Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 372037 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #420 послато: Септембар 14, 2019, 04:20:07 пре подне »
Подстакнут неким сазнањима од стране једног локалног родословца и мог пријатеља (у даљем тексту - Чича) о Никшићким породицама које живе у мојој близини (Вирово, Краварица, Пилатовићи, Крстац, Гуча..), скоро сам "узео" поново да прочитам рад Радоја Ускоковића "Исељени Никшићи".  Интересантно је да ми је управо Чича пре мог ДНК тестирања говорио како сматра да Бојановићи из Брезове потичу од „старих Војводића“ (на шта сам се ја из хy-разлога насмејао), а истог убеђења је био и за породице које Ускоковић помиње: "Поглавито у току 18. века из Старог Влаха спустили су се многи Никшићи у Драгачево где су сад од њих врло имућне и богате породице растурене по селима: Гор. Дубцу и Толишници више од 20 кућа Маринковића (потомци храброг Маринка, код Турака јако озлоглашеног),30 око 30 кућа Ћирјака у Вирову,31 15 кућа Милекића (Старчевића) у Д. Краварици, 14 кућа Матијашевића у Ђераћима, око 30 кућа Богићевића (Миловановића) и Карића у Крстацу,33 10 кућа некад чувене хајдучке породице Бајића у Пилатовићима, до 10 кућа Стеванчевића у Грабу (неки скоро сишли у чачан. Атеницу) и Броћића у Гучи."

Да је заиста било презимена Војводић уверио сам се у црквеним матичним књигама из средине 19. века за село Лисице, општина Лучани. Занимљиво је да је управо из тог села и тестирани Вујовић са којим имам само једну разлику (додуше двоструку) од његових 17 вредности на маркерима. До Нове године сасвим сигурно имаћемо и резултат једнога Ћирјаковића (којима је Чича радио родослов пре неколико година) а у плану ми је да преко Чиче остварим контакт и са осталим потенцијалним Никшићким породицама тог краја, ту не рачунам Ивањицу, Прилике, Јавор и околна села која су пуна Лучинаца а колико сам приметио у табели, нико од њих није тестиран.

Цео овај регион представља једну рекао бих засебну "ДНК базу" Никшића (у прилог томе иду Вујовићеви и моји резултати). По Чичиним истраживањима, од Војводића су настале бројне овдашње породице, а неке су стигле уз Војводиће а пореклом су Пилатовци, наводно од неког још старијег рода од рода Никшића, по којима је настало село Пилатовићи које се налази између Ариља и Пожеге.

Ускоковић: "Крајем 17. века велики део Никшића, поглавито од Војводића „из села Луке“ (Луково код Никшића) насељен је у Сјеничком Пољу, нарочито у селима под Јавором: Љепојевићима и Буковику. У овом крају нису се много задржали, јер су често узнемиравани због пута који је туда водио из Босне и због многих муслиманских беговских породица из Н. Пазара и Сјенице. Поступно су прелазили преко Јавора и насељавали се по склоњенитијим старовлашким селима испод Голије, Јавора и Мучња. Отуда сад у Љепојевићима има од Никшића само једна кућа Петковића, а у Буковику 4 куће Глибића и 10 кућа Мариновића. Ратних година 1809. и 1876. и ови су се много расељавали и Глибића сад има неколико кућа у селима око Ивањице: Кушићима и Свјештици, драгачевској Д. Краварици (Насеља, 1,154 и 158) и љубићским Мрчајевцима и Бресници, а Мариновића у Бјединој Вароши код Ивањице, чачанским селима: Жаочанима, Премећи, Балузи и Јежевици (Вукосављевићи) и у Крагујевцу...
...Око Нешковића, као богате и врло угледне породице, окупљали су се многи Никшићи. Користећи се њиховим познанством са турским агама, населиле су се у 18. веку по селима Старог Влаха испод Јавора и Мучња никшићске породице: ..Радошевићи и Бојановићи у Брезови (око 20 кућа).."

За Грдана Ускоковић наводи да је реч о Војводи Гаврилу Грдану (1570-1612), други извор (чини ми се Википедија) каже да је Грдан имао сина Гаврила(?). У турском тефтеру из 1834 за село Кушиће пописано је једно једино домаћинство Бојановић Гаврила, рођеног 1789. године, један његов син се звао Јован док су у суседном селу Брезова у два домаћинства Бојановића пописана два Јована Бојановића (иначе Јован је и касније једно од најчешћих мушких имена у 19. веку у Бојановићима). Можда је ово само случајност, али пошто нас Укоковић, Чича и анализе сврсташе у род Никшића, можда су се ова имена давала управо по овој двојици Војводића. 

Интересује ме да ли се и колико зна о овој грани Никшића из села Луково (Луке)? Зна ли се колико је било Војвода? Постоји ли неки списак или још боље, некаква литература о њима осим ове од Усковића?
« Последња измена: Септембар 14, 2019, 04:28:38 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #421 послато: Септембар 14, 2019, 12:45:12 поподне »
Да је заиста било презимена Војводић уверио сам се у црквеним матичним књигама из средине 19. века за село Лисице, општина Лучани. Занимљиво је да је управо из тог села и тестирани Вујовић са којим имам само једну разлику (додуше двоструку) од његових 17 вредности на маркерима. До Нове године сасвим сигурно имаћемо и резултат једнога Ћирјаковића (којима је Чича радио родослов пре неколико година) а у плану ми је да преко Чиче остварим контакт и са осталим потенцијалним Никшићким породицама тог краја, ту не рачунам Ивањицу, Прилике, Јавор и околна села која су пуна Лучинаца а колико сам приметио у табели, нико од њих није тестиран.

Цео овај регион представља једну рекао бих засебну "ДНК базу" Никшића (у прилог томе иду Вујовићеви и моји резултати). По Чичиним истраживањима, од Војводића су настале бројне овдашње породице, а неке су стигле уз Војводиће а пореклом су Пилатовци, наводно од неког још старијег рода од рода Никшића, по којима је настало село Пилатовићи које се налази између Ариља и Пожеге.

Ускоковић: "Крајем 17. века велики део Никшића, поглавито од Војводића „из села Луке“ (Луково код Никшића) насељен је у Сјеничком Пољу, нарочито у селима под Јавором: Љепојевићима и Буковику. У овом крају нису се много задржали, јер су често узнемиравани због пута који је туда водио из Босне и због многих муслиманских беговских породица из Н. Пазара и Сјенице. Поступно су прелазили преко Јавора и насељавали се по склоњенитијим старовлашким селима испод Голије, Јавора и Мучња. Отуда сад у Љепојевићима има од Никшића само једна кућа Петковића, а у Буковику 4 куће Глибића и 10 кућа Мариновића. Ратних година 1809. и 1876. и ови су се много расељавали и Глибића сад има неколико кућа у селима око Ивањице: Кушићима и Свјештици, драгачевској Д. Краварици (Насеља, 1,154 и 158) и љубићским Мрчајевцима и Бресници, а Мариновића у Бјединој Вароши код Ивањице, чачанским селима: Жаочанима, Премећи, Балузи и Јежевици (Вукосављевићи) и у Крагујевцу...

