ДНК порекло > Основе генетичке генеалогије

Da li će y-dna evoluciono stablo postati ciklični graf?

<< < (2/3) > >>

Ojler:

--- Цитат: ДушанВучко  Јун 22, 2019, 02:40:05 пре подне ---Ако би тај принцип "ширења и сужавања" свемира био примењиван на све у њему, онда испада да би опет једном кренули "назад" ка "Адаму"...Проблем у тој претпоставци је што је свемир само један :)

--- Крај цитата ---

Хипотеза о ширењу и сажимању свемира не подразумева да се време креће у назад, тако да нема везе са кретањем историје у назад. Но то и није била поента. Оно шта сам хтео да кажем се своди на познати пример у коме би мајмун који у бесконачном времену куца на писаћој машини пре или касније написао Хамлета или било које друго дело. Јасно је да се у пракси веома удаљене хаплогрупе никад неће поновити, али ако је систем затворен (што у овом случају значи значи да се наша ДНК структура у основи не мења) а време бесконачно (односно људи наставе да заувек постоје), онда ће се некад заиста десити то што dons каже. Но ради се о томе да је много већа шанса да пре него што до тога дође наш ген толико изеволуирати да више нећемо причати од 23 пара хромозома а како смо кренули велике су шансе да нећемо ни постојати као врста.

ДушанВучко:

--- Цитат: Ojler  Јун 22, 2019, 02:51:30 пре подне ---Хипотеза о ширењу и сажимању свемира не подразумева да се време креће у назад, тако да нема везе са кретањем историје у назад. Но то и није била поента. Оно шта сам хтео да кажем се своди се на познати пример у коме би мајмун који у бесконачном времену куца на писаћој машини пре или касније написао Хамлета или било које друго дело. Јасно је да се у пракси веома удаљене хаплогрупе никад неће поновити, али ако је систем затворен (што у овом случају значи значи да се наша ДНК структура у основи не мења) а време бесконачно (односно људи наставе да заувек постоје), онда ће се некад заиста десити то што dons каже. Но ради се о томе да је много већа шанса да пре него што до тога дође наш ген толико изеволуирати да више нећемо причати од 23 пара хромозома а како смо кренули велике су шансе да нећемо ни постојати као врста.

--- Крај цитата ---
Нема враћања времена у назад. Ако има ширења и сажимања свемира, то само значи процес развитка и уништења. Свемир када се буде сажимао, он ће да "мрви" све што је настало у процесу ширења. А процес "рикверца" у природи не постоји, јер је све у природи произвољно, па би то значило да се безброј произвољности понове које би вратиле ствари у назад. У природи се све развија до тачке нестанка, а процеси у назад не постоје :) (у супротном би могли да очекујемо да "сутра" опет настану неке давне врсте од којих су настале ове данашње, а природа је удесила да само иде напред...или напред или крај)

ДушанВучко:
Ја мислим да природа није регулисала процес развитка врста на начит да тај развитак допринесе њеном нестанку. Сваки нестанак је био део спољног фактора. Ако неко може да нађе неку врсту која се сама од себе "урушила", нек напише (а да није у питању спољни фактор)

dons:

--- Цитат: Ojler  Јун 22, 2019, 02:51:30 пре подне ---Хипотеза о ширењу и сажимању свемира не подразумева да се време креће у назад, тако да нема везе са кретањем историје у назад. Но то и није била поента. Оно шта сам хтео да кажем се своди на познати пример у коме би мајмун који у бесконачном времену куца на писаћој машини пре или касније написао Хамлета или било које друго дело. Јасно је да се у пракси веома удаљене хаплогрупе никад неће поновити, али ако је систем затворен (што у овом случају значи значи да се наша ДНК структура у основи не мења) а време бесконачно (односно људи наставе да заувек постоје), онда ће се некад заиста десити то што dons каже. Но ради се о томе да је много већа шанса да пре него што до тога дође наш ген толико изеволуирати да више нећемо причати од 23 пара хромозома а како смо кренули велике су шансе да нећемо ни постојати као врста.

--- Крај цитата ---

Upravo o tome sam govorio. Dakle u teoriji mislim da je moguce..a u praksi  ce zavisiti da li je moguće dostići tako velike brojeve ljudi ..a da y hromozom i dalje sadrzi isti konacan obim informacija.

Ojler:

--- Цитат: dons  Јун 22, 2019, 09:49:28 пре подне ---Upravo o tome sam govorio. Dakle u teoriji mislim da je moguce..a u praksi  ce zavisiti da li je moguće dostići tako velike brojeve ljudi ..a da y hromozom i dalje sadrzi isti konacan obim informacija.

--- Крај цитата ---

Или да формализујемо: у бесконачном времену стохастички систем са коначним бројем стања пре или касније ће поновити сва своја стања, и то ће се дешавати бесконачно пута ;). Но као што смо констатовали, то је чисто теоретисање. У пракси нема шансе да се тако нешто заиста догоди.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију