Аутор Тема: Малисори  (Прочитано 72547 пута)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Малисори
« Одговор #160 послато: Јул 24, 2018, 10:20:16 пре подне »
Колико вас ја схватам Шаље сматрате Србима ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Малисори
« Одговор #161 послато: Јул 24, 2018, 10:22:16 пре подне »
Колико вас ја схватам Шаље сматрате Србима ?

На кога мислите?

Ја их сматрам Албанцима.

симо

  • Гост
Одг: Малисори
« Одговор #162 послато: Јул 24, 2018, 10:24:33 пре подне »
Дакле имамо Шаљу из Дечана који је динарик-север (на шта указују вредности на DYS448 и DYS449). Онда имамо другог са презименом Шаља (из Пећи), који је такође динарик-север, али се његов хаплотип разликује на 11 од 37 маркера у односу на Шаљу из Дечана. А у Великој имамо Шаљане који су динарик-југ, дакле не би требало да су повезани ни са једним ни са другим Шаљом (под условом да код неког није дошло до изузетно ректе мутације на DYS448).


Верујем да је Паво у праву и да ту има више генетски неповезаних родова.

Је ли познат хаплотип Шаљана из Дечана и Пећи?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Малисори
« Одговор #163 послато: Јул 24, 2018, 10:26:14 пре подне »
Је ли познат хаплотип Шаљана из Дечана и Пећи?

Нама није  :)

Ово о разлици њихових хаплотипова и вредностима на 448 и 449 верујем на реч колегама родословцима са портала Foleja.

симо

  • Гост
Одг: Малисори
« Одговор #164 послато: Јул 24, 2018, 10:32:35 пре подне »
Нама није  :)

Ово о разлици њихових хаплотипова и вредностима на 448 и 449 верујем на реч колегама родословцима са портала Foleja.

Да, вјероватно се ради о разнородним родовима. Жирчани, који се такође везују за Шаље, су увијек били србојезични. Величани су наводно од Шаље из Албаније, али који је оженио дјевојку локалних Срба, за дечанске видимо да има опречних предања.

Мени је занимљиво што се сви ти I2a родови "врте" управо око племена Шаље.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Малисори
« Одговор #165 послато: Јул 24, 2018, 10:41:58 пре подне »

На кога мислите?

Ја их сматрам Албанцима.

На Сима и остале :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Малисори
« Одговор #166 послато: Јул 24, 2018, 10:50:18 пре подне »
Колико вас ја схватам Шаље сматрате Србима ?

Шаљани су хетерогено племе, међу којима има и Срба- Величана, као и очигледно осталих припадника словенског порекла. Ови у Истинићу су доминантно словенског порекла, вероватно од исламизованих и поарбанашених Срба стариника у Метохији.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Малисори
« Одговор #167 послато: Јул 24, 2018, 05:00:03 поподне »
Шаљани су хетерогено племе, међу којима има и Срба- Величана, као и очигледно осталих припадника словенског порекла. Ови у Истинићу су доминантно словенског порекла, вероватно од исламизованих и поарбанашених Срба стариника у Метохији.

Колико сам ја разумио једног Шаљу, тако се презива, са Пештери, они се презивају Шаља зато што су дошли из те области а не због тога што су припадали том племену. Наводно, постоје његови презимењаци Шаље са којима нису ништа у роду. Само ми није јасно шта је Србин тражио међу Шаљама :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Малисори
« Одговор #168 послато: Јул 24, 2018, 05:07:22 поподне »
Колико сам ја разумио једног Шаљу, тако се презива, са Пештери, они се презивају Шаља зато што су дошли из те области а не због тога што су припадали том племену. Наводно, постоје његови презимењаци Шаље са којима нису ништа у роду. Само ми није јасно шта је Србин тражио међу Шаљама :)
Зашто ти је необично присуство динарика међу Шаљама? Ако динирика има на југу Албаније и у Грчкој, што га не би било и међу неким албанским племенима на Косову? Шта значи то " шта је тражио Србин међу Шаљама"?
« Последња измена: Јул 24, 2018, 05:14:38 поподне ДушанВучко »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Малисори
« Одговор #169 послато: Јул 24, 2018, 05:24:19 поподне »
Шаљани су хетерогено племе, међу којима има и Срба- Величана, као и очигледно осталих припадника словенског порекла. Ови у Истинићу су доминантно словенског порекла, вероватно од исламизованих и поарбанашених Срба стариника у Метохији.

1) Не. Део данашњих Шаљана  у Метохији су исламизовани а потом албанизовани Срби староседеоци као поменути Бојкаји и Стојкаји који су се прибили у ушли у фис.

2) Остали Шаљани (Истинић, Стреоц) су дошли у Метохији као албански говорећи и нису били Срби, исто је и са Чером од којег су Величани (код њега је процес био у другом правцу). Он је прешао на православље и његово потомстсво су данашњи Црногорци /Срби. Њихово даље порекло ће се утврдити али испада да су до сада пореклом Словени.

3) Врло је једноставно знати ко су "чисти" Албанци по мушкој линији. Свако онај који зна до католика који је изламизиран је албанског порекла а свако онај који то не зна или неће да каже име је пореклом Србин или како ви кажете Арнауташ. 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Малисори
« Одговор #170 послато: Јул 24, 2018, 05:28:55 поподне »
Само ми није јасно шта је Србин тражио међу Шаљама :)
Мислим да ти је управо Руговац дао одговор на питање: :)
" Део данашњих Шаљана  у Метохији су исламизовани а потом албанизовани Срби староседеоци као поменути Бојкаји и Стојкаји који су се прибили у ушли у фис. "
Значи није био ту неки Србин међу Шаљама, него су ту били Срби староседеоци који су се прибили уз фис...
« Последња измена: Јул 24, 2018, 05:32:48 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Малисори
« Одговор #171 послато: Јул 24, 2018, 05:29:10 поподне »
Зашто ти је необично присуство динарика међу Шаљама? Ако динирика има на југу Албаније и у Грчкој, што га не би било и међу неким албанским племенима на Косову? Шта значи то " шта је тражио Србин међу Шаљама"?

Значи тачно то што сам написао, како је дошло до тога да неки Србин оде да живи у област племена Шаље?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Малисори
« Одговор #172 послато: Јул 24, 2018, 05:32:26 поподне »
Мислим да ти је управо Руговац дао одговор на питање: :)
" Део данашњих Шаљана  у Метохији су исламизовани а потом албанизовани Срби староседеоци као поменути Бојкаји и Стојкаји који су се прибили у ушли у фис. "
Значи није био ту неки Србин међу Шаљама, него су ту били Срби староседеоци који су се прибили уз фис...

Донекле.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Малисори
« Одговор #173 послато: Јул 24, 2018, 05:36:46 поподне »
Значи тачно то што сам написао, како је дошло до тога да неки Србин оде да живи у област племена Шаље?

Исто као и данас. Само економски разлози или евентуално бекство због крви (ређе).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Малисори
« Одговор #174 послато: Јул 24, 2018, 05:38:14 поподне »

3) Врло је једноставно знати ко су "чисти" Албанци по мушкој линији. Свако онај који зна до католика који је изламизиран је албанског порекла а свако онај који то не зна или неће да каже име је пореклом Србин или како ви кажете Арнауташ.

Или тестирати R1b-PF7562 или I2a-YP196, па "ком опанци, ком обојци"...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Малисори
« Одговор #175 послато: Јул 24, 2018, 05:51:05 поподне »
Splemenjivanje u tom dijelu Metohije je vrlo česta pojava.  To se lako može vidjeti iz prezimena na spomenutom popisu dacije koji je provela crnogorska vlada. 

U selu Romune su tri kuće Srba Beriša: Petrova, Petkova i Jovanova.  U Zajmovu su Arso i Krsto Klimenta.  U istom selu su i Jovan Gaš i Radoje Krasnić.  Kao što bi i očekivali, u svim ovim selima ima albanaca istog fisa.  Ovakvih primjera ima desetine na ovom popisu, a za očekivati je i da bi tijekom XVIII i XIX stoljeća neki od ovih Srba prešli na islam.  Kako fisku pripadnost već imaju, vjerujem da bi se samo stopili sa "suplemenicima."

A onaj citat iz Lutovčeva doktorskog rada se ovako nastavlja: "......les Bojković de Istinić, les Dobrić de Crveni Breg et de Kruševac; les Stojković de Grmočel; les Ćorović, les Ukarević et les Toljević de Drenovac; les Bozanić de Smonica; les Marić de Studenica; les Živković de Rznić; les Rajković de Dubovik, etc."

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Малисори
« Одговор #176 послато: Јул 24, 2018, 06:26:00 поподне »
Ako netko od administracije može obrisati zadnjih par stranica, možemo se vratiti temi.  Hvala unaprijed.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Малисори
« Одговор #177 послато: Јул 24, 2018, 06:40:59 поподне »
Поруке које су биле спорне су пребачене на одговарајућу тему. Можете наставити дискусију о Малисорима.
« Последња измена: Јул 24, 2018, 06:52:38 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Малисори
« Одговор #178 послато: Април 11, 2019, 08:06:01 поподне »
Да ли је овај чувени албански фолк певач, Никола Никпрељај, од Никпрељевића из Затријепча?  :)


Тестиран је Никпрељај из Тријепша тј. Затријебача, припада хг R1b>CTS9219>BY611>Y23373>Z2705*. Изгледа да овој грани припадају и Затријебчани Бошњаци који припадају R1b>Z2705 а међу којима су и Зукорлић, Зилкић, Реџовић, Бишевац и Чоловић.

Извор: [1] [2]
« Последња измена: Април 11, 2019, 08:13:01 поподне Слатинац »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Малисори
« Одговор #179 послато: Април 19, 2019, 06:34:49 поподне »
Бањкани у Затријепчу:
https://www.poreklo.rs/2019/04/19/banjkani-u-zatrijepcu/