Има их тестираних, нпр. моја маленкост.  ;) Као што Ускоковић пише у делу текста који сам подебљао, Вукосављевићи из Јежевице потичу од Вукосављевића из Љепојевића, а није тачна ова његова констатација да у Љепојевићима више нема Вукосављевића, постоји још барем једна породица, мада мислим да их има и више. Моји су се у Јежевицу доселили негде око 1878. године, након завршетка Српско-турских ратова а поред Јежевице рођаке имамо (или смо имали) у Рогачи код Гуче и мислим у Балузи, који су се тамо доселили из Љепојевића у слично време. По записаном Ускоковићевом предању, моја фамилија би такође требало да потиче од тог никшићког братства Војводића, само што ја имам потпуно модални PH908 хаплотип на 23 маркера који се разликује од твог у неким маркерима, тако да остаје отворено питање ко су "прави наследници" Војводића.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #422 послато: Септембар 14, 2019, 12:57:47 поподне »
По записаном Ускоковићевом предању, моја фамилија би такође требало да потиче од тог никшићког братства Војводића, само што ја имам потпуно модални PH908 хаплотип на 23 маркера који се разликује од твог у неким маркерима, тако да остаје отворено питање ко су "прави наследници" Војводића.  :)
Војводићи су били грана а можда касније и "мини племе" унутар Никшића па је можда било и прибраћивања и сврставања у Војводиће код њихових саплеменика који нису припадници саме гране Војводића? Војводићи би требало да су од те "главне" гране Никшића, који су били војводе (од Никшиног најстаријег сина)...То би можда разрешило тестирање још неког рода који је поменуо Уксоковић као део Војводића...а можда је могуће да се заиста и ради о једној грани (без обзира на разлике у маркерима, довољно је поменути и разлике од 7,8 маркера код Шћепановића)
« Последња измена: Септембар 14, 2019, 01:02:15 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #423 послато: Септембар 14, 2019, 07:53:05 поподне »
(без обзира на разлике у маркерима, довољно је поменути и разлике од 7,8 маркера код Шћепановића)

Те разлике нису реалне. Неко је ту прибраћен.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #424 послато: Септембар 15, 2019, 12:14:27 поподне »
Има их тестираних, нпр. моја маленкост.  ;) Као што Ускоковић пише у делу текста који сам подебљао, Вукосављевићи из Јежевице потичу од Вукосављевића из Љепојевића, а није тачна ова његова констатација да у Љепојевићима више нема Вукосављевића, постоји још барем једна породица, мада мислим да их има и више. Моји су се у Јежевицу доселили негде око 1878. године, након завршетка Српско-турских ратова а поред Јежевице рођаке имамо (или смо имали) у Рогачи код Гуче и мислим у Балузи, који су се тамо доселили из Љепојевића у слично време. По записаном Ускоковићевом предању, моја фамилија би такође требало да потиче од тог никшићког братства Војводића, само што ја имам потпуно модални PH908 хаплотип на 23 маркера који се разликује од твог у неким маркерима, тако да остаје отворено питање ко су "прави наследници" Војводића.  :)
Ааа ти си тај Вукосављевић, извини рођо нисмо се препознали.  :D Без обзира на мој претходни пост ја још верујем да сам Ровчанин, највише због мањих разлика у вредностима на маркерима са тестираним Ровчанима у односу на тебе, Бечановића и остале који сте (ваљда) Жупљани. Можда потичем од Шћепановића, пошто тестирани Шћепановић из Сретешке Горе има 2 разлике у односу на Бојановића из Брезове, али пошто смо стигли у Стари Влах вероватно заједно са Војводићима из Жупе, могуће је да су се моји преци прибратили Војводићима. 

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #425 послато: Септембар 15, 2019, 12:53:22 поподне »
а можда је могуће да се заиста и ради о једној грани (без обзира на разлике у маркерима, довољно је поменути и разлике од 7,8 маркера код Шћепановића)
Сад ме ово са разликама буни. Бојановић из Брезове има две разлике са Бојановићем из Ивањице а заједнички предак нам се родио пре 250 година, да ли се из овога може закључити да се мутације међу нама (Никшићима) на појединим маркерима у просеку дешавају на сваких 120-130 година? Како би се онда објаснило оно са Шћепановићима што малопре наведох? Не верујем да смо са њима баш толико блиски. Сад се сетих и оног поређења наших резултата са Векићем.. изгледа да се на основу теста 23 маркера не може ништа прецизно и са сигурношћу тврдити.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #426 послато: Септембар 15, 2019, 02:11:54 поподне »
изгледа да се на основу теста 23 маркера не може ништа прецизно и са сигурношћу тврдити.
Тешко да се без доказа из извора може утврдити припадност братству само на основу 23 маркера (јер глобално, Никшићи имају модални резултат на 23 маркера)... Твојима би помогло кад би се нашао још неки тестирани који би имао те специфичне мутације које одскачу, а да је тај потврђен у изворима као припадник одређеног братства. Могуће је да те мутације имају још неки неоткривени Никшићи, да их немају само Бојановићи, јер чим су наведене као специфичне у оквиру Никшића, могуће да су настале и пре 250 година, тј. пре формирања Бојановића као рода, па у том смислу, могуће је да их имају и неки нетестирани родови. Али и те специфичности је добро што имаш , јер су путоказ. У том смислу си у бољој позицији што се тиче потраге него ја, који имам модалан резултат (осим маркера DYS19 и DYS391...напр. од Николе се разликујем само на та два маркера, али не значи да сам и ја од Војводића, јер је све остало модал)...Ипак изгледа да је миграциона струја Никшића у твом крају доминантно из Никшићког краја, а не из Роваца
« Последња измена: Септембар 15, 2019, 02:18:00 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #427 послато: Септембар 15, 2019, 02:41:47 поподне »
Са друге стране, осим потраге кроз изворе, што се тиче тестирања, урадио си све што је до тебе, због себе а и Никшића у глобалу. На мала врата, као неко ко је без тог предања и још тражи порекло свог рода, си први Никшић који ће допринети укупном разрешењу ситуације код нас :) (А први је увек Војвода, у пракси, без обзира на изворе  :D ...додуше, претходне кључне помаке и открића су направили Симо и Никола, тако да су и они Војводе  :D )
« Последња измена: Септембар 15, 2019, 02:49:21 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #428 послато: Септембар 15, 2019, 03:33:06 поподне »
За мене ће најбитнији резултат бити Ћирјаковић који је 100% од Војводића, од оних Војводића који су пописани у црквеним матичним књигама у селу Лисице, Драгачево. Ако се резултат поклопи са мојим поклопиће се такође и са оним Вујовићевим из Лисица и то ће дефинитивно значити да смо род.

Вујовић, Лучиндан, Лисице, Лучани

Припада хаплогрупи I2-PH908. Главна карактеристика код њега је 456=16 и 439=12. Ову комбинацију дели са неколико тестираних, од којих су му свакако најближи Бојановићи, са којима дели исту славу, а и географски су прилично близу. Разликује се на 1-2 маркера са Бојановићима на упоредива 18 маркера. Разлика је на маркеру 576 и то двострука, али то не умањује чињеницу да су род са Бојановићима.

Тестирани је навео да је слава преузета преко мираза пре три генерације, а да ранију не знају. Доселили се из Дубоког код Прилика (Ивањица). Међутим овај резултат не иде томе у прилог.
Постоји још једна опција, да су Вујовићи заиста дошли на мираз у Лисице из Прилика и то баш у једно од домаћинстава старих Војводића које помиње Ускоковић (село Лисице је уствари Крстац, како ми је Чича рекао  :)): " Гор. Дубцу и Толишници више од 20 кућа Маринковића (потомци храброг Маринка, код Турака јако озлоглашеног),30 око 30 кућа Ћирјака у Вирову,31 15 кућа Милекића (Старчевића) у Д. Краварици, 14 кућа Матијашевића у Ђераћима, око 30 кућа Богићевића (Миловановића) и Карића у Крстацу,33 10 кућа некад чувене хајдучке породице Бајића у Пилатовићима, до 10 кућа Стеванчевића у Грабу (неки скоро сишли у чачан. Атеницу) и Броћића у Гучи." У том случају могуће је да се резултат Ћирјаковића не поклопи .са Вујевићевим а да можда оде "на руку" неком другом, можда баш теби и Вукосављевићу из Чачанске Јежевице. Ускоковић није навео колико је бројна грана којој Вукосављевић припада али јесте навео бројност ове друге гране а она износи 130 кућа (без Броћића чија бројност није наведена)! Из онога што је записано о Вукосављевићевој грани закључујем да она сигурно није била бројнија од ове у Драгачеву на почетку 20. века, када је Ускоковић написао дело.

Да се вратим на Вујовићев и мој резултат, ако се не поклопимо са Ћирјаковићем онда смо као што рекох нека друга грана (могуће опет неких Војводића јер је у Никшићу било више тих Војвода, од Грдана, његових синова, унука, синоваца (Петар Николин се помиње да је имао титулу кнеза)) која ништа мање није била бројна у Ивањичком крају почетком 20. века: "Око Нешковића, као богате и врло угледне породице, окупљали су се многи Никшићи. Користећи се њиховим познанством са турским агама, населиле су се у 18. веку по селима Старог Влаха испод Јавора и Мучња никшићске породице: Роговићи у Ојковици (10 к.) и Сивчини (8 к.), Дамњановићи у Трудову и Дубрави (од ових су Средојевићи у љубићским Соколићима, Јововићи у Мочиоцима (Јововићи кажу да су „од вамилије Страхинића-бана‘ који је са великим стадима стоке живео на Мучњу. Од њих су Вучићевики у Приликама код Ивањице, Миловановићи у Мраморцу код Смедерев. Паланке (Насеља, XIII, 324.) и Гавриловићи у љубићским Вранићима), Марићи у Сивчини (4 к.), богати и врло предузимљиви Томанићи и Бајевићи у Приликама (5 к.)28, Радошевићи и Бојановићи у Брезови (око 20 кућа) и Пејовићи у Радаљеву (20 к.). Недостаје податак колико је имало домаћинстава Дамњановића и Јововића као и податак за Вујовиће, којих је у Приликама било 4 развијена домаћинства у оном првом попису Моравичког среза из 1863. године.
« Последња измена: Септембар 15, 2019, 03:36:59 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #429 послато: Септембар 15, 2019, 03:47:02 поподне »
Са друге стране, осим потраге кроз изворе, што се тиче тестирања, урадио си све што је до тебе, због себе а и Никшића у глобалу. На мала врата, као неко ко је без тог предања и још тражи порекло свог рода, си први Никшић који ће допринети укупном разрешењу ситуације код нас :) (А први је увек Војвода, у пракси, без обзира на изворе  :D ...додуше, претходне кључне помаке и открића су направили Симо и Никола, тако да су и они Војводе  :D )
Па Сима нема, Вукосављевић се бацио на Бастарне а ти на квалитетна пива, неко мора и да ради рођо.  ;D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #430 послато: Септембар 15, 2019, 11:09:23 поподне »
Кад смо код Војводића и никшићких војвода, навијачи Сутјеске из Никшића очигледно познају историју свог краја, чим се њихова навијачка група зове "Војводе" :)


https://www.kolektiv.me/21385/-Vojvode---ponos-grada-pod-Trebjesom

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #431 послато: Септембар 16, 2019, 12:21:34 пре подне »
Има ту прибраћеника доста  :D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #432 послато: Септембар 16, 2019, 12:44:54 пре подне »
Има ту прибраћеника доста  :D
И прибраћених и браће  :D 8) (ако будемо догодине ишли преко лета у Жупу, а Сутјеска буде играла неке квалификација за Лигу шампиона као ове године, можемо и да погледамо неку утакмицу, ове године избацише Слован из Братиславе, велико изненађење било )
« Последња измена: Септембар 16, 2019, 12:51:39 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #433 послато: Октобар 05, 2019, 05:39:08 пре подне »
Комнен Бећировић (5. април 1936, Љевишта, под самим извором Мораче) српски је књижевник, публициста и новинар из Црне Горе.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%91%D0%B5%D1%9B%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B
СРПСКО СТАНОВИШТЕ КОМНЕН БЕЋИРОВИЋ НА ВИСИНАМА СВОГ ДЈЕТЊСТВА И МЛАДОСТИ - ПРВИ ДИО
<a href="https://www.youtube.com/v/NwwnjhIQhRI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/NwwnjhIQhRI</a><a href="https://www.youtube.com/v/nlnfxIZHfZc&amp;feature=youtu.be&amp;fbclid=IwAR3A1aT1fhPe9Z_cfBNPO3A4GmGuF_OhK8GWTajk9LoZmxaPU5BNcP1Jw08" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nlnfxIZHfZc&amp;feature=youtu.be&amp;fbclid=IwAR3A1aT1fhPe9Z_cfBNPO3A4GmGuF_OhK8GWTajk9LoZmxaPU5BNcP1Jw08</a>
« Последња измена: Октобар 05, 2019, 05:42:28 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #434 послато: Октобар 05, 2019, 05:44:42 пре подне »
Komnen Becirovic - Moraca je jedno velicanstvo (1995)
<a href="https://www.youtube.com/v/nlnfxIZHfZc&amp;feature=youtu.be&amp;fbclid=IwAR3A1aT1fhPe9Z_cfBNPO3A4GmGuF_OhK8GWTajk9LoZmxaPU5BNcP1Jw08" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nlnfxIZHfZc&amp;feature=youtu.be&amp;fbclid=IwAR3A1aT1fhPe9Z_cfBNPO3A4GmGuF_OhK8GWTajk9LoZmxaPU5BNcP1Jw08</a>

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #435 послато: Октобар 22, 2019, 08:43:33 поподне »
Матијашевић, Лучиндан, Драговољићи, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, највероватније грани Y52621, роду Никшића. Матијашевићу је најближи Феризовић из Рожаја, даљим пореклом из Никшића, који је потврђен као Y52621. Имају једну разлику на упоредива 23 маркера. Близак му је и Булатовић из Требаљева, исто једна разлика. Такође му је близак и Јерковић који је Y52621. Са њим има 3 разлике на упоредива 23 маркера. Препоручио бих му да тестира Y52621 или маркер 490, мада је несумњиво у питању Никшић.

Можда неко други каже нешто више о Матијашевићима из Драговољића.
Главни део племена Никшића су Никшићи насељени у средњевековној жупи и граду Оногошт, касније крај и град назван управо по њима – Никшић. Они потичу од четворице синова Никшиних: Радослава, Милутина, Владимира и Гезимира (од петог, Гојака, су Ровчани).

Према племенском предању, Владимира је Никша упутио у Грбаљ (или, пре, у Кртоле?), где су имали породично имање. Не зна се који би родови у Грбљу могли потицати од њега, уколико их уопште има. За један род се може претпоставити да потичу од ових грбаљских Никшића, а то су Милетићи који су се касније доселили из Грбља у Жупу (село Васиљевићи). ….

Братство Матијашевића из Драговољића код Никшића за себе такође тврде да су од Владимира Никшиног.

https://www.poreklo.rs/2018/05/02/poreklo-i-bratstva-plemena-niksica/

Или су Матијашевићи, ипак, од почетка племена Никшића у оногошкој области ту присутни, али су неки огранак који се раније издвојио од већине племена.

Ово би можда била потврда да не потичу сви Никшићи од војводе Никше из 14. века, већ да им је родоначелник неки ранији Никша.

