:19-11:30 https://youtu.be/YMb1LcAEwiQ?t=9m19s
Само нек се зна ;).

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #42 послато: Јануар 18, 2018, 09:21:54 поподне »
Мислим да ова шема дефинитивно припада теми "хаплогрупизам и хаплосупрематизам". ::)
 
« Последња измена: Јануар 18, 2018, 09:25:47 поподне Sergio »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #43 послато: Јануар 19, 2018, 12:06:17 пре подне »
Абориџини се раширили по хаплогрупама, као да владају светом :)


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #44 послато: Јануар 19, 2018, 12:09:22 пре подне »
Сергио, мислим да ће ови наши E-V13 да те линчују на форуму.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #45 послато: Јануар 19, 2018, 12:12:12 пре подне »
Сергио, мислим да ће ови наши E-V13 да те линчују на форуму.

То је још донекле и добро каквих све стереотипа има о хаплогрупи E1b.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #46 послато: Јануар 19, 2018, 12:22:07 пре подне »
 Nemoj da se jedite, pa pronađite kakvisu sada haplotipovi kod Nemaca...  ;) ;) ;)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #47 послато: Јануар 19, 2018, 12:25:37 пре подне »
То је још донекле и добро каквих све стереотипа има о хаплогрупи E1b.

Прича се по хрватским форумима да имамо црначки уплив. Пошто Е1б хаплогрупу не могу више везати за Турке, онда није проблем ни да нас повежу с афричким црнцима, само да нас вербално боцкају.  ;D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #48 послато: Јануар 19, 2018, 12:33:04 пре подне »
Прича се по хрватским форумима да имамо црначки уплив. Пошто Е1б хаплогрупу не могу више везати за Турке, онда није проблем ни да нас повежу с афричким црнцима, само да нас вербално боцкају.  ;D

У том случају Хрвати који то говоре морају да се помире са чињеницом да и они имају 10% те наводно црначке хаплогрупе.  :)

Интересантно је да народи у Африци који имају висок проценат E хаплогрупе су или кавказоиди (Бербери), или имају значајан кавказоидни уплив (народи источне Африке), док су нпр. афрички Црнци из Чада и Камеруна који су 90% R1b сто постотни Негроиди.
« Последња измена: Јануар 19, 2018, 12:38:28 пре подне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #49 послато: Јануар 19, 2018, 12:56:33 пре подне »
Где да сврстамо европске N2, беле "Монголиде"?  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #50 послато: Јануар 19, 2018, 01:10:19 пре подне »
Где да сврстамо европске N2, беле "Монголиде"?  ;)

И они муслимани из Пријепоља испадоше Абориџини :)

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #51 послато: Април 25, 2018, 12:15:00 поподне »
Pozdrav svima od novog člana :-)
zanima me da li je do sada ustanovljeno da li u Crnoj Gori postoji haplogrupa koja nije povezana sa srpskim porijeklom ili srpskim haplogrupama ?
Pitam iz razloga što sam naišao na literaturu koja haplogrupu I2 i njene podgrupe definiše kao izvorno hercegovačko-crnogorske tj. starosjedelačke a , opet , ovdje na forumu vidim da ste svi manje-više saglasni da je to srpska HG kao i ostale koje obitavaju na balkanskim prostorima bez obzira odakle vuku korijene .
Iz ovoga se postavlja i drugo pitanje : da li je realno da u okviru bilo kog naroda/nacije postoje tri ili četiri haplogrupe jer kako vidim svi od Epira i Pinda pa gore do Tirola se guraju u srpski korpus !?!?!
Ne postavljam ovo pitanje ni pretenciozno ni tendeciozno ali mislim da bi trebalo napraviti neku distinkciju između svih ovih haplogrupa . Ako se već prića o genima koji su daleko stariji od bilo koje vjere/religije a da ne pričano o narodima i nacijama onda ne vidim realnost u ovakvom generalisanju .
Istu stvar sam primijetio i na sličnim forumima sa hrvatskom profilacijom sa čime se nikako ne slažem kao što se ne bi složio sa potenciranjem i favorizovanjem bilo kojeg nacionalnog korpusa .
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

Ван мреже ogixxl

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 84
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #52 послато: Април 25, 2018, 02:17:08 поподне »
Питање халогрупа и генетике нема никакве везе са припадношћу неком етносу. Припадност етносу је искључиво везано за појединачни осећај појединца, који припада или не припада неком културном обрасцу и заједници.

По мом мишљењу твоја констатација и тврдња је потпуно неоправдана. Ако се у макар једном човеку нађе једна другачија халогрупа а он сматра да припада српском етничком корпусу онда је и та халогрупа део српског наслеђа. Ово важи и за било који други народ.

Другачија халогрупа никог не чини да буде мање или више Србин или Хрват, од оног што он сам осећа и како жели...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #53 послато: Април 25, 2018, 03:09:26 поподне »
Pozdrav svima od novog člana :-)
zanima me da li je do sada ustanovljeno da li u Crnoj Gori postoji haplogrupa koja nije povezana sa srpskim porijeklom ili srpskim haplogrupama ?
Pitam iz razloga što sam naišao na literaturu koja haplogrupu I2 i njene podgrupe definiše kao izvorno hercegovačko-crnogorske tj. starosjedelačke a , opet , ovdje na forumu vidim da ste svi manje-više saglasni da je to srpska HG kao i ostale koje obitavaju na balkanskim prostorima bez obzira odakle vuku korijene .
Iz ovoga se postavlja i drugo pitanje : da li je realno da u okviru bilo kog naroda/nacije postoje tri ili četiri haplogrupe jer kako vidim svi od Epira i Pinda pa gore do Tirola se guraju u srpski korpus !?!?!
Ne postavljam ovo pitanje ni pretenciozno ni tendeciozno ali mislim da bi trebalo napraviti neku distinkciju između svih ovih haplogrupa . Ako se već prića o genima koji su daleko stariji od bilo koje vjere/religije a da ne pričano o narodima i nacijama onda ne vidim realnost u ovakvom generalisanju .
Istu stvar sam primijetio i na sličnim forumima sa hrvatskom profilacijom sa čime se nikako ne slažem kao što se ne bi složio sa potenciranjem i favorizovanjem bilo kojeg nacionalnog korpusa .

Здраво Варгас и добродошао. Не знам где си на форуму нашао тврдњу да је I2 (вероватно мислиш на I2-CTS10228) српска? То сигурно није став већине чланова Порекла. Оно што већина овде заступа је да је поменута хаплогрупа словенска, те да је дошла на Балкан у сеоби Словена. Аутохтонистичке теорије да су носиоци ове хаплогрупе били припадници некакве староседелачке, "илирске" популације, су научно превазиђене и немају никаквог основа. Иако је због утврђене велике процентуалне заступљености ове хаплогрупе на Балкану, у време када су отпочињала Y-DNK истраживања, деловало да би заиста могло бити речи о староседелачкој популацији, данас је свима који хоће да сагледају чињенице јасно да то није тачно. Али и даље има људи који ваде податке из "праисторије" генетичке генеалогије и машу са њима као са некаквим аргументима у прилог аутохтонистичких теза.
Оно што јесте чињеница је да је поменута хаплогрупа најзаступљенија хаплогрупа код српског народа, али исто тако је најзаступњенија и код хрватског и бошњачког, па је нико не може назвати "својом". Мислим да већина људи овде и не размишља тако. Ствари стоје управо онако како је то описао ogixxl.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #54 послато: Април 25, 2018, 08:23:50 поподне »
ogixxl је потпуно у праву.

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #55 послато: Април 26, 2018, 03:23:32 пре подне »
Evo citiram :
"Када су се појавили први подаци за I2a DS, био сам скептичан у вези њеног порекла. Најпре су изашли резултати да је у западној Херцеговини 70%, а онда су се и у нашем днк пројекту почели појављивати Хрвати и муслимани I2a DS, итд.
Све је указивало на то да се ова хаплогрупа заправо шири из Херцеговине/Далмације и то нешто касније.
Међутим, сада видимо да је ова хаплогрупа присутна код Срба у Полимљу, рашкој области, на Косову итд, па се може сматрати основном ХГ Срба.
Причали смо већ о томе да Срби не долазе само као I2a DS. Било је ту свакако R1a (M458 +?) и ко зна још чега."

