Аутор Тема: Да ли неко може да ми да савет да истражим своје породично порекло даље?  (Прочитано 873 пута)

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Добар дан свима. Желим да знам више о свом породичном пореклу ако је то могуће. Урадио сам Y-хромозом тест и истражио сам у српској православној цркви у Ковину до свог курђела Арсенија Мијуков (1800-1864) који је рођен и умро у Ковину. Славимо Ђурђевдан и из Ковина смо, а у Ковин смо дошли вероватно крајем 18.века. Иначе ако неки уредник сајта погледа ову поруку замолио бих га да убаци наше презиме тамо у спискове презимена од а до ш, јер ја сам им послао e-mail, али они нису ништа одговорили. Иначе нашао сам на овом сајту да постоји презиме Мијук и да их има у Козарској Дубици, а да су пореклом из Лике и исто славе Ђурђевдан и да су усташе у другом светском рату побиле силне Мијуке из Козарске Дубице и околине. У књигама о Ковину сам нашао да су заиста неки Срби граничари стигли у Ковин из Хрватске и Босне крајем 18. века, али у новим обрадама старих књига о Ковину наведу нека презимена људи који су стигли у Ковин из тих крајева и кажу само итд. па не знам да ли постоји нека евиденција или пописи па да видим када су дошли у Ковин. Иначе ако нешто значи брат од мог наврхдеде Павле Мијуков (1826-1888) је био краљевско Угарски прокуратор у суду (тако сам прочитао у цркви из књиге умрлих је писало када је умро у колони где пише занимање), а мој чукундеда Коста Мијуков (1879-1937) је био једно време одборник и благајник општинског начелства у Ковину. Ако неко има неки савет или идеју да могу да урадим још нешто нека ми каже унапред сам му захвалан.

Ван мреже Iєшɑ Влɑчɑнин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Да ли неко може да ми да савет да истражим своје породично порекло даље?
« Одговор #1 послато: Новембар 19, 2022, 04:13:19 поподне »
Pozdrav.

Odlično je to što ste pomenuli svoga srodnika Pavla Mijukova i to što je on bio zaposlen u sudu, svi bitniji ljudi koji su radili u državnoj službi su po svoj prilici upisani u nekim arhivima sa najnužnijim podacima.
Koliko shvatam, pomenuti Pavle beše sin pomenutog Mijukov Arsenija (1800-1864).
Ako je Arsenije imao kakvog rođenog brata koji beše sudija, učitelj, uopšte državni činovnik, bilo u Austriji ili Srbiji, mislim da bi se moglo doći do imena njegovog oca.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.

Iєшић Н. Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.
Ни Новɑковић Iовɑнов (1770.−1816.) нити Toшић Iєшoв (1797.−1855.).

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Да ли неко може да ми да савет да истражим своје породично порекло даље?
« Одговор #2 послато: Новембар 19, 2022, 09:49:56 поподне »
Хвала на одговору, иначе и ја сам о томе размишљао, али када сам назвао архив у Панчеву. Питао сам их да ми растумаче у тој колони за занимање Павла шта пише. Па су ми они рекли то да је био краљевско угарски прокуратор, али питао сам их да ли могу још нешто да сазнам пошто је био значајнија личност, они су ми рекли да је то као да тражим иглу у пласту сена. Иначе нашао сам на овом сајту тему о попису крајишника у војној крајини, има и за Немачко-банатску регименту па сам нашао свог курђела Арсенија тамо, али пошто не знам Немачки а свака та скенирана књига има око 700 или 800 страница, не знам како да нађем брзо и лако оно што ме занима, а ако неко зна нека ми напише.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 523
Одг: Да ли неко може да ми да савет да истражим своје породично порекло даље?
« Одговор #3 послато: Новембар 30, 2022, 11:21:31 пре подне »
Најбоље је почети од тога да истраживање предака није ни брзо ни лако, већ захтева доста стрпљења, труда и времена. У твом случају још одлично стојиш, с обзиром да имаш доступан материјал, који можеш да прегледас. 700 страна није пуно за прегледати, само их прерасподели себи на нпр. 30 дана и за месец-два си готов :)