Аутор Тема: Рачунање колена и степена сродства  (Прочитано 50187 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Рачунање колена и степена сродства
« послато: Април 21, 2017, 11:37:16 пре подне »
Сусретах се са разним начинима рачунања степена сродства и колена. Неки кажу да су прво колено рођена браћа или сестре, док код неких прво колено су браћа или сестре од стричева/тетака/ујака. Знам да постоје разни начини рачунања удаљености сродства: правни, црквени и народни. Како ви рачунате колена а како степен сродства? На пример које сте колено са особом са којом имате заједничког прадеду и прабабу?
Отворих нову тему али ако постоји иста или слична, молим уреднике да је споје ову тему са том.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #1 послато: Април 21, 2017, 11:40:16 пре подне »
На пример које сте колено са особом са којом имате заједничког прадеду и прабабу?


Ја обично кажем треће.

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #2 послато: Април 21, 2017, 11:40:48 пре подне »
Сусретах се са разним начинима рачунања степена сродства и колена. Неки кажу да су прво колено рођена браћа или сестре, док код неких прво колено су браћа или сестре од стричева/тетака/ујака. Знам да постоје разни начини рачунања удаљености сродства: правни, црквени и народни. Како ви рачунате колена а како степен сродства? На пример које сте колено са особом са којом имате заједничког прадеду и прабабу?
Отворих нову тему али ако постоји иста или слична, молим уреднике да је споје ову тему са том.
Такве зовемо други рођаци или шесто кољено!

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #3 послато: Април 21, 2017, 11:48:25 пре подне »
Такве зовемо други рођаци или шесто кољено!
Шесто колено? Хмм, ја бих пре рекао шести степен сродства.
Ја обично кажем треће.
Ја бих рекао да смо друго колено. Сматрам да мој деда и његова браћа и сестру нису прво колено, већ су то њихова деца, а ми њихови унуци смо друго.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #4 послато: Април 21, 2017, 11:50:05 пре подне »
Такве зовемо други рођаци или шесто кољено!

Такође!

Мада, правно гледано, ми колена изједначавамо са степенима, а то није исто.

Код степени сродство се рачунаја тако што се изброји колико има "љуљања" на колену између две особе којима се рачуна сродство.

Ако су то други рођаци, онда између мене и мога оца један степен, мене и његовог оца (а мога деде) два, мене и опет његовог оца (а мога прадеде) три, па онда прелазимо низводно од мога прадеде и његовог рецимо другог сина четири, његовог сина и мене пет, и на крају сина његовог сина и мене, тј. мене и мога другог рођака, шест.

Сликовито, ево шест степени сродства на породичном стаблу, каквог описасмо изнад:



Када су у питању колена, ту се сродство рачуна на исти начин по вертикалној линији (отац, син, деда, прадеда...), док се бочне линије не броје посебно, већ су у истој равни са онима којима су рођаци... нпр. ви сте у истом колену и са вашим оцем и са вашим стрицем.
« Последња измена: Април 21, 2017, 12:09:38 поподне Amicus »



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #5 послато: Април 21, 2017, 12:08:00 поподне »
Колико то изиђе у пасовима?  ;D

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #6 послато: Април 21, 2017, 12:18:11 поподне »
Колико то изиђе у пасовима?  ;D
Е, да и пасови. Шта се под тим подразумева? Реко бих да су то генерације. Нпр. толико и толико пасова од мене до тог и тог претка.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #7 послато: Април 21, 2017, 12:21:10 поподне »
Е, да и пасови. Шта се под тим подразумева? Реко бих да су то генерације. Нпр. толико и толико пасова од мене до тог и тог претка.

Вероватно да је тако некако. Е сад, да ли је то исто што и први, други, трећи... рођаци, или су већ и браћа и сестре у првом пасу, то не знам. Ако је, опет, то уопште то? ;D



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #8 послато: Април 21, 2017, 12:25:26 поподне »
Мени се чини да сваки крај, а можда и свако село или чак фамилија има свој начин рачунања рођачке блискости или удаљености. Зато кад чујем да неко каже да је са одређеном особом нпр. пето колено увек питам како су род, јер видесмо да није код свих исто. За мене је пето колено баш далек род тј. неко с киме имаш заједничког наврндеду и наврнбабу.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #9 послато: Април 21, 2017, 02:29:05 поподне »
Мени се чини да сваки крај, а можда и свако село или чак фамилија има свој начин рачунања рођачке блискости или удаљености. Зато кад чујем да неко каже да је са одређеном особом нпр. пето колено увек питам како су род, јер видесмо да није код свих исто. За мене је пето колено баш далек род тј. неко с киме имаш заједничког наврндеду и наврнбабу.

Да, код мојих је то то особа с којом си имао заједничког наврндеду.
Прво колено = заједнички отац (мајка) (мада нико за тај вид сродства не каже "прво колено")
Друго колено = заједнички деда (баба)  (мада опет, нико за тај вид сродства не каже "друго колено")
Треће колено = заједнички прадеда (прабаба)
Четврто колено = заједнички чукундеда (чукунбаба)
Пето колено = заједнички наврндеда (наврнбаба)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #10 послато: Април 21, 2017, 02:38:05 поподне »
Код мене је исто овако.

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #11 послато: Април 21, 2017, 03:30:41 поподне »
Код мене је исто овако.
Је ли имамо причу, предање и завјет да се не узимамо до деветог кољена.?Е рецимо у Црној гори и Херцеговини никога не бих могао оженити ако би поштовао тај предачки  завјет остао. Значи, ја сматрам да су такозвани степени сродства у ствари кољена, гдје долази да можемо ступати у брачне односе са особама с којима нам је заједнички предак наврбаба или наврдјед.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #12 послато: Април 21, 2017, 03:40:22 поподне »
Је ли имамо причу, предање и завјет да се не узимамо до деветог кољена.?Е рецимо у Црној гори и Херцеговини никога не бих могао оженити ако би поштовао тај предачки  завјет остао. Значи, ја сматрам да су такозвани степени сродства у ствари кољена, гдје долази да можемо ступати у брачне односе са особама с којима нам је заједнички предак наврбаба или наврдјед.
Рекох ја стотину села, стотину обичаја. Ово за девето колено нисам чуо, искрено. Мада ово твоје виђење сам чуо од много људи, највише млађих, док већина старих то сматра онако како сам ја изнео. Бар они са којима са причао о томе. Да се разумемо, већина људи уопште не зна ништа о томе и кад покушавају да објасне упетљају се и одустану.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #13 послато: Април 21, 2017, 03:46:01 поподне »
Је ли имамо причу, предање и завјет да се не узимамо до деветог кољена.?Е рецимо у Црној гори и Херцеговини никога не бих могао оженити ако би поштовао тај предачки  завјет остао. Значи, ја сматрам да су такозвани степени сродства у ствари кољена, гдје долази да можемо ступати у брачне односе са особама с којима нам је заједнички предак наврбаба или наврдјед.
мени су причали да су се мени и са очеве и мајчине стране узимали између себе (истих презимена) ... кад би се гледале све линије, ту би буквално једва могао наћи неког брачног друга са којим 9 генерација ни по једној линији немаш заједничког претка

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #14 послато: Април 21, 2017, 04:30:05 поподне »
мени су причали да су се мени и са очеве и мајчине стране узимали између себе (истих презимена) ... кад би се гледале све линије, ту би буквално једва могао наћи неког брачног друга са којим 9 генерација ни по једној линији немаш заједничког претка

Својевремено сам разговарао са једном девојком која је такође имала родитеље истог рода, али удаљене толико да се није знало у каквом су тачно сродству, тј. колико су генерација или колена удаљени. :)



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #15 послато: Април 21, 2017, 05:53:19 поподне »
Код мојих иде овако:
први рођак = прво колено = заједнички деда
други рођак = друго колено = заједнички прадеда
тречи рођак = трече колено = заједнички чукундеда
...

Значи брат од стрица мом оцу је мени први рођак у првом колену. Илити стриц у првом колену.

Колико видим слично се рачуна и на Енглеском говорном подручју.
http://crestleaf.com/blog/wp-content/uploads/2014/12/Family-Relationship-Chart.jpg


Мислим да је доктор Адам Рутенфорд најбоље објаснио какве рођачке везе не треба имати. Објашњавање почиње на 1:15 минути.
https://www.youtube.com/v/GNER3M20WnU

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #16 послато: Април 21, 2017, 06:56:27 поподне »
Код мојих иде овако:
први рођак = прво колено = заједнички деда
други рођак = друго колено = заједнички прадеда
тречи рођак = трече колено = заједнички чукундеда
...

Значи брат од стрица мом оцу је мени први рођак у првом колену. Илити стриц у првом колену.

Колико видим слично се рачуна и на Енглеском говорном подручју.
http://crestleaf.com/blog/wp-content/uploads/2014/12/Family-Relationship-Chart.jpg


Мислим да је доктор Адам Рутенфорд најбоље објаснио какве рођачке везе не треба имати. Објашњавање почиње на 1:15 минути.
https://www.youtube.com/v/GNER3M20WnU

Искрено, ја никад нисам чуо ово "први рођак", "други рођак", "трећи рођак", итд. Не знам да је ико код мене икад употребио ове изразе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #17 послато: Април 21, 2017, 07:00:59 поподне »
Искрено, ја никад нисам чуо ово "први рођак", "други рођак", "трећи рођак", итд. Не знам да је ико код мене икад употребио ове изразе.

Ти живиш у посебним крајевима. ;) Али, то је тачно, такву номенклатуру не користе на неким подручјима, нпр. мени је познато да је ово страно и Барањцима. Тамо су мушки рођаци братићи, а женски сестричине, или једноставно браћа и сестре. Кад кажем рођак, као да сам им рекао cousin. ;D
« Последња измена: Април 21, 2017, 07:24:33 поподне Amicus »



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #18 послато: Април 21, 2017, 07:06:25 поподне »
Овако:

степени сродства у правном поретку се рачунају онако како је Амико написао: дакле, полази се од онога од кога рачунаш степен сродства. Иде се даље преко предака, до првог заједничког претка (у генетици тзв. TMRCA) с оним с којим хоћеш израчунати удаљеност у сродству. Нпр: мој син и син мог брата од ујака: 1. мој син, 2. ја, 3. моја мајка, 4. мој ђед по мајци, 5. његов син (мој ујак), 6. син мог ујака (мој брат од ујака). Син мог брата од ујака се не рачуна. Дакле, њих двојица (мој син и син мог брата од ујака) су шести степен сродства. Овакво рачунање је битно да би се утврдило могу ли се двоје из истог братства венчати. Наша традиција, а и наша Црква, не дозвољавају да се спарују сродници 9-ог степена или ближи.

Колена, пасови или парентеле су нешто друго: ту се рачуна покољење (генерација). Дакле, сви изданци једне лозе истог покољења су један степен. Рачуна се од претка. Нпр, мој ђед је имао 4 сина, они су сви исти пас, њихови синови су други, унуци трећи, наша ђеца четврти, итд. Ово рачунање је битно за родослове.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #19 послато: Април 21, 2017, 07:07:38 поподне »
Ти живиш у посебним крајевима. ;) Али, то је тачно, такву номенклатуру не користе на неким подручјима, нпр. мени је познато да је ово страно и Барањцима. Тамо су мушки рођаци братићи, а женски сестричине, или једноставно браћа и сестре. Кад кажем рођак, као да сам им рекао cousin. ;D

Па да, код нас су то браћа и сестре, па онда наведеш на који начин су браћа. "Рођак" се углавном користи за некога ко је род, али на неки шеснаести начин, па да нико не би губио време објашњавајући ту везу, само се каже "рођак".

Рецимо, у оваквој реченици: "Да, знам тог човека о коме ми причаш, он ми је рођак."
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"