Аутор Тема: Народно градитељство Баније  (Прочитано 8693 пута)

Окир СРБ

  • Гост
Народно градитељство Баније
« послато: Август 16, 2013, 10:05:01 пре подне »
Банијска кућа, Доња Ступница




Банијски млин, Доња Ступница




Банијска кућа, Доњи Јаворањ




Храм Светог Илије у Бузети (саграђен 1720. године, спаљен у августу 1995. године)






Банијска кућа, Коморa



Банијска кућа, Класнић

« Последња измена: Август 17, 2013, 02:23:14 пре подне Петар М. Демић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Народно градитељство Баније
« Одговор #1 послато: Август 16, 2013, 10:23:02 пре подне »
Прије сам гледао неку емисију баш о овим банијским кућама. Као архитекти, било ми је интересантно колико су Срби са Баније успјели да уклопе и разраде неке елементе, поготово кровове, са вилама(баджама) и ластавицама. Подгрмечке куће имају доста заједничких елемената са банијским, али ни из далека нису тако богате у детаљима. Сем тога има и елемента који су специфични само за Банију.

На нашој старој кући у Подгрмечу (спаљена у овом рату) постојао је висећи дио куће који се звао гањак. То је истовремено била и остава. Гањак је био са стражње стране куће, често по дужини исте, формиран од конзолно избачених греда, ширине можда 1,5 метар. Сво вријеме сам мислио да је ријеч гањак неки турцизам и да је дошла преко муслимана у Цазинској крајини(који такође имају веома интересантну стамбену архитектуру) али онда сам негдје прочитао да је то елемент који је преузет из Хрватске и да се у околини Загреба, вјероватно и на Банији сматрао предулазом и налазио са предње стране куће. Назив је настао из њемачког gang што значи ходник, али у деминутиву , па је настало гањак, као мали ходник, ходничић.

Да ли је теби познат такав елемент на Банији јер видим да га ова кућа у основи има?
Шта је данас са свим тим старим кућама на Банији, јесу ли преживјеле Олују, и у каквом су стању?

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Народно градитељство Баније
« Одговор #2 послато: Август 16, 2013, 11:17:23 пре подне »
Прије сам гледао неку емисију баш о овим банијским кућама. Као архитекти, било ми је интересантно колико су Срби са Баније успјели да уклопе и разраде неке елементе, поготово кровове, са вилама(баджама) и ластавицама. Подгрмечке куће имају доста заједничких елемената са банијским, али ни из далека нису тако богате у детаљима. Сем тога има и елемента који су специфични само за Банију.

На нашој старој кући у Подгрмечу (спаљена у овом рату) постојао је висећи дио куће који се звао гањак. То је истовремено била и остава. Гањак је био са стражње стране куће, често по дужини исте, формиран од конзолно избачених греда, ширине можда 1,5 метар. Сво вријеме сам мислио да је ријеч гањак неки турцизам и да је дошла преко муслимана у Цазинској крајини(који такође имају веома интересантну стамбену архитектуру) али онда сам негдје прочитао да је то елемент који је преузет из Хрватске и да се у околини Загреба, вјероватно и на Банији сматрао предулазом и налазио са предње стране куће. Назив је настао из њемачког gang што значи ходник, али у деминутиву , па је настало гањак, као мали ходник, ходничић.

Да ли је теби познат такав елемент на Банији јер видим да га ова кућа у основи има?
Шта је данас са свим тим старим кућама на Банији, јесу ли преживјеле Олују, и у каквом су стању?

Доста података са сликама постоји у Љетопису СКД "Просвјета" из 2012. године (Истраживање етнографске грађе на глинском подручју, стр. 206-283).

Дио из Љетописа:
"Једна од главних карактеристика кућа опћине Глина су различите варијанте улазног простора "гањка". Осим комуникацијске намјене (веза између приземља и ката), "гањак" има функцију простора за обављање грубљих кућних послова и неку врсту друштвене функције (разговор са сусједима, пролазницима; клупице за сједење и разговор за лијепог времена и сл.).
Простор гањка је различито обликован. Забиљежила сам сљедеће варијанте:
а) "гањак" иде уз једно, два или ријетко три прочеља куће и одвојен је низом ступова, Такав тријем слиједи обрисе правокутног тлоцрта куће.
б) код приземница "гањак" иде по дужини предњег уздужног прочеља, или га уопће нема, већ постоји само наткривениулазни дио ("кукуљица").
ц) у случајевима када постоје два излаза из "доње куће", с једне стране се излази на "гањак" са или без "кукуљице", а на другу страну се излази у мањи затворени простор назван "гањчић" у којем се налази заход.
"


Што се тиче банијских дрвених кућа и цркава, добар дио је спаљен.
Од цркава су само двије у глинском крају преостале.
Кућа још увијек има, најочуваније су у селу Комора, у општини Двор. Постоји иницијатива у СКД "Просвјета" из Загреба да се Комора претвори у етно - село.
Приређиване су изложбе под именом "Комора - из срца храста" (Крагујевац, Лазаревац...). Посјетио сам са оцем изложбу у Лазаревцу. Ако дођем до неких слика, поставићу их овдје.


http://www.skdprosvjeta.com/news.php?id=1203
http://skdprosvjeta.com/page.php?id=88
« Последња измена: Август 16, 2013, 11:44:59 пре подне Петар М. Демић »

robert w.

  • Гост
Одг: Народно градитељство Баније
« Одговор #3 послато: Новембар 11, 2013, 02:47:38 поподне »
Link prema članku objavljenom u časopisu Etnološka tribina koji se odnosi na istraživanja na području Banije pre 1990 god. http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=120417

P.S.- što se tiče izraza ganjak, postoji izraz "Likn't ću te u dugački ganjak" u značenju "Šutnut' ću te u dugački (sudski) hodnik" tj "Tužiću te!" To je bila omiljena uzrečica mog pradede, poznatog seoskog parničara. ;D
Oba izraza, liknuti (udariti, šutnuti) i ganjak su germanizmi, ostatak Vojne krajine. Danas više ne čujem te izraze, osim kod zaista starih ljudi.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Народно градитељство Баније
« Одговор #4 послато: Новембар 11, 2013, 03:15:54 поподне »
P.S.- što se tiče izraza ganjak, postoji izraz "Likn't ću te u dugački ganjak" u značenju "Šutnut' ću te u dugački (sudski) hodnik" tj "Tužiću te!" To je bila omiljena uzrečica mog pradede, poznatog seoskog parničara. ;D
Oba izraza, liknuti (udariti, šutnuti) i ganjak su germanizmi, ostatak Vojne krajine. Danas više ne čujem te izraze, osim kod zaista starih ljudi.
Ликнути! :)
И данас ђед и ћаћа ту ријеч употребљавају.

robert w.

  • Гост
Одг: Народно градитељство Баније
« Одговор #5 послато: Новембар 11, 2013, 06:41:09 поподне »
Ликнути! :)
И данас ђед и ћаћа ту ријеч употребљавају.
:)
I ja volim te stare "krajiške" izraze.