Аутор Тема: Менталитет у локалним оквирима  (Прочитано 11821 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #20 послато: Јун 07, 2018, 05:49:11 поподне »
Oво "тврди" на новац и пословни ми вуче на југоисток Србије, и на стереотипе о Пироћанцима , могуће да је та особина староседелаца заоставштина из тих крајева? :)

Могуће је, мада мислим да је то више утицај историјских околности и положаја самог Жаркова, с обзиром да је то било село најближе Београду; Жарковци су за време Краљевине Србије и Југославије били главне млекаџије које су Београд снабдевали овом намирницом, али и другим потрепштинама (воће, поврће, житарице, итд.), дакле имали су "дара" за новац и тад.  ;) Иначе, када желе да увреде старе Жарковце "дођоши" их називају "бугарашима", по увреженом али погрешном мишљењу да они сви потичу из крајева суседних данашњој Бугарској.  :)

Заборавих да напоменем да су стари Жарковци у Србији и шире познати као врсни голубари (чиме се они изузетно диче), а и данас можете препознати њихово домаћинство по голубарнику који је готово неизоставни елемент у дворишту. ;)
« Последња измена: Јун 07, 2018, 05:51:56 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #21 послато: Јун 07, 2018, 05:50:06 поподне »
Поштовани, толико дуго сте на форуму, имате искуства и активан сте члан,и у неким сте одборима, па би било лепо да умирите,својим коментарима а не да уносите немир. 8)

Поштована, заиста ме изненађујете  :o
Не знам чиме сам унео немир ако сам скренуо пажњу да ће доћи до непријатне полемике ако се настави са дискусијом о дођошима и староседеоцима? Нисам ја покренуо ту причу нити писао о томе како се "време у Јагодини рачуна од 80 тих па на даље...", тј. од кад су дошли Срби са Косова. Ако мислите да је то у реду а да ја уносим немир, само наставите. Ту је уредништво форума па нека суди, ја ћу њихову одлуку поштовати.
А спочитавања типа "активан сте члан,и у неким сте одборима" радије не бих коментарисао...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #22 послато: Јун 07, 2018, 06:01:10 поподне »
Слично се дешава и са избјеглицама који су морали доћи у ратом незахваћена подручија. Старосједиоци ће увјек на њих гледати као на оне који не припадају ту.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #23 послато: Јун 07, 2018, 10:29:03 поподне »
Поштована, заиста ме изненађујете  :o
Не знам чиме сам унео немир ако сам скренуо пажњу да ће доћи до непријатне полемике ако се настави са дискусијом о дођошима и староседеоцима? Нисам ја покренуо ту причу нити писао о томе како се "време у Јагодини рачуна од 80 тих па на даље...", тј. од кад су дошли Срби са Косова. Ако мислите да је то у реду а да ја уносим немир, само наставите. Ту је уредништво форума па нека суди, ја ћу њихову одлуку поштовати.
А спочитавања типа "активан сте члан,и у неким сте одборима" радије не бих коментарисао...
Поштовани,
није ми била намера да Вас наљутим.Никакво спочитавање. Да имате искуства на форуму - имате, да сте активан члан - јесте, да сте члан одбора - јесте. То су чињенице.
Па баш због свега тога, не можете унапред навести за неку тему да неће изаћи на добро.
И на овом форуму има "дођоша" у које спадам ја и "староседелаца" у које спадате Ви.
И даље ћу читати Ваше поруке, посебно из хералдике. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #24 послато: Јун 07, 2018, 10:37:13 поподне »
Поштовани,
није ми била намера да Вас наљутим.Никакво спочитавање. Да имате искуства на форуму - имате, да сте активан члан - јесте, да сте члан одбора - јесте. То су чињенице.
Па баш због свега тога, не можете унапред навести за неку тему да неће изаћи на добро.
И на овом форуму има "дођоша" у које спадам ја и "староседелаца" у које спадате Ви.
И даље ћу читати Ваше поруке, посебно из хералдике.

Не љутим се Гоцо, а и ја се извињавам на помало нервозној реакцији...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #25 послато: Јун 07, 2018, 10:41:05 поподне »
Хвала Ojler,
сад ми је лакше, али заиста :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #26 послато: Јун 07, 2018, 10:52:30 поподне »
Свако насеље има своје специфичности, али у сваком се гаји локалпатриотизам у малом. Негде то иде до жеље за сецесионизмом, као Забјело у Подгорици :)

A у Београду је то наравно Земун :) У Крагујевцу не постоји у том смислу неко насеље које толико истиче посебност у односу на остатак града...Али на неком градском нивоу, мислим да Крагујевчани и нису толике локалпатриоте, као Новосађани, па и Чачани су веће локалпатриоте од Крагујевчана чини ми се...Ми из Крагујевца, кад одемо негде, кад нас питају одакле смо, кажемо у смислу, паа из Крагујевца, само што не кажемо да мора и одатле неко да буде, посебно је то било изражено у оно време кад је имао надимак "долина глади" ...Волимо свој град, али не истичемо то нешто
« Последња измена: Јун 07, 2018, 10:58:13 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #27 послато: Јун 07, 2018, 11:10:39 поподне »
Кад смо већ код односа староседеоци-дођоши, мени су најзанимљивије реакције шокираних са обе стране на обичаје и менталитет ових других.
Једна анегдота:
Моји прабаба и прадеда, не прави него њен други муж, су се почетком 1950-их доселили из Црне Горе у Левач, у једно мало и поприлично забачено село јер је прадеда службом послат да буде учитељ. Десило се после пар година да је умро неко од комшија и моја парабаба је са женама пошла на гробље. Свима је било чудно што није понела "понуде" и повела се прича око Задушница. Левчанке су биле запањене чињеницом да се у Црној Гори не износе хрпе хране на гробље, биле су у чуду и ниси могле да верују. Најстарија од њих је питала: "Је л', мори, учитељка, па шта једу ваши горе?" Моја прабаба је рекла: "Па отимају од ових ваших". Жене су почеле са куку и леле, а онда је једна од њих рекла: "Добро си нам казала, да испечем још једног петла, да ми свекар не гладује."  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #28 послато: Јун 07, 2018, 11:15:26 поподне »
Ево примера земунског локалпатриотизма  :D
<a href="https://www.youtube.com/v/hoof0CraszU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/hoof0CraszU</a>
« Последња измена: Јун 07, 2018, 11:17:53 поподне ДушанВучко »

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #29 послато: Јун 07, 2018, 11:50:19 поподне »
Влах сточар са дна каце. Херцеговац, потомак најжилавијих бораца за црквено школску аутономију српског народа у Босни и Херцеговини. Иначе немам никаквих комплекса. Моји сродници и комшије су ликови из анегдота али и ликови из историјских извора. Ми смо оснивали градске српске колоније, моји су сродници из Трста финансирали Српску револоцију из 1804. Ми смо оснивали прве српске школе. Рођен у Сарајеву али као примарно поријекло вазда наводим дивљу Херцеговину. Овим што кукају да су били у немилости нових власти, поручујем да дођу и да виде наше гробље, препуно имена оних који су оставили кости од Лијевча до Зиданог Моста. Ми смо били дивљи али у који год смо се град населили били смо авангарда. Зато оним рођеним у градовима који кукају о некој својој угрожености и то градско поријекло наводе као главни аргумент свог неког наводног елтаристичког статуса могу само поручити:
"Примите моје саучешће"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #30 послато: Јун 08, 2018, 12:31:05 пре подне »
Влах сточар са дна каце. Херцеговац, потомак најжилавијих бораца за црквено школску аутономију српског народа у Босни и Херцеговини. Иначе немам никаквих комплекса. Моји сродници и комшије су ликови из анегдота али и ликови из историјских извора. Ми смо оснивали градске српске колоније, моји су сродници из Трста финансирали Српску револоцију из 1804. Ми смо оснивали прве српске школе. Рођен у Сарајеву али као примарно поријекло вазда наводим дивљу Херцеговину. Овим што кукају да су били у немилости нових власти, поручујем да дођу и да виде наше гробље, препуно имена оних који су оставили кости од Лијевча до Зиданог Моста. Ми смо били дивљи али у који год смо се град населили били смо авангарда. Зато оним рођеним у градовима који кукају о некој својој угрожености и то градско поријекло наводе као главни аргумент свог неког наводног елтаристичког статуса могу само поручити:
"Примите моје саучешће"

E нека си им рекао  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #31 послато: Јун 08, 2018, 12:32:08 пре подне »
Влах сточар са дна каце. Херцеговац, потомак најжилавијих бораца за црквено школску аутономију српског народа у Босни и Херцеговини. Иначе немам никаквих комплекса. Моји сродници и комшије су ликови из анегдота али и ликови из историјских извора. Ми смо оснивали градске српске колоније, моји су сродници из Трста финансирали Српску револоцију из 1804. Ми смо оснивали прве српске школе. Рођен у Сарајеву али као примарно поријекло вазда наводим дивљу Херцеговину. Овим што кукају да су били у немилости нових власти, поручујем да дођу и да виде наше гробље, препуно имена оних који су оставили кости од Лијевча до Зиданог Моста. Ми смо били дивљи али у који год смо се град населили били смо авангарда. Зато оним рођеним у градовима који кукају о некој својој угрожености и то градско поријекло наводе као главни аргумент свог неког наводног елтаристичког статуса могу само поручити:
"Примите моје саучешће"
Авангарда, то је суштина...Ја сам Шумадинац, сељачко дете, пореклом "дођош", али и чаршијанац...Отац Левчанин, прихваћен од градских фаца, постао је и сам градска фаца...Држао кафане без профита, увек на рецку кад неко пита...Од старог Шерифа, учио цигански, са глумцима виленио у "Позориштанцу", чаршија цени авангарду и одаје почаст чаршијанцу :)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #32 послато: Јун 08, 2018, 12:44:59 пре подне »
Влах сточар са дна каце. Херцеговац, потомак најжилавијих бораца за црквено школску аутономију српског народа у Босни и Херцеговини. Иначе немам никаквих комплекса. Моји сродници и комшије су ликови из анегдота али и ликови из историјских извора. Ми смо оснивали градске српске колоније, моји су сродници из Трста финансирали Српску револоцију из 1804. Ми смо оснивали прве српске школе. Рођен у Сарајеву али као примарно поријекло вазда наводим дивљу Херцеговину. Овим што кукају да су били у немилости нових власти, поручујем да дођу и да виде наше гробље, препуно имена оних који су оставили кости од Лијевча до Зиданог Моста. Ми смо били дивљи али у који год смо се град населили били смо авангарда. Зато оним рођеним у градовима који кукају о некој својој угрожености и то градско поријекло наводе као главни аргумент свог неког наводног елтаристичког статуса могу само поручити:
"Примите моје саучешће"
Свака част на овоме што написа за себе и своје претке ,мора да си поносан на њих а што и не би уз све што.њима знаш.Немој да схватиш ово као иронију,стварно то мислим.
Ипак, као неко без икавих комплекса са поносом што сам одавде одакле сам, могу да ти кажем да мислим да овакав став и доводи до подела у народу на дођоше и староседеоце ,а између осталог до корака даље и настанка чак о других нација(Црногоеци су вазда били Српска Спарта и чисти Срби а ми смо.Цигани,Мађари и не знам.ни ја шта све  тако да не могу они тако.чисти бити Срби као.и ми).Јер кад неко дође и почне све ово да пише или прича(притом верујем да је све ово тачно што си рекао)друга страна се осети као да је ниподаштавана и да је она подцењена мишљу да је живела у меду и млеку и да ништа није радила ради виших националних интереса већ.само за себе и свој грош.Притом ,да ме не схватиш погрешно,ја нисам та друга страна,нити сам ово што си написао схватио као да си ти или да су твоји  преци изнад мене и мојих предака,или да сте ви Херцецовци изнад нас Банаћана јер ја наш народ гледам као једну велику целину где је сваки део дао свој допринос кроз историју и даје га и даље,али овако би се осетило 90%људи..и то не из Баната него где год причао,осим у својој Херцеговини где би то свако са одушевљењем то прихватио.Рецимо од одређених људи из разних крајева сам чуо да мисле да смо.ми из Војводине(мислим на Србе) Мађари,Немци да смо лењи,уз стереотипе да волимо да само једемо,спавамо ,чак и психофизичко-сексуалне стереотипе и вицеве, док ми са друге стране они у суперлативима причају о себи и својим.сународницима..то све и доводи до јаза између "дошљака" и староседелаца .Што се костију предака тиче не морам да одем.до Херцеговиме ,довољно је до сеоског гробља у Срему,до породичне капеле у којој су кости предака што су ми стрељани у логору као малолетници а неки су пали.на Сремском.фронту,као голобради момци...то важи за било.који крај,не само Херцеговину или Банат и.Срем јер смо нажалост као народ сви ми обрали.бостан-неко од Хрвата,неко од Шиптара,неко од Мађара или Бугара,непријатељи су били различити али поприлично темељити и синхронизовани.
Кад будемо знали да себе и своје кудимо(за оне ствари које очигледно не ваљају) а са друге стране друге да похвалимо за ствари које ваљају  том тренутку неће долазити до сукоба и подела којима смо.сви врло склони.То важи и за међуградске ,међурегионалне и какве год хоћеш.поделе.
Није што сам из Баната па да сам се зато одушевио али сећам се да си у једном.посту написао да су за тебе највећи Срби Банаћани..било то да си у праву или не ниси кудио друге а као и цига из народне пословице фалио.свог коња и на томе ти свака част.
Што се мене тиче да завршавам са одговором,по мени највећи Срби данас носу из краја одакле.сам.ја и одакле.су ми преци већ су највећи Срби данас Срби на Космету и у Републици Српској..не мислим на оне што.су продали станове и њиве и запалили за Београд и покуповали 5 станова и фотеље већ мислим на оне што под најтежим људским.условима живе и опстају под окупацијом непријатеља.Дал су из села или.из града потпуно је свеједно.
П.С. Није ништа лично ово што сам написао,ја ценим и тебе као.Херцеговца и твоје земљаке али сам хтео само да напишем ,на твом.примеру.како.може доћи до.неразумевања и нових подела и како.треба имати осећаје и за друге,нема љутње? Поздрав :)
« Последња измена: Јун 08, 2018, 12:47:39 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #33 послато: Јун 08, 2018, 01:17:00 поподне »
Свако насеље има своје специфичности, али у сваком се гаји локалпатриотизам у малом. Негде то иде до жеље за сецесионизмом, као Забјело у Подгорици :)

A у Београду је то наравно Земун :) У Крагујевцу не постоји у том смислу неко насеље које толико истиче посебност у односу на остатак града...Али на неком градском нивоу, мислим да Крагујевчани и нису толике локалпатриоте, као Новосађани, па и Чачани су веће локалпатриоте од Крагујевчана чини ми се...Ми из Крагујевца, кад одемо негде, кад нас питају одакле смо, кажемо у смислу, паа из Крагујевца, само што не кажемо да мора и одатле неко да буде, посебно је то било изражено у оно време кад је имао надимак "долина глади" ...Волимо свој град, али не истичемо то нешто

Земунци су већином новији дођоши из разних крајева, а већином из прекординских. Међутим Земун брзо асимилира све досељенике, односно досељеници примају земунски менталитет и начин живота. Упознао сам доста Земунаца којима су родитељи или баба и деда дошли у Земун са разних страна али они се пре свега осећају као Земунци и пуно су везани за Земун у сваком смислу и стиче се утисак да ту имају вишевековне корене. Старих Земунаца који имају у Земуну вишевековне корене или чији преци живе у Земуну бар век и по данас има мало.
Земунци имају свој локални сленг, а њиме не прича само омладина него чак и људи средњих година.
Земунци сматрају Земун посебним градом у односу на Београд и срео сам многе који пљују комунисти што су их после Другог светског рата припојили Београду. Земунци често у шали кажу да су они средња Европа а да је Београд Балкан. Београђани често кажу да је Земун био обична аустро-угарска паланка пре припајања Београду. Стекао сам утисак да се сви или скоро сви Земунци међусобно познају.
Земунци и Дорћолци су ушли чак и у вицеве. О Земунцима постоји стереотип који се провлачи кроз вицеве да нису никад мрднули из Земуна, да мисле да је Земун центар света, да су склони криминалу, да су приглупи итд.

Дорћолци су исто као и Земунци врло везани за свој крај. Дорћолци за разлику од Земунаца имају дубље корене на Дорћолу, бар они које сам ја срео а срео сам их доста. Кад кажем дубљи мислим на то да им је бар прадеда рођен или живео на Дорћолу.
Дорћолци сматрају себе јединим правим Београђанима а Дорћол правим Београдом. Дорћол има као и Земун репутацију опасног краја, а о Дорћолцима као и о Земунцима постоји стереотип да су "жестоки" момци. Дорћолци исто имају свој локални сленг.
Недавно сам срео једног Дорћолца чији прадеда је имао 5-6 кућа у центру града, али су му комунисти одузели сву имовину. Прадеда му је припадао елити (економској и интелектуалној) а овај Дорћолац дневно смота по 10 џоинта. Шездесетих година је дрога дошла у Београд па тако и на Дорћол, као пратећа појава рок културе, поготово оне која је долазила са запада. О тог времена Дорћол има репутацију опасног и проблематичног краја.
Дорћолци се исто као и Земунци сви међусобно познају.

 
« Последња измена: Јун 08, 2018, 01:20:58 поподне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #34 послато: Јун 08, 2018, 01:38:51 поподне »
Код Дорћолаца који имају корене неколико генерација уназад, верујем да има људи који нису ни били ван Београда, а можда ретко и напуштају своје насеље :) Парадокс, да неко ко живи у милионском граду, а да не напушта свој кварт ...Један пријатељ мог оца , у Крагујевцу, буквално је живео на релацији од 300 метара (посао му је био на 150 метара од зграде, кафана још толико и то је то)...Кад је требало да оде послом до аутобуске станице, то му је била мука жива :) Све ван свог рејона му је било тешко

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #35 послато: Јун 08, 2018, 04:01:28 поподне »
Свака част на овоме што написа за себе и своје претке ,мора да си поносан на њих а што и не би уз све што.њима знаш.Немој да схватиш ово као иронију,стварно то мислим.
Ипак, као неко без икавих комплекса са поносом што сам одавде одакле сам, могу да ти кажем да мислим да овакав став и доводи до подела у народу на дођоше и староседеоце ,а између осталог до корака даље и настанка чак о других нација(Црногоеци су вазда били Српска Спарта и чисти Срби а ми смо.Цигани,Мађари и не знам.ни ја шта све  тако да не могу они тако.чисти бити Срби као.и ми).Јер кад неко дође и почне све ово да пише или прича(притом верујем да је све ово тачно што си рекао)друга страна се осети као да је ниподаштавана и да је она подцењена мишљу да је живела у меду и млеку и да ништа није радила ради виших националних интереса већ.само за себе и свој грош.Притом ,да ме не схватиш погрешно,ја нисам та друга страна,нити сам ово што си написао схватио као да си ти или да су твоји  преци изнад мене и мојих предака,или да сте ви Херцецовци изнад нас Банаћана јер ја наш народ гледам као једну велику целину где је сваки део дао свој допринос кроз историју и даје га и даље,али овако би се осетило 90%људи..и то не из Баната него где год причао,осим у својој Херцеговини где би то свако са одушевљењем то прихватио.Рецимо од одређених људи из разних крајева сам чуо да мисле да смо.ми из Војводине(мислим на Србе) Мађари,Немци да смо лењи,уз стереотипе да волимо да само једемо,спавамо ,чак и психофизичко-сексуалне стереотипе и вицеве, док ми са друге стране они у суперлативима причају о себи и својим.сународницима..то све и доводи до јаза између "дошљака" и староседелаца .Што се костију предака тиче не морам да одем.до Херцеговиме ,довољно је до сеоског гробља у Срему,до породичне капеле у којој су кости предака што су ми стрељани у логору као малолетници а неки су пали.на Сремском.фронту,као голобради момци...то важи за било.који крај,не само Херцеговину или Банат и.Срем јер смо нажалост као народ сви ми обрали.бостан-неко од Хрвата,неко од Шиптара,неко од Мађара или Бугара,непријатељи су били различити али поприлично темељити и синхронизовани.
Кад будемо знали да себе и своје кудимо(за оне ствари које очигледно не ваљају) а са друге стране друге да похвалимо за ствари које ваљају  том тренутку неће долазити до сукоба и подела којима смо.сви врло склони.То важи и за међуградске ,међурегионалне и какве год хоћеш.поделе.
Није што сам из Баната па да сам се зато одушевио али сећам се да си у једном.посту написао да су за тебе највећи Срби Банаћани..било то да си у праву или не ниси кудио друге а као и цига из народне пословице фалио.свог коња и на томе ти свака част.
Што се мене тиче да завршавам са одговором,по мени највећи Срби данас носу из краја одакле.сам.ја и одакле.су ми преци већ су највећи Срби данас Срби на Космету и у Републици Српској..не мислим на оне што.су продали станове и њиве и запалили за Београд и покуповали 5 станова и фотеље већ мислим на оне што под најтежим људским.условима живе и опстају под окупацијом непријатеља.Дал су из села или.из града потпуно је свеједно.
П.С. Није ништа лично ово што сам написао,ја ценим и тебе као.Херцеговца и твоје земљаке али сам хтео само да напишем ,на твом.примеру.како.може доћи до.неразумевања и нових подела и како.треба имати осећаје и за друге,нема љутње? Поздрав :)
Став је ироничан, и написан као одговор на она залудна мненија"дошли дивљи и отјерали питоме"

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #36 послато: Јун 08, 2018, 05:04:41 поподне »
Став је ироничан, и написан као одговор на она залудна мненија"дошли дивљи и отјерали питоме"
Не познајем те да бих на основу писања могао да закључим да је била иронија ,ето извињавам се на томе.Безвезе је и мени имати такав став јер је те људе мука натерала у великом броју слулајева али има и ових других случајева да буде где сам дошао ,овде ништа и нико не ваља..не ваља ни једно ни друго а нема ни потребе за таквим поделама и поређењима.:)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #38 послато: Јун 16, 2018, 12:40:30 пре подне »
Predgradje -Konjarnik
<a href="https://www.youtube.com/v/arGJuKMVg84" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/arGJuKMVg84</a>
А кад сам већ споменуо Небојшу Бакочевића, ево га у једној од епизода "Предграђа" :)
Predgradje - Blok 29
<a href="https://www.youtube.com/v/ccQD3ADH5dQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ccQD3ADH5dQ</a>
« Последња измена: Јун 16, 2018, 12:43:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Менталитет у локалним оквирима
« Одговор #39 послато: Новембар 06, 2018, 07:10:36 поподне »
Крајишник и Банаћанин.

<a href="https://www.youtube.com/v/C_UbJDYyTjY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/C_UbJDYyTjY</a>