ДНК порекло > Српски ДНК пројекат

Српски ДНК Пројекат - разно

<< < (2/14) > >>

Небојша:

--- Цитат: Српска14  Јануар 17, 2018, 09:49:52 пре подне ---И Дивчић се одлично уклапа у породице из Дабарског поља са затвореног дијела истраживања, славе и исту релативно ријетку славу, тако да прича о Дробњацима је без сумње оборена. И сам тестирани је био скептичан према том предању из Дробњака, зато га није напоменуо приликом слања узорка, јер није желио да га то предање евентуално одведе у погршеном смијеру. Што се тиче физичког изгледа, постоје неке одређене заједничке антрополошке каректеристике одређених хаплогрупа и то није никаква "квази-наука" (то тврде људи стручнији и од мене и од тебе), али наравно на једном појединцу то не мора да се види.
--- Крај цитата ---

Могуће и да су "примили" предање од околних родова, с обзиром да многи воде порекло управо из Дробњака и околине. Y-днк је само један делић те генетске слагалице и често не мора да има никакве везе са изгледом (што смо видели на x примера овде). Посебно је тешко водити се том логиком у срединама где су оне значајно измешане, попут наше и код хаплогрупа које су прилично заступљене, попут E1b, R1a и I2a. Који то научници тврде да постоји веза између Y-днк и изгледа, колико сам успео да прочитам, већина генетичара тврди супротно.

--- Цитат: Српска14  Јануар 17, 2018, 09:49:52 пре подне ---Што се тиче сјеверне Босне, ја не видим да постоји нека јака генетска веза ових крајева са старом Херцеговином и Црном Гором колико се овдје покушава натегнути. Да не помињем друге разлике које се овдје игноришу. Људи се углавном ту хватају неких општих мјеста и стереотипа да су сви насељени из ЦГ и старе Херцеговине, а сво стариначко становништво су побили куга, Еуген Савојски и Сулејман Величанствени и сл.:). Отприлике та шаблонска матрица иде за сваки српски крај који није на простору данашње авнојевске Црне Горе. Као што сам рекао, свако има право да пише и мисли шта хоће, али имам и ја право да дам своје мишљење на одређену тему.

--- Крај цитата ---

Ти настављаш по старом. :) И даље тврдиш да неко овде форсира ту причу. Сада већ мислим да ти је циљ само и једино провокација, тј. наметање свог мишљења као јединог исправног. Твој је проблем што ниси упућен у неке ствари, па са неверицом гледаш на миграције/сеобе, куге, ратове. Па куге су брисале кроз историју по трећину европске популације, а неће тамо неке Босне.

Лепо је имати своје мишљење, али не треба ићи против етнолошке грађе, предања тестираних породица (рећи да нису тачна?), на крају крајева и против генетике, с обзиром да већина тих родова припада хаплогрупама које своје жариште, или матицу имају на ширем простору Херцеговине. Мада нисам за то да се икључује староседелачки елеменат. Упитно је наравно колико он може бити староседелачки у правом смислу те речи, а колико староседелачки у односу на новодосељено становништво из Херцеговине.

Српска14:

--- Цитат: Небојша  Јануар 17, 2018, 10:17:43 пре подне ---Могуће и да су "примили" предање од околних родова, с обзиром да многи воде порекло управо из Дробњака и околине. Y-днк је само један делић те генетске слагалице и често не мора да има никакве везе са изгледом (што смо видели на x примера овде). Посебно је тешко водити се том логиком у срединама где су оне значајно измешане, попут наше и код хаплогрупа које су прилично заступљене, попут E1b, R1a и I2a. Који то научници тврде да постоји веза између Y-днк и изгледа, колико сам успео да прочитам, већина генетичара тврди супротно.

Ти настављаш по старом. :) И даље тврдиш да неко овде форсира ту причу. Сада већ мислим да ти је циљ само и једино провокација, тј. наметање свог мишљења као јединог исправног. Твој је проблем што ниси упућен у неке ствари, па са неверицом гледаш на миграције/сеобе, куге, ратове. Па куге су брисале кроз историју по трећину европске популације, а неће тамо неке Босне.

Лепо је имати своје мишљење, али не треба ићи против етнолошке грађе, предања тестираних породица (рећи да нису тачна?), на крају крајева и против генетике, с обзиром да већина тих родова припада хаплогрупама које своје жариште, или матицу имају на ширем простору Херцеговине. Мада нисам за то да се икључује староседелачки елеменат. Упитно је наравно колико он може бити староседелачки у правом смислу те речи, а колико староседелачки у односу на новодосељено становништво из Херцеговине.

--- Крај цитата ---

Добро, нек ми Срби из тих крајева сјеверне Босне идентификују макар приближно мјесто поријекла из ЦГ или Старе Херцеговине и имају конкретну генетску везу (не натегнуту на основу припадности истој хаплогрупи или неком општем роду) за тако нешто, ја ћу први бити заговорник тезе да су они сви одатле. Чак ћу и прећи преко осталих драстичних разлика.

Кад већ волиш да дискредитујеш саговорнике како немају појма, да си читао о поријеклу Срба Сарајева знао би да је "дробњачка" струја само једна од струја тамо. Литература идентификује и старинце, и Херцеговце, и Крајишнике, па чак и Посавце и Србијанце међу Србима Сарајевског поља и ближе околине (не рачунајући Романију).

Небојша:

--- Цитат: Српска14  Јануар 17, 2018, 10:55:06 пре подне ---Добро, нек ми Срби из тих крајева сјеверне Босне идентификују макар приближно мјесто поријекла из ЦГ или Старе Херцеговине и имају конкретну генетску везу (не натегнуту на основу припадности истој хаплогрупи или неком општем роду) за тако нешто, ја ћу први бити заговорник тезе да су они сви одатле. Чак ћу и прећи преко осталих драстичних разлика.

Кад већ волиш да дискредитујеш саговорнике како немају појма, да си читао о поријеклу Срба Сарајева знао би да је "дробњачка" струја само једна од струја тамо. Литература идентификује и старинце, и Херцеговце, и Крајишнике, па чак и Посавце и Србијанце међу Србима Сарајевског поља и ближе околине (не рачунајући Романију).

--- Крај цитата ---

Знаш и сам да се овде не памти често ни четири колена уназад, а очекујеш да кажу тачно место порекла. Немој бити неозбиљан. Мислим да је велики помак ако неко уопште памти овде даље порекло, или ако постоји запис у некој од монографија. Зато су и значајна та предања о пореклу "из Херцеговине, са Косова, итд.". На страну сад миграције и генетика, иако и те ствари иду углавном у том смеру.

Нисам нигде ни рекао да је дробњачка струја једина у околини Сарајева, па не знам што то помињеш. Свакако је најбројнија та из Старе Херцеговине. Ја не дискредитујем саговорнике, али "морам" да реагујем када ти омаловашаваш предања, генетику и етнологшку грађу, а све зарад неке своје логике.   

Jelic:
Још једанпут апелујем све учеснике дискусије да се не скреће са основне теме.

Српска14:

--- Цитат: Небојша  Јануар 17, 2018, 11:06:18 пре подне ---Знаш и сам да се овде не памти често ни четири колена уназад, а очекујеш да кажу тачно место порекла. Немој бити неозбиљан. Мислим да је велики помак ако неко уопште памти овде даље порекло, или ако постоји запис у некој од монографија. Зато су и значајна та предања о пореклу "из Херцеговине, са Косова, итд.". На страну сад миграције и генетика, иако и те ствари иду углавном у том смеру.

Нисам нигде ни рекао да је дробњачка струја једина у околини Сарајева, па не знам што то помињеш. Свакако је најбројнија та из Старе Херцеговине. Ја не дискредитујем саговорнике, али "морам" да реагујем када ти омаловашаваш предања, генетику и етнологшку грађу, а све зарад неке своје логике.

--- Крај цитата ---

Није истина да је у Сарајеву најбројнија "стара Херцеговина", већ да је из "старе Херцеговине" најјача дробњачка струја. Поред њих имамо источну Херцеговину, имамо Крајину, имамо старинце. Тешко је рећи кога има највише. Можемо рећи да досељеника има више него старинаца, али многе српске сарајевске породице су ту и по неколико стотина година. Сарајевски муслимани "старинци" су исто тако добрим дијелом поријеклом од влаха сточара из Херцеговине.

Ја кажем да се мора узимати у обзир и литература и чврста предања и генетика. Не можемо се држати општих мјеста и унапријед постављених аксиома без конкретнијих доказа. Нпр. на Романији која јесте махом насељена из Херцеговине и старе Херцеговине сваки род зна тачно мјесто поријекла, име претка који је дошао и кад је дошао, а многи уопште нису ни промјенили презимена. За разлику од неких других крајева који су исто наводно поријеклом из тих крајева, а нису ништа од овога у стању да наведу, а још им и генетика не иде у прилог. Да не говорим о етнолошким, културолошки и антрополошким разликама које ти не уважаваш. Тако да заиста имам право да преиспитујем такав наратив, шта год ко тврдио и преферирао.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију