Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 91745 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #220 послато: Август 06, 2017, 10:50:09 поподне »
Вратимо се теми, господо!

Ја сам вечерас упознао занимљиву госпођу, која ме подстакла да проверим податке о пореклу генерала Милана Недића.

Гледајући на нашему порталу, видех да је слава ових Недића била Аранђеловдан, а има индиција да су ти недићи од Васојевића.

Да ли зна неко више о пореклу генерала Милана Недића?
Мислим да се о томе више може наћи у делу Милан Недић, у два тома - први 1963, други 1968. од Недићевог сестрића Станислава Кракова.
Имао сам једном прилику да прелистам оба тома код једног пријатеља, међутим нисам се пуно задржавао на странама где се говори уопштено о пореклу ђенерала Недића.
« Последња измена: Август 06, 2017, 10:56:43 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #221 послато: Август 06, 2017, 11:15:14 поподне »


Мислим да Недићи славе Ђурђевдан али нисам сигуран. Једна породица у Крагујевцу је од тих Недића.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #222 послато: Август 06, 2017, 11:20:30 поподне »
Недићи 29 к. Слава: св. Ћорђе. Дошли у Орашац из Рогаче (Космај).

http://www.poreklo.rs/2013/08/15/poreklo-prezimena-selo-orašac-aranđelovac/

Мислим да су Миланови Недићи од ових.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #223 послато: Август 06, 2017, 11:30:09 поподне »
Кад нађем бившег ђака,питаћу га...он је од Недића,тј. ,како ми је рекао,од Милановог брата рођеног или брата од стрица (заборавио сам,али иста фамилија)..морали су да мењају презиме после рата
« Последња измена: Август 06, 2017, 11:32:16 поподне ДушанВучко »

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #224 послато: Август 06, 2017, 11:30:46 поподне »
Кад нађем бившег ђака,питаћу га...он је од Недића,тј. ,како ми је рекао,од Милановог брата рођеног или брата од стрица...морали су да мењају презиме

Било би добро и да се тестира ;)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #225 послато: Август 06, 2017, 11:31:44 поподне »
морали су да мењају презиме
Питам се зашто.  :D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #226 послато: Август 06, 2017, 11:44:43 поподне »
Кад нађем бившег ђака,питаћу га...он је од Недића,тј. ,како ми је рекао,од Милановог брата рођеног или брата од стрица (заборавио сам,али иста фамилија)..морали су да мењају презиме после рата

Хајде, провери. ;)

Ова госпођа, са којом сам вечерас разговарао, пореклом је из села Горњи Гајтан, на Радан планини. У разговору, она помену и генерала Милана Недића, што не узех за озбиљно... али опет, некако сам имао утисак да је он пореклом с Југа.

Иначе, њени Недићи славе Јовандан, а даљим пореклом су из Црне Горе. Ја питам, нешто приближније? Каже, из Пиве. Што се слаже и са славом коју слави.



Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #227 послато: Август 06, 2017, 11:46:32 поподне »
Хајде, провери. ;)

Ова госпођа, са којом сам вечерас разговарао, пореклом је из села Горњи Гајтан, на Радан планини. У разговору, она помену и генерала Милана Недића, што не узех за озбиљно... али опет, некако сам имао утисак да је он пореклом с Југа.

Иначе, њени Недићи славе Јовандан, а даљим пореклом су из Црне Горе. Ја питам, нешто приближније? Каже, из Пиве. Што се слаже и са славом коју слави.

Има Недића у Пиви, слава Јовањдан, старином од Копривица из Бањана (по некима).

Готово сигурно су колонисти у питању, Гајтан је ја мислим у потпуности насељен Црногорцима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #228 послато: Август 06, 2017, 11:49:04 поподне »
Послао сам му поруку на месенџеру,касно је да зовем,чим ми јави славу,место порекла,јављам

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #229 послато: Август 06, 2017, 11:55:18 поподне »
Послао сам му поруку на месенџеру,касно је да зовем,чим ми јави славу,место порекла,јављам

Хвала Душане. :)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #230 послато: Август 06, 2017, 11:58:30 поподне »
Хвала Душане. :)
Нема на чему :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #231 послато: Август 06, 2017, 11:59:34 поподне »
Хајде, провери. ;)

Ова госпођа, са којом сам вечерас разговарао, пореклом је из села Горњи Гајтан, на Радан планини. У разговору, она помену и генерала Милана Недића, што не узех за озбиљно... али опет, некако сам имао утисак да је он пореклом с Југа.

Иначе, њени Недићи славе Јовандан, а даљим пореклом су из Црне Горе. Ја питам, нешто приближније? Каже, из Пиве. Што се слаже и са славом коју слави.
Ima Nedića u Gajtanu, jednog od njih sam upoznao pre par god., živi u Čikagu. Samo, ja mislim da oni nemaju veze sa porodicom Milana Nedića. Ustvari on nema veze sa Gajtanom i Jablanicom uopšte, a da li možda postoji neka dalja veza preko Pive, to već ne znam.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #232 послато: Август 07, 2017, 12:00:36 пре подне »
Ima Nedića u Gajtanu, jednog od njih sam upoznao pre par god., živi u Čikagu. Samo, ja mislim da oni nemaju veze sa porodicom Milana Nedića. Ustvari on nema veze sa Gajtanom i Jablanicom uopšte, a da li možda postoji neka dalja veza preko Pive, to već ne znam.

Ма јок, то је присвајање због презимена ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #233 послато: Август 08, 2017, 12:45:27 поподне »
Недићи 29 к. Слава: св. Ћорђе. Дошли у Орашац из Рогаче (Космај).

http://www.poreklo.rs/2013/08/15/poreklo-prezimena-selo-orašac-aranđelovac/

Мислим да су Миланови Недићи од ових.
Ово ми је ђак послао за његове Недиће,
Profesore, izvinite sto Vam nisam sinoc odgovorio.
Dakle, ja sam imao informacije da Nedici poticu od familije Vasojevic iz Crne gore, slave svetog Georgija, ima ih u Azanji, Topoli, Arandjelovcu i jos na nekoliko manjih lokacija.
Ovo su informacije koje je meni stric preneo i koji se detaljno bavio porodicnim stablom.
Medjutim, skoro sam procitao slucajno podatke iz knjiga Mesne zajednice iz Azanje koje je valjda jos neko davno zabelezio. Prema tim podacima sve starije familije su dosle sa Kosova.
Ostaje mi da kad budem imao vremena ponovo se pozabavim time detaljno.
Ove podatke je zabelezio Drobnjakovic, prvi saradnik Jovana Cvijica.
Питао сам га шта му је Милан Недић био тачно,па чекам одговор (иначе живи у Азањи)
« Последња измена: Август 08, 2017, 12:51:18 поподне ДушанВучко »

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #234 послато: Август 08, 2017, 03:20:04 поподне »
Ово ми је ђак послао за његове Недиће,
Profesore, izvinite sto Vam nisam sinoc odgovorio.
Dakle, ja sam imao informacije da Nedici poticu od familije Vasojevic iz Crne gore, slave svetog Georgija, ima ih u Azanji, Topoli, Arandjelovcu i jos na nekoliko manjih lokacija.
Ovo su informacije koje je meni stric preneo i koji se detaljno bavio porodicnim stablom.
Medjutim, skoro sam procitao slucajno podatke iz knjiga Mesne zajednice iz Azanje koje je valjda jos neko davno zabelezio. Prema tim podacima sve starije familije su dosle sa Kosova.
Ostaje mi da kad budem imao vremena ponovo se pozabavim time detaljno.
Ove podatke je zabelezio Drobnjakovic, prvi saradnik Jovana Cvijica.
Питао сам га шта му је Милан Недић био тачно,па чекам одговор (иначе живи у Азањи)

Добро, то је то, слава се слаже.

Но, предање о даљем пореклу баш и не, управо због славе.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #235 послато: Август 08, 2017, 03:21:49 поподне »
Ово ми је ђак послао за његове Недиће,
Profesore, izvinite sto Vam nisam sinoc odgovorio.
Dakle, ja sam imao informacije da Nedici poticu od familije Vasojevic iz Crne gore, slave svetog Georgija, ima ih u Azanji, Topoli, Arandjelovcu i jos na nekoliko manjih lokacija.
Ovo su informacije koje je meni stric preneo i koji se detaljno bavio porodicnim stablom.
Medjutim, skoro sam procitao slucajno podatke iz knjiga Mesne zajednice iz Azanje koje je valjda jos neko davno zabelezio. Prema tim podacima sve starije familije su dosle sa Kosova.
Ostaje mi da kad budem imao vremena ponovo se pozabavim time detaljno.
Ove podatke je zabelezio Drobnjakovic, prvi saradnik Jovana Cvijica.
Питао сам га шта му је Милан Недић био тачно,па чекам одговор (иначе живи у Азањи)

Хвала Душане на прибављеном податку! :)
Према овоме, Недића Васојевића би било и са славом Св. Архангел Михаило, и са славом Св. Ђорђе?
Јасно, сачекаћемо да нам твоја веза потврди и сродство са Миланом Недићем, било би занимљиво и њих генетички профилисати.



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #236 послато: Август 08, 2017, 03:38:09 поподне »
Није сад у Србији,па ће питати стрица за везу са Миланом...како ми је рекао,од стрица ђаковог оца би требао бити Милан,та линија...колико сам разумео,вероватно је Миланов отац заједнички предак...предложићу му за тестирање,тј.нек предложи стрицу кад буде у могућности...он је и правио родослов,па предпостављам да би био заинтересован...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #237 послато: Август 08, 2017, 03:48:28 поподне »
Хвала Душане на прибављеном податку! :)
Према овоме, Недића Васојевића би било и са славом Св. Архангел Михаило, и са славом Св. Ђорђе?
Јасно, сачекаћемо да нам твоја веза потврди и сродство са Миланом Недићем, било би занимљиво и њих генетички профилисати.
Незнам дал' има Недића са славом Св.Аранђео,али после је ,каже,нашао податке Дробњаковића да је Косово порекло...Можда су и они ,као и неки други,по предању Васојевићи а да то нису,а и слава је друга

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #238 послато: Август 22, 2017, 10:04:11 поподне »
Јутрос је у јавности БиХ одјекнула изјава бошњачког члана Предсједништва БиХ - Бакира Изетбеговића, да су се сви у Босни некада звали "Бошњанима", те да су Срби и Хрвати "измишљене нације".

http://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/izetbegovicevo-lutanje-bespucima-istorije-srbi-i-hrvati-u-bosni-su-izmisljene-nacije/gn8dwe9

Можемо ли докучити могуће поријекло породице Изетбеговић? Они су из Шамца, а поуздано се зна да су дошли из Београда након српских устанака у 19. вијеку. Неко је на друштвеним мрежама споменуо да су се прије исламизације презивали Живковић.

П.С. Намјерно сам ово поставио под темом српски политичари ;-)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #239 послато: Август 22, 2017, 10:18:02 поподне »
Јутрос је у јавности БиХ одјекнула изјава бошњачког члана Предсједништва БиХ - Бакира Изетбеговића, да су се сви у Босни некада звали "Бошњанима", те да су Срби и Хрвати "измишљене нације".

http://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/izetbegovicevo-lutanje-bespucima-istorije-srbi-i-hrvati-u-bosni-su-izmisljene-nacije/gn8dwe9

Можемо ли докучити могуће поријекло породице Изетбеговић? Они су из Шамца, а поуздано се зна да су дошли из Београда након српских устанака у 19. вијеку. Неко је на друштвеним мрежама споменуо да су се прије исламизације презивали Живковић.

П.С. Намјерно сам ово поставио под темом српски политичари ;-)

Неки српски муслимани јесу, а ово за Живковиће је натегнуто, јер је засновано на преводу муслиманског имена најстаријег претка Изетбеговића, на српски. ::)

Отприлике као да кажемо за неког Хећимовића да се некада презивао Докторовић.