ДНК порекло > Српски ДНК пројекат

Pomoc u analizi i potraga za poreklom

(1/9) > >>

goranilic:
Postovanje svim clanovima foruma.

Interesuje me kako da nadjem svoje poreklo tj poreklo mog najstarijeg poznatog pretka. Prezivam se ILIC (Arandjelovdan). Moj pra-pra deda Ilija, po kome nosimo prezime, je sin izvesnog Bogdana, koji se naselio u okolini Vranja (na padinama planine Besna Kobila) po nekim porodicnim predanjima u prvoj polovini 19. veka. Navodno je ubio neke Turke ili Arnaute i pobegao od krvne osvete. Nikome nije poznato odakle je dosao. Posto ne zivim u Srbiji nisam u mogucnosti da vrsim pretragu maticnih i crkvenih knjiga, mada nisam siguran da je puno toga ostalo iz tog perioda s obzirom da su ih Bugari palili sa ciljem u oba rata.

Naravno, kao i vecina clanova koje interesuje ova materija uvadio sam analizu. Izbrao sam Y-DNA111 na FTDNA zbog informacije da imaju najvecu bazu podataka za ovakve pretrage. Nakon dobijenih rezultata saznao sam da sam haplogrupa R1b tj R-M269. Srecom, ovaj rezultat me nije iznenadio. Ono sto me zacudilo je da nisam dobio ni jedan jedini pozitivan "match", s obzirom da je ova haplogupa najzastupljenija u Zapadnoj Evropi i Istocnoj obali SAD (doseljenici). Medjutim, posle informacije koje sam nasao na Wikipediji da je ova haplogupa zastupljena oko 10ak% u Srbiji, a u Makedoniji cak 18%. Ubacio sam podatke u NEVGEN i potvrdio mi je da sam R1b.

Posto, nisam neki strucnjak u ovoj oblasti zanima me kako da dalje tumacim svoje rezultate u nadi da dodjem do svog cilja, tako da molim za bilo kakvu pomoc u sledecem:

- Da li je moguce da svoje rezultate prebacim na "Srpski DNK"?
- Primetio sam da se R-M269 grana na L23 i PF7562. Kako da znam koja frana je "moja" grana?
- Kada odredim svoju granu i  koji su dalji markeri vazni u pretrazi? Recimo  U152 je pod L23, video sam priloge na ovom sajtu da je zastupljen u Crnoj Gori, Hercegovini, Krajini,...kao i da je zastupljen i u genetici Abrahama Linkolna?!

Izvinjavam se na dugackom prvom postu, ali samo pokusavam da razumem kako ne bih "dosadjivao" unaokolo... :)
Zahvaljujem se na svakom odgovoru i pomoci.

S postovanjem,
Goran Ilic

Лепеничанин:
Поздрав г. Илићу!

--- Цитат ---Srecom, ovaj rezultat me nije iznenadio.
--- Крај цитата ---

Драго ми је да нас има (ја сам припадник исте хаплогрупе R1b)

--- Цитат ---Da li je moguce da svoje rezultate prebacim na "Srpski DNK"?
--- Крај цитата ---

Наравно. Послаћу вам свој мејл на ПП па пошаљите.

--- Цитат ---u okolini Vranja (na padinama planine Besna Kobila)
--- Крај цитата ---

Др Јован Трифуноски је обрадио то подручје 50-тих година 20. века. Можда може нешто да се повеже уз помоћ крсне славе ако знате конкретно из ког је села био Илија.

НиколаВук:

--- Цитат: goranilic  Јун 09, 2018, 10:36:50 поподне ---Postovanje svim clanovima foruma.

Interesuje me kako da nadjem svoje poreklo tj poreklo mog najstarijeg poznatog pretka. Prezivam se ILIC (Arandjelovdan). Moj pra-pra deda Ilija, po kome nosimo prezime, je sin izvesnog Bogdana, koji se naselio u okolini Vranja (na padinama planine Besna Kobila) po nekim porodicnim predanjima u prvoj polovini 19. veka. Navodno je ubio neke Turke ili Arnaute i pobegao od krvne osvete. Nikome nije poznato odakle je dosao. Posto ne zivim u Srbiji nisam u mogucnosti da vrsim pretragu maticnih i crkvenih knjiga, mada nisam siguran da je puno toga ostalo iz tog perioda s obzirom da su ih Bugari palili sa ciljem u oba rata.

Naravno, kao i vecina clanova koje interesuje ova materija uvadio sam analizu. Izbrao sam Y-DNA111 na FTDNA zbog informacije da imaju najvecu bazu podataka za ovakve pretrage. Nakon dobijenih rezultata saznao sam da sam haplogrupa R1b tj R-M269. Srecom, ovaj rezultat me nije iznenadio. Ono sto me zacudilo je da nisam dobio ni jedan jedini pozitivan "match", s obzirom da je ova haplogupa najzastupljenija u Zapadnoj Evropi i Istocnoj obali SAD (doseljenici). Medjutim, posle informacije koje sam nasao na Wikipediji da je ova haplogupa zastupljena oko 10ak% u Srbiji, a u Makedoniji cak 18%. Ubacio sam podatke u NEVGEN i potvrdio mi je da sam R1b.

Posto, nisam neki strucnjak u ovoj oblasti zanima me kako da dalje tumacim svoje rezultate u nadi da dodjem do svog cilja, tako da molim za bilo kakvu pomoc u sledecem:

- Da li je moguce da svoje rezultate prebacim na "Srpski DNK"?
- Primetio sam da se R-M269 grana na L23 i PF7562. Kako da znam koja frana je "moja" grana?
- Kada odredim svoju granu i  koji su dalji markeri vazni u pretrazi? Recimo  U152 je pod L23, video sam priloge na ovom sajtu da je zastupljen u Crnoj Gori, Hercegovini, Krajini,...kao i da je zastupljen i u genetici Abrahama Linkolna?!

Izvinjavam se na dugackom prvom postu, ali samo pokusavam da razumem kako ne bih "dosadjivao" unaokolo... :)
Zahvaljujem se na svakom odgovoru i pomoci.

S postovanjem,
Goran Ilic

--- Крај цитата ---

Горане, добродошли на форум "Порекло"!  :) Свакако можете ваше STR маркере да пошаљете Српском ДНК пројекту, пошто сте урадили тест на 111 маркера биће прилично олакшано да се уради предвиђање тачне подгране од R1b хаплогрупе којој припадате. Ваш резултат је значајан и због тога што немамо много тестираних из врањског краја. Ваше маркере можете да пошаљете приватном поруком нашим форумашима Лепеничанину и Црном Гуји који су стручњаци за анализу R1b хаплогрупе, ово су линкови за њихове профиле:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?action=profile;u=113 - Црна Гуја
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?action=profile;u=5700 - Лепеничанин

Уз вашу дозволу, маркери могу да буду истакнути на табели Српског ДНК пројекта:

https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=R1b

goranilic:
Postovani moderatori,
Hvala najlepse na brzim odogvorima, svaka cast!

Citao sam vec knjigu Dr Jovana Trifunovskog, ali na zalost nista nisam otkrio. Pretpostavljam da je moj pradeda dosao van ostalih naseljavanja ( o cemu sam i cuo nesto).   :(

Saljem vam private msg.

goranilic:
Уз вашу дозволу, маркери могу да буду истакнути на табели Српског ДНК пројекта:

https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=R1b
[/quote]

Svakako, imate moje dopustenje.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију