Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188390 пута)

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #800 послато: Децембар 24, 2023, 11:53:54 пре подне »
Проблем се дешава при покушају приступа било ком пројекту на FTDNA. Само треба бити упоран и освежавати страницу (F5), јер у неком тренутку "продува" и после све ради, додуше доста споро.

Начелно, портал FTDNA никада није био посебно брз, то им је хронична бољка.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #801 послато: Јануар 11, 2024, 07:45:21 пре подне »
Пројекту приступили:

Живковић, Ђурђевдан, Рајковац, Младеновац, I2-PH908

Тестирани је оставио податак о старијем презимену Добрић и родовском надимку Пајићи. У литератури пише следеће:

"Пајићи (Павловићи, Милосављевићи и Живковићи), славе Ђурђевдан. Они спадају у најстарије родове овог села. Из Трстене су дошли и населили се у Доњи Крај. „Прво је њихов певац запевао у Рајковцу“, знају да кажу мештани овог села."


Тешић, околина Зворника, I2-PH908>Y51673

Исти генетички род са Милићевићима Никољштацима из околине Билеће и Марићима из околине Лопара. Оба рода славе Никољдан.
« Последња измена: Јануар 11, 2024, 08:57:35 пре подне Небојша »

Ван мреже Живковић Марко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #802 послато: Јануар 11, 2024, 10:12:31 пре подне »
Пројекту приступили:

Живковић, Ђурђевдан, Рајковац, Младеновац, I2-PH908



Поштовани,

Ја сам урадио BIG Y, још увек чекам резултате тога (прошло је 2 и по месеца) вероватно ће бити у скорије време.

Оно што чињенично знам је последњи Живковић, Јеврем Живковић рођен 1835 умро 1917 и до тога се лако долази на Рајковачком гробљу.

У књизи "Хроника села Рајковца" сам нашао те остале информације (да је Јевремов отац Живко Добрић) да је такође из Младеновца (Трстена) прешао у Рајковац (то је километар разлике) и да су још три породице у Рајковцу повезане. Слава нам је Ђурђевдан и имам јако старе иконе (вероватно из Јевремовог времена). Да су нас звали Пајићи сам такође нашао у тој књизи и морао сам да питам о томе на форуму. Добио сам одговор да је једном од учесника на форуму баба или прабаба рекла да су нас звали Пајићи (тако да би ово требао да буде проверен податак, али не знам шта значи и зашто Пајићи). У тој књизи и пише да нам је "Певац први запевао у том селу", па верујем да је у толико теже да сазнам нешто о томе одакле су и кад дошли. Тај Живко Добрић је вероватно рођен крајем 1700тих или почетком 1800тих година.

Хвала вам пуно што сте ставили ово на форум, можда ће и ДНК и маркери рећи нешто што не знам (ја не знам да их тумачим).

Јавићу чим ми стигну BIG Y резултати.

Марко Живковић


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #803 послато: Јануар 11, 2024, 11:12:02 пре подне »

Поштовани,

Ја сам урадио BIG Y, још увек чекам резултате тога (прошло је 2 и по месеца) вероватно ће бити у скорије време.

Оно што чињенично знам је последњи Живковић, Јеврем Живковић рођен 1835 умро 1917 и до тога се лако долази на Рајковачком гробљу.

У књизи "Хроника села Рајковца" сам нашао те остале информације (да је Јевремов отац Живко Добрић) да је такође из Младеновца (Трстена) прешао у Рајковац (то је километар разлике) и да су још три породице у Рајковцу повезане. Слава нам је Ђурђевдан и имам јако старе иконе (вероватно из Јевремовог времена). Да су нас звали Пајићи сам такође нашао у тој књизи и морао сам да питам о томе на форуму. Добио сам одговор да је једном од учесника на форуму баба или прабаба рекла да су нас звали Пајићи (тако да би ово требао да буде проверен податак, али не знам шта значи и зашто Пајићи). У тој књизи и пише да нам је "Певац први запевао у том селу", па верујем да је у толико теже да сазнам нешто о томе одакле су и кад дошли. Тај Живко Добрић је вероватно рођен крајем 1700тих или почетком 1800тих година.

Хвала вам пуно што сте ставили ово на форум, можда ће и ДНК и маркери рећи нешто што не знам (ја не знам да их тумачим).

Јавићу чим ми стигну BIG Y резултати.

Марко Живковић

У дигиталној библиотеци Друштва "Порекло", Живковићи се такође помињу и сличном контексту:

21. Рајковац. — Село је на пиносавској површи. Од Младеновца је одвојено реком Серовом. Дели се на Ерски и Доњи Крај.

Главнији су извори: Селиште, Селски Бунар и Ковачевчић. У току рата су војници овде, као и у селу Бабама, подигли неколико лепих чесама. — Имања су на местима: Врба, Речица, Поља, Атменовац, Трстена, Гајчић, Серова, Парлог, Риловица, Гај, Водице и Банково Брдо.

У Селишту, где је и данашње гробље, има плоча од „Маџарског Гробља“. Село је улазило у састав Вићентијеве кнежине и имало је 1818. године 13 а 1822. г. 14 кућа (М. Петровић, пом. дело, с. 470 и 560). Године 1846. село је припадало космајском срезу и имало је 27 кућа (Гавриловић, пом. дело) а 1921. roдине 120 кућа (пом. Претходни резултати, с. 42).

О оснивању и имену села исто је предање као и у Влашкој. По предању село је најпре било у Трстени, преко железничке пруге и реке Луга, а имања су имали на месту где је данас село. Како су сељаци из Младеновца и Влашке хтели да им заузму имања, спахија их позове да дођу на имање и да се населе.

Један од настаријих родова су Пајићи (Павловићи, Милосављевићи, Живковићи) 11 к. (Ђурђевдан). Из Трстене су дошли и населили се у Доњи Крај. „Прво је њихов певац запевао y Рајковцу".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #804 послато: Јануар 18, 2024, 04:45:25 поподне »
Стигли су резултати (Y-DNA 37) за Ковијанића, Савиндан, Пошћење, Шавник, I1-P109>FGC22045>FT263327

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #805 послато: Јануар 19, 2024, 11:11:41 пре подне »
Српском FTDNA пројекту приступио:

Демић, Ђурђевдан, Брубно, Глина, J2b-M205>Y22059

Ово је четврти тестирани Демић са Баније. Сви припадају истом генетичком роду, који смо назвали родом банијских Крича J-Y155375. Двојица су из Горњег Класнића, један из Бијелих Вода (23andMe), а сада смо добили и огранак из Брубна.

Очекивано најближе поклапање постоји са Демићем из Горњег Класнића, свега 6 разлика на 111 маркера. Интересантно је међутим да се код Демића из Брубна десило неколико нетипичних мутација за овај род. 390=22, 439=13 и што је назанимљивије 481=23. Вредност 24 на овом маркеру била је препознатљива карактеристика овог рода. И поред тога, неке вредности тестираног потврђују правило припадности овом роду, то су 385ab=16-18 и висока вредност на маркеру 576 (20).

Петар може написати више о пореклу овог огранка Демића из Брубна.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #806 послато: Јануар 19, 2024, 11:36:12 пре подне »
Српском FTDNA пројекту приступио:

Демић, Ђурђевдан, Брубно, Глина, J2b-M205>Y22059

Ово је четврти тестирани Демић са Баније. Сви припадају истом генетичком роду, који смо назвали родом банијских Крича J-Y155375. Двојица су из Горњег Класнића, један из Бијелих Вода (23andMe), а сада смо добили и огранак из Брубна.

Очекивано најближе поклапање постоји са Демићем из Горњег Класнића, свега 6 разлика на 111 маркера. Интересантно је међутим да се код Демића из Брубна десило неколико нетипичних мутација за овај род. 390=22, 439=13 и што је назанимљивије 481=23. Вредност 24 на овом маркеру била је препознатљива карактеристика овог рода. И поред тога, неке вредности тестираног потврђују правило припадности овом роду, то су 385ab=16-18 и висока вредност на маркеру 576 (20).

Петар може написати више о пореклу овог огранка Демића из Брубна.

Ријеч је о потомку Стојана Демића и Јање Остојић из Брубна, који су почетком XX вијека отишли у Америку (Салмон, Ајдахо).

Демићи немају већу старину у Брубну, нити су се одржали у њему, већ је ријеч о огранку који је током друге половине XIX вијека прешао у ово село из сусједног Класнића.

Чекамо дубинске резултате (Big Y-700).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #807 послато: Јануар 20, 2024, 07:15:18 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Красојевића, Ђурђиц/Горња Црнућа/Горњи Милановац

Терминално је одређен да припада грани E-V13>PH1173>Y7168>FTC11923>FTC12132* и на том нивоу ће по свему судећи и остати. Има неких десетак новела које не дијели са Црногрчићем,а који се налази на истом нивоу. Такође је негативан на гране испод FTC12132 у којима се налазе углавном тестирани Хрвати. Веза са Хуњадијима/Корвинаима је преко дијељене мутације FTC11923 и раносредњовјековне је старости.

Преко резултата Красојевића вјероватно је профилисан шумадијско-јадарски род који слави Ђурђиц,а припада овој хаплогрупи.


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #808 послато: Фебруар 02, 2024, 10:27:34 поподне »
Пројекту приступили:

Живковић, Ђурђевдан, Рајковац, Младеновац, I2-PH908

Тестирани је оставио податак о старијем презимену Добрић и родовском надимку Пајићи. У литератури пише следеће:

"Пајићи (Павловићи, Милосављевићи и Живковићи), славе Ђурђевдан. Они спадају у најстарије родове овог села. Из Трстене су дошли и населили се у Доњи Крај. „Прво је њихов певац запевао у Рајковцу“, знају да кажу мештани овог села."


Жиковић је FT153539 па оне који се баве овом граном молим коментар за овај резултат.

Ван мреже Живковић Марко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #809 послато: Фебруар 04, 2024, 12:27:25 поподне »
Поштовани,
Да, стигли су ми резултати BIG-Y, добио сам ту неку I-FT153539 хаплогрупу. Максимална помоћ коју бих могао да пружим је то што је већ цитирано. Последњи Живковић је Јеврем рођен 1831 и његов гроб је на Рајковачком гробљу (код Младеновца). Пре њега се узимало име као презиме и тешко ми је да чињенично знам особе пре њега. По неким сазнањима је његов отац Живко Добрић из истог места, па његов отац је вероватно имао опет него треће презиме. Слава је Ђурђевдан.
Хвала на било којим додатним информацијама.
Поздрав,
Марко Живковић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #810 послато: Фебруар 04, 2024, 06:12:16 поподне »
Поштовани,
Да, стигли су ми резултати BIG-Y, добио сам ту неку I-FT153539 хаплогрупу. Максимална помоћ коју бих могао да пружим је то што је већ цитирано. Последњи Живковић је Јеврем рођен 1831 и његов гроб је на Рајковачком гробљу (код Младеновца). Пре њега се узимало име као презиме и тешко ми је да чињенично знам особе пре њега. По неким сазнањима је његов отац Живко Добрић из истог места, па његов отац је вероватно имао опет него треће презиме. Слава је Ђурђевдан.
Хвала на било којим додатним информацијама.
Поздрав,
Марко Живковић

Марко, хвала на детаљнији подацима о поријеклу. Погледао сам ваш резултат на FTDNA. Припадате грани I-FT153539 којој поред вас припадају и Авдаловић из Г.Дрежња/Невесиње и Американац Gauss, заправо поријеклом Гауш из Краљевице/Ријека. Испод мутације I-FT153539 немате дијељених новела ни са Гаушом ни са Авдаловићем, а укупно имате својих шест новела (засад приватних SNP-ова). Старост ваше везе са Авдаловићем и Гаушом би се могла процијенити на око 700 година.

Поред горе наведених, потеницијално би вам могле бити блиске и друге херцеговачке породице које су радиле SNP тест и биле позитивне на мутацију FT153372, као што су Шкрбе из Дола/Берковићи, Кузмани из Пијесци/Мостар и Вукановићи из Буговина/Требиње.

