Аутор Тема: Уопштено о Славенима  (Прочитано 114063 пута)

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #220 послато: Октобар 20, 2017, 03:02:36 поподне »
Ја сам одгледао, али нисам све баш најбоље разумео. Руси праве одличне документарце (поготово ове новије), али греше у томе што не стављају барем енглеске титлове. Тако би цео свет могао да се упозна с њиховом историјом, културом, итд.
И даље се концентришу само на бивши СССР где сви говоре руски, и сматрају да нема потребе да се њихов утицај шири даље. То је, по мени, грешка; а поготово данас, кад је велики број Западњака заинтересован за Русе и њихову културу, јер их виде као позитивце у овој најновијој ситуацији у свету.
Да, 25 година од распада СССР-а они и даље имају тај неки осећај империјалног језика где очекују да други уче њихов језик. По правилу када сам ишао на курсеве језика, најгори и најтежи акценат су увек имали они из бившег СССР-а. И ја кад говорим енглески или немачки, осети се словенски акценат, али они су непревазиђени.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #221 послато: Октобар 20, 2017, 03:21:17 поподне »
Ја сам одгледао, али нисам све баш најбоље разумео. Руси праве одличне документарце (поготово ове новије), али греше у томе што не стављају барем енглеске титлове. Тако би цео свет могао да се упозна с њиховом историјом, културом, итд.
И даље се концентришу само на бивши СССР где сви говоре руски, и сматрају да нема потребе да се њихов утицај шири даље. То је, по мени, грешка; а поготово данас, кад је велики број Западњака заинтересован за Русе и њихову културу, јер их виде као позитивце у овој најновијој ситуацији у свету.
Конкретно овај документарац мислим да би био тешко разумљив неком ко није изворни говорник неког словенског језика или слависта, па све са енглеским титлом доле.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #222 послато: Октобар 20, 2017, 03:25:12 поподне »
Конкретно овај документарац мислим да би био тешко разумљив неком ко није изворни говорник неког словенског језика или слависта, па све са енглеским титлом доле.

Да, наравно.  :)
Него, мислио сам уопште...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #223 послато: Октобар 20, 2017, 06:14:54 поподне »
Одличан видео, а нарочито овај део где објашњавају да су управо из грешака при преписивању књига на црквенословенском дошли до сазнања о говору тога времена када је преписивање настало. Занимљиво је када објашњавају тзв. цакање, и да су становници Великог Новгорода за очи говорили оци. Мој неки лични утисак је да је то можда неки траг, који су словенизовани Угрофинци којих је било на том простору, оставили у руском језику.

Документарац je очигледно више наменьен за ентертеинмент и ниje у великоj мери научан,  иако има неке  нелоше основе.  Извор цоканьу треба искати у лешском наследю од коих су Мазовшани непревазидени.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #224 послато: Јануар 19, 2018, 03:25:13 пре подне »
С тим да  аутор (Плетерски) позивајући се на Иванова, Топорова и Ванагоса прихвата њихово мишљење (ријеч је о архаичности балтичке хидронимије) да је модел словенских језик настао преобликовањем балтичких језика.

Прецењено је то називање тог језика "Балтички". Када је термин "Балти" настао у 18. веку како би се описали Лето-Литванци једним именом.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #225 послато: Јануар 19, 2018, 01:50:22 поподне »
Прецењено је то називање тог језика "Балтички". Када је термин "Балти" настао у 18. веку како би се описали Лето-Литванци једним именом.

Аца је вероватно мислио на протобалтски континуум језика, не на савремене балтске језике.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #226 послато: Јануар 19, 2018, 03:19:24 поподне »
Аца је вероватно мислио на протобалтски континуум језика, не на савремене балтске језике.

Наравно, мада и нисам неки стручњак за ту област ;)

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #227 послато: Фебруар 13, 2018, 02:01:30 пре подне »

Ако се прате археолошки трагови, доста тога упућује да су И2а Динарик вјероватно били неко протогерманско (ово условно говорим јер ни Германи се тада, као ни Келти нису до крај аформирали) племе на подручју западне Пољске у оквиру Јасторфске кулутре. Један дио припадника ове културе је као народ Бастарна дошао у 3 вијеку пне на просторе Украјине, Молдавије и Белорусије. Мјешањем ових И2а Бастарна са Р1а сарматском популацијом источне Европе по свој прилици су настали Словвени. Моје размишљање је најближе овој варијанти.

Ova teorija o Sarmatskom poreklu Slovena nikako da se odbaci sto se vidi i u ovom postu, a koliko u njoj ima istine, ne znam. Kako su ti Z280 i M458 mogli biti Sarmatski ako su Sarmati pričali totalnim iranskim jezikom, i bili dio iranske jezičke grupe, a u Slovenskom jeziku nema preko 30 iranskih pozajmnica. Stvari kao te mi nikako ne idu j mozak.

симо

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #228 послато: Фебруар 13, 2018, 09:51:34 пре подне »
Ova teorija o Sarmatskom poreklu Slovena nikako da se odbaci sto se vidi i u ovom postu, a koliko u njoj ima istine, ne znam. Kako su ti Z280 i M458 mogli biti Sarmatski ako su Sarmati pričali totalnim iranskim jezikom, i bili dio iranske jezičke grupe, a u Slovenskom jeziku nema preko 30 iranskih pozajmnica. Stvari kao te mi nikako ne idu j mozak.

Нема истине у повезивању са Сарматима, ствар је у томе што су римски аутори Сарматима називали све становнике европског истока, па су и словенска племена улазила у ту категорију. Сем тога, овај навод је из 2013. године, кад многе ствари по питању генетске слике Слоевна још нису биле јасне. Дакле, Z280 и М458 немају везе са Сарматима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #229 послато: Фебруар 22, 2018, 09:46:51 поподне »
Данас сам слушао сјајно предавање Јураја Белаја са Археолошког института у Загребу, о остацима словенске паганске топонимије на подручју Хрватске. Иако се врло мало зна о словенској митологији и религији јер за разлику од старогрчке, римске или чак скандинавске није оставила писаних трагова, етнолози су ипак успели да преко одређених обредних песама и још неких обичаја "извуку" мит који постанак света тумачи међусобном интеракцијом Перуна (врховног бога, громовника, који је при врху, на небу), Велеса (његовог антипода и противника у облику змаја или змије који живи испод површине воде) и Мокоши (која представља Сунце и самим тим посредника између надземног и подземног света, Перунова жена и Велесова љубавница); такође је реконструисан мит о смењивању годишњих доба, у ком су "главни јунаци" Јарило и Мара (у свом злом облику је Морана), деца Перунова и божански младенци. Словени су приликом свог доласка у нову земљу (јужно од Саве и Дунава) затекли простор који није био обредно "обележен" (у складу са старом словенском религијом), те су га у складу са својим схватањима и митовима "преобликовали".

