100 ГОДИНА ПРАВОСЛАВЉА У ВИНДСОР-у
Мало људи су свесни да православље постоји на северно-америчком континенту 224 године. Уз благослов Светог синода Руске православне цркве, Свети Херман и други мисионари из руског манастира Валаам прешли су Сибир пешке и коначно основали православну мисију у Кодиаку, на Аљасци, 1794. То је било најдуже мисијско путовање у историји православља које је постепено садило духовне коријене у овој новој земљи. Међутим, и пре овог увођења православља, прва православна литургија обележена је 53 године раније 1741. године на отвореном мору - на руском броду крај обале Аљаске!
До 1830. године на острву Свети Павле у Беринговом мору подигнута је прва руска православна црква. Само четири године касније Света литургија и православни катекизам преведени су на алеутски језик да би надахнули домороце да дођу приђу вери. Чланови заједнице Алеута и данас су руски православни и њихова једина црква на острву посвећена је Светима Петру и Павлу.
Упркос већим потешкоћама у хладном, неплодном и негостољубивом окружењу, и са милост Божијој, православље се проширило полако на југ и исток. До 1903. Свети Тикон је основао епархију Алеутских острва и Аљаске. Више од два века након доласка Светог Хермана на руску Аљаску на крајњем северу, мисионарски рад се наставља на Антарктику на крајњем југу са освећењем 2004. године мале дрвене руске православне цркве Свете Тројице, најјужнијој православној цркви на свету, која служи духовним потребама научника који раде на поларним истраживачким станицама.
На канадском тлу Руска православна црква наставила је да предњачи у мисионарском раду са првом православном литургијом која се у овој земљи славила 1897. године под отвореним небом на сеоском имању североисточно од Едмонтона. Чак су и наше прве Српске православне црквено-школске општине - Света Тројица основан у Реџајни 1912. и Свети Никола основан у Хамилтону (Бартон) 1913. - у почетку били под надлежношћу Руске православне цркве све до оснивање Српске православне епархије Америке и Канаде неколико година касније. Свети Себастијан Дабовић, наш први српски светац рођен у Америци, започео је службу Господу под руском мисијом. Године 1917. Руска православна црква послала је тада Синђел Мардарија Ускоковића у САД да организује Српску мисију, претечу прве Српске православне епархије на овом континенту. Руско вођство у успостављању наших раних српских цркава на овом континенту је значајно.
Почетак православља у Виндзору
Можда се питате: какве везе ова историја има са Виндзором у Онтарио? Јасно је да је Руска православна црква одиграла виталну улогу у ширењу наше вере и да није изненадајући што је успоставила и прво православно присуство у Виндзору - пре више од једног века!
Рани имигранти напустили су своје огњиште из економских или политичких разлога - немаштина, угњетавање под аустро-угарском владавином, страхоте Првог светског рата, пустоши Руске револуције. Када су најранији православци стигли у Виндзор, настанили су се у кварту који граничи с улицом Друилард (Дроуиллард) од вијадукта код улице Вајандот (Wyандотте) јужно према улици Семинол у зони Форд Цити. Ова етничка енклава постала је позната као „Мала Европа“ и становници су је привлачили могућностима посла које је понудила компанија Форд Мотор. Пошто у то време није постојала православна црква, неки су се молили у православним црквама у Детроиту - за сигурно у руској цркви, а вероватно у привременим просторија прве српске цркве - барем док наше православне цркве у византијском стилу нису постале познате објекте у Виндзору.
У потрази за православну цркву, наши рани досељеници су пример за нас, њихове потомке. Далеко од свог родног краја и суочени са новим изазовима и тешкоћама, чезнули су за наставак и очувањем православне верске традиције коју су познавали и неговали. При томе су поштовали оданост, издржљивост и жртву за веру својих предака. Изградњом православних цркава створили су "талас сећања" који се протезао од њихове домовине преко велике удаљености до Виндзора и Новог света где су садили коријење за будућност, чувајући идентитет и духовни континуитет својих људи и свега што им је било свето. Наше православне цркве биле су подсетник крајњег циља - путовања душе ка Богу.
Године 1914. Руси, подржани од Срба, Грка, Украјинаца, Румуна и других, купили су имовину на улици Друилард код улице Ричмонд, место прве православне цркве у Виндзору. Изградња мале дрвене Руске православне цркве Светог Јована Божанског на адресу број 1094 Друилард почело је 1915.