Аутор Тема: Асимилација и њене законитости  (Прочитано 35237 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #80 послато: Јул 24, 2018, 05:48:39 поподне »
Шта је разлог да се Албанац муслиманске вјероисповијести сјећа својих предака католичке вјере а Србин исламске вјероисповијести крије ту чињеницу?

Трудим се да разумем ваша питања? Шта је њихов смисао?

Исти је разлог као и када неки Србин пређе у ислам и онда је Бошњак (али имамо и изузетке - чувени писац Меша Селимовић) или пређе у католицизам и онда је Хрват.

Има и случај да остане у православној вери па временом постане Бугарин, Македонац или Црногорац.

Окружење, време и други чиниоци делују на  сваког појединца.

Шта је ту вама необично?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #81 послато: Јул 24, 2018, 05:53:42 поподне »
Трудим се да разумем ваша питања? Шта је њихов смисао?

Исти је разлог као и када неки Србин пређе у ислам и онда је Бошњак (али имамо и изузетке - чувени писац Меша Селимовић) или пређе у католицизам и онда је Хрват.

Има и случај да остане у православној вери па временом постане Бугарин, Македонац или Црногорац.

Окружење, време и други чиниоци делују на  сваког појединца.

Шта је ту вама необично?

Није ми јасно зашто онда Бошњаци не постану Срби исламске вјероисповјети или Црногорци исламске вјероисповијести када им се то срдачно нуди ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #82 послато: Јул 24, 2018, 06:02:00 поподне »
Шта је разлог да се Албанац муслиманске вјероисповијести сјећа својих предака католичке вјере а Србин исламске вјероисповијести крије ту чињеницу?

Јел ово питање везано за Албанце који су потомци Срба који су исламизовани и временом албанизовани или за данашње Бошњаке ?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #83 послато: Јул 24, 2018, 06:07:32 поподне »
Јел ово питање везано за Албанце који су потомци Срба који су исламизовани и временом албанизовани или за данашње Бошњаке ?

Мислим да је питање јасно, зашто ни један Албанац муслиманске вјеросиповијети не крије чињеницу да су његови преци били католици, како они који су и данас по националности Албанци, тако и они који су данас Бошњаци. Зашто се то не дешава код оних муслимана који су прије исламизације били Срби, никако да чујем од неког Бошњака да каже моји преци су били Срби. Ово није нека провокација него озбиљно питање за озбиљне истраживаче !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #84 послато: Јул 24, 2018, 06:12:55 поподне »
Мислим да је питање јасно, зашто ни један Албанац муслиманске вјеросиповијети не крије чињеницу да су његови преци били католици, како они који су и данас по националности Албанци, тако и они који су данас Бошњаци. Зашто се то не дешава код оних муслимана који су прије исламизације били Срби, никако да чујем од неког Бошњака да каже моји преци су били Срби. Ово није нека провокација него озбиљно питање за озбиљне истраживаче !
Одговор је врло једноставан. Док је неко свим силама радио на томе да Арнауте три вере укомпонује у модерну нацију где вера неће имати пресудну улогу, у исто време су све муслимане и католике који су били српске националности свим силама расрбљивали, пребацујући притом сву кривицу на Српску Православну Цркву.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #85 послато: Јул 24, 2018, 06:15:15 поподне »
Мислим да је питање јасно, зашто ни један Албанац муслиманске вјеросиповијети не крије чињеницу да су његови преци били католици, како они који су и данас по националности Албанци, тако и они који су данас Бошњаци. Зашто се то не дешава код оних муслимана који су прије исламизације били Срби, никако да чујем од неког Бошњака да каже моји преци су били Срби. Ово није нека провокација него озбиљно питање за озбиљне истраживаче !
Руговац ти је поставио потпитање, јер ти питање није потпуно и не може једноставно да се одговори на њега јер није исти контекст...Албанци који су муслимани, а пре тога су били католици, немају проблем да кажу да су били католици , јер су и тада били Албанци...Али код Бошњака или Албанаца чији су преци били Срби православци, већ је друго нешто...
« Последња измена: Јул 24, 2018, 06:18:04 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #86 послато: Јул 24, 2018, 06:24:59 поподне »
Одговор је врло једноставан. Док је неко свим силама радио на томе да Арнауте три вере укомпонује у модерну нацију где вера неће имати пресудну улогу, у исто време су све муслимане и католике који су били српске националности свим силама расрбљивали, пребацујући притом сву кривицу на Српску Православну Цркву.

