Аутор Тема: Страдање српске елите у Босни и Херцеговини током двадесетог вијека  (Прочитано 1421 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Мислим да сам одабрао прави подфорум за ову тему. Помажем у истраживању неких биографија једној другарици новинару из Требиња! Глупо је  и неморално људе сврставати у националне торове и пребројавати стручњацима крвна зрнца и поријекло, али то су педантни Аустријанци већ урадили. Ево приближава се вијек од одласка аустријских окупатора, па набасах на податке о националном саставу љекара рођених у БиХ који су радили за вријеме аустријске окупације. Морам рећи да сам фрапиран самим бројем љекара, јер рецимо неки другосрбијанци износе помало подругљиве натписе о образовању становништва Босне и Херцеговине, а изненађен сам и прилично, националним саставом. То овако изгледа:
Срби 50; Муслимани 11; Хрвати 7; Јевреји 3. Мислим да је омјер био сличан и на другом интелектуалним пољима.
Сто година касније ми Срби смо интелектуално инфериорни а вијек раније били смо авангарда. Мислим да се наши историчари морају позабавити овим феноменом и истражити страдање српске грађанске елите у двадесетом вијеку која је по мени разлог оваквог интелектуалног опадања код народа. Шиканирка, интернације, усташки али и дјелом комунистички злочини скору су затрли српске грађанске породице које су биле носиоци интелектуалног развоја. Када се пише о страдањима Срба, имам осјећај да се страдање српског  градског становништва гура неоправдано у запећак.