Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482772 пута)

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2600 послато: Новембар 01, 2016, 12:27:37 поподне »
Мали додатак, ступио сам у контакт са господином Вулетићем који је из мјеста Лимљани крај Вирпазара.

Г. Вулетић преноси следеће:

”Јован Ердељановић нас помиње у својој књизи ”Стара Црна Гора”. По предању смо потекли од Вулета, родом из Мудреша, село Боково крај Цетиња, који је почетком осамнаестог вијека из Цеклина пошао у Црмницу.
Крсна слава Вулетића јесте: Зачеће Св. Јована Крститеља.”

Ово приликом се захваљујем гопсодину Вулетићу на драгоцијеним подацима.

Хвала Млађо, допунио сам податке за Вулетића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2601 послато: Новембар 01, 2016, 12:54:55 поподне »
Цеклински „Боковљани“ су Мудреше и Маретићи (славе Спасов-дан, раније су славили Ђурђиц, а најстарија слава им је Свети Стефан), потичу од претка који се доселио из Шћепан-њиве у близини данашњег Спужа у долини Зете у време Ивана Црнојевића (Андрија Јовићевић, „Ријечка нахија“). Дакле, долазимо до долине реке Зете, данашњи Спуж, што је у близини Пипера. У крајњем, можда дођемо до Букумира. Исте је подгрупе Вељић.

Наводно, од два брата претка Боковљана су Вукчевићи у Љешанској нахији и Зеци у Грбљу. Љешански Вукчевићи, међутим, имају сасвим другачије предње, по којем су они, Болевићи и Милићи у Љешкопољу и исламизирани Аматбашићи, потомци четворице браће досељених из Љеша, крајем 15. века. Но, ово не искључује могућност да су Боковљани огранак Вукчевића, а нарочито с обзиром на заједничку стару славу Ђурђиц. Што се Зеца тиче, у Грбљу постоје две фамилије тог презимена: они у Пелинову су ту дошли из Побора, док су Зеци у Шишићима потомци домазета који је дошао из Црне Горе почетком 18. века, те није искључено да су огранак Боковљана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2602 послато: Новембар 01, 2016, 05:17:44 поподне »
Да ли се зна нешто више о пореклу братства Зец из Доњих Побора? Накићеновић једино спомиње да су се у 17. веку доселили из Љешанске нахије.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2603 послато: Новембар 01, 2016, 07:27:07 поподне »
Да ли се зна нешто више о пореклу братства Зец из Доњих Побора? Накићеновић једино спомиње да су се у 17. веку доселили из Љешанске нахије.
Коју славу славе ови Зецови?
У Поткозарју има једна богата и велика породица Зец, која је овдје настањена више од 300 година, а у породици је остало предање да су од 'Ерцеговине. Славе Ђурђевдан и Јовањдан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2604 послато: Новембар 01, 2016, 08:24:08 поподне »
Поборски Зечеви славе управо Зачеће Светог Јована, као и лимљански Вулетићи. Зечеви су, према Саву Накићеновићу ("Бока") у Поборе дошли у 17. веку из Љешанске нахије, што се делом поклапа са оном тредицијом лимљанских Вулетића о пореклу од боковљанских Мудреша и о сродтву с Вукчевићима. 
У Поборима има и Вулетића, али славе Аранђеловдан, и дошли су из Црне Горе у 16. веку. Не знам имају ли неке везе са Зечевима.
Ово је један необичан и занимљив сај о Поборима:
http://poborski.tripod.com/id5.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2605 послато: Новембар 01, 2016, 08:24:56 поподне »
необичан и занимљив сај о Поборима:

сајт, интернет страница
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2606 послато: Новембар 01, 2016, 10:56:03 поподне »
Сајт има одличне фотографије, али ван тога... Мислим да је уводна реченица довољна  :)
Цитат
Pleme (selo) Pobori se nalaze na sadašnjoj teritoriji Opštine Budve, ili bolje reći na teritoriji Crne Gore i niko ne može ni naslutiti da je tu prije dolaska Slovena, koji Pobori još zovu Slovenska okupacija, bila jedna krasna civilizacija i kultura, koja se još i dan danas zove Poborska kultura.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2607 послато: Новембар 02, 2016, 07:44:17 пре подне »
Сајт има одличне фотографије, али ван тога... Мислим да је уводна реченица довољна  :)
 
Уводна реченица и графикон етничка структура становништва заједнице Црне Горе и Побора... још један прилог цијепању простора Црне Горе, попут самозваних племенских скупштина (без обзира на предзнак), формирања "етнички" чистих општина (које нијесу самоодрживе) у пограничним дјеловима, бахаћењу...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2608 послато: Новембар 02, 2016, 09:21:14 пре подне »
Добро људи, па зар нисте скапирали да се човек зеза. Примера ради:

"U početku stvori Bog nebo i zemlju.
A zemlja bješe bez obličja i pusta i bješe tama nad bezdanom.
I reče Bog: Neka bude svjetlost.
I bi svjetlost".

I onda stvori Pobore,
da se radjaju i množe, i napune zemlju Poborsku i vladaju  njom i budu gospodari od riba morskih i od ptica  nebeskih i od svega zvijerinja što se miče po zemlji Poborskoj.

I onda stvori amebe i prve mikroorganizme

 :D

Цео сајт је уређен као пародија на разне покрете и правце у науци који измишљају разне конструкције у циљу доказивања старости и важности свог народа. Типа - Хрвати већ 20000 година живе на западном Балкану, или Срби су насељавали подручје од Индије до Атлантика...

Тако на сајту пише:

Za Pobore se sve do sada pretpostavljalo da su isto narod indoevropskog porijekla, mada se  je u zadnje vrijeme demokratizacijom nauke, došlo do spoznaje da su Pobori autohtoni narod na ovim prostorima i da su mnogo duže prisutni nego sto se vjerovalo.

Шта тек рећи о Поборској академији наука и умјетности или Поборској аутокефалној цркви  ;D

Осим духовитости, на сајту има, што рече Иван, добрих слика, као и географских података и попис брастстава Побора.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2609 послато: Новембар 02, 2016, 03:42:56 поподне »
Добро људи, па зар нисте скапирали да се човек зеза.

Зато сам и написао да је прва реченица довољна. Цео сајт је тешка пародија као што си и сам рекао.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2610 послато: Новембар 08, 2016, 02:15:40 поподне »
Малешевић, Јовањдан, Ваган, Гламоч, БиХ, хаплогрупа N1a-P189.2

Малешевић се доста добро уклапа у општи род P189.2, једине значајније разлике има на маркерима DYS385b (17 уместо 16) и DYS549 (14 уместо 12). У књизи Боривоја Милојевића, Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко поље, Малешевићи се помињу у Гламочу и неколико околних села, а матица им је била у Вагану, где је било 10 кућа Малешевића. За ове Малешевиће из Вагана се каже да су се доселили из Бјелајског Поља у Прибељу, и одатле у Ваган-Подкрај почетком 19. века.
« Последња измена: Новембар 16, 2016, 03:25:49 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2611 послато: Новембар 08, 2016, 02:24:55 поподне »
Малешевић, Јовањдан, Гламоч, БиХ, хаплогрупа N1a-P189.2

Малешевић се доста добро уклапа у општи род P189.2, једине значајније разлике има на маркерима DYS385b (17 уместо 16) и DYS549 (14 уместо 12). У књизи Боривоја Милојевића, Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко поље, за Малешевиће из Гламоча се каже само да их је била једна кућа, и да су досељени из Вагана око 1870. године.

У анонимним студијама код нас не постоји N1a који поседује вредност 17 на 385b. Осим што је ова подграна најзаступљенија на простору западног Балкана, ту је изгледа и највећа разноврсност.

Додуше, мало их и имамо ван Балкана, свега двојицу Словака (Молнар + ист. Словачка).

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2612 послато: Новембар 08, 2016, 02:35:35 поподне »
У анонимним студијама код нас не постоји N1a који поседује вредност 17 на 385b. Осим што је ова подграна најзаступљенија на простору западног Балкана, ту је изгледа и највећа разноврсност.

Додуше, мало их и имамо ван Балкана, свега двојицу Словака (Молнар + ист. Словачка).

Међу тестиранима на Пројекту још само Тадић из Пиве има 17 на DYS385b.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2613 послато: Новембар 08, 2016, 08:28:20 поподне »
Биће да је онај Зубић N1b из Купреса, са 23andMe, заправо N1a.

Старо презиме ових Зубића је Малешевић. Презиме су добили по некој баба Зуби:

"...У суседном Гламочу одакле прича каже да је дошла баба Зуба са два сина и где су се презивали Малешевићи, било је у више насеља породица са овим презименом. Милојевић бележи 1921. године: једну кућу Малешевића у Старом Селу, једну у граду Гламочу, једну у Хозићима и десет у Вагану. Сви су истог корена. O пореклу су знали место досељавања (већина их је расељена из Вагана) и сви су славили Св. Јована, дакле, исту крсну славу као купрешки Зубићи..."


Извор: ПОРЕКЛО, МИГРАЦИЈЕ И СТРАДАЊА СРБА СА КУПРЕСА


Постоји шанса да је тестирани Зубић заиста N1b, али превише подударности има са овим Малешевићима. Сада се поставља питање да ли је онај Половина са 23andMe (N1b) из Далмације/Лике, уопште припадник ове хаплогрупе, или је такође у питању "погрешна" ознака. Ово је српска породица из Крајине, где је хаплогрупа N1a свакако значајније заступљена.

Иначе, у предању Зубића/Малешевића се помиње и западнији део Крајине и Бјелајско Поље. Тамо нема Зубића, али има пуно Латиновића, који су огранак крајишких Мајсторовића (такође N1a).

Занимљиво да се за једне Латиновиће из Бјелајског Поља (Јањила) каже следеће:

"Латиновић - дванаест кућа. Славе Јовањдан. Куће им стале испод Сакине Греде и Малешевца. Доселили из Буковаче око 1840.- 50. гoдине."


Извор: "Бјелајско Поље и Бравско", Петар Рађеновић

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2614 послато: Новембар 08, 2016, 08:51:20 поподне »
Заборавих да напишем да и крајишки Мајсторовићи N1a, а самим тим и Латиновићи, славе Јовањдан као и Малешевићи из Гламоча, па та веза са Бјелајским Пољем делује реално. Слава Јовањдан одговара и даљем пореклу рода, односно хаплогрупе N1a (Бањани).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2615 послато: Новембар 08, 2016, 09:06:39 поподне »
У анонимним студијама код нас не постоји N1a који поседује вредност 17 на 385b. Осим што је ова подграна најзаступљенија на простору западног Балкана, ту је изгледа и највећа разноврсност.

Додуше, мало их и имамо ван Балкана, свега двојицу Словака (Молнар + ист. Словачка).

Хвала Небојша. Ја сам се поклопио (3-5 cousin) са неким из источне Словачке преко FF. Човек каже да немају ништа са Србима према њиховим сазнањима. Зове се Милан Павлович. Y-dna резултат му је испао R-CTS8816 а на mt-dna HV1a.


А ово ми је послао човек који је администратор за још једног N1a тестираног изван подручја западног Балкана:

Orbán Kozma is one of the "Bukovina Székely". These people settled in five Hungarian villages of Bukovina (now NE Romania) in the 1780s. Most of them were Hungarian-speaking Székely people from Transylvania (the area around Miercurea Ciuc). However, we have not established the origin of Simon Kozma, the ancestor of Orbán. All we know is that he settled in Bukovina by 1790,

Simon was born about 1740, according to the age on his death record. He is seven generations back from Orbán.

The Székely had a role as border guards for the Austro-Hungarian empire, and even earlier (since about 1100 AD). There were men of other ethnicities who were incorporated into this structure. We do have another person of apparent south Slavic origin in the project (surname Daradics). But he is haplogroup I2a.
« Последња измена: Новембар 12, 2016, 07:49:51 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2616 послато: Новембар 08, 2016, 09:13:19 поподне »
Хвала Небојша. Ја сам се поклопио (3-5 cousin) са неким из источне Словачке преко FF. Човек каже да немају ништа са Србима према њиховим сазнањима. Зове се Милан Павлович. Y-dna резултат му је испао R-CTS8816 а на mt-dna HV1a.


А ово ми је послао човек који је администратор за још једног N1a тестираног изван подручја источцног Балкана:

Orbán Kozma is one of the "Bukovina Székely". These people settled in five Hungarian villages of Bukovina (now NE Romania) in the 1780s. Most of them were Hungarian-speaking Székely people from Transylvania (the area around Miercurea Ciuc). However, we have not established the origin of Simon Kozma, the ancestor of Orbán. All we know is that he settled in Bukovina by 1790,

Simon was born about 1740, according to the age on his death record. He is seven generations back from Orbán.

The Székely had a role as border guards for the Austro-Hungarian empire, and even earlier (since about 1100 AD). There were men of other ethnicities who were incorporated into this structure. We do have another person of apparent south Slavic origin in the project (surname Daradics). But he is haplogroup I2a.

Нема на чему, Узи.

Раније сам веровао да би Словачка, односно северне словенске земље, могле бити матица ове подгране N1 која се у солидном броју јавља код Срба. Данас би пре рекао да је овај Милан Павловић пореклом из наших крајева. :)

Секељ N1a није први који днк рођаке има на прстору западног Балкана. Више пута смо помињали да се код Секеља могу пронаћи подгране карактеристичне за простор западног Балкана, I2a DS, I1 Z63 Мацуре, J2b M205 Кричи, N1a Бањани, итд, итд. Поставља се питање које су сеобе последица овог стања.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2617 послато: Новембар 08, 2016, 09:22:56 поподне »
Заборавих да напишем да и крајишки Мајсторовићи N1a, а самим тим и Латиновићи, славе Јовањдан као и Малешевићи из Гламоча, па та веза са Бјелајским Пољем делује реално. Слава Јовањдан одговара и даљем пореклу рода, односно хаплогрупе N1a (Бањани).

Небојша, још немамо потврђено да су Мајсторовићи N1a, а ли род Латиновић-Бањац свакако јесте, па је претпоставка да су и Мајсторовићи. Чекамо резултат у овом истраживању па ћемо видјети.

Што се Зубића тиче, и ја мислим тако, да су они N1a, а да је нека лабораторија N1a која их је тестирала тај резултат означила као N1b (што заиста има мало логике да се нађе код нас)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2618 послато: Новембар 08, 2016, 09:26:31 поподне »
Небојша, још немамо потврђено да су Мајсторовићи N1a, а ли род Латиновић-Бањац свакако јесте, па је претпоставка да су и Мајсторовићи. Чекамо резултат у овом истраживању па ћемо видјети.

Добро, ја их сматрам за једно. ;)

Што се Зубића тиче, и ја мислим тако, да су они N1a, а да је нека лабораторија N1a која их је тестирала тај резултат означила као N1b (што заиста има мало логике да се нађе код нас)

По свему судећи је тако. Рекао бих да је и Половина из Лике N1a. Сад је питање колико су друге ознаке са 23andMe тачне.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2619 послато: Новембар 08, 2016, 09:31:51 поподне »

Раније сам веровао да би Словачка, односно северне словенске земље, могле бити матица ове подгране N1 која се у солидном броју јавља код Срба. Данас би пре рекао да је овај Милан Павловић пореклом из наших крајева. :)


Слажем се, чак сам нашао неког Узелца који је крстио дете у Левочи године 1857. А родитељи од овог Милана су из тог краја па ме неби чудило ако испадне да имају неког од предака са подручја западног Балкана од пре 150-200 година а да ни незнају за то.