Аутор Тема: Срби у аустроугарској војсци  (Прочитано 17084 пута)

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #80 послато: Фебруар 28, 2022, 11:26:45 поподне »
Шта вреди кад немам никог у Бечу и кад не знам Немачки... :(
Могу само ко теле да бленем у то, не могу чак ни да се споразумем шта ми треба..
Шта конкретно пише у тим рубрикама о твом претку? Шта си интересантно пронашао? - Има ли место лечења? Терапије? И тако неки записи како се пацијент понашао и то?
Личне ствари његове или фотографије знам да је тешко пронаћи и да тако нешто сигурно нема у архиву, али имаш ли их ти?

Која је процедура одласка у КуК архив, колико се плаћа и шта мислиш за колико временски бих то успео да нађем?
У овом картону пише ,мјесто рођења,ожењен ,занимање(бауер-сељак),јединица 4.бх пјешадијска  регимента,4чета(компанија,што значи да је био 1 батаљон (батаљон има 4 чете , регимента 4 батаљона),повреда -рана и узрок смрти,поломљена бутна кост, промрзлине и на крају сепса, датум смрти 18.02.2018,мјесто Борго (сад је у сј.Италији)гроблје и број гробног мјеста, потпис мртвозорника и капелана .
Посебно је интересантно да сам ове информације добио тачно на стогодишњицу његове смрти и то сам тад био у селу гдје је рођен,до тада нико није знао у породици ништа о његовој судбини.

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #81 послато: Март 01, 2022, 09:57:54 пре подне »
Ista stvar. I ja sam pronašao prve podatke o mom čukundedi na njegovu stogodišnjicu smrti, a do tada niko ništa os mojih nije znao o njemu. Žao mi je što ne znam gde mi je pola familije sahranjeno u tim silnim ratovima.
Ako je on na tom groblju u Italiji u Palmanovi, sigurno je kremiran, posto vidim da su ih masovno kremirirali. A sad mene zanima dal je izvršeno opelo nad njim..Ako nije voleo bih to da uradim..

Ван мреже B.A.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #82 послато: Новембар 03, 2022, 08:53:36 поподне »
Поздрав, надам се да пишем на правом месту. Да ли неко може да ме упути ка Аустроугарским архивама, где могу пронаћи неки податак о мом чукундеди који се борио на страни Аустроугарске? Ерор (или Вучковић, како где) Јанко, од оца Ерор Ђурађа, рођен 1897 на Кордуну у Хрватској, село Рајић Брдо, парохија Дуњак. Био заробљен негде на истоку, вероватно Галиција или неки сличан део Источног Фронта, и провео неколико година у заробљеништву (вероватно Руском). По мом прорачуну заробљен 1914, кући се вратио (пешке) 1919. Који би био најбољи сајт где могу пронаћи помен о њему? Или можда неко зна нешто више о Србима Крајине из тог краја, где су углавном били распоређени у акцији?
Унапред хвала свима на било каквој помоћи!  :)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #83 послато: Новембар 04, 2022, 11:23:31 пре подне »
Поздрав, надам се да пишем на правом месту. Да ли неко може да ме упути ка Аустроугарским архивама, где могу пронаћи неки податак о мом чукундеди који се борио на страни Аустроугарске? Ерор (или Вучковић, како где) Јанко, од оца Ерор Ђурађа, рођен 1897 на Кордуну у Хрватској, село Рајић Брдо, парохија Дуњак. Био заробљен негде на истоку, вероватно Галиција или неки сличан део Источног Фронта, и провео неколико година у заробљеништву (вероватно Руском). По мом прорачуну заробљен 1914, кући се вратио (пешке) 1919. Који би био најбољи сајт где могу пронаћи помен о њему? Или можда неко зна нешто више о Србима Крајине из тог краја, где су углавном били распоређени у акцији?
Унапред хвала свима на било каквој помоћи!  :)

Najbolje da pogledaš Verlustenliste i da ga tu potražiš. Mislim da neko ovde može link da ti postavi. Bilo je nekoliko linkova sa tim listama.