Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 363705 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #460 послато: Јануар 27, 2020, 09:10:45 пре подне »
И још једно питање, како тумачиш (тумаче на ФТДНА) толики број Кургашевих приватних новела, чак 11, у односу на мојих 4?

Није то толико необично. Ово ми је Зденко написао: "Moguće je da nisu testirani isti regioni podjednako i da postoje pozitivni rezultati ali s malim brojem čitanja." Ово треба додатно провјерити vcf или bam фајлу.

Међутим, колико видим бар 4 до 5 Кургашевих новела се налази у непоузданим регионима, тако да ако се они одбаце као нерелавантни, остаје 6 што није далеко до твојих 4.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #461 послато: Јануар 27, 2020, 10:09:25 пре подне »
 Кургаш је већ проследио резултат Yfull-у. Али како ми се чини, за сада је у питању само vcf фајл.  Yfull преко vcf фајла не може да обради "age estimation", односно не може да одреди TMRCA.

https://www.yfull.com/tree/I-Y52621/
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 10:31:35 пре подне Милош »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #462 послато: Јануар 27, 2020, 12:47:21 поподне »
Засад је најсигурније да се Никшићи држе сљедећа три SNP-a: FT190693, FT190799 и FT190808, пошто се још не зна тачна позиција A25645. Треба сачекати мој резултат на A25645, ако буде негативан, тек тад се овај СНП може посматрати као никшићки.

Што се остала два SNP-a тиче: A25644 и A25646, засад остају нејасног положаја. Свакако су испод или у нивоу Y52621. Недостаје Сирфов и мој резултат на њих.
Наручио сам FT190693 и FT190799, а за десетак дана ћу и FT190808

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #463 послато: Јануар 27, 2020, 01:01:24 поподне »
Занимљив резултат.  :) Хвала на анализи.

Надах се да су та два SNP-a која нису прихватили на YSeq-у моја два приватна, штета. Дакле, од тих 6 SNP-ова које делимо Кургаш и ја могу се тестирати 4 на YSeq-у и то: FT190693, FT190799, FT190808, A25645. Душан ће ових дана кренути са наручивањем, можда би могли да му се придруже и Вукосављевић (по Ускоковићу Вукосављевићи су од Војводића из села Луково код Никшића) и Томашевић. Шћепановић из Колашина је и даље заинтересован. Циљ је евентуално откривање Никшиног SNP-a, мислим на другог Никшу, родоначелника Ровчана и неких братстава из Жупе. Овде би Шћепановић био од велике користи јер се за њега може сасвим поуздано рећи да је потомак другог Никше, то што смо Вукосављевићи, Кургаши и ми Бојановићи потомци Војводића (уколико је Кургашево предање тачно) не значи пуно јер војвода је по Шћепановићу било у скоро сваком Никшићком селу и братству, а познато је да је и пре другог Никше било Никшића у Жупи, од којих смо можда баш ми потомци. Проблем могу да праве неприхваћени A25644 и A25645, да ли се они могу кандидовати у некој другој компанији осим на YSeq-у?
Уколико би и остали Никшићи били позитивни на ова прва три СНПа, то би значило заједничког претка отприлике у периоду када се и помиње у предању први Никша (почетак 13. века)...Можда би било добро и Томашевић да проба, јер чини ми се да показује блискост са Булатовићем, па је можда он од Гојаковића, а и ја не верујем да сам од Војводића (могуће да сам и ја од Ровчана), тако да је опет добро да тестирам та три СНПа као вероватно припадник друге гране у односу на тебе и Кургаша
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 01:08:04 поподне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #464 послато: Јануар 27, 2020, 01:07:36 поподне »
Уколико би и остали Никшићи били позитивни на ова прва три СНПа, то би значило заједничког претка отприлике у периоду када се и помиње у предању први Никша (почетак 12. века)...Можда би било добро и Томашевић да проба, јер чини ми се да показује блискост са Булатовићем, па је можда он од Гојаковића, а и ја не верујем да сам од Војводића (могуће да сам и ја од Ровчана), тако да је опет добро да тестирам та три СНПа као вероватно припадник друге гране у односу на тебе и Кургаша

Најпожељније би свакако било да тестирамо по једног Требјешанина, Жупљанина и Ровчанина, који су остали на матичном подручју. У недостатку истих, добродошли су и исељеници, али ни за једног не знамо тачно из које је гране, можемо само са већом или мањом сигурности претпостављати.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #465 послато: Јануар 27, 2020, 01:43:16 поподне »
Најпожељније би свакако било да тестирамо по једног Требјешанина, Жупљанина и Ровчанина, који су остали на матичном подручју. У недостатку истих, добродошли су и исељеници, али ни за једног не знамо тачно из које је гране, можемо само са већом или мањом сигурности претпостављати.
Да, за нас тројицу је још само нагађање која смо грана, а обзиром на период од 400 до 600 година до заједничког претка између Бојановића и Кургаша, једино готово сигурно је да су они припадници исте гране
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 01:48:11 поподне ДушанВучко »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #466 послато: Јануар 27, 2020, 01:50:54 поподне »
За Кургаше на Бошњачком ДНК пројекту пише да су се у околину Бијелог Поља доселили из Плава, а да су у Плав вероватно избегли из Колашина, па зато претпостављају да су они Ровчани пореклом. Могуће да сам ја пермутовао Кургаша са Феризовићем, који потиче од жупских Поповића, који опет потичу од Никшиног сина Гезимира, али они нису од братства Војводића. Та прича да је свако село у околини Оногошта имало посебно братство Војводића ми делује несувисло, а на тај податак не упућује ни литература. Иначе, Бојановић не би требало да је пореклом Требјешанин нити од братства Војводића, о чему сам му раније већ писао ПП. Гледаћу и ја да тестирам барем неки од ова 3 СНП-а, мада претпостављам да су сви Никшићи позитивни на сва 3, али видећемо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #467 послато: Јануар 27, 2020, 06:20:23 поподне »
За Кургаше на Бошњачком ДНК пројекту пише да су се у околину Бијелог Поља доселили из Плава, а да су у Плав вероватно избегли из Колашина, па зато претпостављају да су они Ровчани пореклом. Могуће да сам ја пермутовао Кургаша са Феризовићем, који потиче од жупских Поповића, који опет потичу од Никшиног сина Гезимира, али они нису од братства Војводића. Та прича да је свако село у околини Оногошта имало посебно братство Војводића ми делује несувисло, а на тај податак не упућује ни литература. Иначе, Бојановић не би требало да је пореклом Требјешанин нити од братства Војводића, о чему сам му раније већ писао ПП. Гледаћу и ја да тестирам барем неки од ова 3 СНП-а, мада претпостављам да су сви Никшићи позитивни на сва 3, али видећемо.
Тако си ми пролетос давао мале шансе да сам Никшић па сам на крају ипак испао Никшић.  ;) Да ме погрешно не би схватио, не претендујем овде да сам од Војводића јер то братство ми тренутно ништа више не значи од осталих, са моје истраживачке тачке гледишта сасвим ми је небитно да ли ћу припасти неком братству из Драговољића, Кута или самим Војводићима, најбитније ми је да откријем тачно којем. Покушај да се сетиш, да ли си стварно негде прочитао да је Кургаш навео да су од Војводића из 17. века или си пермутовао, бар док не ступим у контакт са тестираним Кургашем. Ако он потврди то предање, мислим да не би требали имати никакву сумњу у то, с обзиром да се ради о предању једне муслиманске породице.

То предање ми је битно из још једног разлога, мене сад ови Big-Y тестови буквално "одржавају" у Никшићкој Жупи у 17. веку, морам признати да бољи резултат од овог нисам могао очекивати у смислу нешто тачније процене миграције мог претка из Жупе у Стари Влах. Пошто су резултати очигледно показали да Кургаш и ја припадамо једном роду, може се закључити да је наш заједнички предак имао синове од којих је један променио веру. С обзиром на то да је мој најстарији до сада познати предак Милинко Бојановић био рођен око 1765. године, претпостављам да су његови стари знали за Кургаше, а можда и сам Милинко из њихових предања. Међутим, од тога нама Бојановићима ништа није остало у усменој верзији, чак ни то да смо пореклом из племена Никшића а камо ли о братству и такав је случај и са осталим исељеницима што каже Синиша, зато ми је фасцинирајуће уколико се испостави да се предање задржало толико дуго у породици Кургаш. Било како било мене интересује следеће, да ли је познато под којим све условима се одвијао процес исламизације у Жупи Никшићкој, конкретно у 17. веку? Да ли је то претежно била одлука појединаца, због личних интереса и привилегија или је то била пре одлука целог братства, из можда безбедносних разлога? Да ли се неко од историчара озбиљније бавио овом тематиком? Шта ви мислите о овоме?
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 06:26:46 поподне Владимир Бојановић »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #468 послато: Јануар 27, 2020, 08:52:55 поподне »
Тако си ми пролетос давао мале шансе да сам Никшић па сам на крају ипак испао Никшић.  ;) Да ме погрешно не би схватио, не претендујем овде да сам од Војводића јер то братство ми тренутно ништа више не значи од осталих, са моје истраживачке тачке гледишта сасвим ми је небитно да ли ћу припасти неком братству из Драговољића, Кута или самим Војводићима, најбитније ми је да откријем тачно којем. Покушај да се сетиш, да ли си стварно негде прочитао да је Кургаш навео да су од Војводића из 17. века или си пермутовао, бар док не ступим у контакт са тестираним Кургашем. Ако он потврди то предање, мислим да не би требали имати никакву сумњу у то, с обзиром да се ради о предању једне муслиманске породице.

То предање ми је битно из још једног разлога, мене сад ови Big-Y тестови буквално "одржавају" у Никшићкој Жупи у 17. веку, морам признати да бољи резултат од овог нисам могао очекивати у смислу нешто тачније процене миграције мог претка из Жупе у Стари Влах. Пошто су резултати очигледно показали да Кургаш и ја припадамо једном роду, може се закључити да је наш заједнички предак имао синове од којих је један променио веру. С обзиром на то да је мој најстарији до сада познати предак Милинко Бојановић био рођен око 1765. године, претпостављам да су његови стари знали за Кургаше, а можда и сам Милинко из њихових предања. Међутим, од тога нама Бојановићима ништа није остало у усменој верзији, чак ни то да смо пореклом из племена Никшића а камо ли о братству и такав је случај и са осталим исељеницима што каже Синиша, зато ми је фасцинирајуће уколико се испостави да се предање задржало толико дуго у породици Кургаш. Било како било мене интересује следеће, да ли је познато под којим све условима се одвијао процес исламизације у Жупи Никшићкој, конкретно у 17. веку? Да ли је то претежно била одлука појединаца, због личних интереса и привилегија или је то била пре одлука целог братства, из можда безбедносних разлога? Да ли се неко од историчара озбиљније бавио овом тематиком? Шта ви мислите о овоме?

Не говорим ти ово о Војводићима напамет, готово сигурно ниси од њих већ од једног другог никшићког братства.  ;) Више о томе у ПП-у који ћу ти послати. Што се тиче Кургаша, с обзиром на распоред исељавања у његовом породичном предању (из Плава у околину Бијелог Поља), рекао бих да има основа у ономе што су написали на Бошњачком ДНК Пројекту, да је даљом старином из Колашина и самим тим да је Ровчанин пореклом. Нисам видео његове маркере, али колико сам схватио, модалнији су од твојих, тако да не би требало да ти је нарочито близак. Као што написа Синиша, та веза датира у распону од 400 до 600 година до заједничког претка. Ова већа удаљеност би била реалнија ако је пореклом од Гојаковића из Роваца, ова мања ако је Требјешанин или Жупљанин.

Иначе, Ерцег из Халапића код Гламоча је заинтересован за даља тестирања, па ћу му предложити ова 3 СНП-а. Његови имају предање да им се предак, који је био хајдук, презивао Војводић и да је пореклом био из никшићког краја. С обзиром на модалност хаплотипа, веза са братством Војводића би се у његовом случају могла показати тачном.
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 09:04:15 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #469 послато: Јануар 27, 2020, 09:32:05 поподне »
Кургаш је већ проследио резултат Yfull-у. Али како ми се чини, за сада је у питању само vcf фајл.  Yfull преко vcf фајла не може да обради "age estimation", односно не може да одреди TMRCA.

https://www.yfull.com/tree/I-Y52621/

Управо сам добио обавештење од Yfull-а да се "age estimation" може обрадити и помоћу vcf фајла. Као да су прочитали овај мој пост, па ми одговорили на њега. :)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #470 послато: Јануар 27, 2020, 10:09:29 поподне »
Не говорим ти ово о Војводићима напамет, готово сигурно ниси од њих већ од једног другог никшићког братства.  ;) Више о томе у ПП-у који ћу ти послати. Што се тиче Кургаша, с обзиром на распоред исељавања у његовом породичном предању (из Плава у околину Бијелог Поља), рекао бих да има основа у ономе што су написали на Бошњачком ДНК Пројекту, да је даљом старином из Колашина и самим тим да је Ровчанин пореклом. Нисам видео његове маркере, али колико сам схватио, модалнији су од твојих, тако да не би требало да ти је нарочито близак. Као што написа Синиша, та веза датира у распону од 400 до 600 година до заједничког претка. Ова већа удаљеност би била реалнија ако је пореклом од Гојаковића из Роваца, ова мања ако је Требјешанин или Жупљанин.

Иначе, Ерцег из Халапића код Гламоча је заинтересован за даља тестирања, па ћу му предложити ова 3 СНП-а. Његови имају предање да им се предак, који је био хајдук, презивао Војводић и да је пореклом био из никшићког краја. С обзиром на модалност хаплотипа, веза са братством Војводића би се у његовом случају могла показати тачном.
Хвала на подсећању, одговорио сам ти преко ПП, нисам заборавио на то братство.  ;) Не одбацујем могућност да сам из тог братства, само морам неког од њих на "нахватам" ко би био рад за озбиљнија тестирања.

На Бошњачком ДНК Пројекту пишу:
Zaključak:

Kurgaši imaju porijeklo tipično za narode zapadnog Balkana i tipično za Bošnjake. Ovim DNK testom se potvrđuje sa visokim stepenom pouzdanosti da Kurgaši potiču od plemena Nikšića Rovčana, što ukazuje na to da su prije Plava živjeli na područiju Kolašina ili Nikšića, prije nego je muslimansko stanovništvo satog prostora raseljeno. Korisno bi bilo da se Kurgaši dodatno testiraju na Y52621+. Тако да је о њиховом пореклу још све отворено. Иначе, за Феризовиће исто наводе у закључку да су од Ровчана иако они то нису:
Zaključak:

Ovaj DNK test potvrđuje predanje Ferizovića da su muhadžiri iz Nikšića i utvrđuje da su porijeklom od plemena Nikšića Rovčana.

Ако је Ерцег заинтересован за даља истраживања, да ли би било боље предложити му прво Big-y на ФТДНА?
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 10:13:02 поподне Владимир Бојановић »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #471 послато: Јануар 27, 2020, 10:18:09 поподне »
Хвала на подсећању, одговорио сам ти преко ПП, нисам заборавио на то братство.  ;) Не одбацујем могућност да сам из тог братства, само морам неког од њих на "нахватам" ко би био рад за озбиљнија тестирања.

На Бошњачком ДНК Пројекту пишу:
Zaključak:

Kurgaši imaju porijeklo tipično za narode zapadnog Balkana i tipično za Bošnjake. Ovim DNK testom se potvrđuje sa visokim stepenom pouzdanosti da Kurgaši potiču od plemena Nikšića Rovčana, što ukazuje na to da su prije Plava živjeli na područiju Kolašina ili Nikšića, prije nego je muslimansko stanovništvo satog prostora raseljeno. Korisno bi bilo da se Kurgaši dodatno testiraju na Y52621+. Тако да је о њиховом пореклу још све отворено. Иначе, за Феризовиће исто наводе у закључку да су од Ровчана иако они то нису:
Zaključak:

Ovaj DNK test potvrđuje predanje Ferizovića da su muhadžiri iz Nikšića i utvrđuje da su porijeklom od plemena Nikšića Rovčana.

Ако је Ерцег заинтересован за даља истраживања, да ли би било боље предложити му прво Big-y на ФТДНА?

Да, изгледа да изједначавају све Никшиће са Ровчанима.  ::) Ерцегу ћу да појасним све, па шта изабере, у складу са својим могућностима.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #472 послато: Јануар 28, 2020, 06:52:50 пре подне »
Као што написа Синиша, та веза датира у распону од 400 до 600 година до заједничког претка. Ова већа удаљеност би била реалнија ако је пореклом од Гојаковића из Роваца, ова мања ако је Требјешанин или Жупљанин.

Мислим да је изгледнија ова већа удаљеност, јер због већег броја непоузданих SNP-ова, помоћу SNP-ова је прилично тешко одредити праву процјену старости. Међутим, с обзиром да између Бојановића и Кургаша на 111 маркера има неких 13 маркера разлике, мислим да та веза и није толико блиска. Те разлике у маркерима су се ипак морале набрати током неког периода.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #473 послато: Јануар 28, 2020, 07:05:22 пре подне »
Било како било мене интересује следеће, да ли је познато под којим све условима се одвијао процес исламизације у Жупи Никшићкој, конкретно у 17. веку? Да ли је то претежно била одлука појединаца, због личних интереса и привилегија или је то била пре одлука целог братства, из можда безбедносних разлога? Да ли се неко од историчара озбиљније бавио овом тематиком? Шта ви мислите о овоме?

