Аутор Тема: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry  (Прочитано 74880 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #40 послато: Јануар 02, 2017, 02:19:08 поподне »
На жалост, не знам ништа о пореклу Ненада и Неле.. Хвала Амикусу што је споменуо ваљевске глумце! И један савет, настрадаће код понеког Ваљевца ако га назове Ваљевчанин (не од мене)  ;)

Таман и ја хоћу то да напишем. Да нам то јако пара уши.  :)

А питах се да ли је једно или друго, па ми ово деловаше исправније, а оно пак да бих могао да настрадам. ;D

Извињавам се овим честитим Ваљевцима, нећу се више брукати по овом питању. :D

Нађох иначе неки чланак у Новостима, у ком се говори о немалом броју глумаца управо пореклом Ваљеваца, чланак почиње речим да је више од 80 глумаца који играју у српским позориштима пореклом из Ваљева.

Вечерње новости: Бардови глуме стижу из града на Колубари



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #41 послато: Јануар 02, 2017, 02:21:44 поподне »
Ево да споменем мог познаника, сомборског глумца, Рашу Буквића. Глумио је у неколико домаћих серија (нпр. Бићемо прваци, Стижу долари, Мој рођак са села,  итд.). Такође има запажену интернационалну каријеру. Глумио је са Брусом Вилисом у блокбастеру Умри мушки 5 (2013), затим филму Транспортер (2015) и мноштву европских (француских) филмова. Тренутно живи на релацији Србија-Француска.
Линк:
<a href="https://www.youtube.com/v/iVxrfH4hYCE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iVxrfH4hYCE</a>

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #42 послато: Јануар 02, 2017, 03:59:35 поподне »
Ево да споменем мог познаника, сомборског глумца, Рашу Буквића. Глумио је у неколико домаћих серија (нпр. Бићемо прваци, Стижу долари, Мој рођак са села,  итд.). Такође има запажену интернационалну каријеру. Глумио је са Брусом Вилисом у блокбастеру Умри мушки 5 (2013), затим филму Транспортер (2015) и мноштву европских (француских) филмова. Тренутно живи на релацији Србија-Француска.
Линк:
<a href="https://www.youtube.com/v/iVxrfH4hYCE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iVxrfH4hYCE</a>
Раши Буквићу сам истраживао љубињске сроднике. Један прадјед му је од Јањића из Убоска. Моје сестре од стрица су му најближа родбина у Љубињу. Мислим да је од гатачких Буквића, који би могли бити даљим поријеклом из јужне Херцеговине од Мириловића.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #43 послато: Јануар 02, 2017, 04:18:34 поподне »
Раши Буквићу сам истраживао љубињске сроднике. Један прадјед му је од Јањића из Убоска. Моје сестре од стрица су му најближа родбина у Љубињу. Мислим да је од гатачких Буквића, који би могли бити даљим поријеклом из јужне Херцеговине од Мириловића.
Радивоје је од личких Буквића. Његов деда Дане је рођен у Водотечу код Бриња, на северу Лике. И баба Марија му је Личанка (дев. Гостовић). Његова мајка је из колонистичког села Војвода Степа у Војводини (дев. Клаћ, од црногорског рода Брајића), а њена мајка је од херцеговачких Јањића.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #44 послато: Јануар 02, 2017, 04:21:26 поподне »
Радивоје је од личких Буквића. Његов деда Дане је рођен у Водотечу код Бриња, на северу Лике. И баба Марија му је Личанка (дев. Гостовић). Његова мајка је из колонистичког села Војвода Степа у Војводини (дев. Клаћ, од црногорског рода Брајића), а њена мајка је од херцеговачких Јањића.
Хвала Админе! Раша и ја би аутосомално бил веома блиски. У мене Јањића  у родослову има и са мајчине и са очеве стране.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #45 послато: Јануар 02, 2017, 04:24:58 поподне »
Хвала Админе! Раша и ја би аутосомално бил веома блиски. У мене Јањића  у родослову има и са мајчине и са очеве стране.
Раша, иначе, има предање да су његови Буквићи управо од поменутих гатачких (кнезова) потекли.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #46 послато: Јануар 02, 2017, 04:57:40 поподне »
Ево да споменем мог познаника, сомборског глумца, Рашу Буквића. Глумио је у неколико домаћих серија (нпр. Бићемо прваци, Стижу долари, Мој рођак са села,  итд.). Такође има запажену интернационалну каријеру. Глумио је са Брусом Вилисом у блокбастеру Умри мушки 5 (2013), затим филму Транспортер (2015) и мноштву европских (француских) филмова. Тренутно живи на релацији Србија-Француска.
Линк:
<a href="https://www.youtube.com/v/iVxrfH4hYCE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/iVxrfH4hYCE</a>

Радивоје је од личких Буквића. Његов деда Дане је рођен у Водотечу код Бриња, на северу Лике. И баба Марија му је Личанка (дев. Гостовић). Његова мајка је из колонистичког села Војвода Степа у Војводини (дев. Клаћ, од црногорског рода Брајића), а њена мајка је од херцеговачких Јањића.

Моје село  8)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #47 послато: Јануар 02, 2017, 06:15:51 поподне »
А питах се да ли је једно или друго, па ми ово деловаше исправније, а оно пак да бих могао да настрадам. ;D

Извињавам се овим честитим Ваљевцима, нећу се више брукати по овом питању. :D

Нађох иначе неки чланак у Новостима, у ком се говори о немалом броју глумаца управо пореклом Ваљеваца, чланак почиње речим да је више од 80 глумаца који играју у српским позориштима пореклом из Ваљева.

Вечерње новости: Бардови глуме стижу из града на Колубари

Баш је добар чланак Амикусе.  :) Тај крај је благородан што се тиче глумаца, музичара, сликара, књижевника и уопште великих људи битних за српску историју. Иначе међу овим глумцима који су набројани у тексту има и Мионичана.  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #48 послато: Јануар 02, 2017, 07:58:01 поподне »
По интернету (извор Википедија) кружи прича да је Никола Којо цинцарског порекла. Он је у једном интервјуу, где је тема била снимање "Лепих села" (у околини Вишеграда), рекао како је све то емотивно доживео зато што је и сам пореклом из "тих крајева".

У његовој биографији постоји податак да је име добио по деди који је био протојереј у Мостару. Нема превише Цинцара у тим крајевима, а и ово "Којо" звучи "босански". :)

Колико ми је познато, у Шематизму из 1882., код БиХ Срба се не јавља ово презиме, али постоје нека слична, која у корену садрже име/надимак "Која/о".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #49 послато: Јануар 02, 2017, 08:04:17 поподне »
ово "Којо" звучи "босански"

Пре - херцеговачки.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #50 послато: Јануар 02, 2017, 08:08:54 поподне »
Пре - херцеговачки.

То је то. Слична иумена, која се завршавају на "о", постоје на читавом том потезу ЦГ-Херцеговина-Босна. Симо, Перо, Ђуро, Којо, итд. ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #51 послато: Јануар 02, 2017, 08:15:58 поподне »
Мислим на презимена. Оно: Ного, Ђого, Којо, Солдо, Спремо, Роко, Ждеро, Џоно, Леко...
Личних имена која имају наставак -о има свуда по динарском подручју.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #52 послато: Јануар 02, 2017, 08:34:01 поподне »
То је то. Слична иумена, која се завршавају на "о", постоје на читавом том потезу ЦГ-Херцеговина-Босна. Симо, Перо, Ђуро, Којо, итд. ;)
Веома интересантно је да се овакав облик надимака на -о среће често и код Словака...на пример Мило,Свето,Дуро,Јаро,Славо итд итд.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #53 послато: Јануар 02, 2017, 10:21:27 поподне »
По интернету (извор Википедија) кружи прича да је Никола Којо цинцарског порекла. Он је у једном интервјуу, где је тема била снимање "Лепих села" (у околини Вишеграда), рекао како је све то емотивно доживео зато што је и сам пореклом из "тих крајева".

У његовој биографији постоји податак да је име добио по деди који је био протојереј у Мостару. Нема превише Цинцара у тим крајевима, а и ово "Којо" звучи "босански". :)

Колико ми је познато, у Шематизму из 1882., код БиХ Срба се не јавља ово презиме, али постоје нека слична, која у корену садрже име/надимак "Која/о".
Никола Којо је сахрањен код старе мостарске цркве, не ове што се обнавља, него оне  још навише у Бјелушинама.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #54 послато: Јануар 02, 2017, 10:27:09 поподне »
Један Бјелопавлић међу врсним глумцима:



Боро Беговић, од Беговића-Павковића из Даниловграда.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #55 послато: Јануар 02, 2017, 10:38:39 поподне »
По интернету (извор Википедија) кружи прича да је Никола Којо цинцарског порекла.

За још неке наше глумце се тврди да су цинцарског порекла. Нпр.: Иван Бекјарев, Горан Кичић, Мики Манојловић, Ташко Начић, итд. Не знам да ли је тачно. Ја сам једино знао за Ташка Начића.

Ево линка (додуше има ту још неких људи који нису глумци):
http://www.dcsrbije.rs/poznati.html


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #56 послато: Јануар 02, 2017, 10:38:59 поподне »
Боро Стјепановић је рођен у околини Вареша у Босни, али за себе каже да је пореклом из никшићког краја.

У овом тексту из подгоричких Вијести, наводи се да је пореклом од Угреновића:

http://www.vijesti.me/caffe/boro-stjepanovic-nisam-bio-ni-vjernik-ni-komunista-814730

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #57 послато: Јануар 02, 2017, 10:50:11 поподне »
За још неке наше глумце се тврди да су цинцарског порекла. Нпр.: Иван Бекјарев, Горан Кичић, Мики Манојловић, Ташко Начић, итд. Не знам да ли је тачно. Ја сам једино знао за Ташка Начића.

Ево линка (додуше има ту још неких људи који нису глумци):
http://www.dcsrbije.rs/poznati.html

Мислим да је ово претерано, као кад неке наше трећеразредне новине напишу тај и тај од светски познатих глумаца, политичара и сл. је српског порекла, а оно испадне да је кућна помоћница његове стрине била удата за Србина. Мада мислим да Мики Манојловић јесте цинцарског порекла по мајци. Она је такође била глумица. Од ових који нам нису савременици извесно је да су Нушић, Стерија Поповић, Цинцар-Марковић, Петар Ичко, Јелисавета Начић и Лаза Пачу били Цинцари.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #58 послато: Јануар 02, 2017, 10:56:03 поподне »
Мислим да је ово претерано, као кад неке наше трећеразредне новине напишу тај и тај од светски познатих глумаца, политичара и сл. је српског порекла, а оно испадне да је кућна помоћница његове стрине била удата за Србина.

Да.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ево још једног сличог линка:
http://cincari.org/poznati/index.html

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најбољи србски глумци-порекло / Best Serbian actors/actresses - ancestry
« Одговор #59 послато: Јануар 02, 2017, 11:08:11 поподне »
Да.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ево још једног сличог линка:
http://cincari.org/poznati/index.html

Не наведох Владана Ђорђевића. Мајка му је била из познате београдске цинцарске породице Леко. На првом линку су наведени и Борислав Пекић и Весна Пешић, који сигурно нису цинцарског порекла. Пекићев отац је из Дробњака, а мајка из Баваништа. Пешићева је из Гроцке. Њена млађа сестра је покојна глумица Станислава Пешић, које се најбоље сећамо из серије "Позориште у кући". Ето вратисмо се глумцима.  :)

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.