Mislio sam na ovo a glasove ZA i PROTIV nisam brojao . Ali nije tocuopšte ni problem ni poenta priče .

U onom prvom postu sva moja pitanja su bila više retorička i , preciznije rečeno , 7izraz moje rezigniranosti . Opet , svako ima pravo da osjeća i piše po svom nahođenju .
Poslije milijardu godina lutanja možda smo na pragu otkrića kako napokon dokazati "ko je kome ko i što" i sada mi ponovo adaptiramo HG narodima/nacijama koji su nastale nekih 150.000 godina kasnije .
I čitajući stranu literaturu nisam naišao na ovakav način tretiranja haplogrupa koje se pokušavaju podrediti narodima umjesto da to ide obrnuto .
Ali da bi bio jasniji pokušaću parafrazirati jedan skorašnji tekst .
Narodi su nastajali i nastaju kao mješavina/kombinacija više haplogrupa, ali se haplogrupe, same po sebi, ne miješaju, nego razvijaju zasebno, linijski . Zato se jedna haplogrupa ne može dovoditi u vezu sa više etno-rasnih grupa. Ako je haplogrupa, recimo, slovenska, onda je i svaka njena podgrupa ili grana uvijek slovenska i nikakve veze nema to što je neka od njih (dijelom, ili u cjelosti) učestvovala u etnogenezi ovog ili onog germanskog ili romanskog naroda.
Sasvim drugi problem je to što, ponekad, nemamo jedno, ili zajedniĉko odgovarajuće istorijsko ime za sve muškarce koji nasljeđuju istu haplogrupu. Najbolji primjer su nosioci haplogrupe J2a (to jest, “J2a Jevreji, Grci, Libanci, Jermeni, Sirijci...”) koje su vrijeme, religije i istorijski događaji toliko podijelili i udaljili da su ubijeđeni da pripadaju potpuno različitim etno-rasnim grupama. Ali, sada se zna da to nije tačno i čuvena rečenica iz sjajnog filma MEDITERRANEO ( koji sam gledao 50 puta ) koja spaja Grke, Turke i Italijane frazom: “una faccia, una razza” su i naučno potvrđene – svi “J2a/b ljudi” su rođaci po ćaćinoj liniji.
Dakle, ako pripadnici “razliĉitih etničkih grupa” imaju istu haplogrupu, onda se ne radi o istinski različitim etničkim
grupama nego o jednoj, ili istoj “genetskoj”/etno rasnoj grupi zastupljenoj u nekoliko (razliĉitih) naroda.
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #56 послато: Април 26, 2018, 03:52:32 пре подне »
Evo citiram :
"Када су се појавили први подаци за I2a DS, био сам скептичан у вези њеног порекла. Најпре су изашли резултати да је у западној Херцеговини 70%, а онда су се и у нашем днк пројекту почели појављивати Хрвати и муслимани I2a DS, итд.
Све је указивало на то да се ова хаплогрупа заправо шири из Херцеговине/Далмације и то нешто касније.
Међутим, сада видимо да је ова хаплогрупа присутна код Срба у Полимљу, рашкој области, на Косову итд, па се може сматрати основном ХГ Срба.
Причали смо већ о томе да Срби не долазе само као I2a DS. Било је ту свакако R1a (M458 +?) и ко зна још чега."

Mislio sam na ovo a glasove ZA i PROTIV nisam brojao . Ali nije tocuopšte ni problem ni poenta priče .

U onom prvom postu sva moja pitanja su bila više retorička i , preciznije rečeno , 7izraz moje rezigniranosti . Opet , svako ima pravo da osjeća i piše po svom nahođenju .
Poslije milijardu godina lutanja možda smo na pragu otkrića kako napokon dokazati "ko je kome ko i što" i sada mi ponovo adaptiramo HG narodima/nacijama koji su nastale nekih 150.000 godina kasnije .
I čitajući stranu literaturu nisam naišao na ovakav način tretiranja haplogrupa koje se pokušavaju podrediti narodima umjesto da to ide obrnuto .
Ali da bi bio jasniji pokušaću parafrazirati jedan skorašnji tekst .
Narodi su nastajali i nastaju kao mješavina/kombinacija više haplogrupa, ali se haplogrupe, same po sebi, ne miješaju, nego razvijaju zasebno, linijski . Zato se jedna haplogrupa ne može dovoditi u vezu sa više etno-rasnih grupa. Ako je haplogrupa, recimo, slovenska, onda je i svaka njena podgrupa ili grana uvijek slovenska i nikakve veze nema to što je neka od njih (dijelom, ili u cjelosti) učestvovala u etnogenezi ovog ili onog germanskog ili romanskog naroda.
Sasvim drugi problem je to što, ponekad, nemamo jedno, ili zajedniĉko odgovarajuće istorijsko ime za sve muškarce koji nasljeđuju istu haplogrupu. Najbolji primjer su nosioci haplogrupe J2a (to jest, “J2a Jevreji, Grci, Libanci, Jermeni, Sirijci...”) koje su vrijeme, religije i istorijski događaji toliko podijelili i udaljili da su ubijeđeni da pripadaju potpuno različitim etno-rasnim grupama. Ali, sada se zna da to nije tačno i čuvena rečenica iz sjajnog filma MEDITERRANEO ( koji sam gledao 50 puta ) koja spaja Grke, Turke i Italijane frazom: “una faccia, una razza” su i naučno potvrđene – svi “J2a/b ljudi” su rođaci po ćaćinoj liniji.
Dakle, ako pripadnici “razliĉitih etničkih grupa” imaju istu haplogrupu, onda se ne radi o istinski različitim etničkim
grupama nego o jednoj, ili istoj “genetskoj”/etno rasnoj grupi zastupljenoj u nekoliko (razliĉitih) naroda.
Плашим се да си на означеном делу, сам себе демантовао :)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #57 послато: Април 26, 2018, 05:36:12 пре подне »
Pozdrav svima od novog člana :-)
zanima me da li je do sada ustanovljeno da li u Crnoj Gori postoji haplogrupa koja nije povezana sa srpskim porijeklom ili srpskim haplogrupama ?
Pitam iz razloga što sam naišao na literaturu koja haplogrupu I2 i njene podgrupe definiše kao izvorno hercegovačko-crnogorske tj. starosjedelačke a , opet , ovdje na forumu vidim da ste svi manje-više saglasni da je to srpska HG kao i ostale koje obitavaju na balkanskim prostorima bez obzira odakle vuku korijene .
Iz ovoga se postavlja i drugo pitanje : da li je realno da u okviru bilo kog naroda/nacije postoje tri ili četiri haplogrupe jer kako vidim svi od Epira i Pinda pa gore do Tirola se guraju u srpski korpus !?!?!
Ne postavljam ovo pitanje ni pretenciozno ni tendeciozno ali mislim da bi trebalo napraviti neku distinkciju između svih ovih haplogrupa . Ako se već prića o genima koji su daleko stariji od bilo koje vjere/religije a da ne pričano o narodima i nacijama onda ne vidim realnost u ovakvom generalisanju .
Istu stvar sam primijetio i na sličnim forumima sa hrvatskom profilacijom sa čime se nikako ne slažem kao što se ne bi složio sa potenciranjem i favorizovanjem bilo kojeg nacionalnog korpusa .


Sve haplogrupe, tj podgrane i rodovi koji u ucestvovali u etnogezi danasnjih Srba je potpuno legitimno nazvati srpskim. Drobnjaci, Krici, Niksici, Macure, Banjani itd su ucestvovali u etnogenezi Srba iz Srbije, BiH,  Hrvatske i CG tako da je legitimno nazivati ih srpskim. Hercegovacko-Crnogorski dinarik je u nekim djelovima Srbije procentualno vise zastupljen nego u istocnoj Hercegovini. Geneticki je nemoguce razdvojiti Crnogorce od ostalih Srba jer su im zajednicki preci od prije par stotina godina a ne par hiljada. Mjesavina slovenskih i starobalkanskih haplogrupa je nastala od srednjeg vijeka do danas i zajednicka je zato sto je to geneticki jedna populacija dosta homogena. Naravno i jezicki i kulturno. Politicki je nesto drugo. Ovdje se govori o cinjenicama a ne o politickoj korektnosti. Drobnjaci su brojniji u Priboju nego u Drobnjaku npr.  a iselili su se prije nego je Drobnjak postao dio CG. Polazis sa pogtesnih osnova.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #58 послато: Април 26, 2018, 07:55:03 пре подне »
Плашим се да си на означеном делу, сам себе демантовао :)
Предухитри ме са коментаром. :) Или није рекао довољно јасно оно што је хтео да каже па је погрешно формулисана реченица добила такво значење, или још увек није у потпуности схватио суштину днк и уопште поделу на ХГ и гране унутар њих?
« Последња измена: Април 26, 2018, 07:58:52 пре подне vojinenad »

Ван мреже Vargas

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • R1a
Одг: Хаплогрупизам и хаплосупрематизам
« Одговор #59 послато: Април 26, 2018, 11:52:47 пре подне »
Mislim da ne polazim od pogrešnih osnova već zaista pokušavam da shvatim zašto postoji potreba da se nešto prilagodi sadašnjosti ako se time rizikuje dobijanje iskrivljene slike .
Ako znamo da genetski sastav stanovništva Crne Gore ( pričam za nalaze iz 2010.godine ) karakteriše relativno visoka prisutnost balkansko-dinarske haplogrupe I2a1; zatim sliĉna zastupljenost sjevernoafriĉko-balkanske haplogrupe E1b1b tj. E-V13; očigledna je i prisutnost od malo preko 9% mediteransko-kavkasko-semitske haplogrupe J2 i keltsko-balkanske haplogrupe R1b; i konaĉno, znatno niža zastupljenost grupe R1a nego što je to sluĉaj u ostalim ex-jugoslovenskim republikama ( toj možda pripadam i ja , po nekim nalazima mojih daljnjih rođaka ). Prema tome, 80% današnjih muških građana Crne Gore genetski pripada balkansko-mediteranskoj, a ostatak slovenskoj, germanskoj, ili nekoj drugoj grupi naroda .
I rizikovaću ponovo komentare da sam sve pogrešno shvatio i pitam : otkud toliki nesklad između zvaniĉne (ne samo crnogorske) istorije i genetike?
Da li je problem u ljudskoj, ili nauĉnoj ravni?
Npr. da li je Mađare danas zbog toga što pričaju jezikom koji je srodan finskom realno gurati u ugro-finsku grupu naroda dok na drugoj strani imamo DNK rezultate koji kažu da su Mađari danas preko 50% haplo R1b , skoro 28% haplo I i preko 16% haplo E dok je kod Finaca haplo N zastupljena sa preko 60% dok je R1a na nivou od skoro 30% ... to bi sve značilo da su Mađari mnogo srodniji Srbima nego tamo nekim Fincima iako sa njima dijele srodan jezik .
Kada se budem testirao jednog dana i kada mi stignu rezultati da sam , recimo , R1a , ja se zbog toga neću ubiti iako bih možda bio zadovoljniji da sam I2 ili E1b , ili možda N kao neki Finac .
Evo se dokazalo i ovdje da je Bećir sa Kosova dokazani Dinarac a ne E1b kao što bi se to možda očekivalo jer priča albanskim jezikom ?

Ponovo kažem , jesam početnik u ovome i izvjesno je da ne razumijem sve "do kraja" ali mi zdrava logika kaže da postoji NESKLAD između onoga što smo do sada predpostavljali i onoga što polagano izranja iz ove fantastične priče koja po meni ne zahtijeva nikakvo veliko filozofiranje "ko je odakle , kada i zašto došao" nego je dovoljno uporediti baze podataka .
« Последња измена: Април 26, 2018, 11:56:48 пре подне Vargas »
Što u sebi nosiš , u drugome vidiš ...