Није било неке веће исламизације међу Жупљанима. За тај конкретни прелаз на ислам претка Феризовића се практично зна и поименично како се десио. Требјешани се поготово нису исламизовали, јер није ни било прилике за тим, они су се налазили у сталним сукобима са Турцима, у збјегу, па све да је неко и хтио да пређе на ислам није био у ситуацији да то учини. Од свих Никшића, Ровчане је, и то оне исељене у Полимљу, донекле захватила исламизација, мада не знам да ли од тих Ровчана има досад неко тестиран да је потврђен Никшић. Има доста "Ровчана" по предању источно од Лима, али је питање да ли се ту ради о Ровчанима, јер су за неке од тих родова генетички тестови показали да не потичу од Никшића.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #474 послато: Јануар 28, 2020, 07:15:43 пре подне »
Није било неке веће исламизације међу Жупљанима. За тај конкретни прелаз на ислам претка Феризовића се практично зна и поименично како се десио. Требјешани се поготово нису исламизовали, јер није ни било прилике за тим, они су се налазили у сталним сукобима са Турцима, у збјегу, па све да је неко и хтио да пређе на ислам није био у ситуацији да то учини. Од свих Никшића, Ровчане је, и то оне исељене у Полимљу, донекле захватила исламизација, мада не знам да ли од тих Ровчана има досад неко тестиран да је потврђен Никшић. Има доста "Ровчана" по предању источно од Лима, али је питање да ли се ту ради о Ровчанима, јер су за неке од тих родова генетички тестови показали да не потичу од Никшића.
Пронашао сам интересентан текст, више нам говори уопштено о исламизацији и муслиманима у Црној Гори али свакако га вреди прочитати. Један део:
"– Muslimani Crne Gore su budno cuvali tradiciju o svom crnogorskom porijeklu, i u svemu, poput Crnogoraca, sa ponosom su isticali svoju raniju plemensku pripadnost, sto je specificnost samo crnogorskih prostora. U smislu medjusobne tolerancije, iznalazenja puteva o zajednickom zivotu, bile su izgradjene institucije kumstva, pobratimstva, poocinstva, cemu se, u odnosima izmedju Crnogoraca i Muslimana pa i Albanaca, pridavao izuzetan znacaj, i to se cijenilo na nivou najviseg svojstva, prenoseci se generacijski. To su bile garancije za zajednicko odrzavanje, za dijeljenje zla i dobra. Na tim nacelima iskovana je filozofska misao Marka Miljanova o cojstvu i junastvu. Toga u drugim juznoslovenskim zemljama nije bilo. Govoreci o tolerantnim odnosima muslimanskog i hriscanskog stanovnistva Crne Gore, a da se to odnosi na XVII stoljece, odredjenije za vrijeme Kandijskog rata (1645-1669) Gligor Stanojevic je zapisao: »Rat nije doveo do unutrasnjeg vjerskog razdora izmedju pravoslavnih i poturica u Crnoj Gori. Borba brdskih, crnogorskih i hercegovackih plemena nije bila uzela ideolosku formu »krsta i polumjeseca«. Crnogorci su svetili svoje »Turke«, clanove bratstva i plemena kao da su pravoslavni (...) Jos u to vrijeme je opstecrnogorska i plemenska pripadnost bila jaca od vjerske opredijeljenosti«.

https://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/odcrnojevica_dopetrovica/epoha_pojacane_islamizacije_ejup_musovic.htm

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #475 послато: Јануар 28, 2020, 07:30:07 пре подне »
Мислим да је изгледнија ова већа удаљеност, јер због већег броја непоузданих SNP-ова, помоћу SNP-ова је прилично тешко одредити праву процјену старости. Међутим, с обзиром да између Бојановића и Кургаша на 111 маркера има неких 13 маркера разлике, мислим да та веза и није толико блиска. Те разлике у маркерима су се ипак морале набрати током неког периода.
Тако је, пребројах и ја 13, пре тога на 23 маркера приметих 6 разлика, због тога нисам очекивао да ћемо Кургаш и ја делити чак 6 SNP-ова, мислио сам 2, плафон 3. Ако се одузме тих 4, 5 непоузданих што кажеш од 11 његових приватних, то је сасвим довољан број приватних SNP-ова да се може извести закључак да нисмо блиски. Надам се да ће Вуковића ово генетско истраживање мало "заголицати", као и Ерцега, по мени, потребно нам још Big-y резултата да би се поједина братства у будућности могла дефинисати, уз тестирање SNP-ова на Yseq-u, ту сам финансијки мало да подржим сваког ако затреба.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #476 послато: Јануар 28, 2020, 08:44:22 пре подне »
Пронашао сам интересентан текст, више нам говори уопштено о исламизацији и муслиманима у Црној Гори али свакако га вреди прочитати. Један део:
"– Muslimani Crne Gore su budno cuvali tradiciju o svom crnogorskom porijeklu, i u svemu, poput Crnogoraca, sa ponosom su isticali svoju raniju plemensku pripadnost, sto je specificnost samo crnogorskih prostora. U smislu medjusobne tolerancije, iznalazenja puteva o zajednickom zivotu, bile su izgradjene institucije kumstva, pobratimstva, poocinstva, cemu se, u odnosima izmedju Crnogoraca i Muslimana pa i Albanaca, pridavao izuzetan znacaj, i to se cijenilo na nivou najviseg svojstva, prenoseci se generacijski. To su bile garancije za zajednicko odrzavanje, za dijeljenje zla i dobra. Na tim nacelima iskovana je filozofska misao Marka Miljanova o cojstvu i junastvu. Toga u drugim juznoslovenskim zemljama nije bilo. Govoreci o tolerantnim odnosima muslimanskog i hriscanskog stanovnistva Crne Gore, a da se to odnosi na XVII stoljece, odredjenije za vrijeme Kandijskog rata (1645-1669) Gligor Stanojevic je zapisao: »Rat nije doveo do unutrasnjeg vjerskog razdora izmedju pravoslavnih i poturica u Crnoj Gori. Borba brdskih, crnogorskih i hercegovackih plemena nije bila uzela ideolosku formu »krsta i polumjeseca«. Crnogorci su svetili svoje »Turke«, clanove bratstva i plemena kao da su pravoslavni (...) Jos u to vrijeme je opstecrnogorska i plemenska pripadnost bila jaca od vjerske opredijeljenosti«.

https://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/odcrnojevica_dopetrovica/epoha_pojacane_islamizacije_ejup_musovic.htm

Можда се ово што описује Станојевић и држало како тако до Кандијског рата,али ће већ Морејски и Бечки рат 1680-тих донијети сасвим ново стање. Вјерске разлике избијају у први план и потиру племенску и родовску блискост. Једино можда међу Брђанима да се још и касније могло чути о примјерима родовске солидарности која је брисала вјерску разлику. Колико се сјећам Григорије Божовић је описао освету неког од кучких муслимана Ганића за убијено кучко праволсавно чобанче.

Али 16. вијек је заправо период када код Срба, поготово оних у влашком статусу, племенско и родовско има примат над вјерским. То се јасно види по пописима влашких џемата, гдје исламизовани чланови џемата живе заједно са својим православним рођацима. Као у вријеме комунизма, амбициозни чланови породица учлањивали су се у "партију", јер им је то омогућавало бољи пробој на друштвеној љествици. Да чланови њихових породица који су остајали православни нису видјели у томе ништа спорно, јасно говори и примјер да су остали са њима да живе у истим проширеним породичним заједницама. Све се то трајно мијења током 17. вијека.

Што се Никшића тиче, они су се налазили у центру једне велике неисламизоване територије, без јаког турског управног центра. Зато су се могли и тако несметано развијати, практично све до изградње никшићког града и досељавања муслимана у 18. вијеку. Очигледно је да су и економски прилично ојачали. Најбоље се то види на ктиторству у Морачи, гдје ровачки кнез Вучић на неки начин подражава саме Немањиће. У таквим околностима није била потребна исламизација да би се попело на друштвеној љествици.

Суштина турске политике након Бечког рата, била је управо ломљење кичме таквим ојачалим српским родовима који су били производ кнежинске самоуправе 15. и 16. вијека. Никшићи Требјешани су типски примјер .

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #477 послато: Јануар 31, 2020, 04:42:14 поподне »
Наручио сам FT190693 и FT190799, а за десетак дана ћу и FT190808
Каква ажурност! :) Позитиван сам на FT190799, чека се FT190808 ...Ово је рекорд, четири дана чекања
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 04:49:17 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #478 послато: Јануар 31, 2020, 05:02:52 поподне »
Каква ажурност! :) Позитиван сам на FT190799, чека се FT190808 ...Ово је рекорд, четири дана чекања
Грешка моја, чека се на FT190693, FT190808 још нисам наручио

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #479 послато: Јануар 31, 2020, 06:25:02 поподне »
Дакле, ово је резултат (пошто сам се "заврзао" са СНПовима):
Quick results summary:
FT190693 processing
FT190799 G+
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 06:30:34 поподне ДушанВучко »