Аутор Тема: Вукадиновићи  (Прочитано 3212 пута)

Ван мреже soki78

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Вукадиновићи
« послато: Август 27, 2017, 04:53:47 поподне »
У дигиталној библиотеци налази се наслов Милан Радека - Презимена и славе Срба у Крајини.

Под словом В наводе се Вукадиновићи који славе Михољдан.

Да ли неко зна нешто о њима?
За почетак одакле су конкретно?

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #1 послато: Август 27, 2017, 06:02:16 поподне »
Вукадиновића има у Зрмањи, између Крупе и Обровца, у истоименом засеоку, а има их и у Лици, у Кореничком пољу.
бити Србин је светиња

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #2 послато: Август 27, 2017, 06:11:38 поподне »
Село Брлог у Лици. Негде на форуму сам чак видео и попис да су тамо од 1608. Имам родослов једне гране Вукадиновића рецимо до 1870. Ако неко може да потврди да ли је постојало више породица или су сви пореклом од исте, пошто није тако често презиме.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #3 послато: Август 27, 2017, 06:19:35 поподне »
Село Брлог у Лици. Негде на форуму сам чак видео и попис да су тамо од 1608. Имам родослов једне гране Вукадиновића рецимо до 1870. Ако неко може да потврди да ли је постојало више породица или су сви пореклом од исте, пошто није тако често презиме.
    Не знам за Лику,  Крајину... Вукадиновић је  релативно често презиме. У Црној Гори га има  у више племена: како у подловћенској, тако и у   црногорским Брдима, Боки Которској- Грбљу, Будви. То је патронимик од имена Вукадин.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #4 послато: Август 27, 2017, 06:22:56 поподне »
    Не знам за Лику,  Крајину... Вукадиновић је  релативно често презиме. У Црној Гори га има  у више племена: како у подловћенској, тако и у   црногорским Брдима, Боки Которској- Грбљу, Будви. То је патронимик од имена Вукадин.

Записи моје бабе, од Вукадиновића из Брлога:

"ВУКАДИНОВИЋИ
 Претпоставка је да су у Лику доселили из Црне Таре бежећи од Турака"

Не успевам да нађем на гуглу где је Црна Тара, можда је штампарска грешка?

Ван мреже Рагавук

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #5 послато: Април 02, 2019, 11:44:52 поподне »
Поштовање,
молим за помоћ и желим да оживим тему и истраживање. Чини ми се да је тема врло занимљива и да има потенцијала.
Иако изгледа да су Вукадиновићи ретко презиме, уствари испоставља се да их има много више него што се мисли. Има их практично у свим државама насталим распадом СФРЈ, и то у многим местима и областима, тако да би тему могао копирати и на друге подфоруме. Томе треба додати да Вукадиновићи славе многе и најразлитије славе, од оних бројних до готово опскурних. А нигде пише да има и католика.

Може ли ми неко написати више о пореклу Вукадиновића, или бар саветовати где да тражим?

Конкретније, откуд, Вукадиновићи, преко Саве и Дунава?
Има индиција да се презиме Вукадиновић помиње и у старом Будиму (18. век). У Архиву града Београда стоји да је Стефан Вукадиновић преминуо у Батајници 1782.године. То је најстарији писани траг до кога сам дошао. За претпоставити је да је Стефан и живео у Батајници, али нема докумената о његовом животу, и како је доспео у Батајницу, нити ко су му преци.
Мислило се да је црногорско порекло (племе Комани, Бандићи) најлогичнији траг. Дакле, где потражити податке о потомцима Вука Бандића, односно његовог сина Вукадина? Шта се десило са Вукадиновим потомцима? Хоће ли помоћи књига "Племе Комани", Милована Пејовића (Цетиње 1976. год.)? Шта могу сазнати доласком у саме Бандиће?
Онда се појављује теорија о пореклу од племена Васојевића.
Идемо даље, постоји и топоним Вукадиновићи на северу Косова, крај места Требиће и манастира Врачево.
Али како објаснити постојање бројних Вукадиновића у Далмацији (Билишане), затим крај Имотског се помало помињу, такође у Западној Херцеговини (!), северној Северној Македонији, околини Врања, Крушевац, Трстеник, Срем да не помињем... Лика, Кореничко поље,... Вероватно сам нешто и испустио да поменем. На све то треба додати збуњујући фактор слављења заиста великог броја крсних слава.
Конкретно моја слава је Свети Матија, не знам никог ко је слави сем нас сремских Вукадиновића. 
Пуно изненађења за неупућене попут мене, на моју срамоту. Али доказ да их је макар било пуно на простору бивших СР Хрватске и СР БиХ, је број страдалих у НДХ - ако се добро сећам близу 200 Вукадиновића.

Лично, ДНК истраживање нисам обавио, али вероватно ће и то ускоро бити завршено.

Захваљујем свима који су прочитали ово писаније а нарочито онима који имају шта да поруче.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #6 послато: Април 03, 2019, 12:42:10 пре подне »
Вукадиновићи свакако нису сви род, о чему сведочи велики број слава, што сте и сами приметили. Саветовао бих вам да се сконцентришете на Вукадиновиће са славом Свети Матеј с обзиром да то није честа слава па бисте лакше могли да пронађете сроднике, који можда не носе исто презиме као ви али славе исту славу; такође, добар корак би био да урадите ДНК тест, то би вам дефинитивно олакшало потрагу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #7 послато: Април 05, 2019, 05:48:42 пре подне »
Moja bivša devojka se prezivala Vukadinović,iz nekog zaseoka kraj Korenice,Lika...mislim da je slava bila Sveti Jovan...dva brata njenog dede živeli u Zagrebu,oženjeni Hrvaticama i pohrvatili se....

Ван мреже Рагавук

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #8 послато: Април 13, 2019, 03:03:39 поподне »
Да допуним новим открићима о пореклу сремских Вукадиновића. Нашао сам у очевим записима, а овде преносим тј. цитирам:

 ,,Према усменим казивањима која су се преносила с колена на колено, Вукадиновићи су потекли са тла Јужне Србије. Сеобом Срба под Арсенијем Чарнојевићем 1690. године прешли су у СРЕМ. Даље се каже да су тада дошла три брата, један се настанио у Петровчић, други се настанио у Платичево а трећи у Батајницу. Доказ за ово тврђење је чињеница да постоје фамилије ВУКАДИНОВИЋ у сваком од ова три поменута  места у Срему.''

Уз претпоставку да је ова тврдња тачна, опет се поставља питање: одакле су Вукадиновићи стигли на ово подручје јужне Србије пре него што су се преселили? Има ли неких општих теорија о досељавању Срба на простор јужне Србије током средњег века или/и нешто касније?

Иначе, да не буде забуне наша крсна слава је Свети Матеј (29.новембар). 
« Последња измена: Април 13, 2019, 03:07:28 поподне Рагавук »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #9 послато: Април 13, 2019, 04:28:01 поподне »
Усмена предања која се тичу толико давних времена су ретко кад тачна.

Славите релативно ретку славу. Препоручио бих Вам прво да урадите ДНК тест, пошто пар њих који су се тестирали а славе исту славу као и Ви припадају Р1а хаплогрупи, па ако и Ви испаднете Р1а потражите везу са њима. Иначе бих се на Вашем месту сконцентрисао на тражење заједничког порекла са породицама које славе Матијевдан (тамо где има неких индиција).

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #10 послато: Април 13, 2019, 04:47:54 поподне »
Ако се не варам, постоје два (можда и три) тестирана Вукадиновића који су различите хаплогрупе, што потврђује различито порекло. Вукадиновићи о којима сам писао изнад славе Св. Јована пореклом су из Смиљана па су се преселили у Брлог у другој половини 19. века.

Ван мреже Рагавук

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #11 послато: Мај 15, 2019, 12:25:30 пре подне »
Стигао је мој резултат ДНК тестирања. А објављен је и кратак коментар:

Вукадиновић, Матијевдан, Батајница

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y56203. Нема потпуних поклапања међу припадницима ове гране на пројекту, мада би због неких вредности попут 14 на 439 и нешто ниже 28 на 481 могао бити ближе повезан са тестираним Бисенићем из Голобока код Смедеревске Паланке.
Вукадиновићи су стариначка породица у Батајници, са магловитим предањем о даљем пореклу са Косова.

Уследио је и, до сада, једини одговор на коментар:
Батајница је запустела у 17. веку, па је аустријски попис 1720-их бележи као пустару. До 1733. године, овде је насељено ново становништво ("Срби у Срему до 1736/37", Душан Ј. Поповић).
Дакле, старина Вукадиновића у Батајници сеже најдаље уназад око три столећа. Уопште није немогуће порекло са Косова, имајући у виду да је Доњи Срем у то време (почетка 18. века) насељаван пребезима са подручја јужно од Саве и Дунава.

Захваљујем Лука и Небо на коментарима, али молим и остале да помогну.
С обзиром да сам апсолутни почетник у области генетике, мени није јасно ни шта значи I2-PH908>Y56203, а ни само I2. Да ли ме то приближава неким пленима, родовима, братсвима или ме са друге стране елиминише из сродства са неким племенима. Може ли неко нешто виже да напише о тој теми?

У коментару се наводи магловито предање о даљем пореклу са Косова. Имам питања: који су разлози са порекло са Косова? Да ли зато што сам јато навео као почетне податке или има још нешто што указује на то?
Ту се надовезује питање, шта значи: са Косова у географском смислу? КиМ уопште или неко неодређено место са самог Косова?
С обзиром да мало знам(о) - свака новост, сваки траг би могао да значи пуно.
Хвала унапред још једном!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #12 послато: Мај 15, 2019, 12:40:34 пре подне »
Поздрав Рагавук! Припадаш бројном роду I2-PH908>Y56203, а међу њима су најбројнији Тарски Никшићи. Пошто се помиње и порекло са Косова, а на северу Косова постоје такође припадници твоје гране, можда има ту истине. Мада они славе Лучиндан и Аранђеловдан (не знам да ли је до сада тестиран осим тебе још неки припадник тог рода са славом Матијевдан)...Извориште ове гране је Захумље...Овде је обимна тема о том роду:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1646.0
« Последња измена: Мај 15, 2019, 12:45:07 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #13 послато: Мај 15, 2019, 01:11:42 пре подне »
У коментару се наводи магловито предање о даљем пореклу са Косова. Имам питања: који су разлози са порекло са Косова? Да ли зато што сам јато навео као почетне податке или има још нешто што указује на то?
Ту се надовезује питање, шта значи: са Косова у географском смислу? КиМ уопште или неко неодређено место са самог Косова?

Ово је мој превид, с обзиром на то да се у упитнику наводи "порекло из јужних крајева" па сам то аутоматски повезао са Косовом.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукадиновићи
« Одговор #14 послато: Мај 15, 2019, 08:30:36 пре подне »
Мислим да ћеш још информација наћи у Милошевом коментару Бисенићевог резултата, са којим си можда ближе повезан:

Бисенић, Аранђеловдан, Голобок, Смедеревска Паланка

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y56203. Поседује мало другачији хаплотип од свих осталих на пројекту из ове гране. Има нешто вишу вредност 14 на маркеру 439, затим за ову грану нешто нижу вредност 30 на 389II, као и веома ниску вредност 27 на 481. Због овога нема блиских поклапања у роду Y56203. Можда су му због прва два споменута карактеристична маркера, најближи тестирани са САНУ истраживања из околине Мионице (16/17), као и из околине Сврљига (15/17).

О Бисенићима се у литературу каже:

"Бисенићи (Јовановићи, Радојевићи, Васићи, Радивојевићи (укупно 40 к., св. Арханђел). Стари су им се доселили са Косова – од Вучитрна".

https://www.poreklo.rs/2012/05/03/prezimena-selo-golobok-smed-palanka/

Ово је веома интересантан резултат, пре севга због даљег порекла тестираног. На истраживању Срба са КиМ, имали смо један необичан хаплотип, који припада грани Y56203 и чије је даље порекло Бело Брдо. Такође се и у косовском Поморављу, недалеко од Новог Брда, појавио један Y56203, али непознатог порекла. Како Бисенићи имају предање о Вучитрну, могуће да се ради о средњовековном становништву рударских центара, а које је досељено из западних крајева, где је епицентар Y56203. Или је можда у питању "источни" огранак ове гране, одвојен много пре. Само дубља тестирања би отклонила ту дилему.
Чињеницама против самоувереног незнања.