Atlantische, ја сам од оних људи који Србе, Хрвате, Бошњаке и Црногорце држи за један народ. Један Рус, или било ко други са стране, никада неће моћи препознати којем етносу припада неки његов саговорник из ова четири етноса, ако га не упита за име или религију. Гледано са стране ми сми исти, изнутра ко рогови у врећи. Али када постављам ово питање небих да пређем на дневну политику, већ ме стварно интересује зашто је то тако. Муслимани на Балкану су исламизирани мјештани, ту нема сумње. Знам да моја стрина, Гарчевићка, и дан данас каже да је Црногорка. Зашто нема муслимана који кажу да су поријеклом Срби? Немојмо само прелазити на дневну политику, то би било дегутантно.
« Последња измена: Јул 24, 2018, 06:26:45 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #87 послато: Јул 24, 2018, 06:37:00 поподне »
Мислим да је питање јасно, зашто ни један Албанац муслиманске вјеросиповијети не крије чињеницу да су његови преци били католици, како они који су и данас по националности Албанци, тако и они који су данас Бошњаци. Зашто се то не дешава код оних муслимана који су прије исламизације били Срби, никако да чујем од неког Бошњака да каже моји преци су били Срби. Ово није нека провокација него озбиљно питање за озбиљне истраживаче !

Мене би занимало твоје мишљење, пошто си ти Бошњак.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #88 послато: Јул 24, 2018, 07:31:15 поподне »
Интересантно је како се нечија перспетктива мијења када се мало одмакне од дневне политке и свог непосредног окружења. Прије неких 20-сетак година сам послом често путовао у Албанију, не тако дуго након рата на Косову. Морам рећи да су ме Албанци одушевили својим гостопримством, срдачношћу али и поносом на оно што јесу. Наравно, осјете се подјеле на Геге и Тоске, на муслимане и хришћане, Косоваре и Албанце из Албаније, али на крају сви они само једно, Албанци. Питао сам неке од њих, како наког свега ви гледате на Србе, какав је ваш традиционлни однос према српском народу. Једном ми један Албанац рече: "Знаш, за нас сте сви ви Срби, Македонци, Муслимани (Бошњаци), Црногорци једно, Словени, не-Албанци са којима се вијековима отимамо ако земље, пасишта за стоку, са којима некада живимо, a некада ратујемо, али сте ви увијек они "други".  Често размишљам о о том одговору, и волио бих да су га моји пријатељи и земљаци могли чути.

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #89 послато: Јул 24, 2018, 11:53:35 поподне »
Одговор на то горе питање је дао НиколаВук у оној теми о Улози СПЦ о ''отуђивању'' Срба...И цитирао је Гиљфердинга у коментарима.
 
Ти људи су били Турци они се нису идентификовали као Срби (муслимани) никада и неће рећи да су били то јер су заборавили. Зашто би се они сећали тога и враћали да буду нешто друго, да буду само раја обична? Они су преласком на ислам постали временом нешто друго, били су на страни ''окупатора'', тј. не само то него су и сами имали власт.

Гиљфердинг пише: ''Србин значи православац, а православац за прости свијет значи Србин. Јесте ли ви Србин, стално су ме питали за време мог путовања и муслимани и православни, иако су знали да сам Москов...''
Дакле, католик тада није био Србин-католик био је Латин, а муслиман је био Турчин...Иначе он још пише да је исламизација била највећа међу босанским католицима у средишњој Босни.
И сад замисли тако векове и још додаш АУ политику од 1878.

Мало касније пише о Албанцима: ''Уз ово треба знати да од Албанаца нема равнодушнијег народа према религији и неподложнијег богобојажљивости. Један њемачки писац правилно је рекао за народе који се налазе под турском влашћу да - Словен, Грк, Влах, претпостављају своју веру слободи. Албанац пак, претпоставља слободу свему па чак и вјери''. У току 18. вијека све албанско становништво које се населило у Стару Србију неосјетно је прешло на ислам''.

Ја не мислим да је то питање нешто битно за истраживање одговор је прост, политика. Политика великих сила некада, а данас и обична свакодневна политика, идентитетски пројекти и разни ''историчари'' који раде са политиком под руку.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #90 послато: Јул 25, 2018, 09:27:47 пре подне »
 "Знаш, за нас сте сви ви Срби, Македонци, Муслимани (Бошњаци), Црногорци једно, Словени, не-Албанци са којима се вијековима отимамо ако земље, пасишта за стоку, са којима некада живимо, a некада ратујемо, али сте ви увијек они "други".

Ovo je tačno izraženo naš osećaj kao onima koji nisu Albanci, konkretno mi Gege sa Slovenima (u govoru se koristi rec Škavel ili Škia).

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #91 послато: Август 12, 2018, 11:59:22 поподне »
"Знаш, за нас сте сви ви Срби, Македонци, Муслимани (Бошњаци), Црногорци једно, Словени, не-Албанци са којима се вијековима отимамо ако земље, пасишта за стоку, са којима некада живимо, a некада ратујемо, али сте ви увијек они "други".

Ovo je tačno izraženo naš osećaj kao onima koji nisu Albanci, konkretno mi Gege sa Slovenima (u govoru se koristi rec Škavel ili Škia).

A шта би навео као највећу разлику међу Србима и Aлбанцима? Је ли то језик, племенска свијест, историја, нешто четврто или све то заједно? Укратко, ко сте ви, а ко смо ми из вашег угла. Не тражим никакав научан одговор, најрадије бих чуо неко просто мишљење као ово што је наведено.
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #92 послато: Август 13, 2018, 12:22:53 пре подне »
Za nas ste vi u ličnom kontaktu potpuno isti kao i mi i svi ostali narodi.

U kolektivnoj svesti i odnosu kao narod ka nama Albancima vi ste oni koji su nam uzeli deo naše etničke teritorije (Toplica i Jablanica) i proterali odatle trećinu današnjih Albanaca sa Kosova.  U tome je razlika izmedju ličnog i kolektivnog u odnosu Srba i Albanaca.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #93 послато: Август 13, 2018, 12:49:09 пре подне »
Za nas ste vi u ličnom kontaktu potpuno isti kao i mi i svi ostali narodi.

U kolektivnoj svesti i odnosu kao narod ka nama Albancima vi ste oni koji su nam uzeli deo naše etničke teritorije (Toplica i Jablanica) i proterali odatle trećinu današnjih Albanaca sa Kosova.  U tome je razlika izmedju ličnog i kolektivnog u odnosu Srba i Albanaca.

Макар сте искрени ,ако ништаа :D  Него мене занима ваше мишљење као Албанца (јер управо рекосте да као народ сматрате Космет + Топличко-Јабланички крај својим.етничким простором+вероватно још неке које нисте навели овом приликом)ако сте вољни да ми дате одговор,ако не нема љутње. :)
Видимо да се у данашње време миграције дешавају свакодневно,готово су милионске.Читам баш пре неки дан да је у Немачкој сваки четврти грађанин мигрант(око 20 милиона миграната) па ме ,обзиром да се границе на Балкану (на српску штету нормално) прекрајају већ двадесет и кусур година колико имам ,интересује следеће.
Уколико рецимо у Баварској у једном тренутку преовлада број миграната арапског/турског порекла на пример,што услед досељавања што услед исељавање домаћег становништва због насиља и неких других ствари сматрате ли да Арапи и Турци имају право на територију Баварске и њено отцепљење јер је то њихов етнички простор тренутно,без обзира да ли су на њега дошли уз дозволу и гостопримство бивших домаћина а вратили су им то силом и  протеривањем становништва?Уопште гледано да ли сматрате да је такав образац у реду и на светском.нивоу или је праведно да буде резервисан само за Балкан тј. Србију конкретно?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Никола Јанковић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • Р1а, Србин
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #94 послато: Август 13, 2018, 01:23:35 пре подне »
Za nas ste vi u ličnom kontaktu potpuno isti kao i mi i svi ostali narodi.

U kolektivnoj svesti i odnosu kao narod ka nama Albancima vi ste oni koji su nam uzeli deo naše etničke teritorije (Toplica i Jablanica) i proterali odatle trećinu današnjih Albanaca sa Kosova.  U tome je razlika izmedju ličnog i kolektivnog u odnosu Srba i Albanaca.

Е то, хвала, то ме занимало. :) Ни ја никада нисам имао проблема са Aлбанцима што се личног контакта тиче. Штавише, многи су, на моје изненађење, били изразито љубазни.

Aко је ово истина, онда несугласице настају око прерасподјеле бивших турских земаља, што је ипак, сложићете се, питање новијег датума ако се у обзир узме трајање српско-албанских веза. По томе, дакле, у коријену сукоба није однос дошљака и старосједјелаца (мислим на то да ви нас држите за Словене, туђ народ, а себе за старинце).

Да се вратим сад на тему... Како ви посматрате словенски удио у данашњој албанској нацији? Знам да имате нека словенска имена (прво ми паде на памет Сокол), имате дио словенске крви (то је извјесно, ма колико се о томе ћутало), неке словенске ријечи, имате Скендер-бега... Прије неки дан одгледах спот за једну албанску пјесму на којем су приказани Aлбанци из различитих крајева, па између осталих бијаху и Aлбанци из Црне Горе (мислим да су Хоти, али немојте ме држати за ријеч): један дједица уредно увио главу у бјелачу, ту су и дуги бркови, орловски нос и уско лице, на њему бијела ношња каква се да видјети и у Лици, а свира, погађате, гусле. Да сам га видио негдје, назвао бих му помоз' Бог!  ;)
Све се човјек брука за човјеком.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #95 послато: Август 13, 2018, 01:39:38 пре подне »
Макар сте искрени ,ако ништаа :D  Него мене занима ваше мишљење као Албанца (јер управо рекосте да као народ сматрате Космет + Топличко-Јабланички крај својим.етничким простором+вероватно још неке које нисте навели овом приликом)ако сте вољни да ми дате одговор,ако не нема љутње. :)
Видимо да се у данашње време миграције дешавају свакодневно,готово су милионске.Читам баш пре неки дан да је у Немачкој сваки четврти грађанин мигрант(око 20 милиона миграната) па ме ,обзиром да се границе на Балкану (на српску штету нормално) прекрајају већ двадесет и кусур година колико имам ,интересује следеће.
Уколико рецимо у Баварској у једном тренутку преовлада број миграната арапског/турског порекла на пример,што услед досељавања што услед исељавање домаћег становништва због насиља и неких других ствари сматрате ли да Арапи и Турци имају право на територију Баварске и њено отцепљење јер је то њихов етнички простор тренутно,без обзира да ли су на њега дошли уз дозволу и гостопримство бивших домаћина а вратили су им то силом и  протеривањем становништва?Уопште гледано да ли сматрате да је такав образац у реду и на светском.нивоу или је праведно да буде резервисан само за Балкан тј. Србију конкретно?

Upoređivati nas koji tu živimo odvajkada sa skorašnjim doseljenicima u Nemačku nije korektno. To su dve sasvim različite stvari.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #96 послато: Август 13, 2018, 01:44:38 пре подне »
Е то, хвала, то ме занимало. :) Ни ја никада нисам имао проблема са Aлбанцима што се личног контакта тиче. Штавише, многи су, на моје изненађење, били изразито љубазни.

Aко је ово истина, онда несугласице настају око прерасподјеле бивших турских земаља, што је ипак, сложићете се, питање новијег датума ако се у обзир узме трајање српско-албанских веза. По томе, дакле, у коријену сукоба није однос дошљака и старосједјелаца (мислим на то да ви нас држите за Словене, туђ народ, а себе за старинце).

