Аутор Тема: Најсажетији могући приказ ДНК тестирања за лаике  (Прочитано 3132 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најсажетији могући приказ ДНК тестирања за лаике
« Одговор #20 послато: Октобар 29, 2020, 04:18:28 поподне »
Тако је. Управо зато што мушки потомци наслеђују комплетан Y хромозом од својих очева, а сви наслеђујемо комплетну митохондријалну ДНК од својих мајки, могуће је формирање и праћење Y-DNA и mtDNA филогенетичких хаплостабала. Има сад додуше новијих сазнања да и ту може бити микроутицаја од стране генетике оног другог родитеља, али за потребе ове приче они се могу занемарити.

И да још додам: због претходно поменутог постепеног губљења генетичког материјала наших даљих предака, и његовог додатног уситњавања услед ДНК рекомбинације хомологних хромозома, поређењем резултата аутозомалне анализе две особе, може се утврдити њихова сродност до дубине која се не протеже више од 5 до 6 генерација унатраг. Тако су барем стојале ствари до недавно, што се тиче стандардних, комерцијално доступних тестова.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Најсажетији могући приказ ДНК тестирања за лаике
« Одговор #21 послато: Октобар 29, 2020, 04:24:16 поподне »
Тако је. Управо зато што мушки потомци наслеђују комплетан Y хромозом од својих очева, а сви наслеђујемо комплетну митохондријалну ДНК од својих мајки, могуће је формирање и праћење Y-DNA и mtDNA филогенетичких хаплостабала. Има сад додуше новијих сазнања да и ту може бити микроутицаја од стране генетике оног другог родитеља, али за потребе ове приче они се могу занемарити.

Нисма генетичар, али мислим да ово горе није у потпуности тачно (конкретно, да мушки потомци наслеђују комплетан Y хромозом од очева)

Мушкарци имају XY пар хромозома, а жене XX. При зачећу, жене (наравно) увек преносе X хромозом, док мушкарац може пренети X хромозом (у ком случају ће дете бити женско) или Y хромозом (у ком случају ће дете бити мушко).

Међутим, чак и у случају да је дете мушко, два наслеђена хромозома рекомбинују своје гене, али један значајан сегмент Y хромозома се преноси непромењен на сина. Захваљујући тој чињеници и постоји могућност праћења предака.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најсажетији могући приказ ДНК тестирања за лаике
« Одговор #22 послато: Октобар 29, 2020, 04:35:46 поподне »
Нисма генетичар, али мислим да ово горе није у потпуности тачно (конкретно, да мушки потомци наслеђују комплетан Y хромозом од очева)

Мушкарци имају XY пар хромозома, а жене XX. При зачећу, жене (наравно) увек преносе X хромозом, док мушкарац може пренети X хромозом (у ком случају ће дете бити женско) или Y хромозом (у ком случају ће дете бити мушко).

Међутим, чак и у случају да је дете мушко, два наслеђена хромозома рекомбинују своје гене, али један значајан сегмент Y хромозома се преноси непромењен на сина. Захваљујући тој чињеници и постоји могућност праћења предака.

Ја сам то поменуо и то је онај део приче за који сам рекао да за потребе ове дискусије није релевантан. Тачно је да у једном веома малом сегменту, на врховима X и Y хромозома (тзв. псеудозомални сегменти), може доћи до рекомбиновања генетичког материјала X и Y хромозома једног човека, пре него што се оформи Y хромозом који ће се пренети на његовог мушког потомка, али ти делови хромозома нису од интереса за генетичку генеалогију.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Најсажетији могући приказ ДНК тестирања за лаике
« Одговор #23 послато: Октобар 29, 2020, 07:51:10 поподне »
И да још додам: због претходно поменутог постепеног губљења генетичког материјала наших даљих предака, и његовог додатног уситњавања услед ДНК рекомбинације хомологних хромозома, поређењем резултата аутозомалне анализе две особе, може се утврдити њихова сродност до дубине која се не протеже више од 5 до 6 генерација унатраг. Тако су барем стојале ствари до недавно, што се тиче стандардних, комерцијално доступних тестова.
Шест генерација ће остати крајњи домет било каквог преношења непромењеног генетског материјала. Скоро сам видео статистику где се показује вероватноћа преношења неизмењених делова генетике са родитеља на децу.
Табела је ишла отприлике овако, по генерацијама потомака:
1. 99,5%
2. 45%
3. 15%
4. 6%
5. 1,5%
6. 0,1%

Можда сам негде и погрешио, али отприлике тако иде. Генетика се преноси неизмењеним и измењеним деловима. Временом све постане измењено.
После 10 генерација сигурно имамо директне претке, али по генетици су "обрисани".

Код мушкараца постоји мали изузетак - Y хромозом (или његов део, не разумем се ни ја потпуно) - што помаже науци и техници да прати линију директних мушких предака. Тај врло споро променљиви део садржи све маркере које посматрамо.
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 07:53:55 поподне Platin »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најсажетији могући приказ ДНК тестирања за лаике
« Одговор #24 послато: Октобар 29, 2020, 08:02:26 поподне »
Мени је занимљиво и да отац на своје ћерке преноси готово неизмењен X хромозом, као што на синове преноси готово неизмењен Y хромозом, управо због тога што се ова два хромозома код мушкараца практично не рекомбинују. Са друге стране, X хромозоми које мајке преносе свом потомству се међусобно рекомбинују исто као и остали, аутозомални хромозоми.
Kамене рабъ и госодинъ