Један од главних ритуала је било именовање одређених географских тачки по главним ликовима горе поменутог мита о стварању света; тако је нека узвисина са које се пружао добар поглед добијала име по Перуну или по неком његовом атрибуту (нпр. један од његових атрибута је Световид или Свантовид, "онај који види све", често представљен са четири главе управљене на четири стране света), директно супротно од те тачке а на другој обали неког водотока (дакле "испод воде", тј. у подземном свету који је замишљан као подводни) се налазио топоним везан за Велеса (или за неки од његових атрибута, нпр. Дабог или Дајбог, "онај који дарује напредак благу (стоки)"), док се бочно од њих, али ипак ближе Перуну налазила тачка везана за Мокош (или неки атрибут везан за њену улогу Мајке света), чиме се формирао "свети троугао" који је оивичавао одређену жупу и тиме јој гарантовао место у митском погледу на свет старих Словена; такође је то био обредни простор у коме су се вршили ритуали словенске религије, а темена тих троуглова су вероватно била ритуалне тачке од посебне важности. Такође се срећу називи везани за мит о Јарилу и Мари (Морани), односно циклични мит о смени годишњих доба. Мали број ових топонима је задржао свој изворни пагански облик, већ је већина њих плански христијанизована, али се могу препознати по именима светаца, нпр. иза Светог Илије и Светог Вида се крије Перун, иза Св. Ђорђа, Арханђела Михаила и Светог Николе Велес (Св. Ђорђе и Михаило се боре против змаја/змије, Велесовог симбола, Св. Никола је везан за воду, боравиште Велеса), док се иза Богородице Марије и Свете Петке крије Мокош; још један важан симбол је тзв. "вучји пастир", што је заједнички атрибут Велеса и Јарила (код нас се у митовима понекад Св. Сава јавља као "господар вукова"), а Велес се још повезује и са медведима. У сваком случају врло занимљива тема, а ако се потврди исправност хипотезе о "светим троугловима", на њиховим теменим тачкама бисмо приликом археолошких ископавања нашли стара словенска светилишта (ако нису неповратно уништена или њихова места заузимају хришћанске цркве, што је чест случај), а такође бисмо праћењем простора омеђеног тим замишљеним троугловима могли да наслутимо локацију раносредњовековних словенских жупа.

Линк ка књизи Јураја Белаја о "светим троугловима":
https://www.academia.edu/20961892/Sveti_trokuti._Topografija_hrvatske_mitologije_-_CIJELA_KNJIGA

Профил Јураја Белаја на Академији:
https://iarh.academia.edu/JurajBelaj
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #230 послато: Фебруар 22, 2018, 10:26:21 поподне »
Данас сам слушао сјајно предавање Јураја Белаја са Археолошког института у Загребу, о остацима словенске паганске топонимије на подручју Хрватске. Иако се врло мало зна о словенској митологији и религији јер за разлику од старогрчке, римске или чак скандинавске није оставила писаних трагова, етнолози су ипак успели да преко одређених обредних песама и још неких обичаја "извуку" мит који постанак света тумачи међусобном интеракцијом Перуна (врховног бога, громовника, који је при врху, на небу), Велеса (његовог антипода и противника у облику змаја или змије који живи испод површине воде) и Мокоши (која представља Сунце и самим тим посредника између надземног и подземног света, Перунова жена и Велесова љубавница); такође је реконструисан мит о смењивању годишњих доба, у ком су "главни јунаци" Јарило и Мара (у свом злом облику је Морана), деца Перунова и божански младенци. Словени су приликом свог доласка у нову земљу (јужно од Саве и Дунава) затекли простор који није био обредно "обележен" (у складу са старом словенском религијом), те су га у складу са својим схватањима и митовима "преобликовали".

Један од главних ритуала је било именовање одређених географских тачки по главним ликовима горе поменутог мита о стварању света; тако је нека узвисина са које се пружао добар поглед добијала име по Перуну или по неком његовом атрибуту (нпр. један од његових атрибута је Световид или Свантовид, "онај који види све", често представљен са четири главе управљене на четири стране света), директно супротно од те тачке а на другој обали неког водотока (дакле "испод воде", тј. у подземном свету који је замишљан као подводни) се налазио топоним везан за Велеса (или за неки од његових атрибута, нпр. Дабог или Дајбог, "онај који дарује напредак благу (стоки)"), док се бочно од њих, али ипак ближе Перуну налазила тачка везана за Мокош (или неки атрибут везан за њену улогу Мајке света), чиме се формирао "свети троугао" који је оивичавао одређену жупу и тиме јој гарантовао место у митском погледу на свет старих Словена; такође је то био обредни простор у коме су се вршили ритуали словенске религије, а темена тих троуглова су вероватно била ритуалне тачке од посебне важности. Такође се срећу називи везани за мит о Јарилу и Мари (Морани), односно циклични мит о смени годишњих доба. Мали број ових топонима је задржао свој изворни пагански облик, већ је већина њих плански христијанизована, али се могу препознати по именима светаца, нпр. иза Светог Илије и Светог Вида се крије Перун, иза Св. Ђорђа, Арханђела Михаила и Светог Николе Велес (Св. Ђорђе и Михаило се боре против змаја/змије, Велесовог симбола, Св. Никола је везан за воду, боравиште Велеса), док се иза Богородице Марије и Свете Петке крије Мокош; још један важан симбол је тзв. "вучји пастир", што је заједнички атрибут Велеса и Јарила (код нас се у митовима понекад Св. Сава јавља као "господар вукова"), а Велес се још повезује и са медведима. У сваком случају врло занимљива тема, а ако се потврди исправност хипотезе о "светим троугловима", на њиховим теменим тачкама бисмо приликом археолошких ископавања нашли стара словенска светилишта (ако нису неповратно уништена или њихова места заузимају хришћанске цркве, што је чест случај), а такође бисмо праћењем простора омеђеног тим замишљеним троугловима могли да наслутимо локацију раносредњовековних словенских жупа.

Линк ка књизи Јураја Белаја о "светим троугловима":
https://www.academia.edu/20961892/Sveti_trokuti._Topografija_hrvatske_mitologije_-_CIJELA_KNJIGA

Профил Јураја Белаја на Академији:
https://iarh.academia.edu/JurajBelaj

Врло занимљиво, хвала на вези,
о обредном обележавању простора и времена и значају таквих чинова у животу "примитивног" човека говори и Мирча Елијаде у делу Свето и профано. Додуше, Елијаде говори о општем карактеру таквих чинова кроз различите религије. Колико се сећам чак и људождерство неких племена доводи у контекст Светог (обележеног) простора и времена. Углавном, увек се ради о некој врсти обредног понављања изворног чина Богова.
Упоредивши га са "примитивним" религиозним човеком, Елијаде даје и неке добре опаске о савременом човеку и његовом месту у профанисаном простору и времену...

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #231 послато: Фебруар 28, 2018, 02:07:02 поподне »
Аца је вероватно мислио на протобалтски континуум језика, не на савремене балтске језике.

Оно што мене овде буни је то да археолошке културе, из којих су произашли и прото-Балти и прото-Словени, нису биле уз обалу Балтичког мора, па се ја онда питам зашто их људи називају Балтичким археолошким културама. И онда, када видим да лингвисти причају о "Балтичком" језику, на простору који уопште није уз Балтичко море, ја онда то везујем са етничким идентитетом данашњих Балта, јер другачије објашњење не видим.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #232 послато: Фебруар 28, 2018, 09:03:02 поподне »
Оно што мене овде буни је то да археолошке културе, из којих су произашли и прото-Балти и прото-Словени, нису биле уз обалу Балтичког мора, па се ја онда питам зашто их људи називају Балтичким археолошким културама. И онда, када видим да лингвисти причају о "Балтичком" језику, на простору који уопште није уз Балтичко море, ја онда то везујем са етничким идентитетом данашњих Балта, јер другачије објашњење не видим.

То је све мање-више ствар конвенције, народи су названи по мору јер су на његовим источним и јужним обалама живели говорници данас изумрлих западнобалтских језика (од којих су најпознатији стари Пруси), који су сродни говорницима источнобалтских говора. Сви они су у мало даљем сродству са Словенима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #233 послато: Фебруар 28, 2018, 10:28:35 поподне »
То је све мање-више ствар конвенције, народи су названи по мору јер су на његовим источним и јужним обалама живели говорници данас изумрлих западнобалтских језика (од којих су најпознатији стари Пруси), који су сродни говорницима источнобалтских говора. Сви они су у мало даљем сродству са Словенима.

