Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Т  (Прочитано 24609 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Y-днк хаплогрупа Т
« послато: Јануар 09, 2013, 02:44:15 поподне »
Дискусија о хаплогрупи Т.

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #1 послато: Октобар 13, 2013, 08:05:59 поподне »
Gde je ova haplorupa najviše zastupljena?

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #2 послато: Октобар 13, 2013, 08:27:53 поподне »

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #3 послато: Октобар 13, 2013, 09:09:59 поподне »


Po projektu iz 2005 za Bosnu ova haplogrupa zastupljena je sa čak 7 % kod Bosanskih Srba. Prema ovoj karti izgleda da je najviše nose Vojvođani.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #4 послато: Октобар 13, 2013, 09:38:18 поподне »
Po projektu iz 2005 za Bosnu ova haplogrupa zastupljena je sa čak 7 % kod Bosanskih Srba. Prema ovoj karti izgleda da je najviše nose Vojvođani.


У табели ”српског ДНК пројекта” нисмо још забиљежили ни један случај наведене хаплогрупе...међутим 7% је прилично велика бројка носилаца Т хаплогрупе међу Србима из БиХ...видјећемо да ли ће је ”српски ДНК пројекат” и потврдити у шта сумњам.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #5 послато: Април 07, 2015, 02:21:29 поподне »

У табели ”српског ДНК пројекта” нисмо још забиљежили ни један случај наведене хаплогрупе...међутим 7% је прилично велика бројка носилаца Т хаплогрупе међу Србима из БиХ...видјећемо да ли ће је ”српски ДНК пројекат” и потврдити у шта сумњам.

То је последица фејкованих истраживања са политичком позадином. Довољно је узети та истраживања и упоредити их са овиим што ми имамо у бази па да се примети изразита тенденциозност аутора. Уосталом, шта очекивати од човека који је својевремено изјавио да су Хрватима генетички најближи народ Немци? Очигледо је так његова констатација израз његове дубоке жеље, која је опет произашла као последица условног рефлекса који је код Хрвата изазвала католичка црква у сарадњи са Бечом.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #6 послато: Април 07, 2015, 02:25:51 поподне »
Видим да о овој хаплогрупи одавно није било речи, па сам решио да пренесем корекцију карте заступљености Т.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #7 послато: Април 07, 2015, 02:47:52 поподне »
Најпознатији припадник ове хаплогрупе је један од америчких очева нације Томас Џеферсон. Његова хаплогрупа је откривена приликом утврђивања очинства над потомцима које је имао са црном робињом.

Занимљиво је да се за породицу Џеферсон наводи да је хугенотског поријекла. Резултати Томаса Џеферсона показују да је вјероватно био јеврејског поријекла, јер има блиске неке јеврејске породице из долине Рајне, за које је хаплогрупа Т карактеристична. Вјероватно се у случају Џеферсона ради о јеврејским покрштеницима.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #8 послато: Април 07, 2015, 02:58:35 поподне »
Реч је о једној поприлично мистериозној хаплогрупи о којој се мало говори. На Еупедији се о њој каже следеће:

Haplogroup T originated some time between 15,000 and 22,000 years ago, making it a relatively young haplogroups. T is descended from haplogroup K, the ancestor of most of the Eurasian haplogroups (L, N, O, P, Q, R and T), and whose origins are thought to lie in the Middle ast or in Central Asia.
Although haplogroup T is more common today in East Africa than anywhere else, it almost certainly spread from the Fertile Crescent with the rise of agriculture. Indeed, the oldest subclades and the greatest diversity of T is found in the Middle East, especially around the Fertile Crescent.


Иако њена ознака сугерише да је реч о хаплогрупи која је у хијерерхијском стаблу ниже од добро познате и поручене хаплогрупе R, она је у ствари хијерархијси изнад ње.  Она заправо формира псеудохаплогупу LT, која географски припада Азији.




Хаплогрупа је занимљива из разлога што је за разлику од осталих хаплогрупа из песеудохаплогрупе LT издиференцирана много после свих осталих. Тако, рецимо, ова хаплогрупа има приближно исту старост као и хаплогрупа R1а* , која йе за то време преюла пут од  целих 5 фаза: LT>P>R>R1>R1a.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #9 послато: Април 07, 2015, 03:01:33 поподне »
Реч је о једној поприлично мистериозној хаплогрупи о којој се мало говори. На Еупедији се о њој каже следеће:

Haplogroup T originated some time between 15,000 and 22,000 years ago, making it a relatively young haplogroups. T is descended from haplogroup K, the ancestor of most of the Eurasian haplogroups (L, N, O, P, Q, R and T), and whose origins are thought to lie in the Middle ast or in Central Asia.
Although haplogroup T is more common today in East Africa than anywhere else, it almost certainly spread from the Fertile Crescent with the rise of agriculture. Indeed, the oldest subclades and the greatest diversity of T is found in the Middle East, especially around the Fertile Crescent.


Иако њена ознака сугерише да је реч о хаплогрупи која је у хијерерхијском стаблу ниже од добро познате и поручене хаплогрупе R, она је у ствари хијерархијси изнад ње.  Она заправо формира псеудохаплогупу LT, која географски припада Азији.




Хаплогрупа је занимљива из разлога што је за разлику од осталих хаплогрупа из песеудохаплогрупе LT издиференцирана много после свих осталих. Тако, рецимо, ова хаплогрупа има приближно исту старост као и хаплогрупа R1а* , која йе за то време преюла пут од  целих 5 фаза: LT>P>R>R1>R1a.

Само да напоменем, ово L је заокружено из простог разлога што је врло тешко пронаћи генетичко стабло где би била правилно приказана хаплогрупа T.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #10 послато: Новембар 07, 2016, 08:51:17 поподне »
Скоро пронађох једно веома занимљиво стабло...штета што сам заборавио линк извора, па исти постављам онако на ”дивљи начин”:



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #11 послато: Новембар 07, 2016, 09:20:27 поподне »
Скоро пронађох једно веома занимљиво стабло...штета што сам заборавио линк извора, па исти постављам онако на ”дивљи начин”:

На мрежи га изгледа има само на википедији, погледај на теми: Хаплогрупа Т-М184



mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #12 послато: Новембар 08, 2016, 02:09:02 пре подне »
На мрежи га изгледа има само на википедији, погледај на теми: Хаплогрупа Т-М184


Хвала Amicus-e,
да, ово на Википедији ми је било познато. Међутим, скоро сам био наишао на један форум гдје је стабло било постовано, наравно уз пратећи линк...некако ми је незгодно било да ставим извор: "Википедија", па сам га због тога изоставио. :)
« Последња измена: Новембар 08, 2016, 11:33:56 пре подне млађо »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #13 послато: Новембар 08, 2016, 02:24:00 поподне »
И ја скоро видех ово стабло на антрогеници, јесте мало шареније, али је (више него) детаљно, и што је још важније тачно и рађено на основу најновијих података.

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #14 послато: Јануар 09, 2017, 10:02:08 поподне »
Макиамова карта и чланак са Еупедије
http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_T_Y-DNA.shtml

Занимљиво, на српском ДНК-пројекту још ниједан Т-тип.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #15 послато: Јануар 09, 2017, 10:15:22 поподне »
Занимљиво, на српском ДНК-пројекту још ниједан Т-тип.
Мислим да је у мајском тестирању био један, негде из источне Србије чини ми се, нисам сигуран.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #16 послато: Јануар 09, 2017, 10:32:29 поподне »
Цитат
Мислим да је у мајском тестирању био један T, негде из источне Србије чини ми се, нисам сигуран.

To je Vukodav са нашег форума, староседелац из села Плана код Параћина.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #17 послато: Јануар 09, 2017, 10:41:24 поподне »
Мациамо је данас објавио да је Еупедија одрадила своје филогенетско стабло Т хаплогрупе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #18 послато: Фебруар 08, 2017, 09:27:34 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #19 послато: Октобар 08, 2017, 03:12:23 поподне »
Мислим да је у мајском тестирању био један, негде из источне Србије чини ми се, нисам сигуран.
У септембарском тестирању још један припадник хаплогрупе Т, мој отац (Т1а2-L131), пореклом из Драгова (Рековац), слава Митровдан. За сада су везе са другима тек у наговештају.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #20 послато: Новембар 19, 2017, 09:00:06 поподне »

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #21 послато: Новембар 19, 2017, 10:18:58 поподне »
Висок проценат хаплогрупе Т у Џибутију, Forensic data and microvariant sequence characterization of 27 Y-STR loci analyzed in four Eastern African countries:


Чини ми се да се високи проценти хаплогрупе Т подударају са кушитским језицима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #22 послато: Новембар 19, 2017, 11:33:38 поподне »
Чини ми се да се високи проценти хаплогрупе Т подударају са кушитским језицима.

Према Еупедији, данашња раширеност ове хаплогрупе на "Рогу Африке" је резултат founder effect-a, а њена матица би требало да буде Плодни Полумесец...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #23 послато: Март 17, 2018, 02:35:41 поподне »
На јавном пројекту Albanian Bloodlines на ФТДНА (http://www.gjenetika.com/rezultatet/) постоје двојица тестираних са хаплогрупом Т-Л131:

Fetahu   Hoti                   Prishtine, Kosove                                              T1a-L131>CTS54>CTS8862
                Krasniqi           Geghysen, Tropoje >        Gjakove, Kosove              T1a-L131>CTS54?

Међутим, нема маркера ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=ycolorized, а ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=yresults

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #24 послато: Март 17, 2018, 05:35:43 поподне »
На јавном пројекту Albanian Bloodlines на ФТДНА (http://www.gjenetika.com/rezultatet/) постоје двојица тестираних са хаплогрупом Т-Л131:

Fetahu   Hoti                   Prishtine, Kosove                                              T1a-L131>CTS54>CTS8862
                Krasniqi           Geghysen, Tropoje >        Gjakove, Kosove              T1a-L131>CTS54?

Међутим, нема маркера ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=ycolorized, а ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=yresults

Била је на Фољеји до скоро присутна Excel табела са СТР маркерима тестираних у оквиру Albanian Bloodlines пројекта, али је сада склоњена и може да се види само горе наведена табела са сајта Gjenetika.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #25 послато: Март 17, 2018, 05:40:04 поподне »
Била је на Фољеји до скоро присутна Excel табела са СТР маркерима тестираних у оквиру Albanian Bloodlines пројекта, али је сада склоњена и може да се види само горе наведена табела са сајта Gjenetika.

Да, сада треба тражити дозволу за приступ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KSmZNQYh6MYkcLMBTQUT3vRseKd450hbbUvBs_j0CkU/edit#gid=774927739

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #26 послато: Март 17, 2018, 07:49:32 поподне »
Била је на Фољеји до скоро присутна Excel табела са СТР маркерима тестираних у оквиру Albanian Bloodlines пројекта, али је сада склоњена и може да се види само горе наведена табела са сајта Gjenetika.

На које време Јерковић процењује НЗП за Фетахуа и Мариголда ?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #27 послато: Март 18, 2018, 01:54:11 поподне »
На које време Јерковић процењује НЗП за Фетахуа и Мариголда ?

Не знам, требало би њега то питати. Да ли су уопште негде јавно доступни Фетахуови маркери?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #28 послато: Март 18, 2018, 03:01:55 поподне »
НиколаВук, коментарисали сте, ако ме сећање не вара, о разлици између нађених остатака (у теми, чини ми се, древна ДНК) хаплогрупе Т на северу (Мађарска - T1a-M70>L208) и југу (Италија - T1a-M70>L131>L446), биле су различите гране у питању. Ако се узму у обзир резултати тестираних са Српског ДНК (два Јовановића, један Т-Л131), Албанаца са Т-Л131 и двојица са Бошњачког ДНК (Сарачевић и Дервишевић) са Т-Л162, да ли се нешто може на основу тога закључити?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #29 послато: Март 18, 2018, 03:18:47 поподне »
НиколаВук, коментарисали сте, ако ме сећање не вара, о разлици између нађених остатака (у теми, чини ми се, древна ДНК) хаплогрупе Т на северу (Мађарска - T1a-M70>L208) и југу (Италија - T1a-M70>L131>L446), биле су различите гране у питању. Ако се узму у обзир резултати тестираних са Српског ДНК (два Јовановића, један Т-Л131), Албанаца са Т-Л131 и двојица са Бошњачког ДНК (Сарачевић и Дервишевић) са Т-Л162, да ли се нешто може на основу тога закључити?

Ништа нарочито, осим чињенице да је то изузетно ретка хаплогрупа код нас и да то мало што је има је врло разноврсно, што би могло да значи да је у различитим епохама и из различитих праваца долазила до ових крајева. С обзиром на појаву две различите подгране ове ХГ на две различите лангобардске некрополе (код дела становништва које се није сахрањивало по лангобардским обичајима), можда би се могло размишљати о њеном ширењу и доласку у нешто значајнијем проценту током римског периода, мада ни то није потпуно сигурно. L162 је узводно од L208 која је нађена на некрополи у Мађарској, а сви српски припадници су, колико сам испратио, друга подграна, L131. Ја мислим да ће се ова ХГ појавити међу тестиранима у КиМ подухвату, и да ће они бити веза између већ тестираних Т из Поморавља и Албанаца, можда као део једног ширег рода, видећемо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #30 послато: Март 18, 2018, 03:32:20 поподне »
На које време Јерковић процењује НЗП за Фетахуа и Мариголда ?
Ово би био за мене веома значајан податак (уколико има приступ маркерима).

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #31 послато: Март 18, 2018, 04:31:34 поподне »
Ја мислим да ће се ова ХГ појавити међу тестиранима у КиМ подухвату, и да ће они бити веза између већ тестираних Т из Поморавља и Албанаца, можда као део једног ширег рода, видећемо.
И ја се томе надам, мада ми је већ неколико пута наговештено да би порекло мог оца било везано за Брда.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #32 послато: Март 18, 2018, 04:48:43 поподне »
Ово би био за мене веома значајан податак (уколико има приступ маркерима).

Немам приступа маркерима за Фетахуа,а и да имам, 23 маркера су исувише мало за било какву реалну процјену. Једино би се могла констатовати очигледна блискост уколико би таква постојала.

Уколико је ваш резултат из Рековца (слава Митровдан), не може пуно тог да се каже сем вјероватне припадности старој подграни L446 и блискости са једним тестираним САНУ из околине Косјерића.

Најближи инострани хаплотипови, иако не превише блиски су са подручја Румуније, Мађарске и Бугарске.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #33 послато: Март 18, 2018, 05:25:14 поподне »
Уколико је ваш резултат из Рековца (слава Митровдан), не може пуно тог да се каже сем вјероватне припадности старој подграни L446 и блискости са једним тестираним САНУ из околине Косјерића.

Да, то је резултат мог оца.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #34 послато: Март 24, 2018, 09:22:40 поподне »
Налетех на ову табелу о гранама ХГ Т, изгледа да је најновијег датума:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1L00oMWEYhYUm1BjTlL3iOJHhDBzte95xjJxCsfcYEcU/edit#gid=0

Ван мреже Vukodav

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #35 послато: Март 14, 2022, 07:44:19 поподне »
Здраво свима! Има ли каквих новости на ову тему око хаплогрупе Т? Да ли је подухват тестирања са КИМ готов или тек у настајању?

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #36 послато: Мај 12, 2022, 01:09:19 поподне »
Здраво свима! Има ли каквих новости на ову тему око хаплогрупе Т?

I mene zanima. Ja sam Goranac i dobio sam tu haplogrupu.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #37 послато: Мај 12, 2022, 06:06:01 поподне »
I mene zanima. Ja sam Goranac i dobio sam tu haplogrupu.

Да ли сте добили процену неке подгране? Где сте се тестирали?

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #38 послато: Мај 13, 2022, 12:53:12 поподне »
Да ли сте добили процену неке подгране? Где сте се тестирали?

Testirao sam se na 23andMe. Ovo je moja grana: https://www.yfull.com/tree/T-CTS933/

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #39 послато: Мај 13, 2022, 02:01:48 поподне »
Због малог броја тестираних припадника хаплогрупе Т на најпреднијим тестовима не можемо имати комплетну и листу слику око ове гране. Очекујемо првог Србина Јовановић, Митровдан, Драгово, Рековац - T1a2-L131-CTS933 који је радио тест у Nebuli и надамо се да ће се његов резултат појавити на Yfull стаблу. Тестирање Косоваца је завршено али резултате још не можемо да објављујем. На стаблу су и два тестирана чија је застава Албаније па ту очекујемо поклапања. Из којег сте места у Гори и какво је ваше предање о пореклу?

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #40 послато: Мај 13, 2022, 04:23:51 поподне »
Из којег сте места у Гори и какво је ваше предање о пореклу?



Hvala na informaciji. Ja sam iz sela Radeša, iz mahale za koju se veruje da je dobila ime po doseljeniku čija je porodica poreklom bila iz sela Topoljane, Albanija. Ne znam da li je taj doseljenik moj direktni predak.


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #41 послато: Мај 13, 2022, 04:25:51 поподне »
Приликом истраживања порекла староседелачких српских родова са подручја Косова и Метохије је тестиран и мањи број Горанаца, од којих један тестирани припада хаплогрупи T1a, а предвиђен је као припадник гране PF7443.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #42 послато: Мај 13, 2022, 05:24:04 поподне »


Hvala na informaciji. Ja sam iz sela Radeša, iz mahale za koju se veruje da je dobila ime po doseljeniku čija je porodica poreklom bila iz sela Topoljane, Albanija. Ne znam da li je taj doseljenik moj direktni predak.

За неку дубљу анализу кретања ваших предака и њихових сродника предлажем да урадите неки од напреднијих тестова, јер једино тако можемо прецизније да пратимо сроднике и миграције. Поред Јовановића за кога очекујемо резултате на стаблу су и двојица Албанаца који су различите подгране, па ћемо видети да ли ће и са ким Јовановић бити ближи и да ли ће уопште бити са њима али моја претпоставка је да ће бити. Вашим тестирањем би допринели сазнању ваше прошлости а и целокупној хаплогрупи Т на Балкану свакао дати драгоцени допринос за даље истраживање.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #43 послато: Мај 14, 2022, 09:38:53 поподне »
Testirao sam se na 23andMe. Ovo je moja grana: https://www.yfull.com/tree/T-CTS933/

Пошто је то грана и мог оца, испада да смо рођаци  :).

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #44 послато: Мај 14, 2022, 09:40:46 поподне »
За неку дубљу анализу кретања ваших предака и њихових сродника предлажем да урадите неки од напреднијих тестова, јер једино тако можемо прецизније да пратимо сроднике и миграције. Поред Јовановића за кога очекујемо резултате на стаблу су и двојица Албанаца који су различите подгране, па ћемо видети да ли ће и са ким Јовановић бити ближи и да ли ће уопште бити са њима али моја претпоставка је да ће бити. Вашим тестирањем би допринели сазнању ваше прошлости а и целокупној хаплогрупи Т на Балкану свакао дати драгоцени допринос за даље истраживање.

Резултати мог оца су стигли, још само да их пребацим на yfull по Милошевим упутствима.

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #45 послато: Мај 15, 2022, 09:00:06 пре подне »


Приликом истраживања порекла староседелачких српских родова са подручја Косова и Метохије је тестиран и мањи број Горанаца, од којих један тестирани припада хаплогрупи T1a, а предвиђен је као припадник гране PF7443.

S obzirom na retkost haplogrupe, zanimljivo mi je da nas je u tako maloj zajednici već dvoje.


За неку дубљу анализу кретања ваших предака и њихових сродника предлажем да урадите неки од напреднијих тестова, јер једино тако можемо прецизније да пратимо сроднике и миграције. Поред Јовановића за кога очекујемо резултате на стаблу су и двојица Албанаца који су различите подгране, па ћемо видети да ли ће и са ким Јовановић бити ближи и да ли ће уопште бити са њима али моја претпоставка је да ће бити. Вашим тестирањем би допринели сазнању ваше прошлости а и целокупној хаплогрупи Т на Балкану свакао дати драгоцени допринос за даље истраживање.

Definitivno ću da uradim to ali ne znam kada. Koji od naprednijih testova bi bio dovoljan za analizu navedenog?

Пошто је то грана и мог оца, испада да смо рођаци  :).

Zanimljivo, da li ste do sad uspeli da dođete do nekih zaključaka? Kakvo je vaše predanje o poreklu?  :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #46 послато: Мај 15, 2022, 09:40:34 пре подне »
S obzirom na retkost haplogrupe, zanimljivo mi je da nas je u tako maloj zajednici već dvoje.
Неписано правило генетичке генеаологије је да сваки микро-простор поседује специфичности у погледу већег процента или разноврсности неке (ретке) хаплогрупе. Мени је овде занимљиво то што вама одређен SNP од стране 23andMe припада потпуно различитој грани од оне која је предвиђена вашем земљаку тестираном на 23 STR маркера, која је руку на срце одређена приликом упоређивања са јавно доступним иностраним хаплотиповима. У том смислу, чак и ваш основни STR резултат би био довољан да се установи да ли сте повезани са њим. Он иначе има поприлично STR разлика са оцем од Marigold, али како је сама CTS933 доста стара и разноврсна ништа није за одбацити. Наравно, не треба искључити ни могућност да међу Горанцима заиста имамо 2 потпуно удаљене гране једне доста ретке хаплогрупе на нашим просторима.

« Последња измена: Мај 15, 2022, 09:43:46 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #47 послато: Мај 15, 2022, 11:21:19 пре подне »

S obzirom na retkost haplogrupe, zanimljivo mi je da nas je u tako maloj zajednici već dvoje.


Definitivno ću da uradim to ali ne znam kada. Koji od naprednijih testova bi bio dovoljan za analizu navedenog?

Zanimljivo, da li ste do sad uspeli da dođete do nekih zaključaka? Kakvo je vaše predanje o poreklu?  :)

По предању, предак мог оца, Милутин, дошао је у село Драгово (Рековац) у 19. веку из Црне Горе, због крвне освете. За сада у Србији има неколико припадника T1a-L131, али су само резултати мог оца и два Албанца (Фетаху и Краснићи, један из Ђаковице, а други из Приштине, обојица T1a-L131>CTS54) потврђени тестом. Тешко је било шта закључити када када нема међу припадницима Т хаплогрупе код нас (и иначе) урађених дубљих тестова. Најбоље је да сачекате попуст у Небули или Дантелабу и урадите WGS тест. Изгледа да Ви стварно нисте повезани са земљаком из необјављеног истраживања, "ми" (T1a-L131) смо на слици заокружени плавим, а Ваш земљак црним.


Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #48 послато: Мај 21, 2022, 08:39:30 поподне »
Наравно, не треба искључити ни могућност да међу Горанцима заиста имамо 2 потпуно удаљене гране једне доста ретке хаплогрупе на нашим просторима.


Sve je moguće. Vreme će pokazati svoje.

По предању, предак мог оца, Милутин, дошао је у село Драгово (Рековац) у 19. веку из Црне Горе, због крвне освете. За сада у Србији има неколико припадника T1a-L131, али су само резултати мог оца и два Албанца (Фетаху и Краснићи, један из Ђаковице, а други из Приштине, обојица T1a-L131>CTS54) потврђени тестом. Тешко је било шта закључити када када нема међу припадницима Т хаплогрупе код нас (и иначе) урађених дубљих тестова. Најбоље је да сачекате попуст у Небули или Дантелабу и урадите WGS тест.

Zanimljivo, pretpostavljam da je u Crnoj Gori (kao i na drugim planinskim predelima) ta haplogrupa češće zastupljena, a tvoje predanje onda pojašnjava kako je dospela do gore.
Izvinjavam se na kasnom odgovoru i zahvaljujem na savetu i objašnjenjima.

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #49 послато: Октобар 01, 2022, 10:53:31 пре подне »
Pozdrav, prošli put sam poslao link pogrešne grane. Uradio sam test, i formirao novu granu na YFull stablu sa nekim iz Nemačke.
Vaše mišljenje?

https://www.yfull.com/live/tree/T-Y6033/

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #50 послато: Октобар 01, 2022, 11:11:14 пре подне »
Smestili su te gore odvojenog sa tim Nemcem dok su ispod vas svi ostali u okviru T-Z19917. Zaista fascinantno, možda ste vas dvojica potomci prvih farmera koji su došli u Evropu.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #51 послато: Октобар 01, 2022, 06:48:58 поподне »
Pozdrav, prošli put sam poslao link pogrešne grane. Uradio sam test, i formirao novu granu na YFull stablu sa nekim iz Nemačke.
Vaše mišljenje?

https://www.yfull.com/live/tree/T-Y6033/

Честитам на резултату и жељно ишчекујем коментар  :).

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #52 послато: Октобар 02, 2022, 05:50:45 пре подне »
Pozdrav, prošli put sam poslao link pogrešne grane. Uradio sam test, i formirao novu granu na YFull stablu sa nekim iz Nemačke.
Vaše mišljenje?

https://www.yfull.com/live/tree/T-Y6033/
То би била ова подгрупа:
https://discover.familytreedna.com/y-dna/T-BY63685/tree
https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/T;name=T-BY63685
Gamma-2-E T-BY63685 (L446+ Y6055-) на
https://www.familytreedna.com/public/T-YDNA-Haplogroup?iframe=yresults
Проверите да ли можда имате ближе STR поклапање са неким од тестираних.

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #53 послато: Октобар 02, 2022, 06:47:47 поподне »
Честитам на резултату и жељно ишчекујем коментар  :).

Hvala  :)


То би била ова подгрупа:
https://discover.familytreedna.com/y-dna/T-BY63685/tree
https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/T;name=T-BY63685
Gamma-2-E T-BY63685 (L446+ Y6055-) на
https://www.familytreedna.com/public/T-YDNA-Haplogroup?iframe=yresults
Проверите да ли можда имате ближе STR поклапање са неким од тестираних.

Proverio sam i stvarno jesam pozitivan na taj SNP, ali ne umem da proveravam bliža poklapanja, i rečeno mi je da to nije ni potrebno jer smo svi uradili full testove

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #54 послато: Октобар 02, 2022, 07:59:06 поподне »
Hvala  :)


Proverio sam i stvarno jesam pozitivan na taj SNP, ali ne umem da proveravam bliža poklapanja, i rečeno mi je da to nije ni potrebno jer smo svi uradili full testove

Ако желите, можете се учланити у Yfull групу Српског ДНК пројекта, линк:

https://www.yfull.com/groups/serbian-dna/create-join-request/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #55 послато: Октобар 03, 2022, 06:24:43 пре подне »

Proverio sam i stvarno jesam pozitivan na taj SNP, ali ne umem da proveravam bliža poklapanja, i rečeno mi je da to nije ni potrebno jer smo svi uradili full testove
На https://www.yfull.com/live/tree/T-Y211139/ је само један тестирани из Немачке са којим вероватно имате заједничког претка од пре 1000 или 2000 година, што ће прецизније израчунати на Yfull-у.

На https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/T;name=T-BY63685 су два тестирана из Немачке и један непознатог порекла, сви из подгрупе T-BY108811.

На https://www.familytreedna.com/public/T-YDNA-Haplogroup?iframe=yresults су у подгрупи Gamma-2-E T-BY63685 (L446+ Y6055-) су четворица тестираних пореклом из Немачке, један из Енглеске и један непознатог порекла, али нису сви радили детаљније тестове, па је са њима могуће само поредити STR маркере.

У суштини, ако би Вам неко од њих био ближи, највероватније потичете из Немачке или Западне Европе. Међутим, ако су подједнако удаљени од Вас, остаје отворено питање где је живео ваш заједнички предак. Највероватније је T-BY63685 стигла у Европу у неолиту, али тешко је рећи како се даље кретала.

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #56 послато: Октобар 04, 2022, 01:44:55 поподне »
На https://www.yfull.com/live/tree/T-Y211139/ је само један тестирани из Немачке са којим вероватно имате заједничког претка од пре 1000 или 2000 година, што ће прецизније израчунати на Yfull-у.

На https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/T;name=T-BY63685 су два тестирана из Немачке и један непознатог порекла, сви из подгрупе T-BY108811.

На https://www.familytreedna.com/public/T-YDNA-Haplogroup?iframe=yresults су у подгрупи Gamma-2-E T-BY63685 (L446+ Y6055-) су четворица тестираних пореклом из Немачке, један из Енглеске и један непознатог порекла, али нису сви радили детаљније тестове, па је са њима могуће само поредити STR маркере.

У суштини, ако би Вам неко од њих био ближи, највероватније потичете из Немачке или Западне Европе. Међутим, ако су подједнако удаљени од Вас, остаје отворено питање где је живео ваш заједнички предак. Највероватније је T-BY63685 стигла у Европу у неолиту, али тешко је рећи како се даље кретала.

Hvala na detaljnom objašnjenju. Ipak sam se snašao i proverio STR poklapanja sa svima iz podgrupe i razlike variraju od 14 do 26, dakle koliko sam shvatio nisam bliže povezan sa njima.