Аутор Тема: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837  (Прочитано 196346 пута)

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #80 послато: Децембар 28, 2015, 06:07:14 поподне »
Не могу да се сетим да ли смо помињали, али преко 23andMe је тестиран један Божовић из Затона (Бијело Поље).

Ови Божовићи су E1b и могу бити интересатни зато што Миљанићи наводе да су из Куча од Вујошевића/Дрекаловића.

Милисав Лутовац (Бихор и Корита) у том месту налази Божовиће пореклом из Главаца и Вујошевиће пореклом из Заграда.

Може ли се негде видети хаплотип овог Божовића?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #81 послато: Децембар 28, 2015, 09:52:57 поподне »
Може ли се негде видети хаплотип овог Божовића?

Нажалост, не могу се видети маркери преко 23andMe.

Ово нам говори да су и Дрекаловићи E1b и да нека веза са Мрњавчићима вероватно постоји. Можда су, баш као у случају Васојевића (Рајевићи-Новаковићи) у питању нешто даљи рођаци.

Radosav Rakovic

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #82 послато: Јануар 12, 2016, 12:23:39 пре подне »
Pazljivo sam procitao temu i ako se pominje selo Ducici u kucima kao jedno od prvih naseljenih od Mrnjavcevica. U daljem tekstu nisam nasao nista o svom prezimenu Ducic a kasnije Rakovic. Inace deda mi je iz Ducica kao i svi njegovi preci a slavimo Mitrov Dan. Video sam par ovih aj da ih nazovem firmi koje rade DNK profil,pa bih se rado testirao. A vas molim da mi preporucite kod koga da se testiram i kome da prilozim rezultate.
Hvala puno.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #83 послато: Јануар 12, 2016, 08:57:29 пре подне »
Pazljivo sam procitao temu i ako se pominje selo Ducici u kucima kao jedno od prvih naseljenih od Mrnjavcevica. U daljem tekstu nisam nasao nista o svom prezimenu Ducic a kasnije Rakovic. Inace deda mi je iz Ducica kao i svi njegovi preci a slavimo Mitrov Dan. Video sam par ovih aj da ih nazovem firmi koje rade DNK profil,pa bih se rado testirao. A vas molim da mi preporucite kod koga da se testiram i kome da prilozim rezultate.
Hvala puno.
Поштовани г. Раковићу, што се тиче ДНК тестирања имате две могућности - прва је да се тестирате преко (америчке) FTDNA лабораторије (више на familytreedna.com), а друга је да се тестирате у београдском ДНК центру за генетику, са којим Друштво српских родословаца "Порекло" има сарадњу и за своје чланове добија попуст од 50 одсто на постојећу цену (уместо 13.000 чланови Друштва плаћају 6.500 динара, а услов да се добије овај попуст је да члан има плаћену годишњу чланарину Друштва - више о томе на http://www.poreklo.rs/registracija/).
Што се тиче прве опције, штета је што сте мало закаснили јер је у току децембра трајала акција са значајним попустима на тестирање. У сваком случају, стојимо Вам на располагању уколико се одлучите за тестирање у Београду. У том случају, јавите се на [email protected].

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #84 послато: Јануар 23, 2016, 10:45:03 пре подне »
Преко 23&ме тестиран је Албанац из дренице из фиса Кућ (Кучи) као Е-В13

Цитат
Fisi Kuq (Kuçi) - mbiemri Demaku - Obri (Komuna e Drenasit): E-V13


Jan testuar ne 23andme

Фис Кућ (Кучи)-презиме Демаку - Обри (општина Дреница)

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #85 послато: Јануар 23, 2016, 11:12:34 пре подне »
Обриње, општина Глоговац у ствари

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #86 послато: Јануар 23, 2016, 11:15:46 пре подне »
Зар Кућ (Кучи) на албанском незначи црвен/црвено? А по логици је превод старосрбског црмно/црмна = Црмница (црвена земља због високог удела боксита - који joj даје бакарну боју)

Ван мреже Pavle

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #87 послато: Фебруар 10, 2016, 08:43:24 поподне »
Milicevici se predstavljaju da su poreklom od Mrnjavcevica,a njihov Y haplo tip je I,nije E1b1b,nesto ne stima

Ја сам од Вујачића са Грахова, који такође кажу да поријекло воде, од Мрњавчевића. Дјед воли набрајати наша сродства са осталим породицама, и често је помињао како су се од нас ,и не тако давно, са Грахова одвојили и Милићи, као неки син Милић пошао у Херцеговину и од њега у Звијерини настали Милићевићи.

Не знам колико је то поуздано али прочитао сам у једној књизи ,,Поријекло братства Вујачић”, исту ствар.
Такође, ту се наводно прати поријекло Вујачића директно до чувеног трећег Мрњиног сина, Гојка Мрњавчевића. По тој књизи Вујача која је дала име породици, била је жена неког иха ха- унука Гојковог. Можда може бит само прича али је занимљива. Постоји још једна занимљивост. Пише да је Гојков унук био посвојен од стране Албанца који је узео његову мајку за жену, и њихова дјеца су се почела узимат као Мрњавчевићи, по њиховом полубрату.

Не знам одакле је писац извлачио информације, али МОЖДА МОЖДА би у овој причи и било логике ако би се испоставило да Вујачићи или блиско њима сродни имају такође Y ген као и Милићевићи.

Мада док ово пишем имам осјећај као да пишем научну фантастику :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #88 послато: Фебруар 10, 2016, 10:28:55 поподне »
Ја сам од Вујачића са Грахова, који такође кажу да поријекло воде, од Мрњавчевића. Дјед воли набрајати наша сродства са осталим породицама, и често је помињао како су се од нас ,и не тако давно, са Грахова одвојили и Милићи, као неки син Милић пошао у Херцеговину и од њега у Звијерини настали Милићевићи.

Можда ће вам ово бити интересантно (Расељавање Вујачића пред Турцима): http://www.poreklo.rs/2012/07/01/predanje-raseljavanje-vuja%C4%8Di%C4%87a-pred-turcima/

Ван мреже НИКОЛА82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #89 послато: Фебруар 11, 2016, 01:46:51 пре подне »
Да ли постоје подаци да је род Коматовић порекло од Куча?
Тражећи порекло за фамилију Коматовић из Оџака, Трстеник као и друге Коматовиће из Пањевца, Аександровац, села Раваница и Годачица код Краљева, Белуће код Рашке и у Метохији поред Истока сазнао сам да су досељени из Брњака у Ибарском Колашину.
У Брњаку цео један заселак насељавају и данас породице за које М.Лутовац наводи да су сви Коматовићи и да су у Брсјак досељени из Куча а старином из северне Албаније, Дукађина.
Сви Коматовићи у Брсјаку, Рашки, Трстенику славе св.Ђурђиц и св.Пантелејмона тј. Пантелеј.
Међутим нигде где се помињу Кучи се не помињу никакви Коматовићи нити ове славе па заиста сумњам у њихово кучко порекло.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #90 послато: Фебруар 11, 2016, 07:23:24 пре подне »
Да ли постоје подаци да је род Коматовић порекло од Куча?
Тражећи порекло за фамилију Коматовић из Оџака, Трстеник као и друге Коматовиће из Пањевца, Аександровац, села Раваница и Годачица код Краљева, Белуће код Рашке и у Метохији поред Истока сазнао сам да су досељени из Брњака у Ибарском Колашину.
У Брњаку цео један заселак насељавају и данас породице за које М.Лутовац наводи да су сви Коматовићи и да су у Брсјак досељени из Куча а старином из северне Албаније, Дукађина.
Сви Коматовићи у Брсјаку, Рашки, Трстенику славе св.Ђурђиц и св.Пантелејмона тј. Пантелеј.
Међутим нигде где се помињу Кучи се не помињу никакви Коматовићи нити ове славе па заиста сумњам у њихово кучко порекло.

Велики је број братстава која су по предању од Куча, а нису верификовани ни као Дрекаловићи ни као Мрњавчићи. Пола Рашке области (обе вере) је из Куча. Већина слави св. Николу и преславља Пренос моштију светог Николе (који није забележен у Кучима, осим као заветина у пар села). Моје мишљење је да су у питању потомци "најстаријих Куча", који су потиснути досељавањем Дрекаловића. Исто би могло да важи и за Коматовиће

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #91 послато: Фебруар 11, 2016, 03:42:32 поподне »
Донекле је слично са мојим Селаковићима (то су Селаковићи илити Селаци из Сушице код Ваљева и Кремана код Ужица). Оно што је сигурно јесте да смо средином 18. века (у трећој четвртини 18. века  :)) дошли у Кремна, а да је један део у време Првог српског устанка прешао у Сушицу код Ваљева.  За њихово порекло постоје 4 тезе:

Теза 1: Да су пореклом из Куча
индиција А: књига Стевана Игића „Становништво Златибора“: Селаковићи су прешли дугу стазу сеоба, из Куча у Морачу, па на Гласинац, затим преко Бралића у Сарајевском пољу до Кремана, сви славе Св. Јована.
индиција Б: књига Љубомира Павловића „Ужичка Црна Гора“, 1925. године:
Селаковићи (Селаци) су трећа стара породица овог села (Кремана). За Селаке се зна да су старином Кучи, пали у Морачу. Немирног су духа; нису дуго остали па уз неке хајдучке породице пребегли у Гласинац и одатле се спустили у село Бралиће у Сарајевском Пољу. Из Бралића су пребегли у ово село четири сељака са децом и неким удовама, па се раселили у Радуши (Кремна), ту се изделили и одмах уз неке виђене породице одселили у даља дринска села. Селаци су као и Јанковићи, с којима су у додиру, стално селе по занатима, трговинама и школама, те их има растурених на све стране. Селаци се зову овим презименом у селу и до Ужица, а одатле даље мењају своја презимена и губе сваку везу са селом. У Кремнима их је у Горњој и Доњој Радуши и до планине 31 кућа, славе Јовањдан.

Теза 2: Да су од Васојевића
индиција: један стари Селаковић из Кремана ми је рекао: Наша знања су да Селаци воде порекло од Пиве, од Васојевића. Певала је се песма ''Ој Васова чиста крви, ђе се пије ту смо први...'' Прво стециште им је било Гласинац, код Соколца у Босни и одатле су 4 брата прешла у Кремна.

Теза 3: Да су из Херцеговине, од Јелачића
индиција: у пар књига прича се како су синови кнеза/бана Станоја Јелачића (који је настрадао у борби са Сандаљом Хранићем Косачом, јер је бранио Павла Раденовића) били Климент, Јокан и Селак Јелачић. Селакова деца узеше презиме Селак(овић). Селак је живео у Седларима у Поповом Пољу (Херцеговина). У једном тренутку два брата, Обрад и Радул Селаковић отишла су из Поповог поља у Горњу Морачу. Обрад је наводно погинуо од Турака 1611. Од ова два брата су братства у Горњој Морачи: Дуловићи, Пековићи, Пајовићи... Од Дуловића настају касније Јанковићи, Мандићи, Секулићи. Ту су и Драговићи, Видићи, Тмушићи, Друловићи, Лакићевићи... Славе Светог Стефана. Зна се да су се одатле људи селили у Србију и другде, у једној књизи помоњу се ''потомци у Кремнима и Чајетини'', па није немогуће да су се неки одселили одатле и прозвали Селак(овић)...

Теза 4: Да су нешто четврто  :)

Ако неко има нека ДНК сазнања, нека помогне. Ја у овој немаштини данашње Србије баш не бих да одвајам толике паре за ДНК тест, али чим ми се побољшају материјални услови, има да исцепкам тај ипсилон хромозом, па да гледам шта ћу ако испадне Е1б, а и ако не испадне  :)

п.с. Актуелни министар правде Никола Селаковић потиче од Селаковића из Сеништа (Нова Варош). Знамо за њих, они славе Аранђеловдан, и са њима сматрамо да немамо никакве везе  ;D У књизи Љубомира Мићића ''Златибор-Антропогеографска разматрања'' из 1906. године пише да су дошли у Сјеништа "у време Косовског боја"  :o   

Ван мреже НИКОЛА82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #92 послато: Фебруар 12, 2016, 02:27:42 пре подне »
Рајо поздрав
Слажем се са вама по том питању.
Коматовићи су веома разгранат род почев од Брњака, Рашке, Трстеника, Жупе и Краљева и иако су се давно раселили сви славе две идентичне славе Ђурђиц и Пантелеј и нису мењали ово презиме.
А са друге стране у самим Кучима је немогуће наћи помен Коматовића и славе Ђурђиц и Пантелеј што заиста указује да су потомци оних најстаријих Куча потпуно расељених ка северу. Мени искрено делује да су били са простора северне Албаније. На жалост нема тестираних Коматовића на днк пројекту да би упоредили хаплотип. Покушаћу да убедим једног Коматовића из Америке.
Упоредо са овим истражујући порекло своје фамилије Батоћанин-Кошутинац из Батота долазим до података да су дошли из Чајетине на Копаонику а да су старином из Куча. Проблем са Батоћанима чије порекло се наводи да је из Куча је у томе што славе св.Стевана а припадају Ј2б М205 групи!
И Батоћани и Коматовићи су се доселили преко Копаоника и настанили у Александровачку жупу и Трстеничку Мораву. У мом случају обе фамилије се налазе у селу Оџаци крај Трстеника.
Мени делује да су оба ова рода од тих најстаријих Куча који су исељени у потпуности са јужних простора, мада ми се Батоћани као Ј2б теже уклапају.
 

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #93 послато: Фебруар 12, 2016, 05:52:57 пре подне »
Рајо поздрав
Слажем се са вама по том питању.
Коматовићи су веома разгранат род почев од Брњака, Рашке, Трстеника, Жупе и Краљева и иако су се давно раселили сви славе две идентичне славе Ђурђиц и Пантелеј и нису мењали ово презиме.
А са друге стране у самим Кучима је немогуће наћи помен Коматовића и славе Ђурђиц и Пантелеј што заиста указује да су потомци оних најстаријих Куча потпуно расељених ка северу. Мени искрено делује да су били са простора северне Албаније. На жалост

Ако се држимо истих крсних слава и да су ти Коматовићи од најстаријих Куча, онда би ти Коматовићи могли бити даљи сродници Кликоваца јер и они славе Ђурђиц и одавно су исељени из Куча у Зету. Кликовац је R1a-M458, нема податак одакле је тестирани, међутим само њихове презиме је јединствено и тестирани је очигледно потомак тих Кликоваца којима је данас матица у више села у околини Подгорице и Бијелог Поља.

Него да те питам у којем си степену сродства са тестираним рођаком који је испао J2b-М205 и да ли сте из истог села?


Ван мреже НИКОЛА82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #94 послато: Фебруар 12, 2016, 04:27:41 поподне »
Хвала за информацијуо тим Кликовцима, узећу их у обзир, мада за Коматовиће не знам хаплогрупу па не могу много да истражујем. Али је занимљиво да нађем неког од Куча са том славом.
Што се тиче тестираног Ј2б, нисмо из истог села, он је из села поред мог. Мислим да смо међусобно у седмом колену тј степену сродства, наиме и моји и његови прадедови су били браћа од стричева и доселили се из истог места у два суседна села крај Трстеника. Имали су исто презиме и сада имамо исто презиме, потичемо од истог претка. Сигурно је да због ове разлике у степену сродства постоје мозда разлике у маркерима мада то није утврђено али из других примера видим да разлике на маркерима остају исте по неколико колена.
Сада смо дошли до податка да смо старином од Куча па покушавам да нађем везу Ј2б са Кучима посебно што славимо св.Стевана.

Ван мреже НИКОЛА82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #95 послато: Фебруар 12, 2016, 04:33:44 поподне »
Да поменем да сам у публикацијама М.Лутовца о Брњаку наишао на податак да се од рода или братства Коматовића одвојила једна грана која је примила ислам и од њих потичу неки Рожајски муслимани и муслимани Зук-Орлићи. Изгледа да је тачно да већина муслимана Рашке области јесу од Куча.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #96 послато: Фебруар 12, 2016, 04:44:42 поподне »
Сада смо дошли до податка да смо старином од Куча па покушавам да нађем везу Ј2б са Кучима посебно што славимо св.Стевана.

Никола, мислим да ћеш тешко пронаћи ову везу, с обзиром да ове хаплогрупе нема међу јачим кучким родовима, као ни међу муслиманима из Рашке. Такође, у ЦГ је на једном великом истраживању (претпоставка је да су више тестирани људи пореклом из источних крајева) наша група на свега 1.2%. Очекивао бих више од Куча.

То "пореклом из Куча" треба схватити више оквирно, као правац из ког долазе, дакле Црна Гора данашња.

bale04

  • Гост
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #97 послато: Април 14, 2016, 08:39:54 поподне »
Postovani, ja sam od Komatovica iz sela Vrapce (Ibarski Kolasin), danas opstina Tutin. Tu je ziveo moj navrdeda Radonja i oko 1850 se preselio na sever Kosmeta selo (Ostrace). Selo Beluce se nalazi se preko odmah nasuprot Ostracu preko Ibra i u njemu ima Komatovica. I onda smo po njemu dobili prezime Radonjici. Radonja je imao jos dva brata, ne znam im imena. Jedan se iselio ka Crnoj Gori, dok je drugi ostao u predelu Vrapca i primio islam. Procitao sam da smo prezime dobili po nekom rodjaku koji je isekao drugog rodjaka na komade, pa onda Komatovici (tako sam procitao). Ako je to istina, onda smo morali da imamo bar jos jedno prezime pre Komatovica po nekom bratsvu iz Kuca. Sada pokusavam da nadjem tu vezu i predake koji su ziveli u Vrapcu, ali za sada slabo ide. I da, slavimo Sv Djrodja i Sv Panteliju. Ako je neko pronasao neku vezu nek se javi  :)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #98 послато: Април 14, 2016, 10:21:21 поподне »


Коматовићи су пореклом Кучи, по сведочењу Брњачана, први су населили Брњак. Пре Брњака живели су у Башчи код Рожаја, где долазе у сукоб са ћајом, човеком који је узимао јесењи ушур. Прича се да је дотични ћаја бацио око на женско чељаде из рода Коматовића, те га ови убили. После тог убиства беже у Брњак, тамо их прима ага Коматина на свом имању и, предпостављам, одатле презиме Коматовић. До доласка у Брњак, Коматовићи су славили Св. Николу а од тада Ђурђиц (16. новембар), дан када су населили Брњак. Све се то одиграло почетком 18. века. Прилично су били велика фамилија па су се и расељавали по Ибарској долини, Топлици, Дреници, Рашкој, Србији, Косову...нема где их нема :)

Зна се да су двојица Коматовића отишли у Дреницу и примили ислам, други је, пак, отишао у Тутин где се оженио "туркињом" и од њега су Амзагићи...



Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY5293
« Одговор #99 послато: Април 15, 2016, 09:27:51 пре подне »
Pade mi na pamet vlastelin Ostoja Rajaković, sahranjen u crkvi Svete Bogorodice u Ohridu. Na njegovom grobnom natpisz spominje se srodstvo sa Kraljevićem Marko.  Istoričari sumnjaju da je Ostoja Rajaković vlah Ugarak iz Hercegovine. Možda je to putokaz za porijeklo Mrnjavčevića?