Да се вратим сад на тему... Како ви посматрате словенски удио у данашњој албанској нацији? Знам да имате нека словенска имена (прво ми паде на памет Сокол), имате дио словенске крви (то је извјесно, ма колико се о томе ћутало), неке словенске ријечи, имате Скендер-бега... Прије неки дан одгледах спот за једну албанску пјесму на којем су приказани Aлбанци из различитих крајева, па између осталих бијаху и Aлбанци из Црне Горе (мислим да су Хоти, али немојте ме држати за ријеч): један дједица уредно увио главу у бјелачу, ту су и дуги бркови, орловски нос и уско лице, на њему бијела ношња каква се да видјети и у Лици, а свира, погађате, гусле. Да сам га видио негдје, назвао бих му помоз' Бог!  ;)

Da osnov je borba za teritoriju  odnosno żivotni prostor po odlasku Turaka.

To nema veze ni sa kakvim starosedeocima ili došljacima.

Sva ova dnk rezultati pokazuju da su svi narodi na Balkanu izmešani tako da asimolovanih Srba ima kod Albanaca i obrnuto.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #97 послато: Август 13, 2018, 02:23:13 пре подне »
Upoređivati nas koji tu živimo odvajkada sa skorašnjim doseljenicima u Nemačku nije korektno. To su dve sasvim različite stvari.

Претпостављам да би по схватањима вашег народа и вас ми били ти мигранти који су дошли у 6.веку и отерали вас,претпостављам да себе доживљавате као Илире па ово што данас хоћете дође као наплаћивање дуга након 1500 година? :) 
Само ако су данашњи Срби(вероватно и кроз рана времена након досељења на Балкан-уколико се оно.уопште и одиграло) мешавина протоСрба(Словена) и балканских староседелаца(Трачана,Трибала,Келта и Илира) то би онда значило да смо и ми,данашњи Срби овде одвајкада јер нам половина генетика и предака долази од старих Балканаца,зар не? :) То сте и ви мало пре у горњем коментару лепо написали,сви имамо мешавину гена само у различитим односима тако да би то онда значило и да су Срби овде староседеоци,чак и по албанским критеријумима?
Ако не јел то значи да бисмо.имали право да тражимо Бохемију и Саксонију (као прапостојбину Срба по ововремешњем  историјском тумачењу) иако ту не живимо већ 1500 година? Где је крај тих заврзлама или се према нама увек може направити преседан а за друге та правила не важе?Како ви гледате на то? :)
И још нешто ме интересује,читао сам ваше коментаре о пореклу разних породица од Црне Горе па до Србије и видм да се трудите да помогнете колико можете и да будете објективни..зато немојте да мислите да вас провоцирам што све ово пишем,чисто ме занима ваше мишљење као припадника албанске нације. За крај ,да ли у вашем народу постоји мишљење да су Срби за неке ствари жестоко оштећени на правди Бога и што се тиче територија (верујем да сматрате да вам припада све што сте навели од теритприја,само да ли сматрате да су се  неки околни народи огрешили о Србе и да осим Космета Срби имају право на све остале територије што су им.насилно.одузете) и што се тиче разноразних етикетирања или сматрате да смо криви за све што нам се дешава и да смо ми агресори и досељеници(и у Војводини и у Рашкој ,БиХ,Крајини,Црној Гори,Старој Србији)?Још једном хвала.на пређашњем одговору па и на следећем уколико било шта одговорите. :)
« Последња измена: Август 13, 2018, 02:25:21 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #98 послато: Август 13, 2018, 03:11:35 поподне »