Вашу грану прилично одређује једна специфична вриједност маркера YGATAH4=9, па све породице које припадају хаплогрупи I2-PH908 и имају ову вриједност маркера потенцијално могу припадати и грани  I-PH908>FT16449>Y183257>FT153539.

Прилично је извјесно да је предак код којег се током средњег вијека појавила мутација FT153539 живио негдје на подручје Херцеговине. Пошто видим да сте прилично стари у Рајковцу занимљиво би било открити тај евентуални миграторни пут из Херцеговине према Космају.

Ближе везе уназад 500-600 година можете открити ако се појаве неки тестирани који са вама дијеле ваше приватне СНП (оних 6 које сам поменуо),а да би се то открило ти тестирани такође морају да ураде неки од дубинских тестова као што сте ви одрадили.

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #811 послато: Фебруар 05, 2024, 07:03:26 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Красојевића, Ђурђиц/Горња Црнућа/Горњи Милановац

Терминално је одређен да припада грани E-V13>PH1173>Y7168>FTC11923>FTC12132* и на том нивоу ће по свему судећи и остати. Има неких десетак новела које не дијели са Црногрчићем,а који се налази на истом нивоу. Такође је негативан на гране испод FTC12132 у којима се налазе углавном тестирани Хрвати. Веза са Хуњадијима/Корвинаима је преко дијељене мутације FTC11923 и раносредњовјековне је старости.

Преко резултата Красојевића вјероватно је профилисан шумадијско-јадарски род који слави Ђурђиц,а припада овој хаплогрупи.

Je li se zna tko je ovaj drugi FTC12132* sa BH zastavom na FTDNA-stablu? Crnogorčić nije, jer on sad dijeli granu FTE18794 isto sa nekim dosad nepoznatim.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #812 послато: Фебруар 05, 2024, 07:35:04 поподне »
Je li se zna tko je ovaj drugi FTC12132* sa BH zastavom na FTDNA-stablu? Crnogorčić nije, jer on sad dijeli granu FTE18794 isto sa nekim dosad nepoznatim.

Колико видим, нема га још увијек на BIGY Block стаблу, као ни овог који је са Црногорчићем формирао грану. Могуће да се ради о скоријим тестираним и да су у фази постављања на стабло. Колико сам примјетио у задње вријеме дешава се такав слијед са новим узорцима. Треба сачекати пар дана, вјероватно ће се појавити и један и други. Или можда само један. Нису стабла још посложена.
« Последња измена: Фебруар 05, 2024, 07:39:34 поподне drajver »

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #813 послато: Фебруар 05, 2024, 07:39:08 поподне »
Колико видим, нема га још увијек на BIGY Block стаблу, као ни овог који је са Црногорчићем формирао грану. Могуће да се ради о скоријим тестираним и да су у фази постављања на стабло. Колико сам примјетио у задње вријеме дешава се такав слијед са новим узорцима. Треба сачекати пар дана, вјероватно ће се појавити и један и други.

Da, u pravu si, sad sam vidio, ima više rezultata pod tom granom koja se vide na time tree a nisu još na Big Y Block tree.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #814 послато: Фебруар 26, 2024, 03:04:47 поподне »
Павловићу, Никољдан из Собине/Врање завршен BIGY700.

На FTDNA стаблу терминално одређен у оквиру гране I-Y92015
https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-Y92015/tree

Што се тиче Yfull стабла, поцијепаће ниво I-Y94242
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y94242/

Нема ближих веза уназад преко 2000 година. На том нивоу најближи су му Руси из гране I-Y94242 тј. I-FT132741.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #815 послато: Фебруар 28, 2024, 08:36:49 поподне »
Павловићу, Никољдан из Собине/Врање завршен BIGY700.

На FTDNA стаблу терминално одређен у оквиру гране I-Y92015
https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-Y92015/tree

Што се тиче Yfull стабла, поцијепаће ниво I-Y94242
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y94242/

Нема ближих веза уназад преко 2000 година. На том нивоу најближи су му Руси из гране I-Y94242 тј. I-FT132741.
Павловић или Поповић?!
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #816 послато: Фебруар 28, 2024, 10:46:49 поподне »
Павловић или Поповић?!

Павловић.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #817 послато: Март 02, 2024, 09:56:27 пре подне »
Колико видим, нема га још увијек на BIGY Block стаблу, као ни овог који је са Црногорчићем формирао грану. Могуће да се ради о скоријим тестираним и да су у фази постављања на стабло. Колико сам примјетио у задње вријеме дешава се такав слијед са новим узорцима. Треба сачекати пар дана, вјероватно ће се појавити и један и други. Или можда само један. Нису стабла још посложена.

Изгледа да је тестирани који је са Црногорчићем формирао подграну E-FTE18794, управо овај који је на Discover стаблу стајао на нивоу FTC12132*. Сад га више тамо нема, али се појављује у грани са Црногорчићем, Вјероватно се ради о неким сређивањима стабала.

Тестирани је Батина из Требимља. Ради се о католичкој породици из Попова. О њима се у литератури могу наћи сљедећи подаци:

"Batina, ranije Vujičić, je, također, bio dosta brojan rod, što se može vidjeti po upisima u matičnu knjigu. Pričaju da su porijeklom iz Crne Gore. Za vrijeme Turaka dobili su naziv "Bakete" i neki su pod tim prezimenom odselili u Borač, odakle su za vrijeme II svjetskog rata otišli u Slavoniju. I sada se pripadnici ovog roda u Americi nazivaju Vujiičići. Batina sada u Trebimlji ima 7 porodica. Filipović i Mićević tvrde da su Batine i Batinovići u Dužima od jednog roda, odnosno da su Batine od Batinovića. Prije bi se moglo tvrditi suprotno, ali je malo vjerovatno s obzirom da se zna kako je nastalo prezime Batina. Teško je utvrditi porijeklo roda Vujičić koji je sigurno odavno u Trebimlji. Podatak iz godine 1803. i 1880. godine nam dokazuje da je tada bilo u upotrebi i jedno i drugo prezime, jer je upisano dvoje djece istih roditelja i to jedno pod prezimenom Batina, a drugo Vujičić. Kasnije, sve do 1888. preovladava u upotrebi prezime Vujičić, da bi poslije toga opet bilo u upotrebi prezime Batina, koje se zadržalo sve do danas kao jedino zvanično prezime."

Веза са Црногорчићем би требала бити на неких 500 година.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #818 послато: Март 19, 2024, 07:31:18 пре подне »
Стигли су резултати (111 маркера) за Мириловића, Јовањдан, Острожин, Вргинмост. Иста хаплогрупа као и претходно тестирани Мириловић из истог места: G2a-L497>L42>Y128028.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #819 послато: Март 19, 2024, 08:26:06 пре подне »
Стигли су резултати (111 маркера) за Мириловића, Јовањдан, Острожин, Вргинмост. Иста хаплогрупа као и претходно тестирани Мириловић из истог места: G2a-L497>L42>Y128028.

Мириловићи су током XVIII вијека имали најмање 3 породичне задруге у Острожину. Унутар самих Мириловића постоје три већа огранка - Кијуци, Зорци и Докучи, док Зорци имају и млађе огранке - Мућке и Расоње. Судећи по катастарским подацима, до 1862. године Мириловићи су се разгранали на 11 породичних задруга (Кијуци - 5, Зорци - 4, Докучи - 2).

Први Мириловић припада старијем огранку Зораца (није од Мућака или Расоња), док је други Мириловић (FTDNA) од Кијука.

Мириловићи-Кијуци потичу од породичне задруге Мириловића бр. 39. Први поименично пописани Мириловић из ове породичне задруге кога сам пронашао у документацији је Благоје Мириловић, који је пописан 1772. године и за кога је наведено да је рођен око 1747. године у Острожину.
« Последња измена: Март 19, 2024, 08:29:24 пре подне Петар М. Демић »