Науке и научне дисциплине > Хералдика

Загонетна шаржа на грбу Санковића

(1/3) > >>

Синиша Јерковић:
Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.

Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.

Амикус, можеш ли рећи нешто више.

Amicus:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Март 08, 2016, 04:58:33 поподне ---Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.

Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.

Амикус, можеш ли рећи нешто више.


--- Крај цитата ---

Грб Војиновића је са доста пажње смишљен, ми данас немамо неки старији извор који би га помињао, али мишљења сам да је у тај грб уложено доста труда да би се испричала једна прича, али још нико се озбиљније није тиме позабавио. У челенци имамо заставе Косача, Дубровника, Угарске, три доста загонетне заставе, те заставу Босне. Шарже на самом грбу, овако у оригиналну, одговарају вероватно десетинама идентичних талијанских, француских и немачких грбова (код Рајтстапа, где год заграбиш, нађеш по један овакав грб).

Кад је у питању грб Санковића, он је специфичан по том што до данас није са сигурношћу утврђена шаржа на њему, а мишљења се крећу од тог да се ради о монограму речи ХЛЬМЬ (Павао Анђелић), до тога да се ради о куки (Петар Петровић и Ћиро Трухелка) или котви (Алекса Ивић). (в. Група аутора, Родословне таблице и грбови српских династија и властеле, Београд, 1987) Чак има мишљења да је у питању и стилизована верзија пешчаног сата (в. овде; на то нам пажњу својевремено скренуо FORMICA).

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Amicus  Март 08, 2016, 05:38:53 поподне ---Грб Војиновића је са доста пажње смишљен, ми данас немамо неки старији извор који би га помињао, али мишљења сам да је у тај грб уложено доста труда да би се испричала једна прича, али још нико се озбиљније није тиме позабавио. У челенци имамо заставе Косача, Дубровника, Угарске, три доста загонетне заставе, те заставу Босне. Шарже на самом грбу, овако у оригиналну, одговарају вероватно десетинама идентичних талијанских, француских и немачких грбова (код Рајтстапа, где год заграбиш, нађеш по један овакав грб).

Кад је у питању грб Санковића, он је специфичан по том што до данас није са сигурношћу утврђена шаржа на њему, а мишљења се крећу од тог да се ради о монограму речи ХЛЬМЬ (Павао Анђелић), до тога да се ради о куки (Петар Петровић и Ћиро Трухелка) или котви (Алекса Ивић). (в. Група аутора, Родословне таблице и грбови српских династија и властеле, Београд, 1987) Чак има мишљења да је у питању и стилизована верзија пешчаног сата (в. овде; на то нам пажњу својевремено скренуо FORMICA).

--- Крај цитата ---

Да, сад сам се сјетио кад си поставио линк. Вјероватно сам тад још нешто о томе прочитао на крстарици.

Be like Bill:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Март 08, 2016, 04:58:33 поподне ---Ја сам увијек мислио да за грб Војиновића постоји неки старији оригинални печат или у неком споменику, исклесан у камену, а и тај грб је плод Илирских грбовника.

Мало скрећем са теме, али ми је интересантнан грб санковића, прилично неуобичајен за наше просторе, а и због тога што се може пратити још од средњег вијека кад су га Санковићи употребљавали на печатима. Као да сма негдје раније читао да би могао да се повеже са неким елеметима украјинског данашњег грба.

Амикус, можеш ли рећи нешто више.



--- Крај цитата ---

Sinoć sam pronašao nešto na internetu što mi se učinilo sličnim znaku na grbu Sankovića. U pitanju je jedan grafem bugarskih runa koji označava slog IYI ( desnom donjem uglu):


http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Nadpisi/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1.htm

Pojava bugarskih runa na prostoru današnje Bosne izgledala mi je neverovatno dok nisam naišao na jedan tekst Aleksandra Lome o kamenu iz Šudikova kraj Berana:

http://aleksandarloma.com/PDF/Clanci/181%20summary.pdf


--- Цитат ---In  view  of  the
repeated  occurence  on  the  stone  of  the  symbol  IYI  p
resumedly  designating  the  highest
sky-god  Tangra/Tengri,  it  seems  to  be  a  Proto-Bulga
rian  monument  of  pagan  character,
probably  an altar or tomb-stone.
--- Крај цитата ---

E sad, koliko sam u pravu, koliko nisam prosudite sami. Jedino mu fali crtica na dnu trougla, ali je sličnost, bar meni, velika


Amicus:

--- Цитат: radon  Март 31, 2016, 04:02:49 поподне ---Sinoć sam pronašao nešto na internetu što mi se učinilo sličnim znaku na grbu Sankovića. U pitanju je jedan grafem bugarskih runa koji označava slog IYI ( desnom donjem uglu):


http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Nadpisi/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1/Nadpis%20ot%20Murfatlar-1.htm

Pojava bugarskih runa na prostoru današnje Bosne izgledala mi je neverovatno dok nisam naišao na jedan tekst Aleksandra Lome o kamenu iz Šudikova kraj Berana:

http://aleksandarloma.com/PDF/Clanci/181%20summary.pdf

E sad, koliko sam u pravu, koliko nisam prosudite sami. Jedino mu fali crtica na dnu trougla, ali je sličnost, bar meni, velika
--- Крај цитата ---

Што се тиче сличности, ово је можда најсличнији симбол до сада поређен, што кажеш недостаје само цртица доле. Али шта би и условно речено слог ИГИ могао да значи на грбу Санковића? Никако да ухватимо некакву везу, је л' те, а ту је и она крстача из Љубиња, о којој је писано у чланку Љубински сродници краљевића Марка у причи: трагом влаха Угарака и тајне вођенске крстаче.

Чак на војводском печату Радича Санковића тај знак је идентичан овом на табели коју си приложио.

Требало би ове постове о грбу Санковића пребацити у посебну тему, што бих замолио администраторе, пошто су то ипак две различите приче.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију