Аутор Тема: Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?  (Прочитано 33305 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Неуки људи се вероватно "уплаше" овог резултата (када виде на мапи да је највећа концетрација те хаплогрупе међу косовским Албанцима).   :)

Их, па зато треба истраживати. :) Ја кад сам добио хг (J2b) одем на мапе заступљености и видим највећу концентрацију у Албанији и међу косовским Албанцима. Дуго смо и ми овде наше порекло тражили на северу Албаније. Али ето, временом се искристалишу ствари. Тако би можда било и у случају многих наших E1b. Све и да не буде тако, генетици треба приступити хладне главе. Колико је то могуће, наравно. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
...али добро је што сам и пре тестирања био кол'ко тол'ко упућен у генетичку генеаологију...

Управо то.  :)

Их, па зато треба истраживати. :) Ја кад сам добио хг (J2b) одем на мапе заступљености и видим највећу концентрацију у Албанији и међу косовским Албанцима. Дуго смо и ми овде наше порекло тражили на северу Албаније. Али ето, временом се искристалишу ствари. Тако би можда било и у случају многих наших E1b. Све и да не буде тако, генетици треба приступити хладне главе. Колико је то могуће, наравно. :)

Тако је!

Мислим да свим људима пре тестирања треба сугерисати да прочитају основне ствари о свим хаплогрупама плус поједине теме са овог форума.  ;)


Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Код специфичних хаплогрупа је добро то што се прије или касније покаже гдје је њихова матица код нас (област, племе, род), док је код "пожељних хаплогрупа" то доста теже.

Мени је прије тестирања циљ био да помоћу генетике сазнам нешто о даљој старини Демића, с обзиром да смо имали само мутно предање о Херцеговини без икаквог помињања успутних станица. Захваљујући генетици, данас знамо да смо се према Крајини ширили из Потарја (Кричак) и да смо прије Баније вјероватно неко вријеме боравили на подручју Далмације. Наравно, било је у међувремену доста лутања, али се новим сазнањима и временом прича искристалисала.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531


Мислим да свим људима пре тестирања треба сугерисати да прочитају основне ствари о свим хаплогрупама плус поједине теме са овог форума.  ;)
То је добра идеја, требало би можда направити неки мали word документ на 2 максимум 3 стране где би била листа хаплогрупа и о свакој хаплогрупи писале основне ствари, и који би сваком тестираном пре добијања резултата требало послати на мејл. :)
али опет, ко је крив људима који немају интересовање за тако нешто да сами нађу и прочитају, ако се већ тестирају ред је да знају и нешто око генетичке генеаологије, хвала Богу има и где да то ураде, ни нас нико терао није. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #24 послато: Март 23, 2017, 10:01:35 поподне »
Све три ''стране'', односно припадници кромањонске I, индоевропске R1(у овом случају углавном а), неолитских G, J, E се ''хватају'' за неке делимично оправдане аргументе (да се нико не увреди, говорим више због занимљивости самог феномена ''уздизања'' сопствене хаплогрупе).  :)
I - први Европљани, најснажнији, највиши итд.  ;D
R1(а) - оригинални Словени/Срби, покорили пола света, прича се њиховим језицима од Лос Анђелеса па до Лисабона... ;D
G, J, E - цивилизовали Европу и свет кроз пољопривредну револуцију, основали прве цивилизације... ;D
Нека прости N-P189.2 братија што их нисам поменуо, не знам у који од ова 3 ''табора'' да их сврстам.  ;D

Нема проблема, све у своје време. Направит чемо ми и четврти табор који че се мочи косити са сва три остала табора.   ;D

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Мислим да свим људима пре тестирања треба сугерисати да прочитају основне ствари о свим хаплогрупама плус поједине теме са овог форума.  ;)

Дао сам прије одређеног времена пар предлога за које и даље сматрам да су на мјесту и који би људима који се први пут срећу са генетичком генеалогијом били од користи:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1906.msg42510#msg42510

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Мислим да је најтеже ишчекивање резултата код оних који већ имају нека предања, тј. сигурни су малтене сто посто које су племе, па виде која је група за које племе и чекају да виде да ли су то и они, тј. да ли ће тест потврдити предање...Лакше је онима који знају одакле су , али немају предање о некој већој групи којој припадају, па немају ни очекивања пре добијања резултата...Па сад се мота по глави, "шта ако нисам то"? Ја сам чекао, па онда кажем, и да нисам , то шта сам , што сам, ту човек не може ни да добије ни да изгуби ништа, не можеш да будеш ништа друго него оно што јеси, не би био ништа бољи ако добијеш очекивани резултат, нити ништа гори ако је нешто друго...Али опет, могу да замислим тестираног Драшковића из Роваца, који генерацијама и генерацијама сматрају себе Ровчанима Гојаковићима, па испаде Мацурски тип старинаца, па се ваљда опет тестирао...Ух, није му било лако сигурно...Зато је ово теже за оне који имају предања стара више стотина година, па и родослове урађене...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Зато се неки тестирају из знатижеље, без икакве пресије, а неки да би потврдили предање...Е њима је теже сигурно...Јер у тој ситуацији је или или...или сам то што сам мислио да сам или сва прича која траје дуго дуго, пада у воду...

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Будући да ми генетичка генеалогија није била примарна у истраживању порекла, нисам имао никаква очекивања. Оно што ми је остало у сећању око тестирања је малтретирање на поштанском шалтеру око слања узорка. Када је стигао резултат, упоређивао сам по маркерима, који други тестирани ми могу бити најближи, међутим ни тада, као ни данас ми нису јасне разлике, те се испоставило да уствари немам никог блиског.Иначе сам И2а динарик југ.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Мислим да је најтеже ишчекивање резултата код оних који већ имају нека предања, тј. сигурни су малтене сто посто које су племе, па виде која је група за које племе и чекају да виде да ли су то и они, тј. да ли ће тест потврдити предање...Лакше је онима који знају одакле су , али немају предање о некој већој групи којој припадају, па немају ни очекивања пре добијања резултата...Па сад се мота по глави, "шта ако нисам то"? Ја сам чекао, па онда кажем, и да нисам , то шта сам , што сам, ту човек не може ни да добије ни да изгуби ништа, не можеш да будеш ништа друго него оно што јеси, не би био ништа бољи ако добијеш очекивани резултат, нити ништа гори ако је нешто друго...Али опет, могу да замислим тестираног Драшковића из Роваца, који генерацијама и генерацијама сматрају себе Ровчанима Гојаковићима, па испаде Мацурски тип старинаца, па се ваљда опет тестирао...Ух, није му било лако сигурно...Зато је ово теже за оне који имају предања стара више стотина година, па и родослове урађене...
То је то.
С' обзиром да сам пореклом са тромеђе Србије, Босне и Црне Горе (околина Рудог) заиста је постојао шаролик могућег резултата и потенцијалне везе са неком родовском групацијом или племеном...постојало је наравно предање ''из Црне Горе''. У Пријепољу и том региону је јака дробњачка I1, ту су близу Кричи J2b M205, Бањани и Пивљани N-P189.2....на крају испаде нешто четврто...ако Бог да искристалисаће се ситуација и о потенцијалној G2a L497 родовској групацији, о пра-пореклу исте је ситуација мање више јасна. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
У причу о генетичкој генеалогији ушао сам без икаквог знања шта су хаплогрупе. Знао сам тек понешто што се могло закључити из новинских чланака. На тестирање ме је подстакао Ранко Бубања и његови чланци.

За свој резултат типовао сам, И2, Е1б или Р1б. Исто као и Атлантише, чекао сам резултате читаву седмицу. Напетост је расла, а онда кад стигоше резултати настаде збуњеност :D . Кад видјех зеленило на карти свашта помислих. :D Убрзо сам уз помоћ екипе са Порекла похватао конце.. Постах радознао и ево  :D
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Очекивах да будем викинг а прижељкивах да будем И2а. На крају добих резултат који отвори сасвим једну нову причу. Како да не будем одушевљен?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Кад видјех зеленило на карти свашта помислих. :D Убрзо сам уз помоћ екипе са Порекла похватао конце.. Постах радознао и ево  :D

Што се тиче Ј2, претпостављам да се неинформисани људи забрину када виде јаку концетрацију боје на територији Анадолије. Вероватно је прва мисао: "Па мој предак је био Турчин!"  :D Због оваквих ствари се треба прво информисати па онда доносити закључке.  :D


Синиша Јерковић

  • Гост
Сад сам баш погледао на FTDNA налогу кад сам се тестирао и видим да сам резултате добио у августу 2009. године. У то вријеме не знам да ли је било ишта о генетичкој генеаологији написано на српском. Било је оних неколико научних радова Приморца и екипе. Кор је нешто касније 2010 отворио тему на Крстарици, ја сам му се придружио и та тема је дуго била једино мјесто гдје се разговарало о генетичкој генеаологији.

Од иностраних форума сјећам се веома доброг форума dna forum, који је укинут, а чланство се прелило на Аnthrogenicu, Forum Biodiversity, енглески Молген и у нешто мањој мјери на Еупедију. Еупедију су чини ми се многи још тада доживаљавали као неку мање озбиљну light варијанту, која је била пуна шаренила, али не са превише кредибилним подацима. Пратио сам и руски Молген.

Ауторитети су, поготово за I хаплогрупу, били Нортвед и Веренич. Мислим да ниједан сада није претјерано активан. Ломила су се копља око досељавања Динарика на Балкан. У том периоду, толико је била укоријењена та верзија о рефугиуму на Балкану, да је доказати младост Динарика и његову везу са сјевером Европе било као борба са вјетрењачама.

Посебно је била корисна мејлинг листа Роотсвеба коју је уређивао Нортвед.

Што се тиче очекивања везаног за хаплогрупу, морам признати да нисам био претјерано одушевљен, из простог разлога што је то била честа хаплогрупа за наше просторе, а увијек сам тежио да се истичем. Мислио сам да заслужујем нешто рјеђе и специфичније.  ;)


Jelic

  • Гост
Што се тиче очекивања везаног за хаплогрупу, морам признати да нисам био претјерано одушевљен, из простог разлога што је то била честа хаплогрупа за наше просторе, а увијек сам тежио да се истичем. Мислио сам да заслужујем нешто рјеђе и специфичније.  ;)

Иста прича је била и код мене ;D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Очекивах да будем викинг а прижељкивах да будем И2а. На крају добих резултат који отвори сасвим једну нову причу. Како да не будем одушевљен?

И мени би пасовало да сам Викинг.  ;D
 
У породици постоји предање да смо пореклом од херцеговачке фамилије Драгићевић, а они су наводно старином од Дробњака. Наравно ово предање је и раније било на стакленим ногама. На крају се испоставило да, или Драгићевићи нису од Дробњака, или (што је можда и вероватније) да ми нисмо од Драгићевића.  :) Волео бих да се у скоријој будућности тестирају Драгићевићи из Пребиловаца (Херцеговина), да упоредимо хаплотипове и разрешимо ову мистерију једном за свагда.  :)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Што се тиче очекивања везаног за хаплогрупу, морам признати да нисам био претјерано одушевљен, из простог разлога што је то била честа хаплогрупа за наше просторе, а увијек сам тежио да се истичем. Мислио сам да заслужујем нешто рјеђе и специфичније.  ;)

Код мене је било окренуто. Прижељкивао и очекивао I2a или R1a пошто су честе хаплогрупе на овим просторима, а добио N.  :-\

А сад неби променио своју ХГ ни за шта.   :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Код мене је било окренуто. Прижељкивао и очекивао I2a или R1a пошто су честе хаплогрупе на овим просторима, а добио N.  :-\

А сад неби променио своју ХГ ни за шта.   :D

Површно информисани људи би ти вероватно одмах прилепили "угро-финску етикету".  :) Мислим да се ви Р189.2 често срећете са тим проблемом због недовољног знања саговорника.  :)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Површно информисани људи би ти вероватно одмах прилепили "угро-финску етикету".  :) Мислим да се ви Р189.2 често срећете са тим проблемом због недовољног знања саговорника.  :)

Да, па и ја кад сам прво видео распоред наше ХГ сам помислио на то.  :)

Много људи незна да су нам ближи кинески N него угрофински N. Да знају онда би нам вероватно почели лепити "кинеску етикету".  ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Немојте, људи. Испашће да проричем људима предсловенске хг. :) Шалу на страну, конкретно Петар ми је увек изгледао прилично "словенски", али сам код његових предака видео извесну дозу динарско-медитеранског уплива, па због тога типовах на неку E1b или J2 (колико је то паметно на основу изгледа, наравно).

Мислим да је прво због бројности, а онда и због чињенице да је највише повезују са Србима.

Иначе, слажем се да се генерално мало бавимо E1b групом, с обзиром да је прилично учестала код Срба. Шта је разлог томе, не знам. Вероватно је доста комплексна и истраживање захтева пре свега доста времена/труда, али и новаца.