Порекло становништва > Србија

Дабижљевић метохија

<< < (2/4) > >>

Неродимац:
Александра Дабић није од Дабића из Неродимља...

НиколаВук:

--- Цитат: Неродимац  Септембар 21, 2017, 03:48:51 поподне ---Александра Дабић није од Дабића из Неродимља...

--- Крај цитата ---

Ја сам претпоставио да јесте, пошто је рођена у Урошевцу а нисам у литератури нашао никакве друге Дабиће а да су из тог краја (околина Урошевца). Свакако предност дајем локалном познаваоцу прилика... ;)

skituljko039:

--- Цитат: НиколаВук  Септембар 08, 2017, 01:32:43 поподне ---Из Ономатолошких прилога бр. 2 (1981.), чланка Милете Букумирића: "Ономастика дела Прекорупља омеђеног рекама Мирушом, Белим Дримом и Клином":

"Дабижлевић, двадесет и шест кућа. Пореклом су из Враке. По предању, y Дрсник су се доселили пре косовске битке. Њихов предак војвода Даба погинуо је на Косову, после чега се његова жена са седморо деце преселила на Ћаф–Мурину код Ђаковице, где је остала три године. Најстарији син се покатоличио и остао тамо, а остали су дошли y Гребник. Касније је Гара прешао у Игларево, а Пера у Прчево. После неког времена оба су се потурчила. Од Гара су Албанци Гаши, којих и данас има у селу Сврке. Са њима се Дабижљевићи добро држе. Један син, који је био сакат, није се „потурчио“. Он је прешао у Дрсник. Од тог сакатог Дабе до данас „у племе увек има понеко сакат“. Слава Свети Јован, мала слава Свети Јован летњи. Информатор Срећко Дабижљевић, 49 година."

Занимљив род, било би добро да се тестирају с обзиром да су метохијски старинци.
--- Крај цитата ---


---Имамо једног Дабижљевића који се пријавио за днк тестирање у акцији бесплатног тестирања за људе са Косова и Метохије. Биће интересантан резултат с обзиром на предање да су досељени из Враке.

rugovac:
Kod Albanaca važi uverenje da su Dabižljevići najstariji Srbi u Methoiji.

Jug36:
Poznajem dvojicu Dabizljevica (otac i sin) i znam da su negde iz Metohije. Raspitacu se sta kazu oni o svom poreklu...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију