Порекло становништва > Србија

Порекло презимена Гашић

(1/2) > >>

Емилија:
Поздрав свима,
отворила бих нову тему у вези порекла презимена Гашић. Ређе је презиме и досад га нисам сретала изван свог родног краја а то је Врњачка Бања, мада сам чула да их има у Хрватској (наводно Лика). Крсна слава нам је Свети Мрата. Већ дуже време се бавим прављењем породичног стабла и стигла сам нажалост само до пет генерација уназад због недостатака писаних докумената у локалном архиву. За сада сигурно знам да већ пет генерација (негде од око 1870. године сигурно) породица Гашић обитава у околини Врњачке Бање, прецизније у Руђинцима.

Уколико неко зна било шта или ме чак може упутити како даље да употпуним истраживање била бих јако захвална.

Све најлепше!

Окир СРБ:
Поздрав, Емилија. :)

- Мислим да је презиме Гашић настало од хипокористика Гашо, изведеног од имена Гаврило (Гаврило > Гашо > Гашо+ић> Гашић).
- Што се тиче Горње Крајине (Лика, Крбава, Гацка, Капелско, Кордун, Банија), Славоније и Далмације, Гашића нема међу Србима, нити их је било.
- Гашића има међу Србима у Босни и јако су бројни. По црквеном шематизму Дабро - Босанске митрополије из 1882. године, Гашића је било у 16 парохија, са 5 крсних слава (Аранђеловдан, Стевањдан, Ђурђевдан, Јовањдан, Никољдан).

Не посједујем монографије о Врњачкој Бањи, али сам пронашао 8 кућа Гашића у селу Горње Вратаре (општина Александровац). Њихов предак је дошао из јужних крајева, Косова или Метохије (подаци су из књиге "Жупа aлександровачка", од Милисава Лутовца).

Тимар:
У граду Приједору има Гашића насеље.

Емилија:
Хвала на одговорима.

Оно што знам по неким старим дединим причама јесте да су постојали извесни Гале и Раденко који су били рођаци и који су након сукоба с неким Турцима избегли у Србију и променили имена у Гашић и Раденковић. И дан-данас ти исти Раденковићи живе близу нас Гашића, али нажалост из њихове породице још мање о томе знају :) Мада сам се стално питала зашто се у том случају нисмо презивали Галић или већ тако некако слично а не Гашић :)

Уколико неко зна још нешто, била бих му јако захвална :)

Муњени Ћелић:
Емилија,
у северној Далмацији има и Галића и Галовића, али ако вам се предак звао Гале, сигуран да се није презивао Галић / Галовић. Тако би се, евентуално, могли презивати његови потомци.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију