Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2518853 пута)

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3640 послато: Мај 13, 2017, 01:39:03 поподне »
Ја на жалост нисам ништа пронашао.   :-\

Али видим да у Шематизму православне митрополије и архидијецезе дабро-босанске за годину 1882 нема Узелаца у парохији Марићка, али их има у Ракељићу (Ракелићи). Иначе у Буснови има заселак Узелци.

Гледам презимена у та два насеља и могу приметити да у Марићки нисам наишао на презимена која сам сусретао у личким насељима, док их у Ракелићима има неколико.
Да ли тестирани зна нешто више о свом пореклу?

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3641 послато: Мај 13, 2017, 03:57:23 поподне »
Ђукић, Марковдан, Курјак/Удбина/Лика

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Захваљујући резултату Ђукића успио сма издвојити нови род унутар CTS10228 који сам назвао Крајина Марковдан. Ђукић и Травар се разликују у 3 на 23 маркера. Повезује их иста слава и исто подручје поријекла- Сјеверна Далмација. Травари су оригинално Лежајићи из Сјеверне Далмације, а Ђукићи су насељеници у Лику из Далмације почетком 18. вијека. Добро би било кад би се овај род и СНП одредио.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3642 послато: Мај 13, 2017, 05:03:58 поподне »
Неколико нових тестираних убачених на табелу:

Филимоновић, св. Врачи, Доња Јошаница, Блаце, Топлица

Припада хаплогрупи CTS10228>Z17855>A1221 роду Ковачана, што је и очекивано јер са претходно тестираним Филимоновићем из истог мјеста има пуно поклапање.


Кецман, Вартоломијевдан, Крња Јела, Бос. Петровац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Упада у већ дефинисан род Кецмана. Са Прошићем 1 маркер разлике, а са другим Кецманом 2 маркера разлике на 23.

Вукотић, Аранђеловдан, Прага, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908 роду Озринића. Има све карактеристичне озринићке вриједности. Вукотићи су у Прагу доселили 1869. године од озринићких Вукотића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3643 послато: Мај 13, 2017, 05:14:58 поподне »
Кецман, Вартоломијевдан, Крња Јела, Бос. Петровац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Упада у већ дефинисан род Кецмана. Са Прошићем 1 маркер разлике, а са другим Кецманом 2 маркера разлике на 23.

Ови Кецмани из Крње Јеле не знају да ли су из Дринића или из Унца, али су у сваком случају доста стари на том подручју. Да ли се после овог резултата може рећи да су Кецмани ипак доминантно I2-PH908?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3644 послато: Мај 13, 2017, 05:20:39 поподне »
Ђукић, Марковдан, Курјак/Удбина/Лика

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Захваљујући резултату Ђукића успио сма издвојити нови род унутар CTS10228 који сам назвао Крајина Марковдан. Ђукић и Травар се разликују у 3 на 23 маркера. Повезује их иста слава и исто подручје поријекла- Сјеверна Далмација. Травари су оригинално Лежајићи из Сјеверне Далмације, а Ђукићи су насељеници у Лику из Далмације почетком 18. вијека. Добро би било кад би се овај род и СНП одредио.

С обзиром да водим неку статистику за западне Србе, погледах мало стање после Светског днк дана. Занимљиво да и у Лици и у Босанској Крајини проценат I2a износи 27%. Узорак за Крајину је 85, за Лику 70.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3645 послато: Мај 13, 2017, 05:26:48 поподне »
Ђукић, Марковдан, Курјак/Удбина/Лика

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Захваљујући резултату Ђукића успио сма издвојити нови род унутар CTS10228 који сам назвао Крајина Марковдан. Ђукић и Травар се разликују у 3 на 23 маркера. Повезује их иста слава и исто подручје поријекла- Сјеверна Далмација. Травари су оригинално Лежајићи из Сјеверне Далмације, а Ђукићи су насељеници у Лику из Далмације почетком 18. вијека. Добро би било кад би се овај род и СНП одредио.

Тесторани је из Банатског Карађорђева, претходно Курјак, Удбина.

Потомак је солунских добровољаца из Лике који су 1920. године насељени у Банатско Карађорђево, од бројног рода Ђукића из села Курјак крај Удбине.


По Милану Дивјаку Личком ( "Лички Водац"), Ђукући су досељени у Лику из Васојевића.

Сматра се да су Ђукићи, Кече и Шипке истог порекла и да се јављају под следећим презименима: Аничић, Бојић, Буздум, Даљевић, Ђукић, Јездић, Калуђер, Кеча, Љубичић, Максић, Славуј, Станишић и Шипка.

Историјски подаци индикују да су се Ђукићи доселили у Курјак из Кијева у далматинској Загори.

Стјепан Павличић ("Сеобе и насеља у Лици") их сврстава у книнско-буковичку досељеничку струју која је населила околину Удбине крајем 17 века.
У крајишким попису из 1712. године је пописано 66 кућа Ђукића у селу Курјак, и Павичић констатује да су поред Баста, који су досељени из Косиња и који су чинили преко трећине становништва Средње Горе и Курјака, Ђукићи из книнске струке били бројни и да су држали половину целог насеља.

Дивјак, даље тврди, да се једна грана православних Ђукића из Лике иселила око 1686. године у околину Суботице, као и да су се пре и после окупације Босне од стране Аустрије, око 1878. године, многу куће Ђукића из Курјака и са Удбине иселиле и настаниле у околини Бихаћа (Врело, Рујнице, Глиница), Босанског Петровца (Буковача), Ливна ( Врбица) и Дубице.
Потомака Ђукића из Курјака даље има и околини Нашица и Осијека, који су досељени од Босанске Крупе.

Усмено предање неких исељених Ђукића каже да су пореклом од старе Рашке и да су и Лику доспели у време Стојана Јанковића, преко Херцеговине, Босне и Северне Далмације. У Курјаку је после погрома Срба у Крајини 1995. године остало свега неколико кућа Ђукића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3646 послато: Мај 13, 2017, 05:40:55 поподне »
Тесторани је из Банатског Карађорђева, претходно Курјак, Удбина.

Потомак је солунских добровољаца из Лике који су 1920. године насељени у Банатско Карађорђево, од бројног рода Ђукића из села Курјак крај Удбине.


По Милану Дивјаку Личком ( "Лички Водац"), Ђукући су досељени у Лику из Васојевића.

Сматра се да су Ђукићи, Кече и Шипке истог порекла и да се јављају под следећим презименима: Аничић, Бојић, Буздум, Даљевић, Ђукић, Јездић, Калуђер, Кеча, Љубичић, Максић, Славуј, Станишић и Шипка.

Историјски подаци индикују да су се Ђукићи доселили у Курјак из Кијева у далматинској Загори.

Стјепан Павличић ("Сеобе и насеља у Лици") их сврстава у книнско-буковичку досељеничку струју која је населила околину Удбине крајем 17 века.
У крајишким попису из 1712. године је пописано 66 кућа Ђукића у селу Курјак, и Павичић констатује да су поред Баста, који су досељени из Косиња и који су чинили преко трећине становништва Средње Горе и Курјака, Ђукићи из книнске струке били бројни и да су држали половину целог насеља.

Дивјак, даље тврди, да се једна грана православних Ђукића из Лике иселила око 1686. године у околину Суботице, као и да су се пре и после окупације Босне од стране Аустрије, око 1878. године, многу куће Ђукића из Курјака и са Удбине иселиле и настаниле у околини Бихаћа (Врело, Рујнице, Глиница), Босанског Петровца (Буковача), Ливна ( Врбица) и Дубице.
Потомака Ђукића из Курјака даље има и околини Нашица и Осијека, који су досељени од Босанске Крупе.

Усмено предање неких исељених Ђукића каже да су пореклом од старе Рашке и да су и Лику доспели у време Стојана Јанковића, преко Херцеговине, Босне и Северне Далмације. У Курјаку је после погрома Срба у Крајини 1995. године остало свега неколико кућа Ђукића.

Милан Карановић, према оној својој подели, породице које славе Марковдан сврстава у староседеоце у Босанској Крајини. Што значи да су, или веома стари на том подручју, или су дошли нешто раније од осталих и то из средње Босне.

По неким особинама их изједначава са Кецманима. Међу њима је наводно било доста оних са плавом коврџавом косом, као и доста риђокосих.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3647 послато: Мај 14, 2017, 09:58:23 пре подне »
Ima li podataka o haplotipu Karadjordjevica ili N.Djokovica ?

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3648 послато: Мај 14, 2017, 11:40:28 пре подне »
Ima li podataka o haplotipu Karadjordjevica ili N.Djokovica ?
Нема. Само сам чуо нека нагађања, да су Е-V13 а Ђоле I2a Динарик Југ.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3649 послато: Мај 14, 2017, 11:59:20 пре подне »
Нема. Само сам чуо нека нагађања, да су Е-V13 а Ђоле I2a Динарик Југ.

Зa Kapaђopђeвићe je вeћa вepoвaтнoћa дa cу oд Гуpeшићи, кojи cу I2a. Ta пpичa дa cу E-V13 je у вeзи њиxoвoг нaвoднoг пopeклa oд Климeнaтa.

Ђoкoвићи jecу I2a, штo je пoкaзao и peзултaт. Имaмo тecтиpaнoг Ђoкoвићa из Jaceнoвa пoљa, poд Oзpинићa.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3650 послато: Мај 14, 2017, 09:50:15 поподне »
Зa Kapaђopђeвићe je вeћa вepoвaтнoћa дa cу oд Гуpeшићи, кojи cу I2a. Ta пpичa дa cу E-V13 je у вeзи њиxoвoг нaвoднoг пopeклa oд Климeнaтa.

Ђoкoвићи jecу I2a, штo je пoкaзao и peзултaт. Имaмo тecтиpaнoг Ђoкoвићa из Jaceнoвa пoљa, poд Oзpинићa.
Karadjordjevici su I tvrdili da su po predanju od neke stare srpske slovenske pordice, I ja ocekujem I2a.. Drago mi je za Djokovica:) Lepo drustvo , serdar Janko, Z.Misic, Tessa, Djokovic itd...Pitao sam ovo zbog suludih albanskih kampanja da prisvoje znamenite Srbe (Slovene). Stoga genetika je krucijalna u razbijanju takvih suludih kvazi istoricara I "naucnika " .

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3651 послато: Мај 14, 2017, 10:46:25 поподне »
Чим је Ноле И2а, то аутоматски значи да ту спадају и Срђан, Ђорђе, Марко, Горан и Стефан. С тиме што и Новакова и Горанова жена чекају близанце (Горан има двије велике кћерке, колико знам), па је могуће да зимус српски етнички корпус добије још 4 јужна динарика. :D

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3652 послато: Мај 14, 2017, 10:50:51 поподне »
Чим је Ноле И2а, то аутоматски значи да ту спадају и Срђан, Ђорђе, Марко, Горан и Стефан. С тиме што и Новакова и Горанова жена чекају близанце (Горан има двије велике кћерке, колико знам), па је могуће да зимус српски етнички корпус добије још 4 јужна динарика. :D
Goran nema dece, sada će hvala Bogu postati otac posle mnogo godina čekanja i pokušaja.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3653 послато: Мај 15, 2017, 12:19:53 поподне »
Узелац, Никољдан, Марићка, Приједор, хаплогрупа I2a

Marker   DYS393   DYS390   DYS19**   DYS391   DYS385   DYS426   DYS388   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389II***
Value   13   24   16   11   14-15   11   13   13   13   11   30

Узелац још није убачен, да ли је резултат из јавне базе?

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3654 послато: Мај 17, 2017, 09:58:45 поподне »
Стојичић, Јовањдан, Славник, Бојник/СРБ

Припада хаплогрупи I2-CTS10228, без пуних и ближих поклапања. Од карактеристичнијих вриједности, 385аб=14-16, 549=12. По изјави смаог тестираног "седам породица се доселило у село Славник око 1880 а дошли су или из места Клисура близу Власотиначког језера или села Црвена Јабука, које је на самој граници са Бугарском."

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3655 послато: Мај 18, 2017, 08:48:14 пре подне »
Nisam siguran gde bih postavio ovo pitanje stoga cu ovde. Dakle, pogledah kod Hrvata procente x hromozoma , dakle koliko ja razumem radi se o zenskoj poulaciji ( apsolutno nisam siguran kako to funkcionise ), uglavnom dominiraju tipovi poput H , J , E . Posto je to meni sve poprilicno nejasno, Po tome ispada da su Hrvatice vrlo egzoticnog poreklo, ili mi nesto promice ili se u slucaju x koriste druge oznake , ne bih znao , pa neko od bolje upucenih neka kaze :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3656 послато: Мај 18, 2017, 12:01:37 поподне »
Nisam siguran gde bih postavio ovo pitanje stoga cu ovde. Dakle, pogledah kod Hrvata procente x hromozoma , dakle koliko ja razumem radi se o zenskoj poulaciji ( apsolutno nisam siguran kako to funkcionise ), uglavnom dominiraju tipovi poput H , J , E . Posto je to meni sve poprilicno nejasno, Po tome ispada da su Hrvatice vrlo egzoticnog poreklo, ili mi nesto promice ili se u slucaju x koriste druge oznake , ne bih znao , pa neko od bolje upucenih neka kaze :)

Неке најосновније ствари о женским хаплогрупама можеш наћи на eupedia.com .
Линк:
http://www.eupedia.com/europe/european_mtdna_haplogroups_frequency.shtml

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3657 послато: Мај 19, 2017, 03:43:22 поподне »
Караџић, Аранђеловдан, Петњица, Шавник

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Са раније тестираним Караџићем из Палежа разликује се на само 1 од 23 маркера (458), па је јасно да се ради о блиским сродницима. О Караџићима је раније детаљно писано, па мислим да нема потребе поново писати.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3658 послато: Мај 19, 2017, 03:49:37 поподне »
Кричка, Никољдан, Братишковци, Скрадин

Припада хаплогрупи J2b1-M205. Уклапа се у потпуности у род Крича, нема неких неуобичајених вредности. Вероватно ће Небојша и Петар имати нешто више да кажу о пореклу тестираног.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3659 послато: Мај 19, 2017, 04:17:48 поподне »
Тадић, Јовањдан, Дрлаче, Љубовија

Припада хаплогрупи E-V13>Z5017. Нема претерано блиских хаплотипова, али дели неке карактеристичне вредности са Селмановићем, па може бити да припада некој подграни испод Z16988 која је блиска Климентима. Према породичном предању Тадићи су досељени из Смријечна (Пива).
« Последња измена: Мај 19, 2017, 04:25:45 поподне Црна Гуја »