Науке и научне дисциплине > Језикословље

Словенски наставци за женски облик презимена

<< < (2/6) > >>

vojislav.ananic:
Да, Николајевићева је нпр. она жена која својим пореклом потиче од Николајевића, али кад нека друга улази у њихов род удајом, она постаје Николајевићка.

Бакс:
Знам да Чеси и Словаци додају -ова на сву врсту презимена. Рецимо, ако се човек презива Штепанек или Немец, његова супруга или ћерка је Штепанекова или Немцова. Исто је и ако се човек презива Штепанеков, супруга је опет Штепанекова. Код Руса мислим да је мало другачије, али нисам 100% сигуран, па зато питам. Знам да, рецимо, постоји она глумица Јулија Снигир, а није Снигирова, а Рускиња је по етничкој припадности. Ако би мушкарац био Снигиров (отац или супруг), онда би она била Снигирова. Постоји и једна новинарка с телевизије РТ и зове се Оксана Бојко, а није Бојкова. Сад ме занима, да ли би жена била Хорватова ако би се мушкарац презивао Хорват, или само ако би се мушкарац презивао Хорватов.

Како то функционише код Бугара и Македонаца? Мењају ли они презимена и кад је мушко презиме "изузетак" (кад није на -ов, -ев, -ски...)?

aleksandar I:

--- Цитат: Бакс  Новембар 30, 2016, 01:00:58 поподне --- Код Руса мислим да је мало другачије, али нисам 100% сигуран, па зато питам.

--- Крај цитата ---

Пошто је моја баба Рускиња (деда је "покупио" у заробљеништву; Одеса) одговор из прве руке.

Њено пуно име и презиме је Марија Петровна Носков. Дакле, њен отац је био Петар, а Носков је породично презиме.

Бакс:

--- Цитат: aleksandar I  Новембар 30, 2016, 01:27:11 поподне ---Пошто је моја баба Рускиња (деда је "покупио" у заробљеништву; Одеса) одговор из прве руке.

Њено пуно име и презиме је Марија Петровна Носков. Дакле, њен отац је био Петар, а Носков је породично презиме.

--- Крај цитата ---

:) Лепа прича. Ако икад будеш писао неку књигу о породици и пореклу за потомке, убаци и то обавезно.

Сад да се вратимо на презимена. Знам за патрониме, него ме занима промена баш презимена из мушког у женски облик. Да ли се промена врши и кад презиме није "стандардно" (кад се не завршава на -ов, -ев, -ин, -ски....).
Сад сам се сетио да постоје и презимена на -ић.  :o  Да ли се и таква презимена мењају и добијају женски облик? Знам да је Војислав постављао линк о некој белоруској министарки која се презива Ананич. Није била Ананичева. (Или би женски облик био Ананица??) Зашто се таква презимена не мењају? Или се мењају, па наши новинари нису добро пренели вест.

Можда је најбоље преместити овај низ порука у неку лингвистички део форума, да не скрећемо с теме.

Amicus:

--- Цитат: Бакс  Новембар 30, 2016, 01:53:58 поподне ---:) Лепа прича. Ако икад будеш писао неку књигу о породици и пореклу за потомке, убаци и то обавезно.

Сад да се вратимо на презимена. Знам за патрониме, него ме занима промена баш презимена из мушког у женски облик. Да ли се промена врши и кад презиме није "стандардно" (кад се не завршава на -ов, -ев, -ин, -ски....).
Сад сам се сетио да постоје и презимена на -ић.  :o  Да ли се и таква презимена мењају и добијају женски облик? Знам да је Војислав постављао линк о некој белоруској министарки која се презива Ананич. Није била Ананичева. (Или би женски облик био Ананица??) Зашто се таква презимена не мењају? Или се мењају, па наши новинари нису добро пренели вест.

Можда је најбоље преместити овај низ порука у неку лингвистички део форума, да не скрећемо с теме.

--- Крај цитата ---

Бакс, исто питање и ја проверавах, и закључак по стању у пракси је да ту нема баш неког реда, мада је некада правило вероватно постојало. Конкретно узми то презиме Хорват, упиши на Вконтакт.цом Хорватова, па ће ти избацити немало женскиња, углавном из Украјине. ;D

Није искључено да је ово правило изражаније међу Украјинцима него Русима, јер видим да највише женскиња са презименом Хорват је из Русије, док су Хорватове углавном из Украјине Иста ствар је и са лицима која имају презиме Сербин, односно у женском роду Сербинова, отиђите на Вконтакт.цом и претражујте мало. ;)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију