Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 318163 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1020 послато: Јул 14, 2020, 10:19:55 поподне »
Нађох сад у мејловима нашу преписку од пре пар година везано за Варгера. Тад сам ти написао:

"Право презиме Ђорђа Варгера је Варга (прилично често презиме у Словака). Родио се у Словачкој око 1860. године, у Америку је дошао 1876. године,а умро је 1940. Био је земљорадник. На једном до докумената уписао је да му је матерњи језик словачки, на другом опет да је аустријски Словен. Сасвим је логично што му у цензусу из 1910. године мјесто поријекла пише Аустрија (која тад још увијек постоји),а 1930. Словачка, јер тада постоји Чехословачка. Ово да је заправо Варга,а не Варгер нађох у документацији његове жене Марије Ханас или Хамас. И она је из Словачке, требало би испитати и њено презиме, видјети из ког је краја.
У сваком случају Варгер тј. Варга је вјерујем као и Молнар, словакизовани Русин."

Хвала драјверу, то би требало бити то. :)   Постоји још један тестирани који би им такође требао бити близак, презиме Ванко. За тај род карактеристични маркери су DYS520=21 и DYS556=11.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1021 послато: Јул 15, 2020, 02:48:13 поподне »
Хвала драјверу, то би требало бити то. :)   Постоји још један тестирани који би им такође требао бити близак, презиме Ванко. За тај род карактеристични маркери су DYS520=21 и DYS556=11.

Варгер је Американац и незна даље порекло, али по маркерима му је најближи Молнар из Словачке (грко-католик из Шаришке Јастрабје).

The family tree of Vaňko family from village Šarišský Štiavnik, eastern Slovakia.

Према уоченом уже жариште карпатског, предачког балканским, N2 налазило би се на подручју Шаришког региона данашње Словачке, међу тамошњем русинском и словачком становништву?

На просторе Војводине/Србије русинско насељавање започело је прије скоро 270 година, а први колонисти су били понајвише из "današnjih Slovačkih oblasti Šariš, Spiš i Zemplin"

Преостаје ли нам тако одговорити на само два "лака питања" око поријекла српског N2?  :)

Под којим околностима се појавио први предак свих балканских и српских N2 прије, тренутног tmrca, 700-750 година на овим просторима у времену развијеног Средњег вијека и историјском периоду врхунаца српске краљевине на овом тлу, као и питању из којег правца и када је населио Карпатски простор (ужу Шаришку област овдје) тамошњи први предак N2>Y7310* ??

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1022 послато: Јул 15, 2020, 06:15:56 поподне »


The family tree of Vaňko family from village Šarišský Štiavnik, eastern Slovakia.

Према уоченом уже жариште карпатског, предачког балканским, N2 налазило би се на подручју Шаришког региона данашње Словачке, међу тамошњем русинском и словачком становништву?

На просторе Војводине/Србије русинско насељавање започело је прије скоро 270 година, а први колонисти су били понајвише из "današnjih Slovačkih oblasti Šariš, Spiš i Zemplin"

Преостаје ли нам тако одговорити на само два "лака питања" око поријекла српског N2?  :)

Под којим околностима се појавио први предак свих балканских и српских N2 прије, тренутног tmrca, 700-750 година на овим просторима у времену развијеног Средњег вијека и историјском периоду врхунаца српске краљевине на овом тлу, као и питању из којег правца и када је населио Карпатски простор (ужу Шаришку област овдје) тамошњи први предак N2>Y7310* ??

Да резимирамо, две актуелне хипотезе о доласку српског N2 су:
1) Долазак с Куманима, током битке на Гатачком пољу 1276, чему у прилог иде близина попришта битке жаришту  српског N2
2) Долазак са рударима Сасима, половином 13. века, чему у прилог иде предање неких бањанских родова о пореклу са КиМ и околине манастира Бањске (самим тим и Копаоника, као рудне планине)

Постоје ли још неке претпоставке?

Постоје и мишљења о постојању још једног жаришта српских N2 у Дабру око Прибоја, али мислим да нису изношене нове теорије о самом досељавању на Балкан.

Да ли је проналажена N2 међу Русинима, Словацима или Мађарима у Војводини?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1023 послато: Јул 15, 2020, 07:10:55 поподне »
Мало прочитати претходно није на одмет. :)
Ех, пријатељу, када би ја читао све што ме занима, требало би ми много стотина година за то :)
Хвала на информацијама, у сваком случају.
Једном давно сам читао о томе како су Тадићи пореклом  из Турске пре Османлија. Ако се не варам, они су носиоци ове хаплогрупе, па сам хтео да проверим колико је то близу истине :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1024 послато: Јул 15, 2020, 07:43:05 поподне »
Да резимирамо, две актуелне хипотезе о доласку српског N2 су:
1) Долазак с Куманима, током битке на Гатачком пољу 1276, чему у прилог иде близина попришта битке жаришту  српског N2
2) Долазак са рударима Сасима, половином 13. века, чему у прилог иде предање неких бањанских родова о пореклу са КиМ и околине манастира Бањске (самим тим и Копаоника, као рудне планине)

Постоје ли још неке претпоставке?

Постоје и мишљења о постојању још једног жаришта српских N2 у Дабру око Прибоја, али мислим да нису изношене нове теорије о самом досељавању на Балкан.

Да ли је проналажена N2 међу Русинима, Словацима или Мађарима у Војводини?

Мени делује прва теза реалистичније, с обзиром на изразито динарску распрострањеност N2 код нас, што се није променило ни након великог броја резултата са Космета, чиме се јасно показало где треба тражити првобитно жариште ове хаплогрупе на простору Балкана. Мислим да је рађено неко анонимно истраживање Словака и/или Русина из Војводине, није пронађена ниједна N2, што не значи да је међу њима уопште нема. С обзиром на њену реткост, да би се открила потребан је већи "захват" у тестирању војвођанских Словака, Русина па и Мађара, по мом мишљењу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1025 послато: Јул 15, 2020, 07:52:06 поподне »
Цитат
Ех, пријатељу, када би ја читао све што ме занима, требало би ми много стотина година за то :)
Хвала на информацијама, у сваком случају.
Једном давно сам читао о томе како су Тадићи пореклом  из Турске пре Османлија. Ако се не варам, они су носиоци ове хаплогрупе, па сам хтео да проверим колико је то близу истине

Не пише то нигде
С. Томић је записао као једно од предања да је неки турски паша довео два ропчета, Руђа и Бранила и да су од њих Руђићи и Браниловићи, иначе тешка глупост као и већина предања која се односе на далеку прошлост

На жалост много тога су људи годинама лупали по интернету, поготову раније, и људи који се нису озбиљно бавили одређеном темом су то прочитали и остало им је у меморији, и сад им то не можеш избити из главе. Ако папир трпи све, интернет онда трпи још 10 пута толико.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1026 послато: Јул 15, 2020, 08:07:50 поподне »
Да резимирамо, две актуелне хипотезе о доласку српског N2 су:
1) Долазак с Куманима, током битке на Гатачком пољу 1276, чему у прилог иде близина попришта битке жаришту  српског N2
2) Долазак са рударима Сасима, половином 13. века, чему у прилог иде предање неких бањанских родова о пореклу са КиМ и околине манастира Бањске (самим тим и Копаоника, као рудне планине)

Постоје ли још неке претпоставке?

Постоје и мишљења о постојању још једног жаришта српских N2 у Дабру око Прибоја, али мислим да нису изношене нове теорије о самом досељавању на Балкан.

Да ли је проналажена N2 међу Русинима, Словацима или Мађарима у Војводини?

Бањски родови са предањем о пореклу са Косова имају као родоначелника - Грбу, који се након учешћа у Косовском боју населио (односно вратио)  у Бањане.  Није немогуће да је тај легендарни Грба управо - Gruban Branilovich de Drina, homo Vuchacii Cragnich који се 1415. као човек/вазал Вукца Хранића помиње. Грубан Браниловић по имену и презимену и години помињања, могао бити у бојном одреду војводе Влатка Вуковића-Хранића -Косаче као лево крило србске војске у Косовском боју
« Последња измена: Јул 15, 2020, 08:09:40 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5152
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1027 послато: Јул 15, 2020, 08:38:06 поподне »
Да резимирамо, две актуелне хипотезе о доласку српског N2 су:
1) Долазак с Куманима, током битке на Гатачком пољу 1276, чему у прилог иде близина попришта битке жаришту  српског N2
2) Долазак са рударима Сасима, половином 13. века, чему у прилог иде предање неких бањанских родова о пореклу са КиМ и околине манастира Бањске (самим тим и Копаоника, као рудне планине)

Постоје ли још неке претпоставке?

Постоје и мишљења о постојању још једног жаришта српских N2 у Дабру око Прибоја, али мислим да нису изношене нове теорије о самом досељавању на Балкан.

Да ли је проналажена N2 међу Русинима, Словацима или Мађарима у Војводини?

Не треба заборавити да су Бањани, већ при свом првом јављању у Херцеговини крајем 13. и почетком 14. вијека уписани као власи ( у статусном смислу). Не бих искључио да су они или бар појединац од ког су потекли и дошли у Херцеговину у влашком статусу. Тренутна разноврсност упућује у правцу Карпата. Не треба заборавити да су и Молнар, Варгер, Ванко, Козма са подручја која у средњем вијеку припадају угарском краљевству, а влашки статус као правни облик је веома рано присутан у Угарској баш као и у средњовјековној Србији Немањића.

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1028 послато: Јул 15, 2020, 10:46:04 поподне »
Моје мишљење је да би N2 могао да се нађе код Срба у Румунији. За моје постоји предање да су дошли са Карпата. Е сада, да ли су на територији данашње Румуније староседеоци или су дошли сеобом. Тренутно сам једини са N2 који слави Лазареву суботу, а и нису сигурни да сам пореклом од Бањана или Пивљана. Шаље се брис у Берлин на додатно испитивање, па ћемо видети.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1029 послато: Јул 16, 2020, 12:03:20 пре подне »


The family tree of Vaňko family from village Šarišský Štiavnik, eastern Slovakia.

Према уоченом уже жариште карпатског, предачког балканским, N2 налазило би се на подручју Шаришког региона данашње Словачке, међу тамошњем русинском и словачком становништву?

На просторе Војводине/Србије русинско насељавање започело је прије скоро 270 година, а први колонисти су били понајвише из "današnjih Slovačkih oblasti Šariš, Spiš i Zemplin"

Преостаје ли нам тако одговорити на само два "лака питања" око поријекла српског N2?  :)

Под којим околностима се појавио први предак свих балканских и српских N2 прије, тренутног tmrca, 700-750 година на овим просторима у времену развијеног Средњег вијека и историјском периоду врхунаца српске краљевине на овом тлу, као и питању из којег правца и када је населио Карпатски простор (ужу Шаришку област овдје) тамошњи први предак N2>Y7310* ??

Шаришком облашћу, као и целом севороисточном садашњом Словачком је до 1301. владао бивши мађарски краљевски род хорезмијског тј. калишког порекла - Аба (genus Aba). Њихова два замка - Castrum Novi и Szokoly, имају имењаке у Пиви.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5152
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1030 послато: Јул 16, 2020, 08:50:06 пре подне »
Штета што се није открио идентитет узорка GRC13294033 из студије Human Y Chromosome Haplogroup N:A Non-trivial Time-Resolved Phylogeography that Cuts across Language Families

Он са балканским (суштински српским) огранком дијели један заједнички SNP FT182494, али је негативан на SNP на који су досад Срби били позитивни FGC28435. Његово поријекло би показало доста тога јер је, чини ми се, карика која недостаје, негдје између карпатских и балканских тестираних. У раду за њега стоји mixed origin

Такође, што се тиче присуства N-P189.2 у СИ Словачкој, то присуство не мора бити средњовјековно тј. могло је бити посљедица тзв влашке колонизације са источних Карпата, што можда има и смисла узимајући у обзир позицију Козме међу Секељима Буковине. Негдје сам прочитао да су се карпатске горштачке популације (махом православне) као клин убациле између јужних Пољака и Словака од 15. вијека па надаље, помјерањем са истока.
« Последња измена: Јул 16, 2020, 08:55:29 пре подне drajver »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1031 послато: Јул 16, 2020, 11:59:25 пре подне »
Моја претпоставка је, да ће се у будућности велики временски размак између Y6516 и Y7310 напунити са тестиранима пореклом из ширег подручја између Волгограда и источних Карпата.

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1032 послато: Јул 16, 2020, 03:46:58 поподне »
За мене сумњају да можда нисам FGC28435.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1033 послато: Јул 16, 2020, 04:08:15 поподне »
За мене сумњају да можда нисам FGC28435.
Мој ти је савет ако хоћеш да сазнаш да ли заиста припадаш овој грани најбоље је да урадиш СНП тест преко немачке лабораторије Јусек. Тест је веома јефтин, кошта 16 евра и за мале паре можеш да сазнаш да ли припадаш овој грани или не. Ево ти линк на којем можеш да наручиш тест (https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&products_id=108772).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1034 послато: Јул 17, 2020, 08:42:54 поподне »
Пошто су се на овој теми помињале миграције Влаха ка северу, у подручје где живе Русини, ево једног занимљивог кратког видеа на ту тему:

<a href="https://www.youtube.com/v/XTdEpbjGdAw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/XTdEpbjGdAw</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1035 послато: Јул 17, 2020, 08:52:51 поподне »
Укратко, понавља се све оно што о влашком праву знамо и на Балкану - одређени број година су били ослобођени плаћања пореза, нису имали ни друге обавезе према феудалцима у замену за стражарску дужност према Турцима и бандитима, а ти уговори су редовно обнављани. Занимљиво је да аутор снимка наводи да су Власи почели да се досељавају у русинске крајеве тек током 15. века, а као разлог наводи притисак Турака са југа. Власи су временом изгубили етничку конотацију, као и код нас, и почели искључиво да означавају становништво православне вере које је имало дужност чувања путева, планинских пролаза и граничних подручја.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5152
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1036 послато: Јул 17, 2020, 10:14:24 поподне »
Укратко, понавља се све оно што о влашком праву знамо и на Балкану - одређени број година су били ослобођени плаћања пореза, нису имали ни друге обавезе према феудалцима у замену за стражарску дужност према Турцима и бандитима, а ти уговори су редовно обнављани. Занимљиво је да аутор снимка наводи да су Власи почели да се досељавају у русинске крајеве тек током 15. века, а као разлог наводи притисак Турака са југа. Власи су временом изгубили етничку конотацију, као и код нас, и почели искључиво да означавају становништво православне вере које је имало дужност чувања путева, планинских пролаза и граничних подручја.

Проблем са свим расправама о влашком праву сјеверно од Дунава је што се негдје у коначници сведе на причу о етногенези Румуна и на препуцавање Мађара и Румуна о старосједилаштву у Трансилванији.

Влашко право (и власи као такви) први пут се на подручју Угарске појављују у документима око 1220. године и то у региону Фогараш у јужној Трансилванији. Рекло би се да је њихово право било идентично оном које се у исто то вријеме појављује у Србији Немањића. Кадлец, који је на чешком издао и књигу о влашком праву (штета што та књига до данас није преведена на српски, Скок је само урадио детаљан приказ) сматрао је да је становништво са влашким правом у Угарску стигло још 1185. године, приликом похода Беле III на Византију и пресељењем једног дијела становништва из околине Ниша и Софије. Касније се кроз читав 13. вијек може пратити присуство ових трансилванијских Влаха у Фогарашу. Њихова функција је била слична оној функцији коју су имали Секељи, дакле граничарска, према данашњој Влашкој којом су харала номадска племена, Печењези и Кумани. Узимајући у обзир да је сам Бела III био одгајан на византијском двору, да је био крштен у православној вјери као Алексије, можда не треба да чуди да је институцију влашког права, слично као што су урадили и Немањићи, преузео из византијске праксе.

И ту се отвара питање етничког карактера ових првих угарских влаха у Фогарашу. Да ли су то неки прото-Румуни или је већ у старту то била словенско-ромејска мјешавина. Имена првих вођа су несумњиво словенска (Раду, Тихомир), као што је случај и са именима вођа влаха у Тесалији (Николица, Славота),а воде их вође које такође носе словенска титуларна имена-кнежеви и војводе. Ови фогарашки власи су коријен из ког ће се касније раширити влашко право по Карпатима, обухватајући разне народе и допријевши у својим миграцијама на запад до Моравске.

Морале би се некако објаснити директне везе неких наших хаплотипова са онима присутним у карпатском региону којим су крстарили носиоци влашког права. Не ради се ту само о N2-P189, већ и о кричкој J2b-M205, R1а-L1280 Аврамијевштака, појединим гранама PH908 (код Секеља их има доста са вриједношћу 557=17).   

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1037 послато: Јул 17, 2020, 10:52:52 поподне »
Ово су моји резултати теста: 

DYS 393 (13), DYS 390 (24.3), DYS 19 (14), DYS 391 (10), DYS 385a (11), DYS 385b (16), DYS 439 (12), DYS 389I (14), DYS 392 (14), DYS 389II (29), DYS 458 (17), DYS 437 (14), DYS 448 (21), Y-GATA H4 (12), DYS 456 (14), DYS 576 (17), DYS 570 (18), DYS 438 (10), DYS 481 (25), DYS 549 (12), DYS 533 (12), DYS 635 (22), DYS 643 (11)

Видим да има доста људи који знају да тумаче резултате, па можда сазнамо нешто из овога. Такође, послао сам брис који треба да се шаље у Y-Seg. Надам се да је стигао у БГ због тренутне ситуације. Као што сам рекао, једини сам који слави Лазареву суботу, а постоји и предање да смо дошли са Карпата. Не знам колико је тачно.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1038 послато: Јул 17, 2020, 10:54:17 поподне »
Ово су моји резултати теста: 

DYS 393 (13), DYS 390 (24.3), DYS 19 (14), DYS 391 (10), DYS 385a (11), DYS 385b (16), DYS 439 (12), DYS 389I (14), DYS 392 (14), DYS 389II (29), DYS 458 (17), DYS 437 (14), DYS 448 (21), Y-GATA H4 (12), DYS 456 (14), DYS 576 (17), DYS 570 (18), DYS 438 (10), DYS 481 (25), DYS 549 (12), DYS 533 (12), DYS 635 (22), DYS 643 (11)

Видим да има доста људи који знају да тумаче резултате, па можда сазнамо нешто из овога. Такође, послао сам брис који треба да се шаље у Y-Seg. Надам се да је стигао у БГ због тренутне ситуације. Као што сам рекао, једини сам који слави Лазареву суботу, а постоји и предање да смо дошли са Карпата. Не знам колико је тачно.
Брис је стигао и данас послат за Берлин!

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1039 послато: Јул 17, 2020, 11:10:56 поподне »
Одлично! Хвала!