Да, разумео сам ја то, различити дијалекти, различите касније и етно-лингвистичке скупине. Но мене буни зашто су оне све у глобалу, некада називане Балтичке, као надпојам Балто-Словенске. На пример, ја не схватам на бази чега се културе као ова (испод) могу прогласити "Балтичкима", иако овде пише Балто-Словенска. Глобално име би било Балтичка у неким научним радовима.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #234 послато: Фебруар 28, 2018, 10:54:52 поподне »
Да, разумео сам ја то, различити дијалекти, различите касније и етно-лингвистичке скупине. Но мене буни зашто су оне све у глобалу, некада називане Балтичке, као надпојам Балто-Словенске. На пример, ја не схватам на бази чега се културе као ова (испод) могу прогласити "Балтичкима", иако овде пише Балто-Словенска. Глобално име би било Балтичка у неким научним радовима.



Можда зато што им је једноставније (иако погрешно) да напишу "балтичка" уместо "балтословенска"?  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #235 послато: Фебруар 28, 2018, 10:59:36 поподне »
Да, разумео сам ја то, различити дијалекти, различите касније и етно-лингвистичке скупине. Но мене буни зашто су оне све у глобалу, некада називане Балтичке, као надпојам Балто-Словенске. На пример, ја не схватам на бази чега се културе као ова (испод) могу прогласити "Балтичкима", иако овде пише Балто-Словенска. Глобално име би било Балтичка у неким научним радовима.


По овој мапи испада да су и Венди (Р1а- М458) народ балтословенског језика, а на некој теми о словенској етногенези је то довођено у питање, и Венди су карактерисани као народ различит од протословена али који је накнадно ушао у њихов састав.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #236 послато: Фебруар 28, 2018, 11:19:06 поподне »
По овој мапи испада да су и Венди (Р1а- М458) народ балтословенског језика, а на некој теми о словенској етногенези је то довођено у питање, и Венди су карактерисани као народ различит од протословена али који је накнадно ушао у њихов састав.

То је тешко рећи, с обзиром да ни не знамо када су настали први прото-Словени, који би се буквално тако могли и означити.Оно што је сигурно је да је М458 најчешћа код Славенских говорилаца.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #237 послато: Фебруар 28, 2018, 11:24:31 поподне »
Можда зато што им је једноставније (иако погрешно) да напишу "балтичка" уместо "балтословенска"?  ;)

Могуће је и то, али ако је до тога, онда ме чуди. С обзиром да је у историји реч "Словен" много, много чешће поменута од рећи "Балт", па бих самим тим и рекао да је "звучнија" за науку. То је и нормално јер од првих, први писани запис је из 5-6. века, а од других, колико ја знам из 19. века (под тим именом). Не знам да ли је то разлог зашто се у многим научним радовима користи чисти термин "Балт", али како год. То некада доводи до забуне.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #238 послато: Март 18, 2018, 06:45:16 поподне »
Drěvnji Slověni i ribolovstvo

Kada o robilovstvu starih Slověna ne bismo imali drugih dokaza osěm obilnoga broja ribarskih stručnih izraza, zajedničških svěm Slověnima, směli bismo zaključiti o golemom značaju ribolova i imanju pribora za ovaj promisal (zanat). O ribolovnoj sposobnosti Slověna svědoči jošte jedan jezičški dokaz, i to, da okolni neslověnski narodi Mađari, Rumuni, Arbanasi i sěverni Grci upotrěbljaju slověnska nazvanja raznih pribora služećih sladkovodnomu ribolovstvu. Svi ovi narodi posudili slověnski naziv "mreža". Mađ. marazsa, rum. mreaja (mrjaža), arb. mreže, gr. merza. Ovo jasno ukazuje na to, da su Slověni u svojoj prapostojbini morali poznavati viši stepen ribolova, pomoću mreža i rukovođeno većim brojem ljudi, a ne samo na pojedin.
Grci koriste i slověnsku rěč za vlak ili potegaču - valkos. Značajni ribolovni izrazi koje su Slověni donesli na Hem su udica, osti, mreža i vršva.

...Sele se u dubravama ili okol rěka, bara i jezera - uobće města trudnodostupnih […] Rěke njihove ulivaju se u Dunav […] Vladenja Slověna i Anta rasprostiru se po rěkama i dodiraju međusobno, tako da među njima nema jasne granice. Jer su pokriveni dubravama ili barama ili městima zaraslima trskom, često biva, da ekspedicije romejskih vojnika protiv njih moraju se ustaviti, jer je sve prostranstvo prěd njima neprohodno i pokriveno gustim dubravama. »

Strategikon Mavrikija opisuje Slověne biti dobrima plivačima i ronilcima, koji držav trsku u ustima, hode nevidljivi po rěčnomu dnu.

U novoj postojbini ribolovstvo je usavršavano i učeno u dalmatskih pomoraca. To dokazuje i romansko potěklo morskoga ribolovstva od Istre do Drača. Ove rěči značajan su izvor podataka o romanskom jeziku Dalmata. Po njemu je vidljivo, da su Dalmati za razliku od Rumuna, Italijana, Frankoromana ne sprovodili prěměnu slogova ge/gi/ke/ki u đe/đi/če/či ili slično, no je kao u današnjih Sardinaca ostalo ge, gi, ke, ki. Tako imamo rěči ragenta - uzica koja ravna mrežu pri izvlačenju; ići ribariti na dokes (dokes < d'acens), jedino u Budvi se reče - ribati na požeg - označava ići u ribolov pod noću, pod svěću. U nekim predělima prtenjača se naziva vojga ili volega. Potegača se naziva trakta ili trata. Kada se koji tovar prevozio kolima (karre) na palubu govorilo se krcati < carizzare < lat. carridiare; prtati od portare (nositi), hitanje ili žurba nazivala se preša, bukv. pritisak, kada je nešto godilo ili bilo lagodno govorilo se pasati < passare; surgati < surgere; lancun < linteolus; krka ili krga potiče od lat. cortex, corticis; Kada su se mreže spajale komadima platna to se nazivalo kamašura od rom. camisia - košulja. Komadić se je nazivalo parče od rom. parte; mornar ili starije mrnar potiče od rom. marinar; mornarica potiče od rom. marinaritio; morski razbojnik gusar potiče od rom. corsaro;   Iz romanskoga dalmatinskoga potiču jošte rěči račun < ration i stačun < station ( trgovačški štand, dućan) - po ovom se vidi da su trgovinom se bavili uglavnom dalmatski Vlasi. Slověnska rěč za račun je učat ili sčat (sčatati - brojati, čislo - broj); moguće je da i broj potiče od neke dalmatske rěči, A rěč stačun kasnije je zaměnila turska dućan, a potom nanovo skovana rěč prodavnica.

pogača < focaccia; brěskva > melum persika (persijska jabuka); lopiža > lapideus - kemenit, keramičška posuda u kojoj se pekla riba;pršukt ili pršut < perexsuctus

Dalmatski Romani imali su veoma těsne veze s Grcima, te su imali slědeće grčke rěči, koje su dali Slověnima: sidro, kit, plima, delpin ili dupin (delfin), iljada, magar, makar, arbol > arbor (slov. jarbol), edro ( slov. jedro), lantina (l'antemna), tiganj, komad < kamatos ...
 
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #239 послато: Март 20, 2018, 06:05:48 поподне »
Колико везе Милоградска култура има са Словенима? Да ли је то пред-Балтска, пред-Славенска, прото Балтска или прото-Славенска култура? њен етнички састав и даље није са сигурношћу одређен. Но успостављена је хипотеза о подударању Милоградских топонима са данашњим Балтијским топонимима. По руској википедији, то је или Балтијска или прото-Словенска култура. Мада ми та прото-Словенска хипотеза ипак звучи мало чудно, јер још нисам читао да се и једна култура прије Зарубинске повезивала са прото-Словенима, а поготово Милоградска.