Sigurno da kao svaki normalan čovek ne mogu da shvatim monstruoznost koje je NDH kao država učinila nad Srbima (pogotvo ženama i decom). To prevazilazi sve najgore što čovek može da zamisli. 
Sa velikom sigurnošću mogu da kažem da je i ovo gore posledica potpuno pogrešne politike koju su vaši pretstavnici vodili od 1918 stvorivši nešto što niko sa malo zdravog mozga nebi stvorio a to da postane manjina u zemlji koju smatrate da je vaša. Pogrešne odluke na Balkanu plaćaju oni koji nita nisu krivi (običan narod) a ne oni koji su to napravili.
Sve ostali porazi Srba kao naroda su posledice stvaranje Jugoslavije i rasipanja energije na nemoguće.
Sličnu sudbinu će doživeti i Bošnjaci zbog  osustva bilo kakvog vida racionalne politike u Bosni (ovim indirektno potvdjuju da su islamizovani Srbi ma kolko oni to ne žele da čuju) i stalnom nametanju svojeg na isti onaj način kako su to Srbi radili kroz svo postojanje Jugoslavije.
Ovo što sada kao narodi imate pod svojom kontrolom je realno i jedino što ste mogli da imate a samim tim ste i to dobili. Niko normalan nebi ušao u sukob u Hrvatskoj kad je u to doba kad je u to doba Srba bilo manje od 15 posto a sa takvim rasporedom življenja.
Da uporedim sa Kosvom to bi bilo isto da smo mi ušli u sukob sa Srbima a da je većina Albanca živela severno od Ibra.  Itd.

Није ли то нешто што су чинили сви наши непријатељи,и Бугари,Мађари,Хрвати,(предњаче бивши Срби ),мухамедански Срби,Немци -исто тако и ви,да се не лажемо.Тако се и стварала превага и смена становниптва,Космет је типичан пример тога.
Не кажем да су сви чланови поменутих народа то чинили али добар део.јесте.
За све остало се слажем са вама,поготово око Југославије.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #99 послато: Август 13, 2018, 04:14:20 поподне »
Ja se ne mogu sloziti da je jugoslavija sama po sebi bila greska iz vise razloga prvo desila bi se jos veca asimilacija srba na svim teritorijama van srbije, drogo ne verujem da bi dugo izdrzali bez ratova jer bi bilo raznoraznih ugrozavanja prava na svim stranama, jugoslavija je bio jedini nacin za odrzanje mira na ovim prostorima. Ne zagovaram jugoslaviju ali ne vidim ni jedan drugi nacin za bezbedan izlazak iz drugog svetskog rata u kome je bilo ustaskog terora i genocida sa druge strane ni cetnici ali i bosnjaci nisu po lepome upamceni u hrvatskoj i bosni pa i u srbiji. Jednostavno  tvorevina jugoslavije kakva god daje je sve stavila pod neku kontrolu do 80tih. Sto se tice albanaca i srba asimilacije ima na obe strane u oba smera i toga ce biti i u buducnosti jer obicni ljudi zele mir i da zive od svog rada u tom miru. Inace generalno kada se isprati genetika od alpa do crnog mora i od egejskog mora do sredista panonske nizije genetika kaze jedno nema nacije sa cistom genetikom i da pripadnost naciji se vezuje iskljucivo za jezik i veru, to je dokazala i bivsa jugoslavija. Albanci ako naprave veliku albaniju ce verovatno izmedju sebe imati slicnih problema kao sto je imala i jugoslavija, ne bih iskljucio i slican epilog kao kod raspada jugoslavije. Ovo je cisto moje misljenje na osnovu desavanja na balkanu od srednjeg veka pa do sada :)

1) Албанци не планирају Велику или Етничку Албанију јер није то реална опција. У томе је и велика разлика између нас и Словена (Срба, Бошњака и Македонаца). Ми гледамо да остваримо наше интересе у оквиру онога шта је могуће. Уједињене у Велику Албанију није могуће, али је могућа несметана комуникација између Албанца у оквиру данашњих држава на Балкану.

2) За разлику од елите Хрвата и Бошњака који су увек као мањине у односу на Србе инсистирали на посебностима и негирали да су једно са Србина са којима деле језик, код нас то није било.

Увек се инсистирало на јединству без обзира на религију а наша реч КОМБ српски народ се тумачи Катољик, Ортодокс, Мусљиман и Бектеш чиме се објашњава неуким да смо ми народ више различитих религија услед историјских процеса.

Надам се да ме разумете. Могућност сукоба код нас због религије апсолутно није могућа.
« Последња измена: Август 13, 2018, 04:15:51 поподне Rugovac »