Аутор Тема: Асимилација и њене законитости  (Прочитано 35232 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #160 послато: Октобар 13, 2020, 01:31:32 поподне »
Нема конвертитских физиономија, има само конвертитских душа / нарави...
Mислим да има као резултат те промене коју је сам појединац иницирао (тј. као што кажеш, душа, па се то мора видети у изразу), као што је то код Јевтића случај. Та негација себе и онога чему је припадао, мора да остави нешто у изразу који је у суштини његов одбрамбени механизам. (овде ми на фотографији савршено пристаје уз неку униформу једне балканске немачке сателитске државе) Његов случај није исти као са другима који живе генерацијама у другој средини на западу, па су постали нешто друго, он је изабрао да више не буде Србин (а разлог без коментара). А у суштини, доказ колико је био лабилан као младић по питању националне освешћености, када му је Милошевић био разлог да промени презиме
« Последња измена: Октобар 13, 2020, 01:40:14 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #161 послато: Октобар 13, 2020, 01:47:45 поподне »
...
Са Бошњацима / муслиманима је другачије, с обзиром да они, великим делом, нерадо прихватају своје словенско порекло, па самим тим и тај словенски презименски наставак.

Од ове године је Бошњачки ДНК пројекат прихватио тезу да је хаплогрупа I2а на ове просторе досељена са Словенима, а она је код Бошњака можда и најзаступљенија у односу на друге балканске народе, па би они можда имали и више права да се позивају на Словенско порекло од нас. Додуше, није Бошњачки ДНК пројекат исто што и Бошњаци, али рекао бих да се реалност ипак и код њих сагледава. Са друге стране, има и код нас много оних који нерадо прихватају словенско порекло, или тачније речено званичне научне ставове, уствари, имам утисак да их је све више.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1643
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #162 послато: Октобар 13, 2020, 02:51:26 поподне »
Mислим да има као резултат те промене коју је сам појединац иницирао (тј. као што кажеш, душа, па се то мора видети у изразу), као што је то код Јевтића случај. Та негација себе и онога чему је припадао, мора да остави нешто у изразу који је у суштини његов одбрамбени механизам. (овде ми на фотографији савршено пристаје уз неку униформу једне балканске немачке сателитске државе) Његов случај није исти као са другима који живе генерацијама у другој средини на западу, па су постали нешто друго, он је изабрао да више не буде Србин (а разлог без коментара). А у суштини, доказ колико је био лабилан као младић по питању националне освешћености, када му је Милошевић био разлог да промени презиме

Нема потребе за оваквим коментарима. И на крају крајева Јевтић каже да се помало каје што је променио презиме, то јест да га је мало срамота да каже да се је стидео свог српског порекла.

Што се Кркића тиче, овде је очито дошло до утицаја мајке. И неби се изненадио да се на крају испостави да се Кркић џуниор определио за католичку веру, а можда је чак и крштен у њој.

Мислим да је највећи проблем код асимилације већих група, а понекад и појединаца, то што се у доста случајева често покушава замаглити јасан правац тога шта су преци били пре асимилације. То се лепо види и кроз одличан чланак који је написао г. Малешевић.
« Последња измена: Октобар 13, 2020, 09:31:11 поподне Amicus »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #163 послато: Октобар 13, 2020, 07:05:05 поподне »
Скрећем пажњу уредницима,Ојлер и Небо тролују,Бошњаци немогу бити предмет расправе на теми о асимилизацији,бошњачки идентитет је друга врста процеса,ја бих је радије сврсто у вјерска питања а ко то рашчивија нека и суди...а ко ће до бог..

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #164 послато: Октобар 13, 2020, 07:35:56 поподне »
Скрећем пажњу уредницима,Ојлер и Небо тролују,Бошњаци немогу бити предмет расправе на теми о асимилизацији,бошњачки идентитет је друга врста процеса,ја бих је радије сврсто у вјерска питања а ко то рашчивија нека и суди...а ко ће до бог..

Дај, брате, не застрањуј. Какво црно "троловање"!? Бошњаци нису никаква верска категорија. Овде су поменути у смислу њиховог односа према словенском пореклу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #165 послато: Октобар 13, 2020, 07:36:45 поподне »
И, Бог се пише великим словом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #166 послато: Октобар 13, 2020, 07:43:39 поподне »
Скрећем пажњу уредницима,Ојлер и Небо тролују,Бошњаци немогу бити предмет расправе на теми о асимилизацији,бошњачки идентитет је друга врста процеса,ја бих је радије сврсто у вјерска питања а ко то рашчивија нека и суди...а ко ће до бог..

Мачак, не брини ништа. Администрација све надгледа ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #167 послато: Октобар 13, 2020, 07:43:58 поподне »
Небо,нисам реко да су Бошњаци вјерска категорија,само сам реко да нису предмет на теми о асимилизацији...А како се пише поменута реч може неки лингвиста да нам појасни,није искључено да сам у криву...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #168 послато: Октобар 13, 2020, 07:47:59 поподне »
Небо,нисам реко да су Бошњаци вјерска категорија,само сам реко да нису предмет на теми о асимилизацији...А како се пише поменута реч може неки лингвиста да нам појасни,није искључено да сам у криву...

Мислим да ни Ојлер ни ја нисмо скренули са теме, нарочито није у питању "троловање". Што 'но написа Ојлер - има ко то надгледа.

А што се Бога тиче, ту нам никакав лингвиста није потребан. Он је Један, и ако си ти Бојан, а не бојан, онда немам двојбе да је Он - Бог.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #169 послато: Октобар 13, 2020, 07:49:13 поподне »
Мачак, не брини ништа. Администрација све надгледа ;)
Не рачунам ништа озбиљно док вас не буде више од двојице...Само ви момци радите ваш посо...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #170 послато: Октобар 13, 2020, 07:52:47 поподне »
Мислим да ни Ојлер ни ја нисмо скренули са теме, нарочито није у питању "троловање". Што 'но написа Ојлер - има ко то надгледа.

А што се Бога тиче, ту нам никакав лингвиста није потребан. Он је Један, и ако си ти Бојан, а не бојан, онда немам двојбе да је Он - Бог.
Ја јесам Бојан и нисам једини и властита имена се пишу великим словом,нећу да се расправљам али бих реко да су што се тиче бога ствари мало недоречене...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #171 послато: Октобар 13, 2020, 11:11:56 поподне »
Још један пример експресне асимилације (али још екстремнији случај у односу на Кркића, с обзиром да је дотични рођен у Београду):
Nestor El Maestro (born Nestor Jevtić; 25 March 1983) is a Serbian−English football manager

https://en.wikipedia.org/wiki/Nestor_El_Maestro
Ispovest pravog El Maestra: Zašto sam se stideo srpskog porekla i onog “ić” u prezimenu
Otkud onda El Maestro? Kriv je - Slobodan Milošević! Bivši predsednik kome bi danas neki podigli spomenik. A Jevtići su zbog njega pobegli iz zemlje i raskinuli veze sa otadžbinom. Mada, sada se Nestor pomalo kaje zbog toga.
“U stvari, dva puta sam menjao ime. Prvi put kada sam imao 16 ili 17 godina i želeo sam da se otarasim onog ‘ić’ u prezimenu. Posle toliko godina u Engleskoj, osećao sam se kao Britanac, mada me je sada malo sramota da kažem da sam se stideo srpskog porekla. U tom vremenu Srbija je opisivana kao aggressor u ratu, a Slobodan Milošević - čije se ime završavalo kao moje - bio je tiranin 90-ih”, priseća se El Maestro i nastavlja u dahu.
https://www.mozzartsport.com/nekategorizovano/vesti/ispovest-pravog-el-maestra-zasto-sam-se-stideo-srpskog-porekla-i-onog-ic-u-prezimenu/293925
Права конвертитска фаца ("укочено и ледено", а понашање извештачено, емоције солидно одглумљене)...Иначе, успешан тренер, са Спартаком из Трнаве је освојио првенство Словачке, сада тренира Штурм из Граца



Niko ne može pobeći od onoga šta je ma koliko se trudio. Svaki čovek mora da stane uz svoj narod ili bar da ga ne napada. Ovakvi ljudi (ako se mogu tako i nazvati) koji se stide onoga šta su,  mogu jedini da očekuju prezir od svojega naroda a gadjenje je od onih kojim se dodvoravaju i žele da pripadaju (verovatno zbog samo njemu poznat razlog manjecenjenosti).


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #172 послато: Октобар 13, 2020, 11:21:10 поподне »
И, Бог се пише великим словом.


Tačno. Ko to ne zna, ništa ne zna.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #173 послато: Октобар 13, 2020, 11:23:57 поподне »
Кад смо код асимилације, кажу неки да је словачки премијер Игор Матович наше горе лист.
Презиме заиста не звучи словачки, већ више као да је негде из Херцеговине.

https://en.wikipedia.org/wiki/Serbs_of_Slovakia


Nije. Ima puno slovaka koje nose prezimena na ič. Bivši presednik Gašparovič jeste bio unuk Hrvata, ali Matovič je čist Slovak. Vučković to može da potvrdi.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #174 послато: Октобар 14, 2020, 12:34:17 пре подне »

Nije. Ima puno slovaka koje nose prezimena na ič. Bivši presednik Gašparovič jeste bio unuk Hrvata, ali Matovič je čist Slovak. Vučković to može da potvrdi.
Да, има Словака са презименима на ич...За Матовича не знам, покушао сам да нашем нешто о њему, али нисам нашао о родитељима ништа (да видим како му се отац зове)...Познавао сам неке на факултету са презименима Попович, Павлович, али није им познато ништа о евентуалном српском пореклу...(мада Попович ми је "сумњив", због корена презимена...Код оних давнијег порекла, напр. ако је неко од времена Чарнојевића у Словачкој, Комарну, губила се свест...А упознао сам у Словачкој Мађара који се презива Milinkovicz и нема никакво сазнање о српском пореклу...свест се најбоље очувала у местима где је било неке већине, у неким селима, као нека наша села у околини Будимпеште или хрватска села у околини Братиславе, али у урбаним срединама се то губило )
« Последња измена: Октобар 14, 2020, 12:44:36 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #175 послато: Октобар 14, 2020, 12:53:10 пре подне »
Овде је једна од страница словачких презимена где се могу наћи и презимена на ич...Иако постоје нека презимена која се могу и код нас наћи, као Djurovič
https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Euro
, Djurovsky (као у Македонији), Martinovič то су такође изворна словачка презимена, јер и код њих постоји Ђуро (од Јураја)...А постоји и koд њих надимак Мато, од Матеја  (па одатле Матович, мада га нема на овом списку)
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Slovensk%C3%A9_priezvisk%C3%A1
« Последња измена: Октобар 14, 2020, 01:00:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #176 послато: Октобар 16, 2020, 09:19:22 пре подне »
Нема конвертитских физиономија, има само конвертитских душа / нарави...
А што се тиче презименског наставка -ић, он није својствен само Србима, то је, ваљда, свима овде јасно. Код Срба он има ту умекшану варијанту, а срећемо га код свих словенских народа у облику -ич.
Зато је бесмислица чак и Хрвату скидати такав наставак, јер то није искључиво србски "ексклузивитет". Хрвати су се, како ми се чини, "помирили" са чињеницом да су словенског, а не готског, аварског, иранског или палеобалканског подријетла. Са Бошњацима / муслиманима је другачије, с обзиром да они, великим делом, нерадо прихватају своје словенско порекло, па самим тим и тај словенски презименски наставак.

-ић заиста није српски ексклузивитет. Видимо га као -ич код многих словенских народа (Руса, Украјинаца, Белоруса, Словенаца, Словака, итд.). Познато је нпр. да су у Корушкој (или Аустрији генерално) презимена на -ig словенког (тј. словеначког порекла), а то -иг није ништа друго него наше -ић.

Што се овог тренера Ел Нестра тиче, то не треба гледати као асимилацију, него више на непромишљен младалачки хир под притиском антисрпске атмосфере каква је тада владала у Енглеској.
Он сам жали због тог поступка, али због британске администрације не може више да врати своје старо име.

По менталитету је сигурно Србин  ;D

« Последња измена: Октобар 16, 2020, 09:24:58 пре подне Malesevic »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #177 послато: Октобар 16, 2020, 09:31:50 пре подне »
.А упознао сам у Словачкој Мађара који се презива Milinkovicz и нема никакво сазнање о српском пореклу...свест се најбоље очувала у местима где је било неке већине, у неким селима, као нека наша села у околини Будимпеште или хрватска села у околини Братиславе, али у урбаним срединама се то губило )

Добру књигу о Србима у Словачкој је написао Љубивоје Церовић. Има је у дигиталној библиотеци Порекла.

Што се тиче презимена на -icz, -ics, -its, њих врло лако можете да сретнете у Мађарској. Ја сам наишао на Malesevics у једној варошици на српско-мађарској граници. Тога у Мађарској има заиста много и одатле се пренело и у Аустрију, услед кретања становништва у једној вишенационалној царевини.

Ево неких презимена које сам ја сретао у Аустрији: Raditsch, Welkowic, Petrovics, Markowitz, Markovics, Konstantinovics, Pawkowitz, Topitsch, Radovics, Radowitsch, Juritsch, Pawlowitsch, итд. У принципту тога има на стотине примера. Пре свега у Источној Аустрији (Штајерска, Доња и Горња Аустрија, Градишће и највише Беч).


Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #178 послато: Јануар 29, 2021, 10:48:28 поподне »
Ја разумем ситуацију после доласка Бугара, који нису били Словени, да прихвате већински словенски језик у подручју где су дошли, да су владали тим подручјем , прихватили језик већине и као власт наметнули име, али и даље не разумем процес после доласка Мађара, који су исто тако затекли бројније словенско становништво, али су као мањина успели да наметну поред имена и језик већини...Две сличне ситуације, али језички , а касније због језика , и потпуно друго груписање као народа (једни су ушли због језика међу Словене, други су због језика ушли у Угрофинце)...Ту треба проучити сам период доласка и понашање Мађара и Бугара према словенској већини и због чега је у Тракији епилог овакав, а у Панонији онакав...Вероватно не разумем процесе који се у обичном народу дешавају кроз више векова, у питању је свакодневни говор који се води међу укућанима и комшијама, па ми не иде у главу, како нека директива владајуће касте може то да промени (ово кажем у случају панонских Словена и Мађара који су наметнули језик)

Питање је  сасвим на мјесту. Је ли ико размишљао  о томе гдје су нестали генетски потомци Мађара? Остао је само језик и име. :)  Решење загонетке је свима на дохват руке, само руку треба пружити и не плашити се закључка. :)

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #179 послато: Јануар 29, 2021, 11:10:48 поподне »
Питање је  сасвим на мјесту. Је ли ико размишљао  о томе гдје су нестали генетски потомци Мађара? Остао је само језик и име. :)  Решење загонетке је свима на дохват руке, само руку треба пружити и не плашити се закључка. :)

Мађарски случај и бугарски случај су иста ствар, мада наоко изгледају дијаметрално супротни. Принцип је једнак.