Наравно, пре свега другог, најбоље је урадити тестирања које си препоручио.
Да пребацим резултат Матијашевића из Драговољића у одговарајућу тему. Иначе, ово је други тестирани Матијашевић на пројекту, први је пореклом из Суторине, једног села код Херцег Новог и обојици су тестови на 23 маркера потврдили породична предања. Постоје две верзије о пореклу Матијашевића, по једној (од ових из Драговољића) да потичу од Никшиног Милутина, по другој од Владимира, такође сина Никшиног. Ова друга верзија је упитна, пошто неки Матијашевићи из Суторине тврде да су се у ово село доселили крајем 17. века из Требјесе код Никшића, што би значило да они нису Владимирови потомци. Насупрот томе, 4 разлике на маркерима двојице Матијашевића би могле ићи у корист претпоставци да се ради о два различита огранка унутар Никшића.

Што се тиче неке потврде да сви Никшићи не потичу од војводе Никше из 14. века, мислим да се та потврда може наслутити на основу резултата односно разлика у маркерима између досадашњих тестираних Никшића, које упоређивањем можемо бројати и до 7 разлика.

Интересантно је да су Матијашевићи једна од најбројнијих фамилија у Драгачеву, општина Лучани. Живе у селу Ђераћу у педесетак домаћинста а из те фамилије потиче још око 40 породица који живе у иностранству, Чачку, Београду, Лучанима, Пожеги, Нишу… По предању воде порекло од братства Војводића, касније Тијанића који су се крајем 18. века доселили из околине Никшића у доње Драгачево (село Крстац) а потом раздвојили на више фамилија (Карићи, Богићевићи, Милованчевићи, Матијашевићи). Све те фамилије, па дакле и Матијашевићи славе Св. Луку. Матијашевићи носе презиме по заједничком претку Матијашу који је живео у другој половини 18. века (умро 1806. године). Надам се да ћу ускоро тестирати једног Матијашевића из овог краја.  :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #436 послато: Октобар 23, 2019, 12:14:59 пре подне »
Надам се да ћу ускоро тестирати једног Матијашевића из овог краја.  :)
To би било одлично упоредити драгашевског Матијашевића (који имају предање од Војводића) са Матијашевићем из Суторине (који има предање да су од Требјесе), као и са Матијашевићем из Драговољића...двојица тестираних Матијашевића (Суторина и Драговољићи) имају разлику на 4 маркера...Очигледно да имамо више линија Матијашевића, обзиром да драгачевски Матијашевићи већ помињу претка Матијаша из друге половине 18. века, а то би значило да немају везе са онима из Суторине, као ни са онима из Драговољића, пошто се помиње конкретан Матијаш који је живео по пресељењу у Драгачево
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 12:22:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #437 послато: Октобар 24, 2019, 06:57:22 пре подне »
Очигледно да имамо више линија Матијашевића, обзиром да драгачевски Матијашевићи већ помињу претка Матијаша из друге половине 18. века, а то би значило да немају везе са онима из Суторине, као ни са онима из Драговољића, пошто се помиње конкретан Матијаш који је живео по пресељењу у Драгачево
И ја сам истог мишљења рођо, видећемо.  ;)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #438 послато: Октобар 24, 2019, 02:02:02 поподне »
И ја сам истог мишљења рођо, видећемо.  ;)
Вероватно је тако :) Можда се у сва три случаја ради о патрониму Матијаш, који немају везе једни са другим (Суторина, Драговољићи, Драгачево)...Изгледа да се то име спорадично јавља (по еванђелисти Матеју), имамо Матеју Бећковића, мој комшија са плаца , који исто слави Лучиндан и Марковдан , има синове Луку и Матеју...Али ми је занимљиво тај облик имена, "Матијаш"...То је можда старији облик од Матеје (Словаци Матеју зову "Матијаш", напр. Матијаш Корвин...они имају та имена на "ш", као "Лукаш", "Јежиш"...)
« Последња измена: Октобар 24, 2019, 02:09:26 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #439 послато: Октобар 24, 2019, 03:38:28 поподне »
 Кургаш је наручио BigY! Из проверених извора, Милош ми је јавио  :D
« Последња измена: Октобар 24, 2019, 03:51:57 поподне Милош »